Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Δεν ζητουν παπαγαλια το βιβλιο. Βασικα το λαθος το κανουν τα φροντιστηρια που δεν σας εξηγουν (απ ο,τι θυμαμαι) για ποιον λογο πρεπει να αιτιολογειτε με εναν συγκεκριμένο τροπο καθε ασκηση κι ετσι αναγκαζεστε και τα μαθαινετε ολα παπαγαλια. Απλα σας λενε "Εδω πρεπει να γραψετε αυτο κι αυτο κι αυτο" χωρις περαιτερω διευκρινήσεις. Μπορει και να κανω λαθος αλλα απ' ο,τι θυμαμαι ετσι τα λενε οι βιολογοι στα φροντιστηρια.
Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι αν γράψεις κάτι με δικά σου λόγια ειναι πολύ μεγάλη η πιθανότητα να σου ξεφύγει κάτι γιατί το βιβλίο έχει παααρα πολλή λεπτομέρεια. Επίσης πολλές φορές επειδή έχουμε λύσει άπειρες ασκήσεις κάποια πράγματα τα θεωρούμε δεδομένα κ δεν τα γράφουμε ενώ πρέπει. Οποτε τελικά αναγκαζόμαστε να παπαγαλίσουμε ή τουλάχιστον να πλησιάσουμε το βιβλίο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι αν γράψεις κάτι με δικά σου λόγια ειναι πολύ μεγάλη η πιθανότητα να σου ξεφύγει κάτι γιατί το βιβλίο έχει παααρα πολλή λεπτομέρεια. Επίσης πολλές φορές επειδή έχουμε λύσει άπειρες ασκήσεις κάποια πράγματα τα θεωρούμε δεδομένα κ δεν τα γράφουμε ενώ πρέπει. Οποτε τελικά αναγκαζόμαστε να παπαγαλίσουμε ή τουλάχιστον να πλησιάσουμε το βιβλίο. Η βιολογία είναι το μάθημα που άσκηση που χρειάζεται μισή σελίδα λύση τελικά σου παίρνει 2 λογω των αιτιολογήσεων. Θέλει πολλή ανάλυση
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

