Βελτίωση στο μάθημα της Έκθεσης

DoctorJT98

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης Ταστσίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Eγώ 17,1 είχα πάρει.

απλα λολ στην ερωτηση
οπως και να χει...γραψε σε ολα 20 εσυ και με ενα 14 στην εκθεση περνας στη σχολη που θες...μπορει και λιγο λιγοτερο απο 14 επειδη υπαρχουν και οι συντελεστες της βιολογιας-χημειας που δεν τους ξερω

Εγώ είχα πάρει 17,3 και περίμενα παραπάνω.
Είναι πολύ αστάθμητος παράγοντας η έκθεση, γιατί μας έχεις βάλει σε ξεχωριστή κατηγορία εμάς τα medstudents? :P
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Γίνεται να γράψει κάποιος στα άλλα μαθήματα 20 ή είναι απίθανο.
Πρώτη φορά το ακούω και αυτό μου ανεβάζει την αυτοπεποίθηση :D!
Είμαι πάρα πάρα πολύ καλός στα Μαθηματικά έχω περάσει και στην Μαθηματική Εταιρία.
ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΝΑ ΨΩΝΙΣΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ. ΣΑΣ ΕΧΩ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
Αν γίνεται πραγματικά 20 καθαρό ή έστω 19,8 να μου το πείτε..
Περιμένω απάντησή σας και σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Γινεται :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Γίνεται να γράψει κάποιος στα άλλα μαθήματα 20 ή είναι απίθανο.
Πρώτη φορά το ακούω και αυτό μου ανεβάζει την αυτοπεποίθηση :D!
Είμαι πάρα πάρα πολύ καλός στα Μαθηματικά έχω περάσει και στην Μαθηματική Εταιρία.
ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΝΑ ΨΩΝΙΣΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ. ΣΑΣ ΕΧΩ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
Αν γίνεται πραγματικά 20 καθαρό ή έστω 19,8 να μου το πείτε..
Περιμένω απάντησή σας και σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!


Aγχώνεσαι από πολύ μικρός και θα τα φας τα μούτρα σου, κανόνισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoctorJT98

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης Ταστσίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Aγχώνεσαι από πολύ μικρός και θα τα φας τα μούτρα σου, κανόνισε.

Γιατί το λες;
Καλύτερα να αγχώνομαι από το να μην ξέρω τι μου γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Γίνεται να γράψει κάποιος στα άλλα μαθήματα 20 ή είναι απίθανο.
Πρώτη φορά το ακούω και αυτό μου ανεβάζει την αυτοπεποίθηση :D!
Είμαι πάρα πάρα πολύ καλός στα Μαθηματικά έχω περάσει και στην Μαθηματική Εταιρία.
ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΝΑ ΨΩΝΙΣΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ. ΣΑΣ ΕΧΩ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
Αν γίνεται πραγματικά 20 καθαρό ή έστω 19,8 να μου το πείτε..
Περιμένω απάντησή σας και σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!

Γίνεται, γίνεται.
Στα 2/6 μαθήματα έγραψα πάνω από 19.8 :D

Απλά μην αγχώνεσαι δεν κάνει καλό να σκέφτεσαι πόσο θα γράψεις από αυτή την ηλικία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoctorJT98

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης Ταστσίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γίνεται, γίνεται.
Στα 2/6 μαθήματα έγραψα πάνω από 19.8 :D

Απλά μην αγχώνεσαι δεν κάνει καλό να σκέφτεσαι πόσο θα γράψεις από αυτή την ηλικία...

Μπράβο! Καλή επιτυχία στην συνέχεια.
Εννοείται πως έχεις δίκιο να μην αγχώνομαι!
Τώρα 5 δίνουν για ιατρική ή 6;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Όταν κάθομαι στο σπίτι γράφω πάρα πολύ ωραία και ότι ωραίες λέξεις έχω μάθει τις χρησιμοποιώ.


To manual για 10.000 τυχαίους συνδυασμούς πολιτικού λόγου




Πώς να λες πολλά χωρίς να λες τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
χαχα0χα0αχ0χα0, κάπου το χω ξαναδεί αυτό, από που το βρήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoctorJT98

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης Ταστσίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
To manual για 10.000 τυχαίους συνδυασμούς πολιτικού λόγου




Πώς να λες πολλά χωρίς να λες τίποτα!

