Αρχ. Γραμματεία - Βοήθεια/Απορίες/Ερωτήσεις στην Ελένη

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Πώς και δεν σκέφτηκα να ρίξω κ'εγω μια ματιά στη Βικιπαίδεια! Πρέπει να είμαι κουρασμένος, οπότε βγαίνω για σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos1994

Νεοφερμένος

Ο αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
μου ξανα στελνεις για τα αρχαια επιδη δεν το βρισκω...:S , αλλα εδω και καλα στην απαντηση της ερωτησης τι ειναι επος και λυρικη ποιηση plz...και tnx για πριν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
εγω το επος ξερω οτι αρχικα σημαινε λογος και μετα απο τον 5ο αιωνα σημαινε αφηγηματικο ποιημα.Οσο για το δευτερο σορρυ αλλα δε μπορω να σε βοηθησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Δέν επιμένω σε τίποτα, απλώς αναφέρομαι σε άλλο thread που το έγραψε με η, αυτό είναι όλο.

Απάντηση έχει για όλα πλέον...Και Ελένη και Αρχαία. Ας δει τι θέλει ακριβώς και να τα σημειώσει.

Μας μπέρδεψε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
παιδια η καθηγητρια μας μας κανει συγχρονως και ορνιθες και ελένη ( μεσα σε μια ωρα ) , μεχρι τωρα ειχαμε μαζι της 5 ωρες και μας εβαλε κιολας να διαβασουμε ολη την εισαγωγη στις ορνιθες + όλους τους λεξικους όρους της αρχαιας ελλην. τραγωδια ( ειναι στο τελος του βιβλιου ) .... :mad::(:'(

Βοηθηστε με ...
Σας ικετευω :'(
πειτε μου τι ερωτησεις μπορουν να μπουν , τα σοσ ( επειδη με τοσα που μας εβαλε σιγουρα δεν θα προλάβω να τα διαβασω όλα ) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ...

:wow:


Γκα γκα είναι η γυναίκα...


Μα τα φιλολογικά δεν είναι για παπαγαλία, αλλά για ανάπτυξη της κριτικής μας ικανότητας υποτίθεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
εμεις γραψαμε τεστ στην εισαγωγη των ορνιθων κ μας εβαλε να περιγραψουμε το αρχαιο θεατρο και συμπληρωση κενων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
και την εχουμε και στα κειμενα :'(
αντε να δω τι αλλο μας περιμενει :(
-----------------------------------------
εμεις γραψαμε τεστ στην εισαγωγη των ορνιθων κ μας εβαλε να περιγραψουμε το αρχαιο θεατρο και συμπληρωση κενων...


:thanks: αλλα μηπως μπορεις να γινεις λίγο πιο σαφης ? ( γιατι η εισαγωγη σχεδον ολη για το δραμα μιλαει , δηλ. το αρχαιο θεατρο :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
σε μια σελιδα λεει για τις θεσεις του αρχαιου θεατρου (το κοιλον, η ορχιστρα, η σκηνη κτλ...):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
και εμείς έχουμε 17 σελίδες για την τρίτη. ΓΟΥΣΤΑΡΩ!YEAH:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Παιδια αυριο γραφω Ελένη και εχουμε κανει 5 μαθηματα ( 2.5 για την ακριβεια ετσι οπως μας τα κανει :mad: ) ... και δεν εχω καταλάβει τι ειναι τα κατα ποιον μερη και τα κατά πόσον μέρη της τραγωδια :( ...
Θα σας ειμουν ευγνωμων αν μου τα εξηγουσατε λιγακι :xixi::) αλλιως ετσι οπως τα βλεπω αυριο θα πατωσω :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
1) Τα κατά ποσόν μέρη αφορούν την έκταση του έργου. Ήταν συνήθως εννέα, πέντε διαλογικά και τέσσερα χορικά.
α) Διαλογικά-Επικά
Πρόλογος
Επεισόδια
Έξοδος

