Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Marios8

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
παιδια πειτε κανενα λογο για τον οποιο οι συγχρονοι ελληνες αγνοουν τα μνημεια και την ιστορια της χωρας μας.......εχω βρει μερικα αλλα θελω κι αλλα...επειγοννννννν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,214 μηνύματα.
Από το φροντιστηριακό μου βιβλίο. :bye:
Αυτό οφείλεται...
  • Στην εκπαίδευση που δεν έχει ανθρωπιστικό χαρακτήρα, μέσα από τον οποίο, αν υπήρχε, θα μπορούσε να φανεί η αξία της ιστορίας και των μνημείων.
  • Στον υποβαθμισμένο τρόπο που διδάσκεται η ιστορία και η τέχνη, τις περισσότερες φορές διδάσκονται αποσπασματικά, χωρίς έμπνευση από ακατάλληλα εκπαιδευμένους δασκάλους, έτσι τα παιδιά δεν μπορούν να καταλάβουν την αισθητική αξία ενός έργου.
  • Στο βαθύτατα καταναλωτικό κοινό και χρησιμοθηρικό χαρακτήρα της νεοελληνικής κοινωνίας, η οποία αντιλαμβάνεται ως αξία ό,τι κατά κόρον προβάλλεται από τα ΜΜΕ και ό,τι προβάλλεται ως μόδα και έχει ανταλλακτική αξία.
  • Στην έλλειψη κουλτούρας από τη μέση ελληνική οικογένεια, η οποία δεν κατανοεί την αξία της τέχνης και της ιστορίας και γι' αυτό άλλωστε δε μπορεί να εμπνεύσει την αγάπη των παιδιών γι' αυτά.
  • Στην αδράνεια των μουσείων και των πολιτιστικών εκπαιδευτικών θεσμών, που δε δημιουργούν προγράμματα μέσα από τα οποία ο νέος θα μπορούσε να έλθει σε επαφή με την τέχνη και τα γράμματα.
  • Στην πλήρη επικράτηση της μαζικής κουλτούρας, της οποίας κύριο χαρακτηριστικό είναι το θέαμα, το οποίο λεηλατεί τόσο την υψηλή όσο και τη λαϊκή τέχνη.
  • Στην αδράνεια των πνευματικών ανθρώπων, οι οποίοι παρακολουθούν αποσβολωμένοι την ιστορική αμνησία και τον αισθητικό εκχυδαϊσμό του ελληνικού λαού.
  • Στη λαϊκιστική πολιτική που πρεσβεύει ότι έχουμε ένδοξους προγόνους, χωρίς βέβαια να είναι αναγκαίο και να γνωρίζουμε το έργο των προγόνων μας που τους καθιστά ένδοξους.
  • Σε μια λατρεία που τρέφουμε προς το παρελθόν και τα μνημεία του, που δεν προκύπτει από βαθιά γνώση τους ούτε και από την κατανόηση της σημασίας τους, απλώς είναι μια επιφανειακή σχέση που είναι αποτέλεσμα προγονόπληκτης εμμονής.
  • Στην έλλειψη αγωγής και ουσιαστικής παιδείας που θα έδινε στο νέο τα κατάλληλα "σύνεργα" με τα οποία θα αποκωδικοποιούσε τα σύμβολα των τεχνών και θα κατανοούσε τα ιστορικά φαινόμενα.

Τρόποι αντιμετώπισης...

  • Επανακαθορισμός των στοχεύσεων της εκπαίδευσης, ώστε η ιστορία και η τέχνη να διδάσκεται με το εποπτικό εκείνο υλικό που θα την καθιστά μια συναρπαστική μάθηση.
  • Επίσκεψη των σχολείων σε σημαντικά μνημεία της χώρας μας, ώστε να έλθουν σε επαφή μ' αυτά οι μαθητές και να τους τα παρουσιάσουν κατάλληλα εκπαιδευμένοι ξεναγοί.
  • Διεξαγωγή μαθήματος μέσα στο χώρο κάποιων μνημείων, όπου αυτό είναι κατορθωτό και επιτρεπτό.
  • Εκπόνηση προγραμμάτων από το Υπουργείο Παιδείας μέσω των οποίων οι νέοι θα αποκτήσουν τη δυνατότητα να επισκέπτονται τα μνημεία απανταχού της Ελλάδας, να μαθαίνουν τους απαραίτητους κώδικες για την ερμηνεία των έργων τέχνης και την κατανόηση των ιστορικών γεγονότων.
  • Αλλαγή της νοοτροπίας της ελληνικής οικογένειας, ώστε ο έντονα χρησιμοθηρικός προσανατολισμός της να αντικατασταθεί από την ανάγκη για γνώση και αισθητική βίωση.
  • Τα ΜΜΕ και πιο συγκεκριμένα η εκπαιδευτική τηλεόραση μέσω των εκπομπών της, που θα έχουν ιστορικό και αισθητικό χαρακτήρα, μπορεί να λειτουργήσει ως πηγή ερεθισμάτων ψυχωφελών για τους νέους.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει κατι επισημο (βασικα αυτο πρωτη φορα εδω το ακουσα :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Θέλει και το δοκίμιο τίτλο, απλά όχι εντυπωσιακό κλπ. ίσα ίσα να δηλώνει το θέμα
Π.χ. "Οι νέοι και τα μνημεία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εγώ πάντως όσα έχω διαβάσει έχουν τίτλο.
Απλό και περιεκτικό. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
παιδια αυριο θα γραψουμε εκθεση και μαλλον το θεμα θα ειναι να βτουμε πως μεσα απο την εκπαιδευση μπορει να αποφευθει ενας πολεμος...
εχετε ιδεες , αν μπορειτε γρηγορα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
-καλλιέργεια ηθικών αξιών και αγάπης για την ειρήνη
-υπενθύμιση των δεινών του πολέμου μέσα από το μάθημα της Ιστορίας
-προώθηση φιλειρηνικών αισθημάτων και φιλοσοφιών (γι' αυτό θα πρότεινα η Φιλοσοφία να αντικαταστήσει τα αρχαία ως μάθημα γενικής παιδείας), π.χ. Γκάντι
-ανάπτυξη των δημοκρατικών τρόπων με τους οποίους μπορεί κάποιος να διεκδικήσει τα δικαιώματά του και να συνεισφέρει στο κοινωνικό σύνολο

