Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

ath09

Νεοφερμένος

Η ath09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Twilight Series από Stephanie Meyer.

Isabella "Bella" Swan moves from sunny Phoenix, Arizona to rainy Forks, Washington to live with her father, Charlie. She chooses to do this so that her mother, Renée, can travel with her new husband, Phil Dwyer, who is a minor league baseball player. Even though Bella never had many friends in Phoenix, she attracts much attention at her new school in Forks, and is quickly befriended by several students. Much to her dismay, several boys in the school compete for shy Bella's attention.
When Bella sits next to Edward Cullen in biology class on her first day of school, Edward seems utterly repulsed by her. He even attempts to change his schedule to avoid her, leaving Bella completely puzzled about his attitude towards her. After tricking a family friend, Jacob Black of the Quileute tribe, into telling her the local tribal legends, Bella concludes that Edward and his family are vampires. Although she was inexplicably attracted to him even when she thought Edward drank human blood, she is much relieved to learn that the Cullens choose to abstain from drinking human blood, and drink animal blood instead. Over time, Edward and Bella fall in love. Their foremost problem is that to Edward, Bella's scent is a hundred times more potent than any other human's, making Edward struggle to resist his desire to kill her. However, despite this they manage to stay together safely for a time.
The seemingly perfect state of their relationship is thrown into chaos when another vampire coven sweeps into Forks and James, a tracker vampire, decides that he wants to hunt Bella for sport. The Cullens plan to distract the tracker by splitting up Bella and Edward, and Bella is sent to hide in a hotel in Phoenix. Bella then gets a phone call from James in which he says that he has her mother, and Bella is forced to give herself up to James at her old dance studio, where he attacks her. Edward, along with the rest of the Cullen family, rescue Bella before James can kill her. Once they realize that James had bitten Bella's hand, Edward sucks the venom out of her system before it can spread and change her into a vampire. Upon returning to Forks, Bella and Edward attend their prom and Bella expresses her desire to become a vampire, which Edward refuses to let happen.

Στην Αμερική έχει γίνει χαμός, τον Δεκέμβριο θα βγει η ταινία και τον Edward τον παίζει ένας θεός. :D
vamps for life :P

Το πέτυχα και μετεφρασμένο με τον τίτλο "Λυκόφως" σε μια έκθεση βιβλίου, αλλά προσωπικά περιμένω να το παραγγείλω στα αγγλικά. :)

Φοβερό βιβλίο όντως!
Το διάβασα πριν λίγες μέρες και ξετρελάθηκα!
Δεν μπορούσα να το αφήσω από τα χέρια μου,και βγαίνει και εύκολα δλδ άνετα σε 1 μερα...
Δυστυχώς έχει μεταφραστεί μόνο το 1ο μέρος, αλλά επιδή δεν μπορώ να περιμένω θα πάρω τα υπόλοιπα στα αγγλικά!!
:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έχουν βγει 4 μέχρι τώρα!
Κι εγώ ανυπομονώ να το πάρωωω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria8

Νεοφερμένος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
σιγουρα χαρυ ποτερ ,το αρωμα,το νησι και ο κωδικας da vinci
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Προτείνω το Rebel Without a Crew του Robert Rodriguez,του γνωστού σκηνοθέτη.

Το βιβλίο αυτό το προτείνω σε όποιον έχει το ψώνιο της σκηνοθεσίας,είναι σε μορφή ημερολογίου και αφηγείται όλη την ιστορία γύρω από το El Mariachi,την 1η ταινία του Rodriguez(την γύρισε με budget 7.000 δολαρίων και κατέληξε να έχει συμβόλαια με μεγάλες εταιρίες και να δουλεύει στο Χόλυγουντ).

Σίγουρα θα σας εμπνεύσει ;)

σημ:Το βιβλίο δε νομίζω να το βρείτε μεταφρασμένο,εγώ το βρήκα στα αγγλικά και μάλιστα το αγόρασα από εξωτερικό(εδώ δεν το είχαν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
προτειμω περισσοτερο την μεταφρασμενη γαλλικη λογοτεχνια!(i'm not ψωνιο:P)
Έμιλ Ζολά !!

