Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Eννοεις να σου πει την συμβολη της Παιδειας κτλ, γιατι κατι εχεις ξεχασει να γραψεις...

ε ναι...να μου πει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Αχ ποσο σε ζηλευω που εχεις να γραψεις τετοιο θεμα. να ΄ξερες! Ειναι το αγαπημενο μου! Παιδεια+Ανθρωπισμος= ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ. Αρα αναλυεις την εννοια ανθρωπιστικη παιδεια (ολοπλευρη καλλιεργεια ατομου, δευρυνση συνειδησης, εσωτερικη ελευθερια κτλ) μιλας για τον δασκαλο..Να σου πω, για ποτε την εχεις?? Θες να στην γραψω εγω και να στην στειλω? Δεν κανω πλακα. Αν θες, χαρη θα μουκ κανεις γιατι με πορωνουν τεοια θεματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vmenios

Νεοφερμένος

Ο Μενέλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ρε παιδιά η καθηγήτριά μας μας έβαλε να βρούμε πληροφορίες για κάποιον Ιωάννη Κακρίδη! Ξέρετε κανένα site της προκοπής γιατί εγώ ότι και αν έψαξα στο google μου βγάζει πολύ λίγα! Σας παρακαλώ βοηθήστε γιατί έχω πρόβλημα!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fusebb

Νεοφερμένος

Η Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
https://www.ems.gr/ems/client/userfiles/file/EKDOSEIS/ELLINIKA/Ellinika_42_2/Nekrologia.pdf

για προσπαθησε αυτο, απ'οτι φαινεται ειναι η νεκρολογια του (μπρρρ) εχει αρκετες πληροφοριες.

Ελπιζω να σε βοηθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vmenios

Νεοφερμένος

Ο Μενέλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ ρε κοπελιά! Με βοήθησες πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στο 3ο και 4ο βέλος της σελ.22 και στην άσκηση 6 της σελ.27;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αχ ποσο σε ζηλευω που εχεις να γραψεις τετοιο θεμα. να ΄ξερες! Ειναι το αγαπημενο μου! Παιδεια+Ανθρωπισμος= ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ. Αρα αναλυεις την εννοια ανθρωπιστικη παιδεια (ολοπλευρη καλλιεργεια ατομου, δευρυνση συνειδησης, εσωτερικη ελευθερια κτλ) μιλας για τον δασκαλο..Να σου πω, για ποτε την εχεις?? Θες να στην γραψω εγω και να στην στειλω? Δεν κανω πλακα. Αν θες, χαρη θα μουκ κανεις γιατι με πορωνουν τεοια θεματα!!

Βασικά είχα τελειώσει το πρώτο ζητούμενο, ευχαριστώ πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Κριμαααααααααααα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Παιδιά sos ... Ποια είναι τα δομικά μέρη μιας παραγράφου .... έχω κολλήσει τώρα.....

Επισης, εύχομαι καλή σχολική χρονιά σε όλους.....

Στους απόφοιτους εύχομαι καλή επαγγελματική αποκατάσταση..... :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Κατ'αρχας ευχαριστουμε για τις ευχες!

Οσο για τα δομικα μερη της παραγραφου, αυτα ειναι: 1) Θεματικη προταση-περιοδος
2) Σχολια-λεπτομερειες
3) Περιοδος Κατακλειδα

Να θυμασαι: το 1) ειναι ΣΥΝΗΘΩΣ η πρωτη περιοδος που συναντας και εισαγει το θεμα το οποιο θα αναλυθει εκτενως στα σχολια-λεπτομερειες. ΟΜΩΣ υπαρχει περιπτωση η θεματικη προταση να βρισκεται στο τελος της παραγραφου (οταν αυτη εχει επαγωγικη συλλογιστικη πορεια δηλαδη σε παει απο το Ειδικο στο Γενικο)

2) Εδω αναλυεται η θεματικη προταση

3) Εξαγεται ενα συμπερασμα ή ανακεφαλαιωνονται οσα εχουν προηγηθει. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως η περιοδος κατακλειδα μπορει να παραλειπεται καποιες φορες. Στην περιπτωση αυτη οταν πας να γραψεις την περιοδο κατακλειδα μιας παραγραφου ΔΕΝ αφηνεις κενο, ουτα βαζεις παυλα. Γραφεις απλα ''Η περιοδος-κατακλειδα στη συγκεκριμενη περιπτωση παραλειπεται'' η ακομη πιο απλα ''Παραλειπεται''

Αυτα. Ελπιζω να σε καλυψα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαφ

Νεοφερμένος

Η Δάφνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θεματική Περιοδος, Σχόλια/Λεπτομέρειες, Πρόταση Κατακλείδα (δεν υπάρχει πάντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Με καλυψες απο την κορυφη μεχρι τα νυχια ευχαριστω....:):):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Τιποτα..Να 'σαι καλα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!!
Μου ανέθεσαν ένα θέμα για έκθεση και δεν μπορώ να βρω επιχειρήματα...

