Βιβλία για Proficiency

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
γεια:).μπορει να μου προτεινει καποιος ενα πολυ καλο βιβλιο για προετοιμασια για το proficiency του cambridge;;;
Μήπως μπορείτε να προτείνεται επαρκή βιβλιογραφία προετοιμασίας και εξάσκησης για το C.P.E.; :)


Η revised σειρά :
https://www.expresspublishing.co.uk/...r&Family=UPSTREAM II REVISED EDITIONS&id=1709
Δείγμα από το 1ο κεφάλαιο:
https://www.expresspublishingbg.com/uploads/files/downloads/UPSTREAM-C2-504c77c46786b.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Μήπως μπορείτε να προτείνεται επαρκή βιβλιογραφία προετοιμασίας και εξάσκησης για το C.P.E.; :) Το λεξιλόγιο θα πρέπει να το μαθαίνω με την κλασική μέθοδο φροντιστηρίου, δηλ., λίστες κατεβατές απέξω; Εναλλακτική ποιοτική μέθοδος; Ό,τι companions έχω είναι αγγλο-αγγλική μετάφραση με παράδειγμα ανά λέξη.

Για το λεξιλογιο εναλλακτικα μπορεις να το διαβαζεις μεσα από τα κειμενα που συναντας στο student's book...
Το cpe έχει και υψηλό επιπεδο γραμματικής, πρεπει να εξασκηθεις στις ιδιομορφες συνταξεις και τα παραγωγα....

σειρα βιβλιων για την ταξη του prof. πολυ καλο είναι το upstream c2 με companion ( εχει κειμενα, ασκησεις γραμμτικης, καλό λεξιλογιο, περιληψεις, εκθεσεις .) ή αλλιως για προετοιμασια μόνο στο use of english: use of english 1-2 από grivas ή bridging the gap 1+2 από boukouvalas ( να σου πω ότι εγω δεν προλαβα να βγαλω για την προετοιμασια μου αυτά τα βιβλια , αλλα τα έκανα μετα το διπλωμα για να βελτιωσω και αλλο το επιπεδό μου και με βοηθησαν αρκετα!!!, θα σου προτεινα να ξεκινησεις με το upstream και αν προλαβεις να κανεις το use of english 1 ή 2 αναλογα με το επιπεδό σου)

από practice tests: ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να προσεξεις πολυ γιατί το format έχει αλλαξει λιγο εδω και δυο χρόνια και θα πρεπει να βρεις καινουριες εκδοσεις ( δεν σου προτείνω γιατί ξερω αυτά του παλιου συστήματος)

ελπιζω να βοηθησα, καλη επιτυχία!@!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Companion έχω αρκετά: masterclass, gold και αρκετά από FCE (π.χ. exploring 1-2 του grivas). Mε κουράζει ότι ο κάθε καθηγητής θέλει το δικό του "στυλ" βιβλίων ενώ πάνω-κάτω οι λέξεις είναι λέξεις. Τα συγκεκριμένα companion είναι αγγλο-αγγλικά. Δεν σκέφτομαι να πάρω προς το παρόν βιβλία από την ανανεωμένη έκδοση επειδή η ουσία είναι η ίδια. Δεν θέλω να πετάξω λεφτά εν καιρώ οικον.κρίσης. Εξάλλου μια συγχώνευση έχει γίνει στο use και reading με τα βασικά να είναι ίδια (παράγωγα, κενά και transformation). Ευχαριστώ για την ευχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_97

Νεοφερμένος

Η _97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος αν γίνεται να αγοράσω βιβλίο καθηγητή απο την hellenic american union?? Όπως αυτό https://www.hau.gr/?i=learning.el.ecpe.2432 Το έχει σαν επιλογή αλλά δεν ξέρω αν θα μου ζητήσουν πιστοποίηση ή κάτι τετιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Γεια χαρά παίδες.Έχοντας δώσει δύο φόρες το ECPE στο παρελθόν , σκέφτομαι πιο ώριμος πλέον, να το ξαναδώσω για να φεύγει από την μέση.Επαφή με τα αγγλικά έχω πολύ καλή και το listening ήταν το πρόβλημα σε όλες μου τις εξετάσεις.Αυτήν την φορά σκέφτομαι να διαβάσω από τώρα μόνος μου, και να το δώσω τον Μάϊο.Επομένως αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο που να έχει πολλά past peppers με το τωρινό format των εξετάσεων , με λεξιλόγιο ,γραμματική,κείμενα,λίστενιγνκ και όλα τα συναφή.Λογικά θα πρέπει να πάρω και τα αντίστοιχα teacher books ,ώστε να τσεκάρω τα σωστά.