Τέλειο... :D!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σε όλους σας. Με λένε Γιάννη και πάω στην Γ' Γυμνασίου.
Μου αρέσουν τα θετικά μαθήματα. Για να λέμε την αλήθεια με τα άλλα δεν τα πάμε καλά δηλαδή δεν μου αρέσουν όχι ότι δεν είμαι καλός.
Όταν πάω Λύκειο θα επιλέξω θετική κατεύθυνση στα σίγουρα. Θέλω να περάσω ιατρική. Το γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο. Εγώ όμως έχω ένα θεματάκι με την Έκθεση. Όχι ότι κάνω πολλά ορθογραφικά λάθη ή πολλά εκφραστικά. Πάνω κάτω αυτοί που περνάνε ιατρική τι παίρνουν στην Έκθεση;
Είναι εφικτό να παίρνω 18 - 18,5 στην Έκθεση; Με λίγα λόγια αν είμαι ένας μαθητής του 16 στην Έκθεση γίνεται να γίνει το 16 να γίνει 18 - 18,5;
Πείτε μου τρόπους να βελτιωθώ!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

(όποιος ενδιαφέρεται να περάσει ιατρική ας το πει σας παρακαλώ!)

Γεια σου! Αν και δεν θελω ιατρικη ειμαι κι εγω για θετικη! Και να οκ η εκθεση δεν ειναι και πολυ... δεν ξερω πως να το πω... Διαβαζε πολλα βιβλια, διαβαζε αρθρα δεν νομιζω να γινεται αλλιως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoctorJT98

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης Ταστσίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σου! Αν και δεν θελω ιατρικη ειμαι κι εγω για θετικη! Και να οκ η εκθεση δεν ειναι και πολυ... δεν ξερω πως να το πω... Διαβαζε πολλα βιβλια, διαβαζε αρθρα δεν νομιζω να γινεται αλλιως

Σε ευχαριστώ πολύ! Από ότι βλέπω αυτή είναι η μόνη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Από ότι βλέπω αυτή είναι η μόνη λύση.

Μαλλον ναι:/: Αλλα ξεχασα να σου πω... Ξεφύλλισε και κανα λεξικο να εμπλουτίσεις το λεξιλογιο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Γεια σου! Αν και δεν θελω ιατρικη ειμαι κι εγω για θετικη!

Όταν ήμουν γυμνάσιο δεν ήξερα καν τι είναι οι κατευθύνσεις στο λύκειο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όσα είπατε είτε συμβουλές είναι είτε προσωπικές σας εμπειρίες!
Εγώ όπως είπα είμαι του 16 (16 λόγο της μετριοφροσύνης μου) γίνεται στο Λύκειο να βελτιωθώ κι άλλο και να γράφω 18 - 18,5.
Είναι εφικτό; Η Έκθεση είναι το μόνο πράγμα που με αγχώνει στο σχολείο. Όταν κάθομαι στο σπίτι γράφω πάρα πολύ ωραία και ότι ωραίες λέξεις έχω μάθει τις χρησιμοποιώ. Δηλαδή στο σπίτι είμαι μαθητής του 18,5 στη Έκθεση ενώ στο σχολείο παθαίνω ένα τρακ.
Τι να πω...
Απαντήστε αν θέλετε σε αυτό που ρώτησα.

