Βιολογία Vs Ιατρική

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Παντως εμενα δεν με χαλαει και η προοπτικη του να γινω εκπαιδευτικος. Σαφως και δεν θα ειναι το πρωτο που θα κυνηγησω μολις παρω το πτυχιο της Βιολογιας (αν τελικα μπω εκει), αλλα το εχω σαν εναλλακτικη.

Kι εγώ έτσι το σκέφτομαι, αν και όνειρο ζωής είναι η έρευνα:).

Βρε Iliaso πλακα κανεις? :P Το προφανες κάνει ο ερευνητής. Διαλέγει ένα αντικειμενο έρευνας(στις μέρες μας πολυ εξειδικευμενα πράγματα) και το μελετάει.

Πχ κάνει έρευνα πάνω σε μια ουσία που ενδέχεται να έχει θεραπευτικες ιδιότητες. Νταξ, το καθημερινό του πρόγραμμα δεν περιλαμβανει εκρήξεις και τέτοια κουλά, απλως άπειρες ώρες πάνω απο δοκιμαστικούς σωλήνες, πιπέτες, φυγοκετρησεις και οθόνες υπολογιστή. Αφου πάρει τα επιθυμητα αποτελέσματα in vitro περνάει στα πειραματόζωα, μετα αν ολα πάνε καλα πάνε σε μικρη ομαδα εθελοντων κλπ κλπ.
Αυτό ήταν ενα απλο παραδειγμα.

Αναλογως με τον τομέα του, η καθημερινότητα είναι και καπως διαφορετικη. Αλλα δεν μπορώ να καταλαβω την απορία του τι κάνει ενας ερευνητης. :S :P Aν θες βέβαια να τα δεις με τα ματια σου, το μονο που έχεις να κανεις είναι να πας αυτοπροσωπως να τα δεις live.

Δεν είναι μόνο στο εργαστήριο, μπορεί ας πούμε να πηγαίνει σε διάφορες τοποθεσίες για να κάνει παρατηρήσεις κ.λπ.:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Kι εγώ έτσι το σκέφτομαι, αν και όνειρο ζωής είναι η έρευνα:).



Δεν είναι μόνο στο εργαστήριο, μπορεί ας πούμε να πηγαίνει σε διάφορες τοποθεσίες για να κάνει παρατηρήσεις κ.λπ.:).

Κι για μενα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο στο εργαστήριο, μπορεί ας πούμε να πηγαίνει σε διάφορες τοποθεσίες για να κάνει παρατηρήσεις κ.λπ.:).

Χαχα, αληθεια πώς την εχεις στο μυαλο σου την εικονα του ερευνητη?:jumpy::lol:

Μιλαμε για ερευνα σε ζητηματα σχετικα με τον ανθρωπο, δεν θα πάς να γίνεις αρχαιολόγος, ούτε θα τρεχεις στη ζουγκλα να ανακαλυψεις το ταδε υπο εξαφανιση ζώο.:lol: Βρες μου εναν λογο για να βγει ερευνητης σε αυτο τον τομεα εξω "για να κανει παρατηρησεις" και θα σε παραδεχτω. Στην βιολογια και την ιατρικη η ερευνα γινεται πλεον σε μοριακο επιπεδο, που σημαινει οτι τη ζωη σου την περνας πανω απο ενα μικροσκόπιο, δεν ψαχνεις το μυστικο φαρμακο στο δασος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εξαρτάται με το τί θες να ασχοληθείς.

