Βιολογία - εντυπώσεις

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος φόρουμ για φοιτητές Βιολογίας; Που να ασχολείται μόνο με τη Βιολογία;
Επίσης είναι εύκολο απο τα παιδιά που είναι ήδη φοιτητές στην Αθήνα να μας πουν τα βιβλία με τους συγγραφείς του Α εξαμήνου; Ευχαριστώ

Το φόρουμ για φοιτητές Βιολογίας Αθήνας είναι:https://viologiko.forumup.gr/
Έχει βέβαια πιο πολλά για τη σχολή, αλλά έχει και αρκετά θέματα βιολογίας.
Αθήνα
Α εξάμηνο
Εισαγωγή στη Βιολογία:
"Βασικές Αρχές Κυτταρικής Βιολογίας" Alberts και πολλοί άλλοι
Εισαγωγή στη Βοτανική:
Εισαγωγή στη βοτανική, Γαλάτης Β, Αποστολάκος Π, Κατσαρός Β
Ανόργανη Χημεία:
Βασική ανόργανη χημεία, Κλούρας
Οργανική Χημεία:
Οργανική Χημεία, John McMurry
Αυτά ήταν τα περσινά. Φετός δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι, αλλά δε νομίζω. Όμως, άλλαξε ο μαθηματικός και σίγουρα θα αλλάξει και το βιβλίο. Γι αυτό και δεν το αναφέρω.
-----------------------------------------
Ίρις μιας και είσαι στην σχολή και κάτι ξέρεις παραπάνω, ως βιολόγος με μεταπτυχιακό στην γενετική, τι διεξόδους έχεις??? (εκτός από έρευνα)..
Δε γνωρίζω σίγουρα, αλλά πιστεύω ότι σε νοσοκομείο μπορείς να δουλέψεις. Συγκεκριμένα τι θα κάνεις δε γνωρίζω. Σε θεωρητικό επίπεδο δίνεις συμβουλές σε ζευγάρια που θέλουν να αποκτήσουν παιδί, τι πιθανότητες υπάρχουν να γεννηθεί παιδί με ασθένεια, συμμετέχεις σε προγεννητικούς ελέγχους. Μπορείς, επίσης, να δουλέψεις σε κάποια εξειδικευμένα τμήματα εξωσωματικής γονιμοποίησης. Αυτά. Για να είμαι ειλικρινής δε γνωρίζω και πολλά επί του θέματος. Δεν έχω ψαχτεί επαγγελματικά όσον αφορά τη γενετική. Στην Ελλάδα πολλά από αυτά τα αναλαμβάνουν γιατροί, ξεχνόντας πόσο χρήσιμοι είναι οι Βιολόγοι. Ας πει, όμως, και κάποιος άλλος που έχει ψάξει το θέμα.
Είμαι σίγουρη πως σε κάθε περίπτωση μπορείς να δουλέψεις ως καθηγητής:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αληθεύει πως κάθε τμήμα επικεντρώνεται σε συγκεκριμένο κλάδο;Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο από το πρόγραμμα σπουδών.:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αληθεύει πως κάθε τμήμα επικεντρώνεται σε συγκεκριμένο κλάδο;Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο από το πρόγραμμα σπουδών.:what:

Κοίτα, θεωρητικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει, δηλαδή τα Βιολογικά Αθήνας, Θεσσαλονίκης, Πάτρας και Κρήτης οφείλουν να σου δώσουν γνώσεις για όλους τους κλάδους της Βιολογίας κι οφείλουν να έχουν ερευνα σε όλους τους τομείς. Πρακτικά, όμως, σίγουρα κάθε τμήμα Βιολογίας θα έχει κάποιον τομέα που υπερτερεί του άλλου επειδή εκείνη την εποχή συγκεντρώθηκαν καλοί και δραστήριοι καθηγητές ή είχε κάποια καλή χρηματοδότηση. Δεν μπορώ να πω ότι μοιράστηκαν τα Βιολογικά και είπαν εσύ θα ασχοληθείς κυρίως με τη Βοτανική, εσύ με τη Ζωολογία, εσύ με τη Μοριακή κι εμείς με την Οικολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω ότι μοιράστηκαν τα Βιολογικά και είπαν εσύ θα ασχοληθείς κυρίως με τη Βοτανική, εσύ με τη Ζωολογία, εσύ με τη Μοριακή κι εμείς με την Οικολογία.
Δεν εννοούσα αυτό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Σαν δεύτερη επιλογή λέω και εγώ να βάλω βιολογία και με κανένα μεταπτυχιακό να μπω στην έρευνα, σε κανένα μικροβιολογικό εργαστήριο ή νοσοκομείο όμως η βιολογία βρίσκεται στο δεύτερο και τέταρτο πεδίο. Εμείς όμως οι τεχνολογικοί δεν θα έχουμε πρόβλημα μετά με την χημεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι στο τεταρτο πεδιο η βιολογια, στο δευτερο και τριτο ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
2ο-4ο το ιδιο ειναι ως προς τα μορια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οχι, απλα εχουν κοινα μαθηματα βαρυτητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
αρα τα ιδια μορια -.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Χμ ναι αλλο καταλαβα αρχικα. Τεσπα ετσι κι αλλιως απο τεχνολογικη δε παιζει να πηγαινει κανεις βιολογικο δεν εχει κανενα λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Και στο 4ο είναι η "βιολογία"... Θυμίζω ότι υπάρχουν 2 τμήματα εκεί:
α) Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων (πτυχίο ΠΕ Βιολόγων)
β) Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Λάρισας (κλάδος της Βιολογίας... πτυχίο ΠΕ Βιολόγων-Βιοχημικών)