από το γυμνάσιο θες να γράφεις τα δοκίμια και όλα όσα κάνουμε στο λύκειο; :confused: κατ'αρχάς η φύση του μαθήματος δεν σε αφήνει, γτ αν έχετε τα ίδια βιβλία, τα έχουν κάνει γελοία, λες και είναι του δημοτικού.
όταν πας λύκειο θα δεις τότε τι εστί αληθινή έκθεση, γτ στο γυμνάσιο είναι ένα μεταβατικό στάδιο μεταξύ της απλής ιστοριούλας που έγραφες στο δημοτικό με την έκθεση λυκείου. Αυτό που πρέπει να έχεις το νου σου στο γυμνάσιο (και ο στόχος των καθηγητών) είναι να μάθεις να εκφράζεις σωστά τις απόψεις σου και αυτές να έχουν συνέχεια, συνοχή και συνεκτικότητα. Όπως και το γραπτό σου, να έχει αρχή, μέση και τέλος. Στο λύκειο είναι που θα μάθεις να καλλιεργείς τον λόγο σου παραπάνω και θα δεις πώς είναι η σωστή έκθεση. Εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ να βελτιωθώ το γεγονός ότι, στο γυμνάσιο είχα φάει φλασιά και την είδα ρεπόρτερ: έγραφα πάρα πολλά άρθρα για την εφημερίδα του σχολείου μας, αλλά είχα φτιάξει και δική μου εφημερίδα που κυκλοφορούσε εντός της τάξης.:P (ναι τότε ήθελα να γίνω δημοσιογράφος:P)
Αργότερα, έτυχα σε καθηγητή που με έστρωσε για τα καλά και μου έμαθε πώς είναι η καλή έκθεση, και παρόλο που παραπονιόμουν για τη δουλειά που με έβαζε να κάνω, στο τέλος ωφελήθηκα... Εμένα η έκθεση με έσωσε και με βοήθησε όταν στο κύριο μάθημα βαρύτητας των πανελληνίων τα θαλάσσωσα (χωρίς μάλιστα να καταλαβαίνω τι παίχτηκε, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία)...
Αλλά ότι είναι αστάθμητος παράγοντας η έκθεση, είναι. Μπορεί να περιμένεις 17 και να δεις 13, ποτέ δεν ξέρεις πού θα τύχεις. Για να καταλάβεις εμένα ο ένας εξεταστής μου έβαλε 20 και ο άλλος 15.:whistle:

Είσαι πολύ μικρός όμως και δεν πρέπει να αγχώνεσαι για αυτό ακόμα. Παραείναι μακρινός στόχος. Ίσως, έχοντας αυτόν στην κορυφή, να βάλεις άλλους μικρότερους, που θα σε διευκολύνουν στο να φτάσεις στο τελευταίο σκαλοπάτι, που είναι η είσοδος στη σχολή της επιθυμίας σου. Και το λέω γιατί έχεις ακόμα χρόνια μπροστά σου, και πολλά περιθώρια για βελτίωση (όπως επίσης και τα μυαλά σου μπορεί να αλλάξουν μέσα σε αυτά τα χρόνια! Εφηβεία, you know.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VIPleo

Νεοφερμένος

Ο VIPleo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σε όλους σας. Με λένε Γιάννη και πάω στην Γ' Γυμνασίου.
Μου αρέσουν τα θετικά μαθήματα. Για να λέμε την αλήθεια με τα άλλα δεν τα πάμε καλά δηλαδή δεν μου αρέσουν όχι ότι δεν είμαι καλός.
Όταν πάω Λύκειο θα επιλέξω θετική κατεύθυνση στα σίγουρα. Θέλω να περάσω ιατρική. Το γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο. Εγώ όμως έχω ένα θεματάκι με την Έκθεση. Όχι ότι κάνω πολλά ορθογραφικά λάθη ή πολλά εκφραστικά. Πάνω κάτω αυτοί που περνάνε ιατρική τι παίρνουν στην Έκθεση;
Είναι εφικτό να παίρνω 18 - 18,5 στην Έκθεση; Με λίγα λόγια αν είμαι ένας μαθητής του 16 στην Έκθεση γίνεται να γίνει το 16 να γίνει 18 - 18,5;
Πείτε μου τρόπους να βελτιωθώ!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

(όποιος ενδιαφέρεται να περάσει ιατρική ας το πει σας παρακαλώ!)

Κοιτα φιλε μου, η εκθεση ειναι ενα δυσκολο μαθημα. Φυσικα οι βαθμοι μπορει να γινουν απο 16 σε 20. Ομως στο λυκειο συνηθως η δυσκολια αυξανεται και οι φιλολογοι εχουν περισσοτερες απαιτησεις. Ακομη περισσοτερο στις πανελληνιες οπου οι καθηγητες θεωρουν το μαθημα ως κατι πολυ ανωτερο με αποτελεσμα να βαζουν χαμηλους βαθμους στην Εκθεση. Με αλλα λογια, το θεωρουν ως διαγωνισμο ταλεντων και διακρισης μεταξυ πολλων εκθεσεων. Ο Βαθμος 16 ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ για το μαθημα αυτο. Με λιγο γραψιμο, διαβασμα εφημεριδας και καλυτερο λεξιλογιο ο βαθμος ανεβαινει και φτανει το ΑΡΙΣΤΑ. Εγω πιστευω οτι αν εχεις θεληση μπορεις να καταφερεις τα παντα και ο βαθμος σου μπορει να φρασει το ΑΡΙΣΤΑ! :) Καλη επιτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όσοι το 'χετε με τις λέξεις: Ξεχάστε οποιονδήποτε περιορισμό από οποινδήποτε σας τους βάζει (καθηγητές, μάθημα, βιβλίο, λέξεις, εκφώνηση) και κάντε τα δικά σας με τους όρους σας. Εγωιστικά δείτε το τελικά, ζήτημα ν' αποδείξετε ότι μπορείτε να το κάνετε καλύτερα απ' τους περιορισμούς είναι όλη η διαδικασία. Στο κεφάλι σας το ξέρετε, αυτοί που σας βάζουν σε καλούπια δεν το ξέρουν. Ε, ας το μάθουν. :P