Εγώ αναφερόμουν γενικά στην έρευνα, όχι απαραίτητα στη βιοϊατρική. Υπάρχουν αρκετά είδη για τα οποία δε γνωρίζουμε πράγματα. Ως παράδειγμα, σου φέρνω αυτό του μυρμηγκιού που πρόσφατα ανακαλύφθηκε και που αναπαράγεται με κλωνοποίηση (υπάρχει σχετικό τόπικ στο subforum "Ειδήσεις και Επικαιρότητα", με μια αναζήτηση το βρίσκεις εύκολα). Επίσης, τα πλάσματα της αβύσσου. Μελετώνται, επίσης, και οι συμπεριφορές των ανώτερων θηλαστικών. Και αυτά είναι όλα σχετικά με τη Βιολογία. Σαφώς και η έρευνα γίνεται εντός εργαστηρίων στο μεγαλύτερο μέρος της, αλλά απλώς δεν ήθελα να εξετάσουμε μονόπλευρα το ζήτημα. Εγώ μάλλον στο εργαστήριο θα είμαι. Με ενδιαφέρει, βέβαια, και η εξελικτική βιολογία:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω αν το επιτρεψουν οι τελικες βαθμολογιες μου και αν εχω γραψει οπως εχω υπολογισει και αν γραψω καλα και στη Χημεια και αν δεν ανεβουν οι βασεις (πολλα τα "αν" :P), σκεφτομαι για καμια Ιατρικη στην επαρχια (γιατι για Αθηνα το βλεπω καραχλωμο :P). Κυριως για Κρητης γιατι για Πατρα, Θεσ/νικη, Γιαννενα δεν ακουω και τα καλυτερα. Αλλα δεν ξερω, μπορει και να προτιμησω να κατσω Αθηνα στο Βιολογικο :P (γιατι τη Φαρμακευτικη την εχω σχεδον αποκλεισει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εγω αν το επιτρεψουν οι τελικες βαθμολογιες μου και αν εχω γραψει οπως εχω υπολογισει και αν γραψω καλα και στη Χημεια και αν δεν ανεβουν οι βασεις (πολλα τα "αν" :P), σκεφτομαι για καμια Ιατρικη στην επαρχια (γιατι για Αθηνα το βλεπω καραχλωμο :P). Κυριως για Κρητης γιατι για Πατρα, Θεσ/νικη, Γιαννενα δεν ακουω και τα καλυτερα. Αλλα δεν ξερω, μπορει και να προτιμησω να κατσω Αθηνα στο Βιολογικο :P (γιατι τη Φαρμακευτικη την εχω σχεδον αποκλεισει).
Γιατί απέκλεισες Φαρμακευτική αν επιτρέπετε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Γιατί απέκλεισες Φαρμακευτική αν επιτρέπετε;:P
Γιατι δεν υπαρχουν και πολλες εναλλακτικες περα απο το φαρμακειο. Το πολυ-πολυ να πιασεις δουλεια σε καμια φαρμακευτικη εταιρια και να προωθεις φαρμακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Εγω αν το επιτρεψουν οι τελικες βαθμολογιες μου και αν εχω γραψει οπως εχω υπολογισει και αν γραψω καλα και στη Χημεια και αν δεν ανεβουν οι βασεις (πολλα τα "αν" :P), σκεφτομαι για καμια Ιατρικη στην επαρχια (γιατι για Αθηνα το βλεπω καραχλωμο :P). Κυριως για Κρητης γιατι για Πατρα, Θεσ/νικη, Γιαννενα δεν ακουω και τα καλυτερα. Αλλα δεν ξερω, μπορει και να προτιμησω να κατσω Αθηνα στο Βιολογικο :P (γιατι τη Φαρμακευτικη την εχω σχεδον αποκλεισει).
εσυ μεχρι πριν ενα μηνα δεν ελεγες και 19500 να πιασω δε παω ιατρικη αθηνας τωρα τα αλλαζεις?ωραια σταθεροτητα σας διακρινει αν επιτρεπεται που υπολογιζεις οτι εχεις γραψει μεχρι στιγμης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ε αμα πια με το ποιημα ότι μόνο η Κρήτη αξίζει!:!: Η Κρήτη προβαλλει τον εαυτο της απο το πρωι μέχρι το βράδυ σε όλες τις σχολες, διοτι εχουν καλα επιπεδα ερευνας. Δλδ οι καθηγητες εκει εχουν τις περισσότερες δημοσιεύσεις. Αλλα τι τον νοιαζει τον καθε ψωροφοιτητη ποσες δημοσιευσεις εχει ο καθε καθηγητης στο pubmed? Δεν λεω, σημαντικότατο κατορθωμα για τον καθηγητη, αλλα δεν έχει καμια σχεση με το μάθημα.

