Βία και σχολεία

Πιστεύετε ότι οι σημερινοί νέοι παρουσιάζουν αποκλίνουσα συμπεριφορά?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 28)
  • Ναι

    Ψήφοι: 26 92.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 2 7.1%

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ξερω τι γινετε γενικα, στο δικο μας σχολειο μενεις απο απουσιες... οχι και πανευκολα, αλλα μενεις. Απο εξετασεις πια πρεπει να προσπαθισεις να μεινεις για να τα καταφερεις. Τεσπα, στο θεμα μας

Γιαννη, εχεις ενα δικιο, αλλα ο Γιωργος εσκασε ενα μπουκετο, το οπιο πηγε καπος πλαγια και του εσκισε λιγο το πετσι (και δεν ετρεχε σχεδων καθολου αιμα, απορω γιατι του κανανε ραμματα, εχω εχω χτυπισει πολυ χοιροτερα και οχι νοσοκομιο δεν πηγα, ουτε να το καθαρισω δεν ασχολιθικα).
Συγουρα δεν επικροτω την σταση του Γιωργου, αλλα περνω το μερος του. Το οτι εβρισε μανα ειναι το μεγαλο του λαθος, απο εκει και περα οταν ο αλλος ερχετε και σου χωνει κουτουλια, ε τι θα κανεις, θα κατσεις να περιμενεις να τις φας;

Και το γεγονος δεν τελιωνει εδω... ο κατα τα αλλα "Εγω παιδια μου μια φορα μονο αναγκαστικα να δωσω αποβολη σε 4 παιδια και ακομα στεναχοριεμε παραπολυ, και δεν θελω να δινω αποβολες, υπαρχουν αλλες λυσεις, εγω εχω ζησει στην Ευρωπη που εχουν αλλον τροπο σκεψης" σημερα το πρωι εδωσε δυο ημερισιες... Την μια επειδη ενα παιδι την πρωτη ωρα δεν ειχε μπει στο μαθημα (χωρις μια γνωμη απο οπιονδηποτε αλλο) και αλλη μια επειδη του ειπε κατι μια καθηγιτρια (το οπιο δεν στεκει) και χωρις να ρωτισει ουτε τον μαθητη τι ειπε ουτε καπιον μεσα απο την ταξη τι εγινε... (Συγκεκριμενα πρωκειτε για τον κολλητο του Γιωργου, ο οπιος προσπαθουσε να εξιγισει στην καθηγιτρια οτι πιστευει οτι επρεπε να παρουν ιση τιμωρια, και οτι το οτι ο ενας εκανα ραματα δεν συμενει απαρετιτα κατι, γιατι αν ο αλλος χτυπισε σε σημεια που κανει εσωτερικες πληγες δεν φαινετε. Τοτε αυτου του λεει "Τι να μας πεις εσυ; Εχεις και σκουλαρικη στην μυτη" Τα περνει αυτος, λεει "Ναι εχω σκουλαρικη και φερνω λιγο" (διαφερω) ακουει αυτη "και περνω λιγο" και τσουπ αλλη μια αποβολη... Νταξη, δεν λεω οτι απαντισε σωστα, αλλα να φαει αποβολη για κατι που δεν ειπε; Τουλαχιστων να την φαει για αυτο που ειπε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Krone κολλημένοι διευθυντές θα υπάρχουν πάντα. (προσωπικά είχα πάρει διήμερη επειδή... παράκουσα την εντολή του μέγα διευθυντή μας και μπήκα στην αίθουσά μας να αφήσω την τσάντα μου πριν την προσευχή, ενώ για κάποιο λόγο δεν μας το επέτρεπε- και ήμουν και η σημαιοφόρος του σχολείου οπότε θεωρητικά ήμουν από τους μαθητές-συμπάθειες των καθηγητών/διευθυντών).

Το θέμα είναι να μην προκαλούμε όμως κι εμείς, ειδικά όταν ξέρουμε ότι είναι έτσι τα πράγματα. Και το "ντάξυ, δεν ήταν σωστό αυτό που είπε αλλά δεν ήταν και τόσο κακό όσο αυτό που νομίζανε" δεν είναι κ το ισχυρότερο επιχείρημα του κόσμου, όχι; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το θέμα είναι να μην προκαλούμε όμως κι εμείς, ειδικά όταν ξέρουμε ότι είναι έτσι τα πράγματα. Και το "ντάξυ, δεν ήταν σωστό αυτό που είπε αλλά δεν ήταν και τόσο κακό όσο αυτό που νομίζανε" δεν είναι κ το ισχυρότερο επιχείρημα του κόσμου, όχι; :/:

