Βελτίωση στο μάθημα της Έκθεσης

DoctorJT98

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης Ταστσίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σε όλους σας. Με λένε Γιάννη και πάω στην Γ' Γυμνασίου.
Μου αρέσουν τα θετικά μαθήματα. Για να λέμε την αλήθεια με τα άλλα δεν τα πάμε καλά δηλαδή δεν μου αρέσουν όχι ότι δεν είμαι καλός.
Όταν πάω Λύκειο θα επιλέξω θετική κατεύθυνση στα σίγουρα. Θέλω να περάσω ιατρική. Το γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο. Εγώ όμως έχω ένα θεματάκι με την Έκθεση. Όχι ότι κάνω πολλά ορθογραφικά λάθη ή πολλά εκφραστικά. Πάνω κάτω αυτοί που περνάνε ιατρική τι παίρνουν στην Έκθεση;
Είναι εφικτό να παίρνω 18 - 18,5 στην Έκθεση; Με λίγα λόγια αν είμαι ένας μαθητής του 16 στην Έκθεση γίνεται να γίνει το 16 να γίνει 18 - 18,5;
Πείτε μου τρόπους να βελτιωθώ!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

(όποιος ενδιαφέρεται να περάσει ιατρική ας το πει σας παρακαλώ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν σου κάνει η ιατροδικαστική που είναι στους μελλοντικούς μου στόχους:P
Υπάρχουν βοηθήματα στην έκθεση,και μπορείς άνετα να δίνεις βάση σε όσα λέει ο καθηγητής στη τάξη,να κρατάς σημειώσεις ώστε έτσι να βοηθιέσαι στην έκθεση και να ανεβάζεις βαθμό.Να λες ιδέες (αν χρησιμοποιείτε σχεδιάγραμμα) μες τη τάξη βοηθώντας τον καθηγητή να σε πάρει και με καλύτερο μάτι (ξέρεις οτι μετράει και η συμπεριφορά,σωστά; ).Έχω σπίτι μου ένα πολύ καλό βοήθημα της ξαδέρφης μου,αλλά δεν ξέρω αν κυκλοφορεί επειδή είναι παλιό (σου λέω μόνο οτι η ξαδέρφη μου πήγαινε γυμνάσιο το 99 που γεννήθηκα),όμως αν ψάξεις θα βρεις πολύ καλά.Αν σου αρέσει το διάβασμα μπορείς να ζητήσεις απ'τον φιλόλογο σου να σου βρει μερικά δοκίμια ώστε να παίρνεις ιδέες για τις εκθέσεις. ;)
Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoctorJT98

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης Ταστσίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εννοείται πως με βοήθησες και σε ευχαριστώ πολύ :)!
LOL! Εμένα δεύτερος στόχος μου είναι ιατροδικαστική αλλά και εκεί ιατρική πρέπει να περάσεις...


(Όποιος άλλος ξέρεις κάτι ας το πει !)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Το ξέρω βρε :)
Χαίρομαι που σε βοήθησα,καλή πρόοδο να έχεις ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν πας λύκειο η έκθεση είναι ξεχωριστό μάθημα γενικής παιδείας και στα τρία χρόνια. Εκεί θα μάθεις πραγματικά να γράφεις έκθεση απο το μηδέν. Εάν πάλι δεν τα καταφέρνεις γιαυτό υπάρχουν τα φροντιστήρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoctorJT98

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης Ταστσίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το ξέρω βρε :)
Χαίρομαι που σε βοήθησα,καλή πρόοδο να έχεις ^^


Μη το εννοείς εδώ μία καθηγήτρια νόμιζε ότι ιατροδικαστική περνάς από θεωριτική κατεύθυνση επείδη είσαι και δικαστής και καλά ...

Καλή πρόοδο και σε εσένα :D!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Όχι.Καμία σχέση.Απο ιατρική πας :Ρ
Πάντως και η ιδέα του Άκη ακούγεται καλή.
Ευχαριστώ,να'σαι καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Διάβαζε άρθρα απο εφημερίδες και βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Όταν πας λύκειο η έκθεση είναι ξεχωριστό μάθημα γενικής παιδείας και στα τρία χρόνια. Εκεί θα μάθεις πραγματικά να γράφεις έκθεση απο το μηδέν. Εάν πάλι δεν τα καταφέρνεις γιαυτό υπάρχουν τα φροντιστήρια...