Άρα "Βιολόγος" υπάρχει και στο 2ο και στο 3ο και στο 4ο Πεδίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ετσι ναι αλλα νομιζα εννοουσε καθαρα βιολογικο τμημα. Ειλικρινα ομως δε καταλαβαινω γιατι καποιος να παει σε οποιοδηποτε βιολογικο αποφευγοντας τη χημεια στο λυκειο οταν στη σχολη μετα θα κανει γενικη, οργανικη, βιοχημεια και φυσικοχημεια... εκτος αυτου με μαθηματα βαρυτητας βιολογια και χημεια (δλδ να επιλεξεις 3ο πεδιο) συνηθως εχεις πιο πολλα μορια γιατι ειναι πιο ευκολα μαθηματα απο μαθηματικα & φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Χμ ναι αλλο καταλαβα αρχικα. Τεσπα ετσι κι αλλιως απο τεχνολογικη δε παιζει να πηγαινει κανεις βιολογικο δεν εχει κανενα λογο.

Ετσι ναι αλλα νομιζα εννοουσε καθαρα βιολογικο τμημα. Ειλικρινα ομως δε καταλαβαινω γιατι καποιος να παει σε οποιοδηποτε βιολογικο αποφευγοντας τη χημεια στο λυκειο οταν στη σχολη μετα θα κανει γενικη, οργανικη, βιοχημεια και φυσικοχημεια... εκτος αυτου με μαθηματα βαρυτητας βιολογια και χημεια (δλδ να επιλεξεις 3ο πεδιο) συνηθως εχεις πιο πολλα μορια γιατι ειναι πιο ευκολα μαθηματα απο μαθηματικα & φυσικη.

Γιατί αυτή η σχολή ίσως του προέκυψε στην πορεία...δεν είναι θέμα αποφυγής της χημείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Και στο 4ο είναι η "βιολογία"... Θυμίζω ότι υπάρχουν 2 τμήματα εκεί:
α) Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων (πτυχίο ΠΕ Βιολόγων)
β) Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Λάρισας (κλάδος της Βιολογίας... πτυχίο ΠΕ Βιολόγων-Βιοχημικών)

Άρα "Βιολόγος" υπάρχει και στο 2ο και στο 3ο και στο 4ο Πεδίο...

Υπάρχει κανείς φοιτητής στο Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Λάρισας ; Σκέφτομαι να δηλώσω εκεί δεύτερη επιλογή (μετά τη Μοριακή Αλεξ/πολης) και θέλω να ακούσω εντυπώσεις... Από γνωστό που έχω στην Αλεξανδρούπολη έχω ακούσει οτι είναι σκότωμα αλλά παράλληλα και πολύ ενδιαφέρον ... Ισχύει το ίδιο και για τη σχολή στη Λάρισα ; Πως είναι σε γενικές γραμμές οι υποδομές του πανεπιστημίου και οι καθηγητές ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ερωτηση- σκεφτομαι να περασω στο βιολογικο απο τεχνολογικη αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχο ιδεα απο χημεια και απο οτι ξερω χρειαζετε στη σχολη.
α)αμα κανω ιδιαιτερα το καλοκαιρι μετα τις πανελαδικες καλυπτοντε τα κενα?
β) σαν βιολογος συγκεκριμενα γενετικη μηχανικη που μπορει να δουλεψει κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Aν διαβάζεις φετος τη χημεια γενικης μπορεις στη γ να αλλάξεις κατεύθυνση,νομίζω πως είναι καλύτερο.Γενικά,η αποψη πως από τεχνολογική μπαίνεις πιο εύκολα στο βιολογικό μου φαίνεται λανθασμένη για στη θετική θα έχεις -αντικειμενικά- πιο εύκολα μαθήματα βαρύτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Καλύτερα να μείνεις στο σχολείο τεχνολο και να κάνεις φροντιστήριο ή ιδιαίτερα χημεία χαλαρά για να μπεις φορτσάτος στη γ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
β) σαν βιολογος συγκεκριμενα γενετικη μηχανικη που μπορει να δουλεψει κανεις?

καμια ιδεα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μια ξαδερφη μου δουλευει σε ιχθυοκαλλιεργειες και βγαζει πολλα λεφτα. Πλεον στην Τουρκια αλλα και Ελλαδα που ηταν πολλα επαιρνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top