Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Για επίλογο τι βάζουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαμπρινή ενδ.

Νεοφερμένος

Η Λαμπρινή ενδ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για επίλογο τι βάζουμε;
καλυτερα να αναφερθεις στον επιλογο κ στο χρεος του δημοκρατικου πολιτη για να διαφυλαξει τη δημοκρατια και ποσο σημαντικη ειναι και μπλα μπλα μπλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis11111155

Νεοφερμένος

Ο giannis11111155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πες τε τα ρε παιδια!εμενα με νευριαζει οτι ακομα και να τα γρεψουμε μεις,ποτε δεν θα τα δουν οι οποιοι βουλευτες οι οποιοιδήποτε μεσα στην βουλη...


χαχα ουτε και εγω!Εχω μια σελιδα αρνητικα και τροπους βελτιωσης αλλα τρ πλεον ψαχνω και 'κανα θετικο!!



Γράψε ότι και εγώ...-=> "Δυστυχώς όσο και αν έψαξα στο διαδύκτιο δεν βρήκα θετικά στοιχεία για το ελληνικό κοινοβούλιο. Ίσως λόγω της ηλικίας μου δεν είχα τις γνώσεις για να ψάξω σωστά για τα θετικά στοιχεία που αναζητούσα. Ίσως πάλι δεν υπάρχουν θετικά στοιχεία για το ελληνικό κοινοβούλιο." Αύριο αν η καθηγήτριά μου έχει διορθώσει τις εκθέσεις θα σας πω αντιδράσεις...Σίγουρα ή θα τα ακούσω ή θα μου πει μπράβο:Pαλλά παίζει και να μην τα έχει διορθώσει γιατί σήμερα γράψαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Kαλά κι εγω δεν έγραψα θετικά στοιχεία. Επίλογο δύο με τρεις σειρές έγραψα. Γενικά έγραψα έτσι για να γράψω, όπως και οι περισσότερο(εκτός από δύο κορίτσια σε όλη τη Β που εντάξει έκατσαν και μετά το 7ωρο)και έβαλα και όλα αυτά που διάβασα από δω σχετικά με πόθεν έσχες κλπ που σιγά μην αρέσει στον καθηγητή που σχολίαζα αρνητικά το ελληνικό κοινοβούλιο... Ούτε δομημένη έκθεση ούτε τίποτα, απλά γιατί μας απαγόρευσαν να δόσουμε άσπρη κόλλα γι αυτό γράψαμε, μετά καθόμασταν όλοι στο υπόλοιπο της ώρας, γιατί δεν μας άφηναν να φύγουμε κιόλας άμα είχαμε τελειώσει, και διαβάζαμε για τα μαθήματα του φροντιστηρίου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Εγώ θετικό δεν έγραψα.... έγραψα μόνο πως θα έπρεπε να είναι και το συνέκρινα με την σημερινή εικόνα της Βουλής.......
Πάντως με την καθηγήτρια δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αφού μας είπε να το κάνει όποιος θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaso Barca

Νεοφερμένος

Η vaso Barca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για επίλογο τι βάζουμε;
εγω εγραψα ενα πολυ κουλο, ξες απλα για να λεω οτι κατι εβαλα...οτι ακατα τη γνωμη μου οσα ανεφερα παραπανω ειναι οσα χρειαζονται βελτιωση και κατι τετοια!!

Γράψε ότι και εγώ...-=> "Δυστυχώς όσο και αν έψαξα στο διαδύκτιο δεν βρήκα θετικά στοιχεία για το ελληνικό κοινοβούλιο. Ίσως λόγω της ηλικίας μου δεν είχα τις γνώσεις για να ψάξω σωστά για τα θετικά στοιχεία που αναζητούσα. Ίσως πάλι δεν υπάρχουν θετικά στοιχεία για το ελληνικό κοινοβούλιο." Αύριο αν η καθηγήτριά μου έχει διορθώσει τις εκθέσεις θα σας πω αντιδράσεις...Σίγουρα ή θα τα ακούσω ή θα μου πει μπράβο:Pαλλά παίζει και να μην τα έχει διορθώσει γιατί σήμερα γράψαμε...
ε πεταξα κατι κοτσανες στην αρχη οτι εστω και ελαχστοι βουλευτες νοιαζονται για τον λαο..η πλακα ειναι οτι εγραψα 3 σειρες πρπ με θετικα και μετα γεμισα 2,5 σελιδες απο την κολλα αναφορας με τα αρνητικα!!αυτα ειναι!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannis11111155

Νεοφερμένος

Ο giannis11111155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ε πεταξα κατι κοτσανες στην αρχη οτι εστω και ελαχστοι βουλευτες νοιαζονται για τον λαο..η πλακα ειναι οτι εγραψα 3 σειρες πρπ με θετικα και μετα γεμισα 2,5 σελιδες απο την κολλα αναφορας με τα αρνητικα!!αυτα ειναι!!;)

ΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!! :D Τι να κάνεις και εσύ; απ' ότι είδα κανείς δεν έχει γράψει θετικά!!!!!!!! χαχαχα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LittleConqueror

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος Βενιαμάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχα ωραίος, το μόνο θετικό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι οι άλλες χώρες νομίζουν ότι έχουμε κοινοβούλιο. χαχαχαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Κι εγώ δεν έβαλα θετικά. Μόνο ανέφερα ότι σε θεωρητικό επίπεδο υπάρχουν κάποια καλά στοιχεία, αλλά δεν επεκτάθηκα, απλά επιγραμματικά έγραψα για το ρόλο. Μετά σε άλλη παράγραφο έγραψα την άποψη μου, τα αρνητικά, διαφθορά, πώς ο λαός έχει χάσει την εμπιστοσύνη του, η χώρα καταρρέει εξαιτίας τους, το βλέπουν σαν επάγγελμα, το κάνουν για διευκολύνσεις κλπ. Μετά ιδέες για βελτίωση και έναν απλό πρόλογο. Αυτό είναι όλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaso0la<3

Νεοφερμένος

Η vaso0la<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εμάς στο σχολείο μας δώσανε χθες το θέμα και έπρεπε να το παραδώσουμε σήμερα... Στην έκθεση που έγραψα τους τα χωσα λίγο... Οι συμμαθητές μου ενθουσιάστηκαν, άλλα γράψανε και άλλα 2 παιδιά τα όποια γράψανε μόνο θετικά..και από αυτές τις 3 εκθέσεις θα στείλουν μόνο μία... Ξέρω ότι η δικιά μου σίγουρα δεν θα πάει αλλά τέσπα, έκανα καλά που δεν έγραψα θετικά;; :worry: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Αν πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν θετικά καλά έκανες.... Στο κάτω κάτω τη γνώμη μας ζητούσαν..... Ούτε εγώ έγραψα θετικά.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis11111155

Νεοφερμένος

Ο giannis11111155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ούτε εγώ έγραψα θετικά...όπως και οι περισσότεροι άλλωστε.:D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis_stav

Νεοφερμένος

Ο panagiotis_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Εχω εκθεση σημερα και μου ζηταει να αναπτυξω τους παραγοντες που ευνοουν στην αναπτυξη του μεσσιανισμου!!! δεν βρισκω πουθενα σημειωσεις για τους παραγοντες! Σας παρακλω βοηθηστε με και γρηγορα γιατι δν εχω και πολυ χρονο!! Ιδεες σημειωσεις οτι μπορει ο καθενας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.

panagiotis_stav

Νεοφερμένος

Ο panagiotis_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fallen angel <3

Νεοφερμένος

Η Όποιος θέλει ας με ρωτήσει... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αίτια:
-Η έλλειψη παιδείας και ειδικότερα η αποξένωση από το ελεύθερο πνεύμα και από το κλασσικό πολιτικό ιδεώδες (ελεύθερος άνθρωπος μέσα σε ελεύθερη πολιτεία) της αρχαίας Ελλάδας
-Οι κοινωνικές αδικίες, η εκμετάλλευση, η φτώχεια και η εξαθλίωση ενός τμήματος του πληθυσμού
-Οι φόρμες της βυζαντινής παράδοσης που διατηρούν πάντα κάτι από το πνεύμα της ανατολικής θεοκρατίας και φεουδαρχίας
-Αριστοκρατικές αντιλήψεις που περιφρονούν το λαό και τη δύναμή του
-Ο αυταρχικός τρόπος με τον οποίο πολλές κυβερνήσεις του νεοελληνικού κράτους άσκησαν την εξουσία. Η συγκεντρωτική δομή της εξουσίας ευνοεί την εκδήλωση μεσσιανικών αντιλήψεων, επειδή έτσι υπονομεύεται η δημοκρατική αρχή της συμμετοχής των πολιτών και της λαΪκής κυριαρχίας
-Ο προσωποπαγής και αρχηγικός χαρακτήρας των κομμάτων, έστω και αν αυτά αυτοαποκαλούνται προοδευτικά και δημοκρατικά
-Η διάψευση των προσδοκιών του πολίτη από την πολιτική ηγεσία, τα σοβαρά προβλήμτα που αντιμετωπίζει και η απογοήτευσή του μπορεί να τον στρέψουν σε Μεσσίες (=ανθρώπους) ή μεσσίες (=ιδέες, κινήματα)
-Ο Μεσσιανισμός υποθάλπεται από ξένους και εγχώριους κύκλους --πολιτικούς, οικονομικούς, θρησκευτικούς--που θέλουν υπηκόους και όχι συνειδητοποιημένους πολίτες, οι οποίοι μπορούν να σκέφτονται, να εκφέρουν πολιτικό λόγο και να συμμετέχουν ενεργά στις κοινωνικές και πολιτικές εξελίξεις
-Ο λαΪκισμός, με τον πατερναλισμό του (=την κηδεμονία του)