Δεν κρινω το ποσο κακο ητανε αυτο που ειπε, ισως να ητανε χοιροτερο. Αλλα δεν οφειλε να ακουσει πρωτα τι εγινε και απο την πλευρα της καθηγιτριας, και του μαθητη και καπιοων αυτοπτηρων μαρτυρων (στην περιπτωση αυτη ολοκληρη η ταξη μου) και μετα να κρινει; Τουλαχιστων να φαει αποβολη για αυτο που ειπε, οχι για κατι που δεν ειπε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Καθημερινά γινόμαστε μάρτυρες φαινομένων που κάθε άλλο παρά τιμούν τη δημοκρατία και τον πολιτισμό στο σχολικό χώρο... Ποια πιστεύεται ότι είναι τα αίτια του φαινομένου και τι περιμένουν οι νέοι για να σταματήσουν να παρουσιάζουν μία τόσο αποκλίνουσα συμπεριφορά. Ακόμη, έχουν δημιουργηθεί στο σχολείο σας παρέες συνομηλίκων, που δρουν ως "συμμορίες" ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ρε λαζαρε ανοιγεις τοπικ για το θεμα του προγραμματος που κανουμε εμεις στο σχολειο :P? καλος.

ενιγουει ,ναι γινομαστε μαρτυρες αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι στο ονομα της πλακας οποτε οταν ειναι εντος λογικων πλαισιων ,μπορεις εν μερει να το δικαιολογησεις..τα αιτια ειναι πολλα και διαφορα αλλα κυριως πιστευω πως η καταπιεση ,ψυχολογικη ή και σωματικη, απο το σπιτι οδηγει εκει. συμμοριες δεν εχω παρατηρησει,οχι στο δικο μου σχολειο τουλαχιστον αλλα εχω ακουσει οτι συμβαινει σε αλλα σχολεια.

εντιτ : θα σε παρακαλουσα αν θες να αλλαξεις τον ορο "αποκλινουσα συμπεριφορα"..οπως και η επικαιροτητα εδειξε διαφερουν τοσο τα κριτηρια για αυτην. καλυτερα ειναι το απλο "παρατηρειτε κρουσματα βιας στο σχολικο σας περιβαλλον?" γνωμη μου αυτη βεβαια, απλως πιστευω πως αυτο που προτεινω ενδεικτυται περισσοτερο για την εξαγωγη περισσοτερο αντικειμενικων συμπερασματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Αυτή η πλάκα, όμως, μήπως κάποιες φορές έχει δυσάρεστα αποτελέσματα? Μερικές φορές γίνεται συνήθεια και αποδεκτό από την εκπαιδευτική κοινότητα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Αυτο πιστευω οτι εχει να κανει με το πως τον εχουν μαθει οι γονεις.Ολα απο το σπιτι ξεκινανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Δηλαδή, μόνη αιτία είναι η οικογένεια? Νομίζω υπάρχει και μεγάλη ανοχή από την πλευρά τον καθηγητών... Ανοχή που φτάνει και στα όρια της αδιαφορίας. Μέχρι η κατάσταση να φτάσει στο αδιέξοδο, και τότε αρχίζει η ανησυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
χμ εχεις ενα δικιο αλλα αν 16 χρονων ατομα που σε 2,3 χρονια περνουν στην ενηλικη ζωη (για το λυκειο μιλαω) πλακωνονται στους διαδρομους σαν τα πιθηκια για τον παο, τη μπε εμ βε, τη μερσεντες ή τον γκομενο της κοπελιας με το πρασινο , ε συγγνωμη κιολας τι να πρωτομαζεψουν οι καθηγητες. ειναι θεμα αγωγης,κυριως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Όντως, αλλά μήπως πρέπει να εφαρμοστούν και κάποιοι κανονισμοί, οι οποίοι υπάρχουν μόνο για "τα μάτια του νόμου"??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
οχι.γιατι εδω ειναι Ελλαδα.Ενω τωρα που υπαρχουν κανονικοι κανονες, βλεπουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
χωρις να εχω μελετησει ιδιαιτερα τους κανονισμους πανω σε αυτο το θεμα , εχω την εντυπωση πως θα ειναι αρκετα εκτος πραγματικοτητας. Επομενως , κατοπιν μιας ριζικης αλλαγης γενικοτερα του σχολικου κανονισμου (γιατι πχ ΟΧΙ δεν ειναι εγκλημα να αργησεις 5 λεπτα για να σε κλειδωσουν εξω > μπιχτη:P ,ουτε να παρουσιασεις μια αποψη αντιθετη με αυτην του καθηγητη > αντιμιλησες ? εξω και αλλα ωραια) ,ειμαι μεσα στην εφαρμογη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
χωρις να εχω μελετησει ιδιαιτερα τους κανονισμους πανω σε αυτο το θεμα , εχω την εντυπωση πως θα ειναι αρκετα εκτος πραγματικοτητας. Επομενως , κατοπιν μιας ριζικης αλλαγης γενικοτερα του σχολικου κανονισμου (γιατι πχ ΟΧΙ δεν ειναι εγκλημα να αργησεις 5 λεπτα για να σε κλειδωσουν εξω > μπιχτη:P ,ουτε να παρουσιασεις μια αποψη αντιθετη με αυτην του καθηγητη > αντιμιλησες ? εξω και αλλα ωραια) ,ειμαι μεσα στην εφαρμογη του.