Το πορταίτο του Ντόριαν Γκρέυ ( Oscar Wilde)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Morphinr

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Persepolis :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Nikol_

Νεοφερμένος

Η !Νικόλ!Punk! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ προτίμω στην ηλίκια που είμαι και με τα ενδιαφέροντα που έχω βίβλια σχετίκα με την μουσίκη!Τώρα διαβαζω ένα για τον Mano Chao!Αν και εκτός των μουσικών βιβλίων προτιμώ Ουμπέρτο Έκο χαλαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazmoisiades

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Το καλοκαίρι του κυρίου Ζόμερ, του Πάτρικ Ζίσκιντ. Ειλικρινά μιλώ, είναι εξαιρετικό βιβλίο, μικρό, καθόλου κουραστικό και γεμάτο συνειρμικές αφηγήσεις. Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
E.A Poe
Απλα κορυφη!
Οσοι εχετε διαβασει: Ποια απο τις ιστοριες του σας αρεσε περισσοτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ConstantineCX

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αλεξάνδρεια (Ημαθία). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ένα Δέντρο Μεγαλώνει στο Brooklyn είναι το καλίτερο που έχο διαβάσει ποτέ μου. Άμα τύχει και το βρείτε πουθενά παρτέ το ακσίζει.

δεν τα παω καλά με το ελληνικό typing αμα κανω κανα λάθος... μετά λεω κσέρω να γράφω:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ταδε εφη ζαρατουστρα. ο νιτσε τα σπαει (οπως παντα).ειναι λιγο βαρυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ταδε εφη ζαρατουστρα. ο νιτσε τα σπαει (οπως παντα).ειναι λιγο βαρυ..

Νίτσε...; Πράγματι... Ο Καζαντζάκης δεν ασχολείται με τον Νίτσε;

Anyway, εγώ προτείνω:
George Orwell - 1984, Μεγάλος Αδελφός

Διαχρονικό και απροσδόκητο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Νίτσε...; Πράγματι... Ο Καζαντζάκης δεν ασχολείται με τον Νίτσε;

Anyway, εγώ προτείνω:
George Orwell - 1984, Μεγάλος Αδελφός

Διαχρονικό και απροσδόκητο τέλος.

Ο Ίρβινγκ Γιάλομ, πάντως, έγραψε το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα βιβλίο με υχές για διάφορες περιστάσεις...Με διάφορα ποιματάκια για γενέθλια,Χριστούγεννα κ.λ.π.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τωρα θα διαβασω το 1984 στα αγγλικα...

Εχω διαβασει πολλα.. κυριως στα αγγλικα.
Τολκιεν (μου αρεσε πιο πολυ το "Χομπιτ" απο τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων)
Ραλντ Νταλ
Μαρκ Τουαιην
Madeleine L'Engle (θεικααα βιβλια! A Wrinkle in Time, A Wind in the Door.. κλπ)
και διαφορα αλλα...

Καλα και οποτε δεν εχω τι να κανω διαβαζω Αγκαθες Κριστες εννοειται αυτο! :D

Με το Χαρυ Ποτερ ειχα πορωθει στο δημοτικο. :) Συμφωνω οτι το τελευταιο βιβλιο ηταν τελειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ραλντ Νταλ

Ρόαλντ Νταλ, μήπως;:hmm:

Το όνομά του είναι πολύ γνώριμο, σίγουρα έχω διαβάσει δικά του, αλλά για θύμισέ μου κανένα....:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Ρόαλντ Νταλ, μήπως;:hmm:

Το όνομά του είναι πολύ γνώριμο, σίγουρα έχω διαβάσει δικά του, αλλά για θύμισέ μου κανένα....:what:

Ματιλντα και Μαγισσες... τα ειχα διαβασει παλιααα...:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ματιλντα και Μαγισσες... τα ειχα διαβασει παλιααα...:no1::no1:

Α, ναι, σωστά... Έχω διαβάσει τις Μάγισσες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ναι σορρυ Ροαλντ εννοουσα... Τα ειχα διαβασει παλια αλλα μ αρεσαν παρα παρα πολυ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ματιλντα και Μαγισσες... τα ειχα διαβασει παλιααα...:no1::no1:

Αχ, τα πρώτα μου βιβλία! Μετά από τη χαζο-άσκοπη ανάγνωση εφημεριδών που δεν κατανοούσα μυήθηκα με αυτά στον κόσμο των λογοτεχνικών βιβλίων στην Β' Δημοτικού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top