Όσοι δεν το 'χετε με την έκφραση: Δείτε το μάθημα στεγνά μεθοδολογικά. Μπείτε μέσα, πάρτε αυτό που πρέπει να πάρετε, γράψτε, βαθμοί, καλημέρες. Ακόμα και να σας ενδιαφέρει να βελτιωθείτε συνολικά στον τρόπο που εξωτερικεύετε αυτά που 'χετε στο κεφάλι σας --όποιον τρόπο, προφορικό, γραπτό, καλλιτεχνικό, δε με νοιάζει-- αυτό το μάθημα δεν είναι χώρος πειραματισμού. Πηγαίντε έξυπνα, πάρτε τα μόρια και κάντε αυτό που θέλετε να κάνετε μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Στην εκθεση οτι και να κανετε,τον ιδιο βαθμο θα παρετε.Οποτε επικεντρωθειτε στα αλλα μαθηματα που δεν στηριζονται στην κωλοφαρδια και αφηστε την εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
χαχα0χα0αχ0χα0, κάπου το χω ξαναδεί αυτό, από που το βρήκες;

Εγώ στο 'χω δείξει γέργο. You heard it first from charlie rax :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoctorJT98

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης Ταστσίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Στην εκθεση οτι και να κανετε,τον ιδιο βαθμο θα παρετε.Οποτε επικεντρωθειτε στα αλλα μαθηματα που δεν στηριζονται στην κωλοφαρδια και αφηστε την εκθεση.

Όσοι το 'χετε με τις λέξεις: Ξεχάστε οποιονδήποτε περιορισμό από οποινδήποτε σας τους βάζει (καθηγητές, μάθημα, βιβλίο, λέξεις, εκφώνηση) και κάντε τα δικά σας με τους όρους σας. Εγωιστικά δείτε το τελικά, ζήτημα ν' αποδείξετε ότι μπορείτε να το κάνετε καλύτερα απ' τους περιορισμούς είναι όλη η διαδικασία. Στο κεφάλι σας το ξέρετε, αυτοί που σας βάζουν σε καλούπια δεν το ξέρουν. Ε, ας το μάθουν. :P

Όσοι δεν το 'χετε με την έκφραση: Δείτε το μάθημα στεγνά μεθοδολογικά. Μπείτε μέσα, πάρτε αυτό που πρέπει να πάρετε, γράψτε, βαθμοί, καλημέρες. Ακόμα και να σας ενδιαφέρει να βελτιωθείτε συνολικά στον τρόπο που εξωτερικεύετε αυτά που 'χετε στο κεφάλι σας --όποιον τρόπο, προφορικό, γραπτό, καλλιτεχνικό, δε με νοιάζει-- αυτό το μάθημα δεν είναι χώρος πειραματισμού. Πηγαίντε έξυπνα, πάρτε τα μόρια και κάντε αυτό που θέλετε να κάνετε μετά.

Κοιτα φιλε μου, η εκθεση ειναι ενα δυσκολο μαθημα. Φυσικα οι βαθμοι μπορει να γινουν απο 16 σε 20. Ομως στο λυκειο συνηθως η δυσκολια αυξανεται και οι φιλολογοι εχουν περισσοτερες απαιτησεις. Ακομη περισσοτερο στις πανελληνιες οπου οι καθηγητες θεωρουν το μαθημα ως κατι πολυ ανωτερο με αποτελεσμα να βαζουν χαμηλους βαθμους στην Εκθεση. Με αλλα λογια, το θεωρουν ως διαγωνισμο ταλεντων και διακρισης μεταξυ πολλων εκθεσεων. Ο Βαθμος 16 ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ για το μαθημα αυτο. Με λιγο γραψιμο, διαβασμα εφημεριδας και καλυτερο λεξιλογιο ο βαθμος ανεβαινει και φτανει το ΑΡΙΣΤΑ. Εγω πιστευω οτι αν εχεις θεληση μπορεις να καταφερεις τα παντα και ο βαθμος σου μπορει να φρασει το ΑΡΙΣΤΑ! :) Καλη επιτυχια!

