Βάσεις 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
μετα τισ βασεισ ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Ε τι να τα κάνεις μετά τις βάσεις. Πω πω είμαι πολύ αγχωμένος. Λέτε να ανέβει πάνω από 300 μόρια η ιστορία κ αρχαιολογία????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ε τι να τα κάνεις μετά τις βάσεις. Πω πω είμαι πολύ αγχωμένος. Λέτε να ανέβει πάνω από 300 μόρια η ιστορία κ αρχαιολογία????
Είδατε ότι το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα ουδόλως ενδιαφέρεται γιά την ψυχική σας υγεία?
Σας τρώει σιγά σιγά την ψυχή.Κάποτε τουλάχιστον την εποχή των δεσμών και παλιότερα τα αποτελέσματα βγαίνανε μιά και καλή ονομαστικά και ή πέρναγες ή όχι.Τώρα τρώτε στη μάπα όλο το Καλοκαίρι και δεν σας αφήνει να απολαύσετε τη ζωή σας.
Ο ανηψιός μου που σπουδάζει αεροναπηγός στην Αγγλία (δεν έδωσε καθόλου εξετάσεις εδώ αλλά έφυγε αμέσως) κάθεται τώρα και μου λέει πόσο πίσω είμαστε ως χώρα στην εκπαίδευση.
Το πανεπιστήμιο που σπουδάζει τον έχει αυτή τη στιγμή και κάνει την πρακτική του στη Ρόλλς Ρόις και τού έχει βρεί και μόνιμη δουλειά πριν καλά καλά τελειώσει τη σχολή!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
εχω αγχωθει πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
η συντριπτικη πλειοψιφια ειναι αγχωμενοι
ρε παιδια ΞΕΚΟΛΑΤΕ
αν σασ ελεγαν οτι ο θεοσ εχει κανει ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ
καιτελοι αυγουστου θα σασ πατησει αμαξι ε τοτε αγχωθητε ελευθερα
ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΒΑΣΕΙΣ καιτιποτα αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
εσυ τα λες αυτα αφου εχεις περασει.και εγω του χρονου αυτα θα λεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
οχι φιλε κουλι εκανα λαθοσ στο προφιλ και εγω φετοσ εδωσα και παλευω να μπω στη σχολη πρωτησ προτιμησησ[ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
α οκ σορρυ.σε ποια σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ [σορυ ΓΙΑ το offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
αχα.εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει αλλα τελος παντων.ποσο εχεις βγαλει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
18,7 εσυ ποσα
μπαινεισ εκει που θεσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
17022 οικονομικων επιστημων
περσι 16481
δεν ξερω θα δειξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
μακαρι παντωσ εγω απο προβλεψεισ που βλεπω δεν εχω βγαλει και πολλα συμπερασματα περιμενω αυγουστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ο ανηψιός μου που σπουδάζει αεροναπηγός στην Αγγλία (δεν έδωσε καθόλου εξετάσεις εδώ αλλά έφυγε αμέσως) κάθεται τώρα και μου λέει πόσο πίσω είμαστε ως χώρα στην εκπαίδευση.
Το πανεπιστήμιο που σπουδάζει τον έχει αυτή τη στιγμή και κάνει την πρακτική του στη Ρόλλς Ρόις και τού έχει βρεί και μόνιμη δουλειά πριν καλά καλά τελειώσει τη σχολή!!!!

Το ότι βρήκε δουλειά αμέσως δεν έχει να κάνει με την "εκπαίδευση", αλλά με την αγορά εργασίας. Στην Αγγλία (και γενικά στη Βόρεια Ευρώπη) δεν έχουν το επίπεδο ανεργίας/προσφορά θέσεων εργασίας που έχει η Νότια Ευρώπη. Επίσης, δεν υπάρχει "κεί σα πάνου" η μανία προπτυχιακών και μετατυχιακών σπουδών, που υπάρχει στην Ελλάδα, μιας και ο βασικός μισθός είναι 2-3 μεγαλύτερος από ό,τι στην Ελλάδα. Έτσι δεν έχουν μαζικά ως αυτοσκοπό να "σπουδάσουν".

Η "μεταρρύθμιση" Αρσένη είχε ως βασικό άξονα την αποσύνδεση του πτυχίου με την αγορά εργασίας (???) και μάλιστα υπερδιπλασίασε τις προσφερόμενες θέσεις σε ΑΕΙ/ΑΤΕΙ?!?!?!!?!? Σήμερα, 10 χρόνια μετά, φυσικότατα υπάρχει υπερπληθώρα πτυχίων, οι νέοι συνοστίζονται όλο και περισσότεροι στην ημεδαπή ή αλλοδαπή στα μεταπτυχιακά προγράμματα και γενικώς το αποτέλεσμα είναι όλο και περισσότεροι άνεργοι με πτυχίο ΑΕΙ/ΑΤΕΙ.