Αυτά μου έρχονται μόνο:P. Βάλε και λίγες σάλτσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Στην έκθεση γράφεις ό,τι κατεβάσει η κούτρα σου. Αν περιοριστείς σε δόγματα και βάσεις που κατά πάσα πιθανότητα δε σε εκφράζουν και δεν είναι δικά σου αποκυήματα το πιθανότερο είναι να γράψεις κάτι που ούτε θα σε εκφράζει, ούτε θα σε ικανοποιεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω πως ικανοποιείστε με λυσάρια κι ιδέες απο άλλους ανθρώπους. Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω καν το θέμα και γράφω ότι μου 'ρθει εκείνη την ώρα, γιατί λοιπόν δεν κάνεις το ίδιo; Το θέμα είναι αυτό που γράφεις να σε εκφράζει, να μην είναι παρμένο απο αλλού... Με λίγα λόγια +1 στον κουερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliaki

Νεοφερμένος

Η Έλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
κ εγω +φωνω με τους προλαλησαντες... δεν μπορω να αποστηθιζω τυποποιημενα κ κονσερβοποιημενα σχολια... γραφω ο,τι μου ερθει στο μυαλο... αν κ αυτο μπορει να μη με ωφελησει τοσο στις πανελληνιες... αλλα αυτο κανω τοσα χρονια κ δεν μπορω αλλιως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliaki

Νεοφερμένος

Η Έλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
το ειπαν σημερα στις ειδησεις... πραγματι ισχυει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
εχω αναγκη το βαθμο αυριο...
γτ θελω να της δειξω επειδη ολη την ωρα μ φωναζει...
λεει πως θα μου κατεβασει το 19...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ο Θουκιδίδης υποστηρίζει οτι η ιστορια του αποτελει κτημα ες αει δηλαδη ενα αιώνιο αποκτημα για τις επερχόμενες γενιες .Θεωρεί οτι τα ιδια τα γεγονοτα μπορουν να επαναληφθούν εαοταν υπαρξουν παρομοιες συνθηκες.Οποτε εαν μελεταν ιστορια στα σχολεια μπορουν να διδάσκονται απο τα λάθη του παρελθόντος και να μη τα επαναλαμβανουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Dodos-7, Καβάφη δεν έχεις διαβάσει ποτέ; :):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
γιατι το λες αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anti

Νεοφερμένος

Η anti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
δεσ αν γραφει τ σχολικο κατι.παντωσ εγω(οταν δ τον ξεχναω στ διαγραμμα-προχειρο πρν γραψω εκθεση) γραφω μονο στ αρθρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

touristas

Νεοφερμένος

Ο ηλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Και λεει
(ο ελληνισμος της αρχαιοτητας ηρθε σε επαφη με τις θεοκρατικες φεουδαρχικες κοινωνιες της ανατολης διχως να επηρεαστει απο τις μεσσιανικες ιδεες που επικρατουσαν σε αυτες.Πια νομιζετε οτι ειναι η δυναμη που αντεταξε ο ελληνισμος στο θεοκρατισμο της ανατολης? Να αναπτυξετε τις ιδεες σας σε ενα κειμενο 600 περιπου λεξεων)

περιμενω τις ιδεες σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιoanna

Νεοφερμένος

Η ιoanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
σχετικά με την πειθώ κτλ;έχει κάποιος συγκεντρωμένη την ύλη;:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ρε παιδιά χρειάζομαι επειγόντως την βοήθειά σας. Έχουμε για αύριο μια έκθεση με θέμα :

"Ποια ελαττώματα πρέπει να καταπολεμήσουμε για να μπούμε ολοκληρωτικά στην Ευρωπαϊκή Ένωση?"

Δώστε τις ιδέες σας ή κανένα link...Σας παρακαλώ είναι πολύ σημαντική εργασία. Σας παρακαλώ. Οποιαδήποτε βοήθεια θα μου είναι πολύ χρήσιμη. πλζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lachesis

Νεοφερμένος

Η Lachesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top