οχι και ετσι, ειπαμε!
Εννοει μεταξυ μαθητων, για συμφεροντα και τετοια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ έχω εποτελέσει αρκετές φορές στόχο τέτοιων ηλιθίων, που έρχονται να σου κολλήσουν μαγκιά και να πουλήσουν τσαμπουκά. Πάντα καταλήγουν να αποχωρούν άπρακτοι, τους μιλάω με τέτοιο τρόπο και ύφος που τους φεύγει η φόρα και η μαγκιά.
(έχει τύχει να πιάσω κουβέντα με έναν της τρίτης που ήρθε ντε και καλά να μου τις βρέξει, τελικά έφυγε έπειτα από δεκάλεπτη συζήτηση :p )


Αν τους πιάσεις και τους μιλήσεις κανονικά, χωρίς να δείξεις ούτε φόβο ούτε περιφρόνηση και τους κοιταξεις καταματα με σοβαροτητα, δν υπάρχει περίπτωση να μην τους κοπει η φόρα και η μαγκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το ερωτημα της δημοσκοπησης μου φαινεται επικινδυνα γενικευμενο, οποτε αδυνατω να απαντησω. Πιστευω οτι οι νεοι που ειχουν μια ψυχικη ισορροπια, δεν παρουσιαζουν τετοια συμπεριφορα. Τωρα αν αυτοι ειναι πλειοψηφια η μειοψηφια δεν ξερω! :P Παντως ναι, μου εχουν επιτεθει στο σχολειο παρεες και καλα "νταηδων" χωρις καποια αφορμη με δεδομενο οτι δεν μπορουσα να αντιδρασω λογω σωματικης διαπλασης (γιατι δεν πουλουσαν τσαμπουκα εκει που τους επαιρνε αραγε; ;)). Το μονο τους κινητρο ηταν να δειξουν την υπεροχη τους απεναντι στους σωματικα κατωτερους. Ευτυχως ποτε δεν ειχα καποιον σοβαρο τραυματισμο! :P

Νομιζω οτι αυτα τα παιδια γινονται ετσι κυριως λογω του οικογενειακου τους περιβαλλοντος (αδιαφορια κλπ). Εγω προσωπικα δεν ανεχομαι τη βια ουτε για πλακα ουτε για σοβαρα θεματα, ειναι η σταση ζωης μου αυτη. Δεν προσφερει τιποτα καλο η βια για μενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Αν ξανακούσω για αποκλίνουσες συμπεριφορές θα βγάλω σπυριά. Ειλικρινα. Αλλη εκφραση δεν βρηκες κι εσυ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν ξανακούσω για αποκλίνουσες συμπεριφορές θα βγάλω σπυριά. Ειλικρινα. Αλλη εκφραση δεν βρηκες κι εσυ; :P
Κι εμενα στη γνωστη, προσφατη χρηση του ορου πηγε αρχικα το μυαλο μου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Όχι ανεκαθεν ισχυει η δικαιοσυνη του ισχυροτερου , η ισχυς μπορει να εχει τη μορφη δημοφιλιας/σωματικης διαπλασης/ομορφιας/λεκτικης γοητειας κτλ .Τι εχετε παθει ολοι και επιτίθεστε στο σημερα , ο ανθρωπος ειναι ιδιος και απαράλλαχτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Όχι ανεκαθεν ισχυει η δικαιοσυνη του ισχυροτερου , η ισχυς μπορει να εχει τη μορφη δημοφιλιας/σωματικης διαπλασης/ομορφιας/λεκτικης γοητειας κτλ .Τι εχετε παθει ολοι και επιτίθεστε στο σημερα , ο ανθρωπος ειναι ιδιος και απαράλλαχτος
Δηλαδη ολοι οσοι τυχαινει να εχουν παραπανω δυναμη απο αλλα παιδια στο σχολειο, επιτιθενται στους αλλους χωρις λογο; Δεν επεκτεινομαι στα υπολοιπα, μονο στο θεμα του θρεντ αναφερομαι. Τι πολιτισμο θελουμε να λεμε οτι εχουμε ηθελα να 'ξερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δηλαδη ολοι οσοι τυχαινει να εχουν παραπανω δυναμη απο αλλα παιδια στο σχολειο, επιτιθενται στους αλλους χωρις λογο;
Μη ερμηνευεις ότι να ναι , ειπα οτι οποιος εχει ποικιλομορφη δυναμη μπορει να επιβαλει την πραγματικοτητα του στον αλλον τώρα ο λογος μπορει να ναι ειναι διοτι αισθανεται λειψος/να αγαπάει τη μέθη της ισχυς κτλ. Τα πραγματα απ εμενα ειπωθηκαν με το ονομα τους μην εισαι βιαστικος στις σκεψεις σου και σκονταφτεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top