Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonaras123

Νεοφερμένος

Ο tonaras123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας, έχω χάσει το βοήθημα και αύριο γράφουμε έκθεση στον τουρισμό και πραγματικά νομίζω οτι εχω πρόβλημα επιχειρημάτων. Μπορεί ενας καλός χριστιανός να scannarei και να ανεβάσει αυτο το θέμα plz... TY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γειά σας, έχω χάσει το βοήθημα και αύριο γράφουμε έκθεση στον τουρισμό και πραγματικά νομίζω οτι εχω πρόβλημα επιχειρημάτων. Μπορεί ενας καλός χριστιανός να scannarei και να ανεβάσει αυτο το θέμα plz... TY
Γιατί δεν ψάχνεις στο ιντερνετ; Έχει υλικό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά... Θέλω μια βοήθεια, καμιά ιδέα για μια "μίνι" έκθεση που έχω να γράψω!
Λοιπόν θέλω να γράψω σε μια σελίδα μόνο αυτό το θέμα
" με ποιο τρόπο μπορεί να συνδεθεί το ελληνικό σχολείο με την τέχνη;"
Καμια ιδέα γιατί δε ξέρω τι να γράψω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.m

Νεοφερμένος

Η eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Μήπως με τους παραδοσιακούς ελληνικούς χορούς? Είναι το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Το ελληνικό σχολείο με τις τέχνες; Είναι ασυμβίβαστα αυτά. :P


Μπορείς να μιλήσεις για "κατευθύνσεις" άλλες από τις τυπικές, πχ τμήματα ζωγραφικής, μουσικής κλπ που δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στα θέματα αυτά, όχι όπως γίνεται στη 1 ώρα του λυκείου και γυμνασίου.
Αυτό βέβαια έχει να κάνει με προτάσεις για αλλαγή του συστήματος.
Αλλιώς στα σημερινά πλαίσια δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει πέρα από τη "μύηση" των μαθητών στην τέχνη μέσα από μουσεία, εργασίες σε λογοτεχνικά βιβλία, συμμετοχή σε διαγωνισμούς και άλλα τέτοια που γίνονται ήδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μέσω της οργάνωσης επισκέψεων σε μουσεία κλπ όχι χύμα στο κύμα βέβαια, αλλά με κατάλληλους οδηγούς.
Μέσω της διδασκαλίας ζωγραφικής, χορού, θεάτρου, γλυπτικής κλπ μέσα στο ίδιο το σχολείο.
Μέσω θεματικών διαγωνισμών και ανάλογων καλλιτεχνικών επάθλων.
Μέσω σεμιναρίων για το πώς συνδέονται πχ οι θετικές επιστήμες με την ζωγραφική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Σε ευχαριστω Revekka!
Παιδια παντως οσο ασυμβιβαστα και να ειναι αυτα μεταξυ τους ενα τετοιο θεμα θα μπορουσε να πεσει.τι θα γραψουμε; δεν εχουμε ιδεα γιατι ειναι ασυμβιβαστα αυτα μεταξυ τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαμπρινή ενδ.

Νεοφερμένος

Η Λαμπρινή ενδ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
σήμερα μας είπε η φιλόλογος για έναν διαγωνισμό στον οποίο παίρνουν αναγκαστικά μέρος ολοι οι μαθητες και έχει θέμα: 'η ημέρα εορτασμού της δημοκρατίας' και θα την γράφαμε μέσα σε δύο διδακτικές ώρες. μπένοντας όμως στο site του υποτργείου παιδείας βρήκα μία παρόμοια ανακοίνωση με μια διαφοροποίηση στο θέμα: «Το Κοινοβούλιο εκλέγεται από τους πολίτες για να εκφράζει τη δημοκρατική τους βούληση, να προασπίζεται και να προωθεί το δημόσιο και εθνικό συμφέρον. Αφού λάβετε υπόψη σας τα παραπάνω, να γράψετε ένα άρθρο στο οποίο θα εκφράζετε τη γνώμη σας για το ελληνικό Κοινοβούλιο και θα προτείνετε τρόπους βελτίωσης του ρόλου του, αν κρίνετε πως αυτό είναι αναγκαίο» Τελικά, για ποιά από τις δύο να προετοιμαστώ??:hmm: Και αν έχετε και καμια ιδέα πάνω στο θέμα πείτε την γιατί δεν έχω ιδέα τι να γράψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Και σε εμάς την έβαλαν. Θα τη γράψουμε αύριο... Πρέπει να γράψουμε τα υπέρ και τα κατά του κοινοβουλίου, όπως και τρόπους για τη βελτίωσή του. Τα κατά εύκολα τα βρίσκεις. :P
Τα υπέρ είναι το θέμα.
Είναι σίγουρα αναγκαστική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marylou5

