Αρχ. Γραμματεία - Βοήθεια/Απορίες/Ερωτήσεις στην Ελένη

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Τι προσφερει η συναντηση Ελένη - Τευκρου ?
Κ γιατι η συναντηση αυτη επιδιωνει την τραγικη θέση της ηρωίδας ???

θα το εκτιμούσα πολυ αν μου ελεγε καποιος την απαντηση :jumpy::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis93

Νεοφερμένος

Ο orestis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αυριο γραφουμε διαγωνισμα στην εισαγωγη του Αριστοφανη.Γνωριζει καποιος πιθανα θεματα-ερωτησεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris15

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
φιλε μ αποσο ξερω τα περισσοτερα(εως ολα ) σχολεια αρχιζουν με εισαγωγη στην ελενη και γραφουν εκει τεστ στην αρχη του τριμηνου... για αριστοφανη πρωτη φορα ακουω.. τελως παντων.. δυστυχως δεν μπορω να σ βοηθησω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
φιλε μ αποσο ξερω τα περισσοτερα(εως ολα ) σχολεια αρχιζουν με εισαγωγη στην ελενη και γραφουν εκει τεστ στην αρχη του τριμηνου... για αριστοφανη πρωτη φορα ακουω.. τελως παντων.. δυστυχως δεν μπορω να σ βοηθησω..

Αυτό εννοεί. Τα σαίνια του Π.Ι έβαλαν την εξεταζόμενη εισαγωγή της Ελένης στις Όρνιθες του Αριστοφάνη.;)

Λοιπόν, σημαντικά θέματα :

Τραγωδία, κωμωδία, σατυρικό δράμα.
Περιγραφή του Αρχαίου θεάτρου (ως χώρος)
Υποκριτές, χορός, Σκεύη
Μεγάλα Διονύσια, Λήναια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Λοιπόν, όπως όλοι μας γνωρίζουμε, η Ελένη βρίσκεται στην Αίγυπτο και όχι στην Τροία όπως πολλοί πιστεύουν.Επίσης, ο ερχομός στην Αίγυπτο δεν ήταν δική της απόφαση αλλά απόφαση των Θεών, οι οποίοι και την μετέφεραν βάζοντας στη θέση της ένα είδωλο, έναν ίσκιο.Άρα καταλαβαίνουμε τη δεινή θέση στην οποία βρίσκεται η ίδια.Πρώτ' απ' όλα, βρίσκεται σε μία ξένη χώρα, μακριά από τα πάτρια εδάφη και από το σπίτι της, από γνωστούς και φίλους.Ακόμα, στην Αίγυπτο δεν έχει τη στήριξη κανενός, πόσο μάλλον τώρα που πέθανε και ο Πρωτέας ο οποίος ήταν ο προστάτης της. Επίσης, το όνομά της καταριούνται όλοι οι Έλληνες που συμμετέχουν στην Τροική εκστρατεία για τα δεινά που περνούν. Καταριούνται την ίδια ενώ αυτή βρίσκεται στην Αίγυπτο και δεν έχει καμία σχέση με τον πόλεμο. Άρα, η ψυχολογική της κατάσταση είναι άθλια.Κατηγορείται για μοιχεία, την ίδια στιγμη που η ίδια παραμένει πιστή στον άντρα της. Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, ο Θεοκλύμενος την πολιορκεί και θέλει να την κάνει γυναίκα του. Η Ελένη όμως, παρά τις δυσκολίες, παραμένει πιστή στο στεφάνι της και περιμένει, ελπίζοντας πως ο Μενέλαος θα τη σώσει. Άρα συμπεραίνουμε το πόσο σημαντική θα είναι η συνάντησή της με τον Τεύκρο, ο οποίος ήταν ένας από τους άντρες του Μενέλαου.Θα της δώσει πληροφορίες οι οποίες είτε θα ενισχύσουν τις ελπίδες της και θα την κανουν να υπομείνει όσα κακά και να τη βρουν, είτε θα καταστρέψει τις ελπίδες της και την ίδια μαζί.
Τελικά λοιπόν, βάσει των όσων θα ειπωθούν από τον Τεύκρο θα συνεχιστεί το έργο.Ή θα εμψυχώσει την Ελένη κάνοντάς τη πιό δυνατή γι' αυτά που ακολουθούν, ή θα την αποθαρρύνει και θα την οδηγήσει στην αυτοκτονία, κάτι που θα δώσει τέλος και στη ζωή της αλλά και στο έργο.