Επίσης πότε άλλαξε τελευταία φορά το φορμάτ του ECPE ,ώστε να ξέρω απο ποια ημερομηνία έκδοσης και μετά να κοιτάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
bump!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
κοίτα τα βιβλία της Diane Flanel Piniaris από τις New Editions
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
κοίτα τα βιβλία της Diane Flanel Piniaris από τις New Editions
Αυτό έχει γίνει revised τελευταία φορά το 2008.Δεν έχει κάτι πιο πρόσφατο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αυτό έχει γίνει revised τελευταία φορά το 2008.Δεν έχει κάτι πιο πρόσφατο;

Και πάλι είναι καταπληκτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Και πάλι είναι καταπληκτικά
Ναι αλλά επειδή είμαι "παλιός" θα ήθελα να έβλεπα πως είναι τα καινούρια δεδομένα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ναι αλλά επειδή είμαι "παλιός" θα ήθελα να έβλεπα πως είναι τα καινούρια δεδομένα ;)

Μα δεν υπάρχουν "παλιά" και "καινούργια" δεδομένα, το ecpe πάντα τα ιδια πράγματα εξέταζε, το μόνο που άλλαζε ήταν η μορφή της εξέτασης. Τα βιβλία που σου πρότεινα είναι τα πιο compact και ολοκληρωμένα στην αγορά. Μπορεί να βρεις 1-2 βιβλία που αντί για 1 cloze 20 ερωτήσεων θα έχουν 2 cloze 10 ερωτήσεων το κάθε ένα αλλά μπορεί να μην γίνει δουλειά γιατί δεν θα είναι καλογραμμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Μα δεν υπάρχουν "παλιά" και "καινούργια" δεδομένα, το ecpe πάντα τα ιδια πράγματα εξέταζε, το μόνο που άλλαζε ήταν η μορφή της εξέτασης. Τα βιβλία που σου πρότεινα είναι τα πιο compact και ολοκληρωμένα στην αγορά. Μπορεί να βρεις 1-2 βιβλία που αντί για 1 cloze 20 ερωτήσεων θα έχουν 2 cloze 10 ερωτήσεων το κάθε ένα αλλά μπορεί να μην γίνει δουλειά γιατί δεν θα είναι καλογραμμένα.

Οκ φίλε μου .Επομένως θα δω τα βιβλία που μου είπες και παίρνω και από την hau τα past peppers που έχει στο βιβλιαράκι και πιστεύω να είμαι κομπλέ !Cd για Listening έχουν τα βιβλία που μου προτίνεις (καθώς και λύσεις για τις ασκήσεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
μπορειτε να κανετε το super final της super course με το καινουριο format

εγω διδαχθηκα το endgame tou hillside press[palio format] to michigan proficiency skills builder ton new editions kai to super final ths super course.einai mia poli kalh alla apaititikh proetoimasia.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά :)
Θα ήθελα να συνεχίσω τα αγγλικά μου σε επίπεδο proficiency.Το θέμα είναι όμως ότι το lower το πήρα στην γ γυμνασίου ( τώρα τελείωσα το σχολείο).Δεν θυμάμαι ούτε χρόνους ούτε τίποτα.Μου είπαν βέβαια ότι στο proficiency ξανά περνάς την γραμματική.Θα αρχίσω μάλλον φροντιστήριο το Σεπτέμβρη. Μέχρι τότε , τώρα το καλοκαίρι , τι μου προτείνετε να κάνω; Να μπαίνω σε κανένα site και να διαβάζω ή να πάρω κανένα βιβλίο και να αρχίσω να διαβάζω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinafever

Νεοφερμένος

Η christinafever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας. Θα ηθελα να σας ρωτησω τι πιστευετε για τα βιβλια του γριβα (ecpe on course) και ιδιαιτερα για το companion του.
Είναι προτιμότερο να πάρω το Words You Need ή του Γριβα που βρίσκεται και σε αντιστοιχία με το students book?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά :)
Θα ήθελα να συνεχίσω τα αγγλικά μου σε επίπεδο proficiency.Το θέμα είναι όμως ότι το lower το πήρα στην γ γυμνασίου ( τώρα τελείωσα το σχολείο).Δεν θυμάμαι ούτε χρόνους ούτε τίποτα.Μου είπαν βέβαια ότι στο proficiency ξανά περνάς την γραμματική.Θα αρχίσω μάλλον φροντιστήριο το Σεπτέμβρη. Μέχρι τότε , τώρα το καλοκαίρι , τι μου προτείνετε να κάνω; Να μπαίνω σε κανένα site και να διαβάζω ή να πάρω κανένα βιβλίο και να αρχίσω να διαβάζω;

Και γω ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω, ξέρει κανείς κανα καλό σαιτ -κυρίως με χρήσιμο λεξιλόγιο- που να βοηθά στην προετοιμασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος αν γίνεται να αγοράσω βιβλίο καθηγητή απο την hellenic american union?? Όπως αυτό https://www.hau.gr/?i=learning.el.ecpe.2432 Το έχει σαν επιλογή αλλά δεν ξέρω αν θα μου ζητήσουν πιστοποίηση ή κάτι τετιο.
δε νομιζω οτι θα σου ζητηθει πιστοποιηση.μπορεις να τηλεφωνησεις και να σου πουν αλλα δε νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinafever

Νεοφερμένος

Η christinafever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας.

Πήρα κάτι βιβλία proficiency για εξάσκηση αλλά το course book και το activity book δεν είμαι σίγουρη αν είναι για proficiency γιατι δεν γραφει Ecpe πάνω. Το μόνο που λέει είναι On course 5.

Aς μου πει κάποιος σας παρακαλώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ έκανα την γραμματική απ'το on course 5, που ήταν να δώσω για λόουερ και έκανα προετοιμασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinafever

Νεοφερμένος

Η christinafever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Άρα είναι επιπέδου λόουερ. Τον χαζό τον βιβλιοπώλη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top