Γενικα οι περιφερικες σχολές μια χαρα ειναι(σε συγκριση παντα με το #$%$# που συμβαίνει στην Αθηνα, αντικειμενικα ολες οι ιατρικες της ελλαδας ειναι για τα μπαζα). Κρητη, Γιαννενα και Πατρα ειναι αρκετα καλες. Μονο η Αθηνα φημιζεται για το χαος της και για το οτι δεν σου δινει κανεις σημασία εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
εσυ μεχρι πριν ενα μηνα δεν ελεγες και 19500 να πιασω δε παω ιατρικη αθηνας τωρα τα αλλαζεις?ωραια σταθεροτητα σας διακρινει αν επιτρεπεται που υπολογιζεις οτι εχεις γραψει μεχρι στιγμης?
Δεν πιστευα ποτε οτι θα πιασω τοσα μορια στ' αληθεια, αυτο ειναι το θεμα. Περιπου 18.800 υπολογιζω, θα δουμε ομως. Δεν μπορεις ποτε να εισαι απολυτα σιγουρος. Πιστευω οτι ειναι αρκετα ενδιαφερουσα σαν σχολη, κοντα στα ενδιαφεροντα μου και εχει περισσοτερες διεξοδους. Και στην τελικη ειναι κατι που το εχω σκεφτει πολυ και θα το σκεφτω ακομα περισσοτερο, τετοιες αποφασεις δεν παιρνονται απο τη μια μερα στην αλλη. :)

pizza_dora, αυτο για την Κρητη το εχω ακουσει απο γιατρους δεν το εβγαλα ετσι απο το κεφαλι μου. Επισης ολοι ανεξαιρετως εχουν θαψει την Αλεξανδρουπολη (που εκει ειναι το πιθανοτερο να περασω αν περασω :P) και τη Θεσσαλονικη. Για την Αθηνα παλι απο αλλλου ακουω καλα και απο αλλου χαλια (οχι πως υπαρχει πιθανοτητα να περασω, αλλα λεμε τωρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εσυ μεχρι πριν ενα μηνα δεν ελεγες και 19500 να πιασω δε παω ιατρικη αθηνας τωρα τα αλλαζεις?ωραια σταθεροτητα σας διακρινει αν επιτρεπεται που υπολογιζεις οτι εχεις γραψει μεχρι στιγμης?

Υπάρχει η λέξη σταθερότητα στο λεξιλόγιο σου ρόλινγκ?:)

Δεν πιστευα ποτε οτι θα πιασω τοσα μορια στ' αληθεια, αυτο ειναι το θεμα. Περιπου 18.800 υπολογιζω, θα δουμε ομως. Δεν μπορεις ποτε να εισαι απολυτα σιγουρος. Πιστευω οτι ειναι αρκετα ενδιαφερουσα σαν σχολη, κοντα στα ενδιαφεροντα μου και εχει περισσοτερες διεξοδους. Και στην τελικη ειναι κατι που το εχω σκεφτει πολυ και θα το σκεφτω ακομα περισσοτερο, τετοιες αποφασεις δεν παιρνονται απο τη μια μερα στην αλλη. :)

.