Αυτά λοιπόν είχα να πω εγώ.Τα έγραψα όλα αυτά για να ξεκαθαρίσει η τρέχουσα κατάσταση καθώς όταν, στην Ελένη, ξέρεις που βρίσκεται η ιστορία, μπορείς άνετα να απαντήσεις σε κάθε ερώτηση. Να σου πω βέβαια πως η απάντηση σαφώς δεν έχει τη δομή ορθής λογοτεχνικής απάντησης.Πάρε όποιες πληροφορίες θες αλλά ''αναδιοργάνωσέ'' τες πρώτα.

Ελπίζω να βοήθησα. :D:thanks:
Πώς γίνεται και τα θυμάσαι όλα αυτά;;;:!::!::!::!::!::!::!::!::!::!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis93

Νεοφερμένος

Ο orestis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σας ευχαριστω παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Κύρια λειρουργία του προλόγου στο αρχαίο δράμα θεωρείται η ενημέρωση των θεατών για τον τόπο, το χρόνο, τα βασικά πρόσωπα, την προϊστορία της δράσης και το κεντρικό νήμα της υπόθεσης. Ποια στοιχεία του Προλόγου επιτελούν την παραπάνω λειτουργία της Ελένης του Ευριπίδη;





:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Βασικά το βιβλίο έχει συγχωρεθεί (:P) γι' αυτό θα σου πω (ό,τι θυμάμαι :p) ότι στον πρόλογο η ελένη μόνη της μας μιλάει γι'΄αυτά τα πράγματα.... Είμαι η Ελένη, βρίσκομαι στην Αίγυπτο, ήρθα εδώ γιατί η ήρα (προϊστορία της υπόθεσης)... κλπ...Με λίγη ανάγνωση και λίγη καλή διάθεση όλα βγαίνουν:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
επισης θα ψαξω να βρω τις σημιοσεις που εχω απο το σχολειο για την εισαγωγη αν αυτο σε βοηθησει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ! απάντησα στην ερώτηση!
-------------------------------------------------------------------------
Σελ:38
Άσκ:2

Οι γυναίκες του Χορού και η Ελένη εκφράζουν τη συναισθηματική τους φόρτιση μέσα από ένα τραγούδι (κομμός). Με ποιους εκφραστικούς τρόπους δηλώνονται τα συναισθήματά τους στη β' στροφή και τη β' αντίστροφη;

Δεν θέλω να μου την απαντήσετε.....να μου την εξηγήσετε θέλω....τι ζητάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Εννοεί προφανώς να περιγράψεις τη συναισθηματική κατάσταση που βρίσκεται, πώς νιώθει κλπ. Να αναφέρεις λέξεις ή φράσεις που το δείχνουν (πχ. επιφωνήματα, μετάφορες και άλλα εκφραστικά μέσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Παιδιά αύριο γράφω Φυσική και Ιστορία και δν προλαβαίνω να κάνω την άσκηση....:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

Αν κάποιος την έχει κάνει ας την παραθέση εδώ ή ας μου δώσει τουλάχιστον κάποιες σημιώσεις...

Κάναμε το μάθημα στην σελίδα 41-42 και η ερώτηση είναι: Ποια στοιχεία του ήθους του Μενελάου αποκαλύπτονται μέσα από τα λόγια του;


Σας εκλιπαρώ! :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
βιβακι μπορει να μην ειμαι γ γυμνασιου αλλα εχω αυτο!!!!
πολυ καλο!!!!!θα το προσθεσω στη βιβλιοθηκη

βοηθημα απο το εθνος!!!

Ευρυπίδου Ελένη Γ΄ Γυμνασίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
ποιο έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
σορρυ ξεχασα να βαλω λινκ!!!
οκ ειναι το βοηθημα απο το εθνος!!!
εχει ολες τις ασκησεις λυμμενες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolakishelp

Νεοφερμένος

Ο nikolakishelp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
στο α' επεισοδιο στην ελενη στη σκηνη 1 ξερετε μηπως να μου πειτε τους πλαγιοτιτλους??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria94

Νεοφερμένος

Η maria94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπορεις να μου πεις σε ποια σελίδα είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Πως μπορώ να το κατεβάσω;;;;; please!!!!!!!!!!!!!!!!! απαντήστε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πως μπορώ να το κατεβάσω;;;;; please!!!!!!!!!!!!!!!!! απαντήστε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πατας πανω στο link.

Σε παει σε μια σελιδα.Εκει,πατας το free user κουτακι.

Περιμενεις μερικα seconds,μεχρι να σου εμφανισει ενα μπλε κουμπι που λεει download.Το πατας και κατεβαινει.

Επισης,αυτο το λινκ θα επρεπε να ειχε διαγραφτει,γτ ο χρηστης που το εδωσε δεν εχει τα πνευματικα δικαιωματα του συγγραφεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Δε μπορω να σε βοηθησω γιατι εμεις ακομα σε αυτο με την συναντηση Ελενης - Τευκρου ειμαστε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top