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο thread, στην Αγγλία με τα "τριετή πτυχία" ήδη έχει καταγραφεί αδυναμία στον εργασιακό χώρο και έτσι σκέφτονται σοβαρά την εισαγωγή 4ου έτους προπτυχιακά (όπως είναι στη Σκοτία). Το moto του 3τους πτυχίου είναι η παροχή των απολύτως απαραίτητων γνώσεων (και όχι η δημιουργία ολοκληρωμένου επιστήμονα σε δεδομένο επιστημονικό αντικείμενο) με το μικρότερο δυνατό κόστος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tourinio

Νεοφερμένος

Ο tourinio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ρίξτε 1 ματιά σ' αυτές τις προβλέψεις ...
https://www.tritiopsi.gr/?p=3793 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Το ότι βρήκε δουλειά αμέσως δεν έχει να κάνει με την "εκπαίδευση", αλλά με την αγορά εργασίας.
Έχει να κάνει με το όλο σύστημα και την αξιοπιστία τού κράτους?Εδώ παράγουμε πτυχιούχους χωρίς καμμία πρόβλεψη καί που θα πάνε όλοι αυτοί?Έπειτα όταν δείς μιά χώρα όπου η πρώτη προτίμηση των παιδιών είναι να βγούν δάσκαλοι πώς μετά μπορούμε εμείς να παρακολουθήσουμε τις τεχνολιγικές εξελίξεις ως χώρα όταν κατά τεκμήριο καλά μυαλά θα αναλώνονται στο ένα κι ένα κάνει δύο στα παιδιά του δημοτικού?Υπάρχει μεγάλη ανωμαλία στο εκπαιδευτικό σύστημα.Μιά χώρα οπου Τα όνειρα των περισσοτέρων φτανουν μέχρι τού σημείου να γίνουν δάσκαλοι και αστυνομικοί δεν μπορεί να έχει ευοίωνο μέλλλον.Νομίζω ότι σε καμμία χώρα δεν γίνεται αυτός ο χαμός.
Άρα έχειν α κάνει και με το επαιδευτικό τους σύστημα που με τρία χρόνια σπουδές(ή τέσσερα) κρίνονται ικανοί σε μιά χώρα σαν την Αγγλία ενώ εδώ, άγχος να μπείς, άγχος να βγείς και άγχος να βρεία δουλειά(και αν ποτέ βρείς)
Και δεν νομίζω να συγκρίνεται κανένα εκπαιδευτικό ίδρυμα δικό μας με τα Αγλικά πανεπιστήμια.
Δηλαδή αυτό που είπα ότι η σχολή του φρόντισε να του βρεί θέση εργασίας δεν εντάσσεται σε ένα άψογο εκπαιδευτικό σύστημα το οποίο ενδιαφέρεται τι θα απογίνουν οι πτυχιούχοι του?Γιατί το εκπαιδευτικό σύστημα το ίδιο δεν έχει χάσει την επαφή του με τους χώρους της εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Το ότι βρήκε δουλειά αμέσως δεν έχει να κάνει με την "εκπαίδευση", αλλά με την αγορά εργασίας. Στην Αγγλία (και γενικά στη Βόρεια Ευρώπη) δεν έχουν το επίπεδο ανεργίας/προσφορά θέσεων εργασίας που έχει η Νότια Ευρώπη. Επίσης, δεν υπάρχει "κεί σα πάνου" η μανία προπτυχιακών και μετατυχιακών σπουδών, που υπάρχει στην Ελλάδα, μιας και ο βασικός μισθός είναι 2-3 μεγαλύτερος από ό,τι στην Ελλάδα. Έτσι δεν έχουν μαζικά ως αυτοσκοπό να "σπουδάσουν".

Η "μεταρρύθμιση" Αρσένη είχε ως βασικό άξονα την αποσύνδεση του πτυχίου με την αγορά εργασίας (???) και μάλιστα υπερδιπλασίασε τις προσφερόμενες θέσεις σε ΑΕΙ/ΑΤΕΙ?!?!?!!?!? Σήμερα, 10 χρόνια μετά, φυσικότατα υπάρχει υπερπληθώρα πτυχίων, οι νέοι συνοστίζονται όλο και περισσότεροι στην ημεδαπή ή αλλοδαπή στα μεταπτυχιακά προγράμματα και γενικώς το αποτέλεσμα είναι όλο και περισσότεροι άνεργοι με πτυχίο ΑΕΙ/ΑΤΕΙ.

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο thread, στην Αγγλία με τα "τριετή πτυχία" ήδη έχει καταγραφεί αδυναμία στον εργασιακό χώρο και έτσι σκέφτονται σοβαρά την εισαγωγή 4ου έτους προπτυχιακά (όπως είναι στη Σκοτία). Το moto του 3τους πτυχίου είναι η παροχή των απολύτως απαραίτητων γνώσεων (και όχι η δημιουργία ολοκληρωμένου επιστήμονα σε δεδομένο επιστημονικό αντικείμενο) με το μικρότερο δυνατό κόστος...