Επίσης βρήκα και κάποια άλλα αίτια από άλλο φυλλάδιο φροντιστηρίου
Αίτια:
-Ο Μεσσιανισμός έχει τις ρίζες του στη θρησκευτική και πολιτική παράδοση, στη ψυχοσύνθεση ενός λαού και στις πολιτιστικές του καταβολές.Λαοί που κυβερνήθηκαν για αιώνες από θεοκρατικά καθεστώτα και διαμορφώθηκαν ως έθνη κάτω από τις διαταγές θεόπνευστων βασιλιάδων ή μιας θρησκείας σκοτεινής και αδιάλλακτης, ανέπτυξαν μια μεσσιανική νοοτροπία που τους συνοδεύει σε όλη την πορεία του ιστορικού τους βίου
-Σε περιόδους βαθιάς κρίσης, όταν τα αδιέξοδα σε μια κοινωνία φαντάζουν αξεπέραστα, οι θεσμοί παρουσιάζονται αποδυναμωμένοι και το σύστημα αξιών χρεοκοπημένο, η απογοήτευση του λαού δημιουργεί το κατάλληλο κλίμα για την εμφάνιση του Μεσσιανισμού, ο οποίος ανατροφοδοτεί την ελπίδα και την προσδοκία
-Στις πολυπληθείς και αποπροσωποποιημένες κοινωνίες η κυρίαρχη ψυχολογία της μάζας ευνοεί το Μεσσιανισμό. Εκεί όπου το άτομο χάνεται μέσα στο ομοιόμορφο σύνολο ζητείται ένας ''Υπεράνθρωπος'', ο οποίος θα υποδείξει το δρόμο στην ''αγέλη'' των πολλών
-Ο Μεσσιανισμός καλλιεργείται έντεχνα από τη θρησκευτική και πολιτική προπαγάνδα. Η προβολή συγκεκριμένων προσώπων ως χαρισματικών και η μυθοποίησή τους απ'την εκπαίδευση ή τα ΜΜΕ προκαλούν φαινόμενα προσωπολατρείας και φανατίζουν τη μάζα, η οποία παραληρεί στη θέα ή στο άκουσμα των λόγων του ''Μεσσία''

Ελπίζω οι πληροφορίες μου να βοηθήσουν όποιον τις χρειαστεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
οταν κλεινουμε μια επιστολη, πχ <<Με σεβασμο>> πρεπει να βαλω και καποιο ονομα?(οχι το δικο μου αυτο το ξερω) πχ με σεβασμο Γιωργος Παπαδοπουλος η το αφηνω σκετο <με σεβασμο>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
οταν κλεινουμε μια επιστολη, πχ <<Με σεβασμο>> πρεπει να βαλω και καποιο ονομα?(οχι το δικο μου αυτο το ξερω) πχ με σεβασμο Γιωργος Παπαδοπουλος η το αφηνω σκετο <με σεβασμο>
Καλό είναι να το αποφύγεις.
Εμάς π.χ. πέρυσι μας έλεγαν ότι ακόμα και το άλλο όνομα μπορεί να θεωρηθεί συνθηματικό οr sth (:confused:) και καλό είναι να μην το βάζουμε.
Την επιστολή θα την κλείσεις ανάλογα με το θέμα κιόλας.
Π.χ:
Με σεβασμό,
ένας μαθητής Λυκείου.


Κάτι σε τέτοιο στύλ.
Καλή επιτυχία να έχεις! =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheNikosforever

Νεοφερμένος

Ο TheNikosforever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
παιδια...παρακαλω μια διευκρινηση γιατι αυριο δινουμε...δεν ξερω αν εχει ξαναναφερθει η ιδια απορια...πως γινεται να ξεχωρισουμε αν σε ενα κομματι μεσο πειθους ειναι επικληση στην λογικη χρησιμοποιωντας ως τεκμηρια τα λογια μιας αυθεντιας απο την καθαρα επικληση στην αυθεντια...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
οταν κλεινουμε μια επιστολη, πχ <<Με σεβασμο>> πρεπει να βαλω και καποιο ονομα?(οχι το δικο μου αυτο το ξερω) πχ με σεβασμο Γιωργος Παπαδοπουλος η το αφηνω σκετο <με σεβασμο>
Εγώ έκανα το εξής:

Αξιότιμε κ. Κατσικιτσίκη,

μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα

Με εκτίμηση,
<Ονοματεπώνυμο>


Δηλαδή έγραφα "<Ονοματεπώνυμο>" έτσι όπως το βλέπεις πιο πάνω, υπονοώντας ότι εκεί θα έμπαινε το Ονοματεπώνυμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top