ΘΕΜΑ:
Πιστεύεις πως είναι αναγκαία η ανθρωπιστική παιδεία στην εποχή μας;
Για την απάντηση του ερωτήματος και την τεκμηρίωσή της να λάβεις υπόψη σου τόσο τις συνθήκες της σύγχρονης ζωής, οσο και τις αξιες που διακονεί η ανθρωπιστική παιδεία. Θεωρήστε πως το κείμενο θα παρουσιάστεί στην τάξη σου ως εισήγηση!
500 λέξεις περίπου

Βασικά δεν έχω καταλάβει τι είναι ανθρωιστική παιδεία...
Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με έναν ορισμό και μερικά επιχειρήματα;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Βαλτοι ειστε ολοι δεν εξηγειται αλλιως... Ζηλευω λεμε! Τεσπα ας βοηθησω τουλαχιστον αφου δεν μου εχουν αναθεσει -δυστυχως- εμενα το θεμα αυτο.

Καταρχας πηγαινε στη σελιδα 240 του σχολικου να διαβασεις τον ορισμο του ανθρωπισμου. Ε, αντιστοιχα ανθρωπιστικη λεγεται η Παιδεια που πρεσβευει αυτο το ιδεωδες. Πιο συγκεκριμενα, προκειται για μια Παιδεια ακρως ανθρωποκεντρικη, που θετει ως πρωταρχικους στοχους την διαμορφωση πολυπλευρων προσωπικοτητων, ικανων να σκεφτονται και να δρουν συγκροτημενα. (Εν ολιγοις ειναι το αντιθετο της τεχνοκρατικης Παιδειας)

Και φυσικα, τετοιου ειδους Παιδεια κρινεται επιτακτικη σε μερες οπου επικρατει ηθικη αποτελματωση και η προτεραιοτητα των αξιων απαιτει επαναπροσδιορισμο...

Ελπιζω να σε εβαλα στο πνευμα...Στα ειπα πολυ γενικα, αλλα νομιζω οτι καταλαβες τι ακριβως ζητα...Παντως, το λεω και σε σενα: Αν θελεις σου την γραφω κι εγω και στην στελνω! Δεν εχω καλυτερο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
πολυ βοηθανε οι διαθρωτικες λεξεις/εκφρασεις που κανουν την περιληψη μας να εχει συνοχη και συνεκτικοτητα,δυο βασικα χαρακτηριστικα που μετρανε πολυ στην περιληψη,νομιζω ειναι περιττο να αναφερω παραδειγματα γιατι ακομα και στο ιντερνετ μπορειτε να βρειτε πολλες.ως προς το την χρηση παθητικης ή ενεργητικης συνταξης ,εγω προσωπικα χρησιμοποιουσα και τις δυο.

αλλα προσοχη στην συνοχη-συνεκτικοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
η εναλλαγή και των 2 συντάξεων είναι μια καλή λύση γιατί έτσι αποφεύγεται η μονοτονία...και επιπλέον επιβάλλεται η χρήση -έστω και ελάχιστων- διαρθρωτικών λέξεων για να έχει το κείμενο συνοχή και αρμονική σύνδεση :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ μαρία!!
Διάβασα και από το βιβλίο τον ορισμό, και τώρα ξεκαθάρισαν κάπως στο μυαλό μου!
Για εμένα που πιστεύω πως είμαι ντιπ για ντιπ στην έκθεση καλύτερα να προσπαθήσω να την γράψω μόνος μου!Ίσως βελτιωθώ μέχρι τις πανελλαδικές...Αν και δεν το βλέπω...Με δυσκολεύει πάρα πολύ ως μάθημα...

Ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για την πολύτιμή σου βοήθεια!
(Συγνώμη που σε κάνουμε να ζηλεύεις! :P )

Υ.Γ. Από ποια κατεύθυνση τελείωσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Δικιο εχεις, καλυτερα να προσπαθεις μονος σου...Απλα, εχω μια ΠΟΡΩΣΗ με το μαθημα! Γιατι ειναι ΜΑΘΗΜΑΤΑΡΑ! Θεωρητικη ημουν, αλλα σαν την εκθεση ΤΙΠΟΤΑ! Τι ακριβως σε δυσκολευει; Η Εκθεση, η περιληψη, οι ασκησεις;; Τι ακριβως;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Η έκθεση με δυσκολεύει μόνο αι λίγο τα αντώνυμα και τα συνόνυμα!
Περίληψη τα πάω μια χαρά, το ίδιο και στις υπόλοιπες ασκήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top