Βασικά πιστεύω πλέον, που πάω κι εγώ φροντ έκθεση, πως θα του κάνει καλό έτσι κι αλλιώς να πηγαίνει φρονιστήριο έκθεση. Δεν συγκρίνεται η δουλειά του σχολείου με του φροντιστηρίου στην έκθεση. Στο σχολείο γράφεις 5 εκθέσεις τον χρόνο, το πολύ 10 (λέμε τώρα, σιγά μην κάνεις τόσες πολλές) περιλήψεις και κάνεις ελάχιστες ως μηδαμινές ασκήσεις. Σε φροντιστήριο αν θες να βελτιωθείς θα κάνεις ΠΟΛΥ περισσότερη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Έτσι είναι! Εγώ γενικά είχα καλή φιλόλογο στην α λυκείου μόνο μετά το χάος, οπότε στο φροντ έμαθα να γράφω έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Γεια σε όλους σας. Με λένε Γιάννη και πάω στην Γ' Γυμνασίου.
Μου αρέσουν τα θετικά μαθήματα. Για να λέμε την αλήθεια με τα άλλα δεν τα πάμε καλά δηλαδή δεν μου αρέσουν όχι ότι δεν είμαι καλός.
Όταν πάω Λύκειο θα επιλέξω θετική κατεύθυνση στα σίγουρα. Θέλω να περάσω ιατρική. Το γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο. Εγώ όμως έχω ένα θεματάκι με την Έκθεση. Όχι ότι κάνω πολλά ορθογραφικά λάθη ή πολλά εκφραστικά. Πάνω κάτω αυτοί που περνάνε ιατρική τι παίρνουν στην Έκθεση;
Είναι εφικτό να παίρνω 18 - 18,5 στην Έκθεση; Με λίγα λόγια αν είμαι ένας μαθητής του 16 στην Έκθεση γίνεται να γίνει το 16 να γίνει 18 - 18,5;
Πείτε μου τρόπους να βελτιωθώ!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

(όποιος ενδιαφέρεται να περάσει ιατρική ας το πει σας παρακαλώ!)


Ακριβώς τα ίδια περνάω κι εγώ.!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Είναι εφικτό να παίρνω 18 - 18,5 στην Έκθεση; Με λίγα λόγια αν είμαι ένας μαθητής του 16 στην Έκθεση γίνεται να γίνει το 16 να γίνει 18 - 18,5;
Πείτε μου τρόπους να βελτιωθώ!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Διάβαζε άρθρα και δοκίμια για να βελτιωθείς.
Πχ απο εφημερίδες, ή απο βιβλία. (άυτό είναι απ' τα καλύτερα βιβλία για δοκίμια + ο 2ος τόμος)

Αλλά το σημαντικότερο! Μη προσπαθείς να μιμηθείς ύφος άλλου! Δεν έχεις συγγραφική εμπειρία, και ενα έμπειρο μάτι χαλαρά καταλαβαίνει απο ενα γραπτό αν είναι δικά σου ή όχι αυτά που γράφεις.
Παίρνε ιδέες απο βιβλία, αλλά μην υιοθετείς ύφος άλλου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoctorJT98

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης Ταστσίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ακριβώς τα ίδια περνάω κι εγώ.!!!!

LOL! xD! Για ιατρική ενδιαφέρεσαι και εσύ;

Διάβαζε άρθρα απο εφημερίδες και βιβλία.

Βασικά πιστεύω πλέον, που πάω κι εγώ φροντ έκθεση, πως θα του κάνει καλό έτσι κι αλλιώς να πηγαίνει φρονιστήριο έκθεση. Δεν συγκρίνεται η δουλειά του σχολείου με του φροντιστηρίου στην έκθεση. Στο σχολείο γράφεις 5 εκθέσεις τον χρόνο, το πολύ 10 (λέμε τώρα, σιγά μην κάνεις τόσες πολλές) περιλήψεις και κάνεις ελάχιστες ως μηδαμινές ασκήσεις. Σε φροντιστήριο αν θες να βελτιωθείς θα κάνεις ΠΟΛΥ περισσότερη δουλειά.

