Αρχ. Γραμματεία - Βοήθεια/Απορίες/Ερωτήσεις στην Ελένη

marion7

Νεοφερμένος

Ο marion7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια εμας μας εχουν βαλλει απο την εισαγωγη απο την ιστορια της αρχαιας ελληνικης γραμματιας σελ 63-66 και 70-74 και απο τον αριστοφανη σελ 7 και 10-15.μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να διαβασω????γραφω αυριο και χρειαζομαι βοηθεια:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
παιδια εμας μας εχουν βαλλει απο την εισαγωγη απο την ιστορια της αρχαιας ελληνικης γραμματιας σελ 63-66 και 70-74 και απο τον αριστοφανη σελ 7 και 10-15.μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να διαβασω????γραφω αυριο και χρειαζομαι βοηθεια:(

Από την ιστορία της αρχαίας ελληνικής γραμματείας δεν είχαμε.... Από τον Αριστοφάνη δώσε μεγαλύτερη έμφαση στα δραματικά είδη, στις διονυσιακές γιορτές, στο χώρο, στα μηχανήματα, και στη σκευή (δηλαδή σχεδόν όλα!!) Πάντως εμάς έπεσε ο χώρος... Καλή επιτυχία!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theonitsa15

Νεοφερμένος

Η theonitsa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ παιδιά!!
Τελικά έπαισε για την Ελένη το είδωλο και την παραδοσιακή Ελένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

/\/@t@|1@...!!!

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
:bye: Χρειάζομαι μία βοήθεια...!! εδώ και μία βδομάδα κάνουμε στα αρχαία από μετάφραση την εισαγωγή από τις όρνιθες...αλλά χθες μπήκαμε στην Ελένη και επειδή χτύπησε το κουδούνι δεν προλάβαμε να επεργαστούμε το κέιμενο και έτσι δεν το κατάλαβα πολύ καλά....όποιος μπορεί να μου πει το νόημα περίπου των στ.1-82 θα του είμαι υπόχρεη...!!!! και αν γίνεται σήμερα γιατί πρέπει να γράψω και μία άσκηση αλλά αν δεν ξέρω το νόημα δεν μπορώ να την κάνω και είναι για αύριο....ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Στην "Ελένη" δεν περιέχονται δυσκολονόητες έννοιες όπως στην Οδύσσεια.
Πρακτικά αυτό σημαίνει πως με μια-δυο φορές ανάγνωση μπορείς να κατανοήσεις το κείμενο.
Δεν είναι τόσο δύσκολο αρκεί να προσπαθήσετε.

Πρώτα απ' όλα διαβάζουμε την εισαγωγική σελίδα κάθε ενότητας.
Η συγκεκριμένη (σελ. 9) και πληροφορεί για:

1. το μέρος της τραγωδίας που πρόκειται να ασχοληθείτε
(Πρόλογος-θα μάθουμε τους κύριους πρωταγωνιστές και το γενικό υπόβαθρο του έργου)

2. τον τίτλο της ενότητας από τους συγγραφείς

3. την πλοκή και για τα θέματα τα οποία θα συζητήσετε στην τάξη.

Με λίγα λόγια ξέρεις τι θα κάνετε.

Προχωρώντας στην σελίδα 10 θα δεις το κείμενο. Δίπλα από το κείμενο θα δεις τους πλαγιότιτλους οι οποίοι χωρίζουν σε νοηματικές ενότητες το κείμενο.

O TOΠΟΣ ΚΑΙ ΟΙ AΝΘΡΩΠΟΙ
◗ Πού βρίσκεται η Eλένη;
◗ Ποιοι είναι οι άρχοντες
του τόπου;
Άρα ξέρεις για ποιο πράγμα μιλάει αυτή η ενότητα και σε ποια ερωτήματα απαντάει.

Το βιβλίο στο κάτω μέρος κάθε σελίδας επεξηγεί λέξεις και φράσεις ώστε να καταλάβουμε τι εννοούν αυτές (συνήθως αναφέρεται σε αρχαία έθιμα, αρχαιολογικά πρόσωπα κ.α.)

Πιστεύω πως με τις συμβουλές αυτές θα έχεις βρει το σωστό τρόπο για να διαβάζεις Ελένη.
Όπως και να έχει, όσο καλή κι αν είναι η παράδοση, στα μαθήματα της Γραμματείας έχουμε πάντα ως στήριγμα το κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

/\/@t@|1@...!!!