Νεοφερμένος

Η Marylou5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αυριο γραφουμε και εμείς και πραγματικά δεν έχω ιδέα περί του θέματος.. τρόποι βελτίωσης... δλδ τι γράφουμε??? έχετε καμιά ιδέα??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
αυριο γραφουμε και εμείς και πραγματικά δεν έχω ιδέα περί του θέματος.. τρόποι βελτίωσης... δλδ τι γράφουμε??? έχετε καμιά ιδέα??????

  • Όριο ηλικίας για την εκλογή των βουλευτών.
  • Ενίσχυση της άμεσης δημοκρατίας με την ηλεκτρονική δημοκρατία.
  • Περαιτέρω ανάπτυξη της κοινοβουλευτικής διπλωματίας και γενικότερα των σχέσεων του ελληνικού Κοινοβουλίου με τους διεθνείς κοινοβουλευτικούς θεσμούς.
  • Έλεγχος της περιουσία κάθε βουλευτή, μόλις εκλέγεται και αμέσως, όταν τελειώνει τη θητεία του.
:)

Την έγραψα σήμερα και ξελάφρωσα! Ίσα ίσα με πήρε το τετράφυλο. Γέμισε όλο. Δεν είχα κουράγιο ούτε τις λέξεις να μετρήσω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η ηλεκτρονική δημοκρατία, ενισχύει την ηλεκτρονική συμμετοχή και το έλεγχο των αιρετών από τους πολίτες. Άμεση δημοκρατία, με την έννοια τη σωστή δεν υπάρχει ούτε τώρα. Αυτό είναι ότι πιο άμεσο μπορεί να υπάρξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αμεσοδημοκρατία/grassroots democracy/κλπ

Ε καλά μωρέ, και τώρα δεν απέχουμε και πολύ από την αμεσοδημοκρατία, μόνο κατά ένα στερητικό α-...
(Μεσο-δημοκρατία :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iLi*

Νεοφερμένος

Η iLi* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
απ'οσο ξέρω δεν είναι και ιδιαίτερα υποχρεωτική..όσο αφορά οτι τα κατά είναι πιο πολλά συμφωνώ απόλυτα.και εμείς την γράφουμε αύριο και δεν έχω ιδέα τι να πω χωρίς να γίνω αγενής. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
σήμερα μας είπε η φιλόλογος για έναν διαγωνισμό στον οποίο παίρνουν αναγκαστικά μέρος ολοι οι μαθητες και έχει θέμα: 'η ημέρα εορτασμού της δημοκρατίας' και θα την γράφαμε μέσα σε δύο διδακτικές ώρες. μπένοντας όμως στο site του υποτργείου παιδείας βρήκα μία παρόμοια ανακοίνωση με μια διαφοροποίηση στο θέμα: «Το Κοινοβούλιο εκλέγεται από τους πολίτες για να εκφράζει τη δημοκρατική τους βούληση, να προασπίζεται και να προωθεί το δημόσιο και εθνικό συμφέρον. Αφού λάβετε υπόψη σας τα παραπάνω, να γράψετε ένα άρθρο στο οποίο θα εκφράζετε τη γνώμη σας για το ελληνικό Κοινοβούλιο και θα προτείνετε τρόπους βελτίωσης του ρόλου του, αν κρίνετε πως αυτό είναι αναγκαίο» Τελικά, για ποιά από τις δύο να προετοιμαστώ??:hmm: Και αν έχετε και καμια ιδέα πάνω στο θέμα πείτε την γιατί δεν έχω ιδέα τι να γράψω...