Ρε Voudou κάθε φορά που σε διαβάζω σε θεωρώ πολυτέλεια για το forum. Παιδιά ακούτε έναν άνθρωπο και διαβασμένο και μεγαλύτερο από εσάς, που κάτι παραπάνω ξέρει. Όπως τα λες είναι.
-----------------------------------------
Έχει να κάνει με το όλο σύστημα και την αξιοπιστία τού κράτους?Εδώ παράγουμε πτυχιούχους χωρίς καμμία πρόβλεψη καί που θα πάνε όλοι αυτοί?Έπειτα όταν δείς μιά χώρα όπου η πρώτη προτίμηση των παιδιών είναι να βγούν δάσκαλοι πώς μετά μπορούμε εμείς να παρακολουθήσουμε τις τεχνολιγικές εξελίξεις ως χώρα όταν κατά τεκμήριο καλά μυαλά θα αναλώνονται στο ένα κι ένα κάνει δύο στα παιδιά του δημοτικού?Υπάρχει μεγάλη ανωμαλία στο εκπαιδευτικό σύστημα.Μιά χώρα οπου Τα όνειρα των περισσοτέρων φτανουν μέχρι τού σημείου να γίνουν δάσκαλοι και αστυνομικοί δεν μπορεί να έχει ευοίωνο μέλλλον.Νομίζω ότι σε καμμία χώρα δεν γίνεται αυτός ο χαμός.
Άρα έχειν α κάνει και με το επαιδευτικό τους σύστημα που με τρία χρόνια σπουδές(ή τέσσερα) κρίνονται ικανοί σε μιά χώρα σαν την Αγγλία ενώ εδώ, άγχος να μπείς, άγχος να βγείς και άγχος να βρεία δουλειά(και αν ποτέ βρείς)
Και δεν νομίζω να συγκρίνεται κανένα εκπαιδευτικό ίδρυμα δικό μας με τα Αγλικά πανεπιστήμια.
Δηλαδή αυτό που είπα ότι η σχολή του φρόντισε να του βρεί θέση εργασίας δεν εντάσσεται σε ένα άψογο εκπαιδευτικό σύστημα το οποίο ενδιαφέρεται τι θα απογίνουν οι πτυχιούχοι του?Γιατί το εκπαιδευτικό σύστημα το ίδιο δεν έχει χάσει την επαφή του με τους χώρους της εργασίας.

Πάντως παιδιά εγώ που δουλεύω στο χρηματοοικονομικό κλάδο, σας λέω υπεύθυνα πως οι απόφοιτοι ελληνικών οικονομικών ΑΕΙ βγαίνουν πολύ καλύτερα προετοιμασμένοι από τους αποφοίτους των ξένων. Φίλοι μου με μεταπτυχιακά στην Αγγλία, το λένε και οι ίδιοι. Απλά είναι διαφορετική φιλοσοφία. Και φυσικά, οι πτυχιούχοι είναι σαφώς λιγότεροι εκεί από εδώ. Εδώ απλά το μεγάλο λάθος είναι οι υπερβολικοί εισακτέοι και η μη διασύνδεση ΑΕΙ/ΤΕΙ με την αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Ρίξτε 1 ματιά σ' αυτές τις προβλέψεις ...
https://www.tritiopsi.gr/?p=3793 :)
ρε παιδια τι το λιανιζουμε το θεμα οι βασεις θα ανεβουν πολυ τωρα το ποσο δεν μπορουμε να ξερουμε τι 19192 λεει ο μαρινης ειναι ο μονος που λεει αυτα τα συμπερασματα δικα σας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Ρίξτε 1 ματιά σ' αυτές τις προβλέψεις ...
https://www.tritiopsi.gr/?p=3793 :)

Δεν μπαίνει στο παιχνίδι να μιλήσει με αριθμούς που δεν έχουν ακρίβεια όπως κάνανε οι άλλοι(500 μόρια απόκλιση κτλ),όμως προτιμά να εξηγήσει το σκεπτικό του και ότι τα στοιχεία από τον ΓΒΠ δεν είναι αρκετά.

Το πιο ολοκληρωμένο άρθρο που έχω διαβάσει για τις βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Δεν μπαίνει στο παιχνίδι να μιλήσει με αριθμούς που δεν έχουν ακρίβεια όπως κάνανε οι άλλοι(500 μόρια απόκλιση κτλ),όμως προτιμά να εξηγήσει το σκεπτικό του και ότι τα στοιχεία από τον ΓΒΠ δεν είναι αρκετά.

Το πιο ολοκληρωμένο άρθρο που έχω διαβάσει για τις βάσεις.

Εννοείται. Αυτό ακριβώς! Τα στατιστικά μας λένε ότι οι σχολές του 18.8 και 18.9 θα πάνε στο 19 στο τρίτο πεδίο. Όμως για τις σχολές άνω του 19, ξέρουμε απλά ότι δεν θα πέσουν από το 19. Πολύ σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top