β) Λυρικά-Χορικά
Πάροδος
Στάσιμα
Και κάποια άλλα λυρικά στοιχεία


2) Τα κατά ποιόν μέρη αφορούν την ανάλυση και την ποιότητα του έργου.
Είναι:
Μύθος
Ήθος
Λέξις
Διάνοια
Μέλος
Όψις


Στα έχω γράψει ονομαστικά, αν τα θες πιό αναλυτικά μου το λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
1) Τα κατά ποσόν μέρη αφορούν την έκταση του έργου. Ήταν συνήθως εννέα, πέντε διαλογικά και τέσσερα χορικά.
α) Διαλογικά-Επικά
Πρόλογος
Επεισόδια
Έξοδος
β) Λυρικά-Χορικά
Πάροδος
Στάσιμα
Και κάποια άλλα λυρικά στοιχεία

2) Τα κατά ποιόν μέρη αφορούν την ανάλυση και την ποιότητα του έργου.
Είναι:
Μύθος
Ήθος
Λέξις
Διάνοια
Μέλος
Όψις

Στα έχω γράψει ονομαστικά, αν τα θες πιό αναλυτικά μου το λες.

:thanks::thanks::thanks:χιλια ευχαριστω ...
μπορει κανεις να μου εξηγησει τις κοκκινες λεξεις ? :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Στάσιμα: Άσματα που έψαλλε ο Χορός όταν πια είχε λάβει τη θέση του (στάσιν). Ήταν εμπνευσμένα από το επεισόδιο που προηγήθηκε, χωρίς να προωθούν την εξωτερική δράση. Συνοδεύονταν από μικρές κινήσεις του Χορού.

Μέλος: Η μελωδία, η μουσική επένδυση των λυρικών μερών και η οργανική συνοδεία (ενόργανη μουσική).

Όψις: Η σκηνογραφία και η σκευή, δηλαδή όλα όσα φορούσε ή κρατούσε ο ηθοποιός: ενδυμασία (χιτώνας -ένδυμα της κλασικής εποχής- που έφτανε συνήθως ως τα πόδια: ποδήρης), προσωπεία (μάσκες), κόθορνοι (ψηλοτάκουνα παπούτσια που έδιναν ύψος και επιβλητικότητα στους ηθοποιούς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Στάσιμα: Άσματα που έψαλλε ο Χορός όταν πια είχε λάβει τη θέση του (στάσιν). Ήταν εμπνευσμένα από το επεισόδιο που προηγήθηκε, χωρίς να προωθούν την εξωτερική δράση. Συνοδεύονταν από μικρές κινήσεις του Χορού.

Μέλος: Η μελωδία, η μουσική επένδυση των λυρικών μερών και η οργανική συνοδεία (ενόργανη μουσική).

Όψις: Η σκηνογραφία και η σκευή, δηλαδή όλα όσα φορούσε ή κρατούσε ο ηθοποιός: ενδυμασία (χιτώνας -ένδυμα της κλασικής εποχής- που έφτανε συνήθως ως τα πόδια: ποδήρης), προσωπεία (μάσκες), κόθορνοι (ψηλοτάκουνα παπούτσια που έδιναν ύψος και επιβλητικότητα στους ηθοποιούς).


Χιλια ευχαριστω κ παλι :xixi::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Δεν κάνει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
αυτο που ρωτας νομιζω πως μου επεσε ή σε καποιο τεστ ή στις εξετασεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Δείτε αυτό: https://users.kar.sch.gr/mstamati/eyripideselenicgym/EuripidesEleni1.htm
και αν δείτε πάνω πάνω έχει και βελάκια για τα επόμενα τεστ....πχ: https://users.kar.sch.gr/mstamati/eyripideselenicgym/EuripidesEleni2.htm και ούτω καθεξής.....


:):no1::no1::no1::no1:;););););)

Πείτε τη γνώμη σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
τελειο!!!!ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top