Αρχ. Γραμματεία - Βοήθεια/Απορίες/Ερωτήσεις στην Ελένη

manolis13

Νεοφερμένος

Ο Μανωλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ρε παιδια μας εβαλα η φιλολογος μας να γραψουμε γενικα συμπερασματα γυρω απο τα σκηνογραφικα στοιχια στην ελενη.............Σας παρακαλω αμα μπορειτε να βοηθησετε γιατι ειμαι στο οριο να περασω ή οχι σας παρακαλω βοηθηστε με.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Η σκηνογραφία του αρχαίου θεάτρου ήταν φτωχή, αφού δεν υπήρχε η δυνατότητα αλλαγής σκηνικού όπως σήμερα. Ο τοίχος της σκηνής απεικόνιζε πρόσοψη ναού ή ανακτόρου (με 2 ορόφους). Στο ανάκτορο είχε μια ή τρεις θύρες, από τις οποίες έβγαιναν στη σκηνή τα πρόσωπα του έργου, που βρίσκονταν στο ανάκτορο. Όσον αφορά το ενδυματολογικό μέρος, στην αρχαιότητα φορούσαν κυρίως χιτώνες (ποδήρεις), κοθόρνους και προσωπεία.
Στις παραστάσεις της αρχαίας εποχής τρεις ηθοποιοί αναλάμβαναν όλους τους ρόλους
( και τα γυναικεία πρόσωπα άνδρες τα υποδύονταν, ως γνωστόν). Το Χορό αποτελούσαν 15 άτομα και ο ποιητής του έργου ήταν ταυτόχρονα σκηνοθέτης, σκηνογράφος, μουσικοσυνθέτης και χορογράφος!!!
Τα βασικότερα τεχνικά μέσα του αρχαίου θε'ατρου ήταν οι περίακτοι,το εκκύκλημα, το θεολογείο, η μηχανη ή αιώρημα , οι χαρώνειες κλίμακες και το βροντείο. Στη σύγχρονη εποχή ο σκηνογράφος και ο σκηνοθέτης έχουν στη διάθεσή τους πολλά τεχνικά μέσα, οπτικά και ακουστικά εφέ, κά.
Αυτά τα σκηνογραφικά στοιχεία έχει και η "ΕΛΕΝΗ". Δεν ξέρω αν σε βοήθησα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis13

Νεοφερμένος

Ο Μανωλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ με βοηθησες
περιμενω και αλλες ιδεες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Και μόνος σου να βρεις δεν είναι κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
:iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis13

Νεοφερμένος

Ο Μανωλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
παιδια δν καταλαβατε αυτη μας ζητησε να το κανουμε σε δυο σελιδες οσο και εαν θελω να το αναπτυξω αυτο που μου εγραξε ο χ-μαν δεν μπορω.........για αυτο σας λεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Η προσπάθεια μετράει όχι οι σελίδες.
Επιπλέον το iSchool δεν προσφέρει τίποτα έτοιμο.
Βοηθάει απλά.
Υπάρχει το internet,οι εγκυκλοπαίδειες ακόμα και οι σημειώσεις!
Δεν έχεις σημειώσει τίποτα καθ' ολη τη διάρκεια της παράδοσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZENIWEW

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
πάρε βοήθημα με απαντήσεισ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Λογικα ειναι η στιχομυθια της ελενης με τον τευκρο
και η συζητηση αναμεσα στο μενελαο και τη γεροντισα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aetos

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να μου δώσει την οποιαδήποτε βοήθεια για τον χαρακτηρισμό προσώπων της Ελένης του Ευριπίδου. Η ύλη μου είναι : Πρόλογος 1-191, Α -> 437 - 575, Β->575 - 1219, Γ -> 1286 - 1424. Δ -> 1500 - 1592. Δε ζητάω υποχρεωτικά όλη την ύλη. Οτι μπορειται και γενικα σε οποια σημεια ξερετε κατι παρακαλω να μου το πειτε. Μονο επιθετα θελω επειδη με τη δασκαλα μας δεν τον δουλευουμε πολυ τον χαρακτηρισμο αλλα σε συννενοηση μετα στο τελος και με αλλες καθηγητριες παντα μπαινει τετοιο θεμα. Ελπιζω να καταλαβατε τι θελω ευχαριστω εκ των πρωταιρων !

:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
η ελενη του ευριπιδη διαφερει απο τον παραδοσιακο μυθο στον οποιο την παρουσιαζε ως πλανευτρα,προδωτρα και ατιμη σε αντιθεση με τον εθριπιδη την οποια την παρουσιαζει ως γυναικα ευαισθητη ,τιμια.πιστη στον ανδρα της και το σημαντικοτερο θυμα των σχεδιων των θεων!δεν εφταιξε σε τιποτα αλλα εχασε την τιμη της .στην πραγματικοτητα ομως αυτο δεν συνεβη καθως η ελενη στην αιγυπτο αν και δεχοταν πιεσεις απο τον μενελαο που την ζητουσε σε γαμο αυτη κρατησε την τιμη της !!!αυτο δειχνει οτι ειναι αξιοπρεπεις και αγαπαει πραγματικα τον αντρα της !ο μενελαος ειναι ενας αντρος γενναιος και γεματος ανδρεια και αυτο φαινετεαι απο τον πολεμο στον οποιο συμμετειχε και ο ιδιος!τον ενδιαφερει πολυ η τιμη του την οποια εχασε με την προδωσια της ελενης και για αυτο τον λογο ειχε γινει πιο εχθρικος απεναντι στην ελενη που στην πραγαμτικοτητα ηταν το ειδωλλο της και δυσπιστος!αν και νικησε στον πολεμο αυτο δεν τον ευχαριστησε!μεσω του μενελαου ο εθριπιδης προσπαθειι να μας περασει ενα μηνυμα για την ματαιοτητα του πολεμου που αφορουν και τους νικημενους αλλα και τους ηττημενους!η θεονοη οπως δηλωνει και το ονομα της εξαλλου ειναι ευσεβης και πιστη πανω απο ολα στο καθηκον της αλλα και πολυ ευαισθητη καθως βοηθησε σημαντικα στην αποδραση της ελενης και του συζυγου της χωρις να φανερωσει κατι στον αδελφο της!ο θεοκλυμενος σε αντιθεση με το ονομα του δειχνει αλλαζωνεια και εγωισμο με την ζυμπεριφορα του ως προς την ελενη τους ελληνες και τπυς θεους αφοθ δεν κρατησε τον ορκο που ειχε δωσει ο πατερας του ο πρωτεας στους θεους για την σωματικη και ψυχικη υγεια της ελενης!και μαλιστα οταν μαθαινει για την βοηθεια της θεονοης προς τους 2 ελληνες θελει να την σκοτωσει γεγονος που φανερωνει την σκληροτητα και την βιαιοτητα του!.....κλπ. ελπιζω να πμορεσα να σε βοηθησω:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixlis

Νεοφερμένος

Ο mixlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
χαχα και εμεις τα ιδια εχουμε για υλη !!! αυτο για xαρακτιρισμο ειναι ωντος sos ?
και γιαννη αν γραψατε μπορεις να μας πεις τι επεσε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Παιδιά βλέπω εδώ τις σημειώσεις μου για αυτή τη σκηνή και λέω ( η καθ. μου βασικά):

- Ο Μεν. δεν είναι κομική προσωπικότητα πάρ'όλου που έχει κάποια στοιχεία κωμικότητας [...]

και μετά από λίγο

- Είναι ένας μεγάλος κωμικός ήρωας! [...]

Είμαι μπερδεμένος! Τί από τα 2 είναι;!;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Παιδιά βλέπω εδώ τις σημειώσεις μου για αυτή τη σκηνή και λέω ( η καθ. μου βασικά):

- Ο Μεν. δεν είναι κομική προσωπικότητα πάρ'όλου που έχει κάποια στοιχεία κωμικότητας [...]

και μετά από λίγο

- Είναι ένας μεγάλος κωμικός ήρωας! [...]

Είμαι μπερδεμένος! Τί από τα 2 είναι;!;

Εγώ έχω σημειώσει ότι ο Μενέλαος έχει κάποια κωμικά στοιχεία όμως πάνω απ'όλα είναι τραγικός ήρωας αφού:

  • υπάρχει μεταστροφή της τύχης
  • βασανίζεται απότις αμαρτίες της γενιάς του
  • υποπφέρει χωρίς να φταίει
  • είναι θύμα απάτης των θεών
  • προκαλεί τον "έλεον"(λύπη, συμπαράσταση) και τον "φόβον"(αγωνιά για την τύχη του) στους θεατές
Εμείς γράψαμε έπεσε Δ' επεισόδιο! Ελπίζω να βοήθησα... καλή επιτυχία!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!
Μάλλον ήταν λάθος δικό μου από κεκτημένη ταχύτητα/άλλα σκέφτομαι άλλα ακούω άλλα γράφω και τέλος πάντων αυτό!

Ευχαριστώ και για το καλή επιτυχία! Μακάρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elizoukaki

Νεοφερμένος

Η elizoukaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
και εγώ παρόμοιο χαρακτηρισμό με την ιωάννα ^^^^ έχω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ο χαρακτηρισμός πέφτει πάντα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theonitsa15

Νεοφερμένος

Η theonitsa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μας έχουν βάλει 22 ερώτησεις εισαγωγής στην Ελένη και δεν έχω καταλάβει ποια είναι η απάντηση σε δύο...

-ποιοί παράγοντες ευνόησαν τη διαμόρφωση του λογοτεχνικού είδους της τραγωδίας?

-ποιες είναι οι μεγαλύτερες διονυσιακές γιορτές στη αρχαία Αθήνα? Με πόσα έργα συμμετείχαν οι τραγικοί ποιητές στη λαμπρότερη από αυτές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
2) Οι δύο σημαντικότερες διονυσιακές γιορτές ήταν τα Μεγάλα Διονύσια και τα Λήναια. Στα Μεγάλα Διονύσια συμμετείχαν 3 τραγικοί ποιητές με 4 έργα ο καθένας (3 τραγωδίες και 1 σατ. δράμα) και 5 κωμικοί με 1 έργο ο καθένας. Στα Λήναια συμμετείχαν αρχικά 2 και αργότερα 3 τραγικοί με 2 τραγωδίες ο καθένας και 5 κωμικοί με 1 έργο ο καθένας.... Η λαμπρότερη γιορτή ήταν τα Μεγάλα Διονύσια (σελ 10)
Την 1η δεν τη ξέρω..... είναι από τη θεωρία στο βιβλίο των Ορνίθων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
απαντ 1. δημοκρατια...σε τετοιες συνθηκες αναπτυχθηκε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top