TakSimeon

Νεοφερμένος

Ο TakSimeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι αν γράψεις κάτι με δικά σου λόγια ειναι πολύ μεγάλη η πιθανότητα να σου ξεφύγει κάτι γιατί το βιβλίο έχει παααρα πολλή λεπτομέρεια. Επίσης πολλές φορές επειδή έχουμε λύσει άπειρες ασκήσεις κάποια πράγματα τα θεωρούμε δεδομένα κ δεν τα γράφουμε ενώ πρέπει. Οποτε τελικά αναγκαζόμαστε να παπαγαλίσουμε ή τουλάχιστον να πλησιάσουμε το βιβλίο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Το ξερω. Ο,τι σου λεω στο λεω απο τη δικη μου πειρα. Φετος π.χ. ενα θεμα, νομιζω το Γ, ηθελε να αναφερθεις στην υβριδοποιηση, πραγμα πολυ λογικο αφου το ζητημα ηταν οι ανιχνευτες. Ε, λοιπον, υπηρχαν παιδια απο το τμημα στο οποιο εδινα που δεν ηξεραν οτι επρεπε να το γραψουν. Βεβαια δεν γνωριζω αν ηταν λαθος του φροντιστηριου ή του προσωπικου τους διαβασματος, αλλα ειναι γεγονός οτι πολλα παιδια καθονται και μαθαινουν παπαγαλια τη θεωρια και τις μεθοδολογιες χωρις να τις καταλαβαινουν.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Το ξερω. Ο,τι σου λεω στο λεω απο τη δικη μου πειρα. Φετος π.χ. ενα θεμα, νομιζω το Γ, ηθελε να αναφερθεις στην υβριδοποιηση, πραγμα πολυ λογικο αφου το ζητημα ηταν οι ανιχνευτες. Ε, λοιπον, υπηρχαν παιδια απο το τμημα στο οποιο εδινα που δεν ηξεραν οτι επρεπε να το γραψουν. Βεβαια δεν γνωριζω αν ηταν λαθος του φροντιστηριου ή του προσωπικου τους διαβασματος, αλλα ειναι γεγονός οτι πολλα παιδια καθονται και μαθαινουν παπαγαλια τη θεωρια και τις μεθοδολογιες χωρις να τις καταλαβαινουν.
Εγώ στα πρώτα διαγωνίσματα είχα τεράστιο πρόβλημα γιατί απλώς απαντούσα τις ερωτήσεις με την αιτιολόγηση που θεωρούσα ότι επαρκει αλλα δεν επαρκούσε τελικά 😂. Νομίζω πως στη βιολογία αν κατανοήσει κάποιος τη θεωρία οποτε μπορεί να λύσει ασκήσεις πρέπει να εστιάζει πολύ στις αιτιολογήσεις. Είναι πολύ κρίμα να έχει ένα παιδί τις γνώσεις να λύσει τα θέματα και να χάνει μονάδες από τις αιτιολογήσεις
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εγώ στα πρώτα διαγωνίσματα είχα τεράστιο πρόβλημα γιατί απλώς απαντούσα τις ερωτήσεις με την αιτιολόγηση που θεωρούσα ότι επαρκει αλλα δεν επαρκούσε τελικά 😂. Νομίζω πως στη βιολογία αν κατανοήσει κάποιος τη θεωρία οποτε μπορεί να λύσει ασκήσεις πρέπει να εστιάζει πολύ στις αιτιολογήσεις. Είναι πολύ κρίμα να έχει ένα παιδί τις γνώσεις να λύσει τα θέματα και να χάνει μονάδες από τις αιτιολογήσεις
Εγω εχασα μοναδες επειδη ημουν ΥΠΕΡαναλυτικη στο β και στο γ με αποτελεσμα το δ να το αφησω μισοτελειωμενο γιατι δεν μου φτανε ο χρονος. Το κλειδι ειναι να ξερεις ΑΚΡΙΒΩΣ ποσο αναλυτικος πρεπει να εισαι :lol:
Δυσκολο μαθημα, αλλα με λιγη προσοχη στις λεπτομερειες το κουλαντριζεις
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,563 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
σαφως και ειναι δυσκολοτερη απο ιατρικη, εχει χημεια μπολικη, απειρα και δυσκολα ονοματα. ισως δυσκολοτερη απο το χημικο. Εδυ θα μπεις ιατρικη οποτε την αποφευγεις. παρεξηγημενη επιστημη με την κοiνωνια θα θεωρει οτι ειναι Box movers.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ti meso oro?
Χαχαχαχα δεν μπαίνω μου λείπουν 200 μορια από την περσινη χαμηλότερη ιατρικη
Και όπως φαίνεται τουλάχιστον αν δεν ανέβουν οι βάσεις θα μείνουν στάσιμες
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Γεια σας
Έγραψα 16,2 στη βιολογία, αν και ήμουν σίγουρη ότι είχα γράψει αρκετά περισσότερο
Βασικά απ’οτι είδα είχα απαντήσει όλα τα θέματα σωστά, και τα απάντησα όλα. Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι ήταν ελλιπείς οι αιτιολογήσεις μου, αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έφυγαν 20 μονάδες, μιας και σε αυτές ήμουν πολύ αναλυτική. Να ζητήσω επίδειξη γραπτού; Ήθελα να περάσω ιατρική, αλλά πλέον αποκλείεται. Με 19,4 στη φυσική, 19,1 στη χημεία και 15,8 στην έκθεση συνολικά τα μόρια βγήκαν γύρω στο 17.500. Να μπω σε κάποια χαμηλότερη σχολή; Ή να ξαναδώσω του χρόνου; Και γιατί μπορεί να έχασα τόσες μονάδες στη βιολογία αν τα είχα απαντήσει όλα;
Δηλωσε πρωτα αυτην που θες και μετα την αμεσως επομενη κοκ. Δηλαδη συμπληρωσε το μηχανογραφικο σου κανονικα, γραψου τον Σεπτεμβρη εκει που θα περασεις, για να την εχεις σιγουρη την μια σχολη, και μετα, αν θες, ξαναπροσπαθησε.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Υπάρχει και άλλη συζήτηση για τις βάσεις αλλά νομίζω είναι καλύτερα να κάνουμε ξεχωριστή για τα ΕΠΑΛ 😀