από το γυμνάσιο θες να γράφεις τα δοκίμια και όλα όσα κάνουμε στο λύκειο; :confused: κατ'αρχάς η φύση του μαθήματος δεν σε αφήνει, γτ αν έχετε τα ίδια βιβλία, τα έχουν κάνει γελοία, λες και είναι του δημοτικού.
όταν πας λύκειο θα δεις τότε τι εστί αληθινή έκθεση, γτ στο γυμνάσιο είναι ένα μεταβατικό στάδιο μεταξύ της απλής ιστοριούλας που έγραφες στο δημοτικό με την έκθεση λυκείου. Αυτό που πρέπει να έχεις το νου σου στο γυμνάσιο (και ο στόχος των καθηγητών) είναι να μάθεις να εκφράζεις σωστά τις απόψεις σου και αυτές να έχουν συνέχεια, συνοχή και συνεκτικότητα. Όπως και το γραπτό σου, να έχει αρχή, μέση και τέλος. Στο λύκειο είναι που θα μάθεις να καλλιεργείς τον λόγο σου παραπάνω και θα δεις πώς είναι η σωστή έκθεση. Εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ να βελτιωθώ το γεγονός ότι, στο γυμνάσιο είχα φάει φλασιά και την είδα ρεπόρτερ: έγραφα πάρα πολλά άρθρα για την εφημερίδα του σχολείου μας, αλλά είχα φτιάξει και δική μου εφημερίδα που κυκλοφορούσε εντός της τάξης.:P (ναι τότε ήθελα να γίνω δημοσιογράφος:P)
Αργότερα, έτυχα σε καθηγητή που με έστρωσε για τα καλά και μου έμαθε πώς είναι η καλή έκθεση, και παρόλο που παραπονιόμουν για τη δουλειά που με έβαζε να κάνω, στο τέλος ωφελήθηκα... Εμένα η έκθεση με έσωσε και με βοήθησε όταν στο κύριο μάθημα βαρύτητας των πανελληνίων τα θαλάσσωσα (χωρίς μάλιστα να καταλαβαίνω τι παίχτηκε, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία)...
Αλλά ότι είναι αστάθμητος παράγοντας η έκθεση, είναι. Μπορεί να περιμένεις 17 και να δεις 13, ποτέ δεν ξέρεις πού θα τύχεις. Για να καταλάβεις εμένα ο ένας εξεταστής μου έβαλε 20 και ο άλλος 15.:whistle:

Είσαι πολύ μικρός όμως και δεν πρέπει να αγχώνεσαι για αυτό ακόμα. Παραείναι μακρινός στόχος. Ίσως, έχοντας αυτόν στην κορυφή, να βάλεις άλλους μικρότερους, που θα σε διευκολύνουν στο να φτάσεις στο τελευταίο σκαλοπάτι, που είναι η είσοδος στη σχολή της επιθυμίας σου. Και το λέω γιατί έχεις ακόμα χρόνια μπροστά σου, και πολλά περιθώρια για βελτίωση (όπως επίσης και τα μυαλά σου μπορεί να αλλάξουν μέσα σε αυτά τα χρόνια! Εφηβεία, you know.)

Μαλλον ναι:/: Αλλα ξεχασα να σου πω... Ξεφύλλισε και κανα λεξικο να εμπλουτίσεις το λεξιλογιο σου


Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το κουράγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Κι εγώ ιατρική θέλωω να περάσωω!
Τέλος πάντων θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα παιδιά.Αυτό που θα σου πρότεινα και σίγουρα θα σε βοηθήσει είναι να διαβάζεις διάφορα λογοτεχνικά βιβλία και να σημειώνεις διάφορες λέξεις σε ένα τετράδιο που νομίζεις ότι θα σε βοηθήσουν αργότερα στο να γράψεις μία καλογραμμένη έκθεση(αυτό το πρότεινε μία φιλόλογος μου σε εμένα και έπειτα από λίγο καιρό το εφάρμοσα!Βοηθάει πολύ:D)Σου εύχομαι καλή επιτυχίαα!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top