το γραψαμε την προηγουμενη τριτη.....τωρα ως προς το τι να γραψεις...ειναι θεμα για το οποιο γραφεις καθαρα την αποψη σου...προσωπικα αποδομησα ολο τον ορισμο που δινει ...αν και άλλα ηθελα να γραψω αλλά η καθηγητρια δεν μ αφησε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εμάς παιδιά, μας είπαν να τη γράψουμε σπίτι και να την παραδώσουμε έτοιμη στη καθηγήτριά μας αύριο.... αλλά λόγω καιρού αναβάλεται υποθέτω η παράδοση της έκθεσης....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
αυριο γραφουμε και εμείς και πραγματικά δεν έχω ιδέα περί του θέματος.. τρόποι βελτίωσης... δλδ τι γράφουμε??? έχετε καμιά ιδέα??????

Άρση ασυλίας βουλευτών, διακοπή χρηματοδότησης κοινοβουλευτικών κομμάτων, κατάργηση βουλευτών επικρατείας... αυτά αν θες να πεις την αλήθεια, όχι να σε πάρουν.:P


  • [*]Όριο ηλικίας για την εκλογή των βουλευτών.
    [*]Ενίσχυση της άμεσης δημοκρατίας με την ηλεκτρονική δημοκρατία.
  • Περαιτέρω ανάπτυξη της κοινοβουλευτικής διπλωματίας και γενικότερα των σχέσεων του ελληνικού Κοινοβουλίου με τους διεθνείς κοινοβουλευτικούς θεσμούς.
  • Έλεγχος της περιουσία κάθε βουλευτή, μόλις εκλέγεται και αμέσως, όταν τελειώνει τη θητεία του.
:)

Την έγραψα σήμερα και ξελάφρωσα! Ίσα ίσα με πήρε το τετράφυλο. Γέμισε όλο. Δεν είχα κουράγιο ούτε τις λέξεις να μετρήσω! :P

Επί της ουσίας το πρώτο είναι άκυρο. Απλούστατα γιατί δεν υπάρχει σχέση που να συνδέει την ηλικία με τον κακό πολιτικό. Αν ο κόσμος δε θέλει μεγάλους σε ηλικία στη βουλή ας μην τους ψηφίζει. Η δημοκρατία δε βελτιώνεται με περιορισμούς.

Το δεύτερο αν και είναι εν μέρει σωστό είναι λίγο κλάιν, είναι του τύπου των προσχηματικών διαλόγων που ανοίγουν οι κυβερνήσεις. Δε μπορούμε να μιλάμε για αμεσότερη δημοκρατία από τη στιγμή που δεν υπάρχει απλή αναλογική και με ένα 30% επί του 40% του πληθυσμού ένα κόμμα μπορεί να κυβερνά για πλάκα επί μία τετραετία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Άρση ασυλίας βουλευτών, διακοπή χρηματοδότησης κοινοβουλευτικών κομμάτων, κατάργηση βουλευτών επικρατείας... αυτά αν θες να πεις την αλήθεια, όχι να σε πάρουν.

μπορεί να το γελάμε αλλά αν οι περισσότερες εκθέσεις ήταν σε τέτοιο στυλ, θα τους έκοβε για λίγο το βήχα ίσως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
μπορεί να το γελάμε αλλά αν οι περισσότερες εκθέσεις ήταν σε τέτοιο στυλ, θα τους έκοβε για λίγο το βήχα ίσως :P

Μπορεί.



Naaaaaaaaah, στ' @ρχίδι@ τους.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top