Χρήστο δεν χρειάζεται να απολογείσαι:):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Εγω αν το επιτρεψουν οι τελικες βαθμολογιες μου και αν εχω γραψει οπως εχω υπολογισει και αν γραψω καλα και στη Χημεια και αν δεν ανεβουν οι βασεις (πολλα τα "αν" :P), σκεφτομαι για καμια Ιατρικη στην επαρχια (γιατι για Αθηνα το βλεπω καραχλωμο :P). Κυριως για Κρητης γιατι για Πατρα, Θεσ/νικη, Γιαννενα δεν ακουω και τα καλυτερα. Αλλα δεν ξερω, μπορει και να προτιμησω να κατσω Αθηνα στο Βιολογικο :P (γιατι τη Φαρμακευτικη την εχω σχεδον αποκλεισει).
ωραιος ρε μαγκα τοσο καλα τα πηγες?μπραβο πραγματικα μπραβο για πες αναλυτικα ποσο περιμενεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
ωραιος ρε μαγκα τοσο καλα τα πηγες?μπραβο πραγματικα μπραβο για πες αναλυτικα ποσο περιμενεις?
Δεν βρισκω τον λογο να γραψω αναλυτικα ποσο περιμενω. Μπορει σε καποιο μαθημα να τα παω χειροτερα. Απλα κανω καποιες σκεψεις για την περιπτωση που τα εχω παει οπως περιμενω, δεν βρισκω κατι κακο σ' αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κοίτα, αν θες έρευνα νομίζω ότι είναι καλύτερα να πας στο βιολογικό. Είναι 4 χρόνια κι ένα μεταπτυχιακό και ξεκινάς. Η ιατρική είναι καλύτερη για εφαρμογή στον άνθρωπο, καθώς θέλει 6 χρόνια η σχολή και πολλή υπομονή για ειδικότητα. Είτε στην ιατρική να κάνεις έρευνα είτε στο βιολογικό, πάλι θα βρεις δυσκολία στην Ελλάδα. Όμως, η έρευνα είναι σκληρή δουλειά από μόνη της, να το ξέρεις. Τα βακτήρια δε θα περιμένουν να πας το Σαββατοκύριακο διακοπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Μοριακή Βιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mother Of Light

Νεοφερμένος

Η Mother Of Light αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
σκέφτομαι στο μέλλον να ασχοληθώ με έρευνα στην γενετική; ποια σχολή να ακολουθήσω;
θα προτιμούσα να απαντήσεις μέχρι αύριο κάποιος που έχει γνώση σχετικά με το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Ίσως πολλοί θα αντιδράσουν .. αλλά επειδή είμαι γνώστης θα πω την γνωμη μου


Το καλύτερο είναι να πας ιατρική.

Συνήθως στις ομάδες αυτές ηγούνται ιατροί. Επίσης αν πρόσεξες οι περισσοτεροι βιολόγοι και χημικοί κάνουν μεταπτυχιακά και έρευνες σε τμήματα ιατρικής........... Αν

θέλεις να ασχοληθείς με τον μαγικό δρομο της ερευνας από ιατρική μπορεις πιο εύκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
σκέφτομαι στο μέλλον να ασχοληθώ με έρευνα στην γενετική; ποια σχολή να ακολουθήσω;
θα προτιμούσα να απαντήσεις μέχρι αύριο κάποιος που έχει γνώση σχετικά με το θέμα

Παίζει να άργησα λίγο. Πρέπει να σκεφτείς εσύ τι θες να κάνεις. Ιατρική γενετική στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει σαν ειδικότητα, ούτε υπάρχουν μεταπτυχιακά πάνω στη γενετική ανθρώπου. Υπάρχουν όμως μεταπτυχιακά πάνω στη Γενετική μικροοργανισμών. Δεν ξέρω αν αληθεύει ότι όλοι όσοι ηγούνται εργαστήρια γενετικής στην Ελλάδα ή όπου αλλού είναι γιατροί. Εγώ δεν έχω συναντήσει. Ξέρω ότι οι γιατροί έχουν τα πρωτεία στα Νοσοκομεία, αλλά στα ερευνητικά εργαστήρια, ιδιαίτερα στην Ελλάδα, δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει τέτοιος κανόνας μιας και όταν γίνεσαι γιατρός πιο πολλά λεφτά βγάζεις στην εφαρμογή, παρά στην έρευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Παίζει να άργησα λίγο. Πρέπει να σκεφτείς εσύ τι θες να κάνεις. Ιατρική γενετική στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει σαν ειδικότητα, ούτε υπάρχουν μεταπτυχιακά πάνω στη γενετική ανθρώπου. Υπάρχουν όμως μεταπτυχιακά πάνω στη Γενετική μικροοργανισμών. Δεν ξέρω αν αληθεύει ότι όλοι όσοι ηγούνται εργαστήρια γενετικής στην Ελλάδα ή όπου αλλού είναι γιατροί. Εγώ δεν έχω συναντήσει. Ξέρω ότι οι γιατροί έχουν τα πρωτεία στα Νοσοκομεία, αλλά στα ερευνητικά εργαστήρια, ιδιαίτερα στην Ελλάδα, δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει τέτοιος κανόνας μιας και όταν γίνεσαι γιατρός πιο πολλά λεφτά βγάζεις στην εφαρμογή, παρά στην έρευνα.