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ...!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimos1995

Νεοφερμένος

Ο dimos1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια help σας παρακαλv μηπως μπορειτε να μου πειτε τις ασκησεις 8 και 10 σελιδα 13:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efoulini!

Νεοφερμένος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Μουσθένη (Καβάλα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ποιές είναι οι ασκήσεις 8+10 το βιβλίο μου δεν έχει αριθμημένες ασκήσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

/\/@t@|1@...!!!

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
ποιές είναι οι ασκήσεις 8+10 το βιβλίο μου δεν έχει αριθμημένες ασκήσεις....


γιατί δεν έχει αριθμημένες ασκήσεις καλέ???:emm:
όσο για τις ασκήσεις μην κοιτάς εμένα...δεν την κατέχω την Ελένη...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mizzkaterinaki

Νεοφερμένος

Η Mizzkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Στο βιβλιο δεν εχει αριθμημενες ακησεις...Εχει απλα κουκιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juvenile

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Φιλε δυσκολη η κατασταση, εμεις μεχρι τωρα κανουμε εισαγωγη αλλα θα ψαξω για να σε βοηθησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

/\/@t@|1@...!!!

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Στο βιβλιο δεν εχει αριθμημενες ακησεις...Εχει απλα κουκιδες

στο δικό μου βιβλίο έχει...τι να πώ??!! :emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doc

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τι ζηταει η ασκηση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steve_13_

Νεοφερμένος

Ο Steve_13_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ρε παιδια ποια ειναι η εισαγωγη της Ελενης??
Μας ειπαν κατι για ενα βιβλιο απο την Α ταξη αλλα το εχω πεταξει:P:P:P:lol::lol::lol:..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Ρε παιδια ποια ειναι η εισαγωγη της Ελενης??
Μας ειπαν κατι για ενα βιβλιο απο την Α ταξη αλλα το εχω πεταξει:P:P:P:lol::lol::lol:..


Βιβλίο: Ιστορία της αρχαίας ελληνικής γραμματείας από σελ.63
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 414051

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια εγω θελω την ασκηση 2 στη σελιδα 22.σας παρακαλω,σημερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SilverLining

Νεοφερμένος

Η SilverLining αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι κανένας άλλος στην δυσάρεστη θέση να έχει αντι για Ελένη ιστορία ή αν εχω την αποκλειστικότητα... τέλος πάντων! Για άλλη μια φορά θέλω βοήθεια στην διατύπωση μιας ερώτησεις...:(


Ποιό είναι το βαθύτερο νόημα της τραγικής πάλης και τραγικής σύγκρουσης του ανθρώπου?


Αρχικά σκέφτηκα να γράψω για τον τραγικό άνθρωπο που πάσχει ανάξια να το αναπτύξω και μετά να γράψω για την καθαρσιν αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν είναι σωστή η απάντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DGHFG

Νεοφερμένος

Η DGHFG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι κανένας άλλος στην δυσάρεστη θέση να έχει αντι για Ελένη ιστορία ή αν εχω την αποκλειστικότητα... τέλος πάντων! Για άλλη μια φορά θέλω βοήθεια στην διατύπωση μιας ερώτησεις...:(


Ποιό είναι το βαθύτερο νόημα της τραγικής πάλης και τραγικής σύγκρουσης του ανθρώπου?


Αρχικά σκέφτηκα να γράψω για τον τραγικό άνθρωπο που πάσχει ανάξια να το αναπτύξω και μετά να γράψω για την καθαρσιν αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν είναι σωστή η απάντηση...

Δεν έχουμε κάνει τίποτα τέτοιο εμείς!
Πού το λέει?
Κάναμε όλη την εισαγωγή από την Ι.Α.ΕΛ.ΓΡ αλλά αυτό όχι!
Δύσκολο! Και είμαι και απουσιολόγος, να φανταστείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SilverLining

Νεοφερμένος

Η SilverLining αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Πουθενα συγκεκριμενα... Βασισμενο πανω στην εισαγωγη... και μενα το βασικο μου προβλημα ειναι οτι ειμαι απουσιολογος και σιγουρα θα με βαλει να την διαβασω :( τελος παντων! κατι εχω γραψει... μακαρι να 'ναι σωστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπασκετακιας

Νεοφερμένος

Ο ΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Συγγνώμη, μήπως μπορείς να μου πεις τις απαντήσεις σελίδα 11?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top