[Α' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
καλυτερα θα ταν να διαβαζεις απ τη γραμματικη! κ εγω αυτο κανω...
κοιτα, κατ εμε καλυτερα θα ναι να πας στις πανελληνιες και να ξερεις και την λεπτομερεια παρα να πας και να ξερεις λιγα πραγματα απ το κα8ενα!
ειπες νομιζω μια λαθος φραση: δεν υπάρχει περίπτωση 1 στο εκατομυριο να πέσουν στις πανελλαδικές...
ποτε μην εισαι σιγουρος/-η για τιποτα!!!!!! στις πανελληνιες ολα ειναι πιθανα να πεσουν....ακομα και η υποσημειωση της υποσημειωσης!κ εκει φαινεται ο αψογος μαθητης!
ααα...εγω εχω κανει το εξης: ρωταω τον καθηγητη μου ποιες απ τις παρατηρησεις(ουσιαστικα, ρηματα, αντωνυμιες κτλ κτλ) θα συναντησω και ετσι δεν διαβαζω πραγματα που δεν θα μου χρησιμευσουν και δεν θα τα βρω ποτε μπροστα μου! καλη συνεχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Και εγώ από τη Γραμματική τα διαβάζω! Τα χει πιο καθαρογραμμένα και ας είναι με λεπτομέρειες! Eξ άλλου ότι θεωρείς λεπτομέρεια,μπορείς να το παραλείψεις αν και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται!!Συμφωνώ μαζί σου sofia!! Aπό το βιβλίο μόνο λεξιλόγιο κτλ..Τώρα για το τι μας λέει η καθηγήτρια ουδέν σχόλιο..Δεν την πολυνοιάζει μάλλον το πού,αρκεί να τα ξέρουμε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Και εγω απο την γραμματικη διαβαζω αλλα μερικα πραγματα(συζυγιες,κλισεις ουσιαστικων,αρχικους χρονους,αντωνυμιες κτλ)τα γραφουμε στο τετραδιο και ετσι τα διαβαζω και απο εκει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ναι αλλα πχ στη γραμματικη στην αντωνυμια is-ea-id δεν εχει ολους τους τυπους στον Πληθυντικο,ενω το βιβλιο τα χει ολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
όπως και τη θεωρία των δευτερευουσών προτάσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Εγώ βασικά διαβάζω από τις φωτοτυπίες και τις σημειώσεις που παίρνω από το φροντιστήριο αλλά στο σχολείο η καθηγήτρια μας λέει να διαβάζουμε από την γραμματική,συγκεκριμένα πράγματα όμως που μας σημειώνει αυτή...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena10

Νεοφερμένος

Η elena10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Τριάδα (Αργολίδα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Και εγώ από τη Γραμματική τα διαβάζω! Τα χει πιο καθαρογραμμένα και ας είναι με λεπτομέρειες! Eξ άλλου ότι θεωρείς λεπτομέρεια,μπορείς να το παραλείψεις αν και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται!!Συμφωνώ μαζί σου sofia!! Aπό το βιβλίο μόνο λεξιλόγιο κτλ..

συμφωνώ! αν και στο βιβλίο υπάρχουν τα βασικά είναι καλύτερο να τα ξέρεις από την γραμματική για να είσαι πάντα σίγουρος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
και εγώ από τη γραμματική διαβάζω, εκτός και αν πρόκειται για μερικά σχόλια που υπάρχουν μόνο στο βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mika kokoy

Νεοφερμένος

Η mika kokoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το βιβλίο δεν συγκρίνεται με την γραμματική!!!!!:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flo0ra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φλωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
εμενα το βιβλιο δεν με βολευει καθολου
μονο οι παρατηρησεις αξιζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
θα συμφωνησω με τη Φλωρα ουτε και μενα με βολευει το βιβλιο....
και ετσι διαβαζω με τις σημειωσεις που δινει η καθηγητρια μου απο το φροντιστηριο και στο σχολειο διαβαζω απο αυτα που μας γραφει στο πινακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flo0ra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φλωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
εμεις στο φροντιστηριο παντως διαβαζουμε απο την γραμματικη και μετα συμπληρωνουμε οτι επιπλεον χρειαζεται εκει πανω.
Ο καθηγητης μου ειναι πολυ της ιδεας :σημειωσε τα εκει που δυσκολα θα τα χασεις και θα'ναι παντα μπροστα σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Μας εχουν πει να μην διαβαζουμε απο την γραμματικη. προσωπικα διαβαζω απο σημειωσεις και φωτοτυπιες του φροντ αλλα στην ταξη τα γραφουμε στ τετραδιο κ εχουμε το δικο μας τετραδιο γραμματικης! ετσι τα μαθαινεις καλυτερα αν εχει ορεξη κ ο καθηγητης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Εμείς έχουμε τετράδιο γραμματικής - συντακτικού. Τα γράφουμε εκεί. Και τα εξηγεί πολύ καλά οπότε τα διαβάζω μόνο από το τετράδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω γενικα τη γραμματικη τη μαθαινω στο ιδιαιτερο γιατι τη γραφουμε στο τετραδιο.τωρα για το σχολειο δεν τη διαβαζω γιατι δεν ανοιγω βιβλιο.αλλα στο τετραδιο τη γραφουμε κι εκει.αλλα χαλια.οσοι περιμεναν να καταλαβουν απο το σοχλειο εχουν απογοητευτει πληρως.ειναι χαλια η καθηγητρια.να πεθανει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εγω γενικα τη γραμματικη τη μαθαινω στο ιδιαιτερο γιατι τη γραφουμε στο τετραδιο.τωρα για το σχολειο δεν τη διαβαζω γιατι δεν ανοιγω βιβλιο.αλλα στο τετραδιο τη γραφουμε κι εκει.αλλα χαλια.οσοι περιμεναν να καταλαβουν απο το σοχλειο εχουν απογοητευτει πληρως.ειναι χαλια η καθηγητρια.να πεθανει!:P
ε ειπαμε αλλα οχι κι ετσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
aσε ρε ειναι μια σκυλα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
aσε ρε ειναι μια σκυλα...:P
καλα σκυλα μπορει να ειναι ,αλλα οχι και να πεθανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ναι μωρε,δεν το εννοω.ειναι η στανταρ εκφραση που εχουμε στο σοχλειο μας για οποιονδηποτε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top