οι ιατρικές στην Ελλάδα στα μεταπτυχιακά τους προγράμματα γινονται ερευνες. Σε αυτά τα προγραμματα γινονται δεκτοι και βιολογοι αλλά και ιατροί.
το ότι κατά κανονα οι ιατροί ασχολούνται με την κλινική αυτο είναι αλήθεια παρόλα αυτά οποιος θελει να ασχοληθεί με την έρευνα μπορέι πολύ έυκολα να το κάνει δε θεωρείσαι λιγότερο ειδικός από τον βιολόγο το αντίθετο μάλιστα. Πολλοί βιολόγοι και χημικοί στρέφονται σε αυτά τα προγράμματα επειδή δε μπορούν στην ουσία στην Ελλάδα να ασχοληθιούν με τιποτα άλλο (π.χ. ενας βιολόγος δε μπορεί να ανοίξει μικροβιολογικό εργαστήριο όσα διδακτορικά και να κάνει, μπορεί να δουλέψει ως επικουρικος στα εργαστήρια) αναγκαστηκά στρέφοντια σε έρευνα ή σε δευτεροβάθμια (πολλοί λίγοι διορίζονται στα νοσοκομεία)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μα δε διαφωνώ ότι οι γιατροί κάνουν έρευνα. Σίγουρα κάνουν. Κάνουν βέβαια πάνω στον άνθρωπο. Όμως το θεωρώ παράλογο όταν θες να κάνεις γενετική να πηγαίνεις από ιατρική. Στην ιατρική θα κάνεις από τα 6 χρόνια άντε 2 εξάμηνα γενετική. Σε μία Βιολογική σχολή θα κάνεις 3 βαρβάτα εξάμηνα και μία διπλωματική 12μηνη με την οποία εξασφαλίζεις πιθανώς μία δημοσίευση. Βγαίνεις, κάνεις δύο χρόνια ένα μεταπτυχιακό (κι όχι πάντα σε εφαρμογή στην ιατρική, καθώς υπάρχει κι έρευνα πάνω σε μικροοργανισμούς). Και πες μου τώρα ποιος μέσα σε 6 χρόνια έχει περισσότερα προσόντα για να κάνει έρευνα γενετικής. Βέβαια όταν έχεις 7000 γιατρούς κάθε χρόνο να γράφονται στα ταμεία τους, είναι λογικό μετά να προσπαθείς να τους βάζεις σε όλους τους χώρους, φτάνει να αποκατασταθούν. Οι γιατροί έχουν ένα ισχυρότατο ταμείο γι'αυτό και οι βιολόγοι δεν μπορούν να πάρουν τη διεύθυνση ενός μικροβιολογικού εργαστηρίου. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουν τις γνώσεις και προσόντα. Αντιθέτως μάλιστα. Είναι παράλογο που στην Ελλάδα υπάρχουν μόνο 3 επαγγέλματα για όλα: Μηχανικοί, Ιατροί και Δικηγόροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top