Πιστεύετε θα ανέβουν και άλλο;

Πολλά λύκεια ανακοίνωσαν τους πρώτους και από ότι φαίνεται υπάρχει ένας τεράστιος αριθμός με παιδιά άνω των 19.000 μορίων
 

milianis

Νεοφερμένος

Ο milianis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής Θράκης και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά

έδινε φίλος μου για γεωπονίες και έβγαλε 8.700 (4⁰ πεδίο). Υπάρχουν ρεαλιστικές πιθανότητες για γεωπονία Ορεστιαδα; περσινή βάση κάπου 3.500
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά

έδινε φίλος μου για γεωπονίες και έβγαλε 8.700 (4⁰ πεδίο). Υπάρχουν ρεαλιστικές πιθανότητες για γεωπονία Ορεστιαδα; περσινή βάση κάπου 3.500

Η σχολή της Ορεστιάδας έχει εβε 1,2 οπότε λιγο δύσκολο αν ο μο είναι 10.000 η εβε θα είναι 12000
 

milianis

Νεοφερμένος

Ο milianis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής Θράκης και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,563 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά

έδινε φίλος μου για γεωπονίες και έβγαλε 8.700 (4⁰ πεδίο). Υπάρχουν ρεαλιστικές πιθανότητες για γεωπονία Ορεστιαδα; περσινή βάση κάπου 3.500
αγροτικης αναπτυξης ορεστιαδα , ειναι σιγουρο οτι ειναι και στο 4ο πεδιο? παραξενο.
τι μεσο ορο εχει το παιδι?
 

milianis

Νεοφερμένος

Ο milianis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής Θράκης και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
αγροτικης αναπτυξης ορεστιαδα , ειναι σιγουρο οτι ειναι και στο 4ο πεδιο? παραξενο.
τι μεσο ορο εχει το παιδι?
ως προς αυτό θα σε γελάσω, δυστυχώς, γνωρίζω μόνο το σύνολο μορίων του. Έψαξα όμως την εβε της και βρήκα ότι είναι στο 0.8
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
ως προς αυτό θα σε γελάσω, δυστυχώς, γνωρίζω μόνο το σύνολο μορίων του. Έψαξα όμως την εβε της και βρήκα ότι είναι στο 0.8
Ναι όντως στην αρχή είχαν πει ότι θα είναι 1,2 επειδή είναι 5ετες τμήμα και το αλλαξαν
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,563 μηνύματα.
ως προς αυτό θα σε γελάσω, δυστυχώς, γνωρίζω μόνο το σύνολο μορίων του. Έψαξα όμως την εβε της και βρήκα ότι είναι στο 0.8
σωστα 0,8 συντελεστη δεν θα μπορουσε και παραπανω.
κοιτα αν εχει ΜΟ 8+ τοτε ειναι ηδη μεσα στην σχολη.
Θα πρεπει να τσεκαρει αν ειναι και στο 4ο πεδιο, γιατι νομιζω οτι ειναι 2ο και 3ο.
Η αντιστοιχη σχολη του γεωπονικου ειναι και στο 4ο
 

milianis

Νεοφερμένος

Ο milianis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής Θράκης και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
σωστα 0,8 συντελεστη δεν θα μπορουσε και παραπανω.
κοιτα αν εχει ΜΟ 8+ τοτε ειναι ηδη μεσα στην σχολη.
Θα πρεπει να τσεκαρει αν ειναι και στο 4ο πεδιο, γιατι νομιζω οτι ειναι 2ο και 3ο.
Η αντιστοιχη σχολη του γεωπονικου ειναι και στο 4ο
8.95 μέσος όρος τελικα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,563 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top