Έτσι είναι! Εγώ γενικά είχα καλή φιλόλογο στην α λυκείου μόνο μετά το χάος, οπότε στο φροντ έμαθα να γράφω έκθεση.

Διάβαζε άρθρα και δοκίμια για να βελτιωθείς.
Πχ απο εφημερίδες, ή απο βιβλία. (άυτό είναι απ' τα καλύτερα βιβλία για δοκίμια + ο 2ος τόμος)

Αλλά το σημαντικότερο! Μη προσπαθείς να μιμηθείς ύφος άλλου! Δεν έχεις συγγραφική εμπειρία, και ενα έμπειρο μάτι χαλαρά καταλαβαίνει απο ενα γραπτό αν είναι δικά σου ή όχι αυτά που γράφεις.
Παίρνε ιδέες απο βιβλία, αλλά μην υιοθετείς ύφος άλλου :)

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όσα είπατε είτε συμβουλές είναι είτε προσωπικές σας εμπειρίες!
Εγώ όπως είπα είμαι του 16 (16 λόγο της μετριοφροσύνης μου) γίνεται στο Λύκειο να βελτιωθώ κι άλλο και να γράφω 18 - 18,5.
Είναι εφικτό; Η Έκθεση είναι το μόνο πράγμα που με αγχώνει στο σχολείο. Όταν κάθομαι στο σπίτι γράφω πάρα πολύ ωραία και ότι ωραίες λέξεις έχω μάθει τις χρησιμοποιώ. Δηλαδή στο σπίτι είμαι μαθητής του 18,5 στη Έκθεση ενώ στο σχολείο παθαίνω ένα τρακ.
Τι να πω...
Απαντήστε αν θέλετε σε αυτό που ρώτησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όπως και οι άλλοι σου είπαν, ο καλύτερος τρόπος είναι να διαβάζεις κείμενα. Εφημερίδες και άρθρα πχ από Πλωρίτη, Παπανούτσο.
Προσωπικά, διάβαζα συνέχεια δοκίμια των παραπάνω, ειδικά του Πλωρίτη. Σιγά σιγά διαβάζοντας από πολλά σημεία, κάνεις συνδυασμούς και διαμορφώνεις το δικό σου τρόπο έκφρασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Όταν κάθομαι στο σπίτι γράφω πάρα πολύ ωραία και ότι ωραίες λέξεις έχω μάθει τις χρησιμοποιω

οι "ωραιες" λέξεις κολλάνε με το κείμενο? Καταρχήν πρέπει να ξέρεις την σημασία. Έπειτα πρέπει να κολλάνε με το ύφος και λεξιλογιο τ υπόλοιπου κειμένου. Δε γίνεται να γράφεις εκθεσεις με απλό λεξιλογιο και να πεταξεις μια σπανια λεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoctorJT98

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης Ταστσίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καταλαβαίνω.

Μήπως ξέρει κανένας αυτοί που περνάνε ιατρική τι παίρνουν έκθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Eγώ 17,1 είχα πάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανένας αυτοί που περνάνε ιατρική τι παίρνουν έκθεση;

απλα λολ στην ερωτηση
οπως και να χει...γραψε σε ολα 20 εσυ και με ενα 14 στην εκθεση περνας στη σχολη που θες...μπορει και λιγο λιγοτερο απο 14 επειδη υπαρχουν και οι συντελεστες της βιολογιας-χημειας που δεν τους ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανένας αυτοί που περνάνε ιατρική τι παίρνουν έκθεση;

Εγώ είχα πάρει 17,3 και περίμενα παραπάνω.
Είναι πολύ αστάθμητος παράγοντας η έκθεση, γιατί μας έχεις βάλει σε ξεχωριστή κατηγορία εμάς τα medstudents? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Εγώ είχα πάρει 17,3 και περίμενα παραπάνω.
Είναι πολύ αστάθμητος παράγοντας η έκθεση, γιατί μας έχεις βάλει σε ξεχωριστή κατηγορία εμάς τα medstudents? :P

Γιατί είμαστε κουκλιά ζωγραφιστά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top