[Α' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

Serafinos

Νεοφερμένος

Ο Serafinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Στο σχολειο,η καθηγητρια μας δινει φωτοτυπιες και ειναι αρκετα ευκολο.Ειναι ολα μαζεμενα και ξεκαθαρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
βιβλιο σχολικο,γραμματικη σχολειου,σημειωσεις της καθηγητριας..!!!απαραιτητα ολα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!!λοιπόν να σας πω το «δράμα» μου!!!! Είμαι 2 λυκείου κ ως γνωστών έχουμε λατινικά σαν καινούργιο μάθημα… πάντα τα διάβαζα ποτέ δεν άφησα κανένα κενό στη γραμματική έκανα ασκήσεις κτλ γενικά πήγαινα πολύ καλά μέχρι που ήρθε το διαγώνισμα κ στην κυριολεξία έπιασα πάτο!!!!!!!!!:'( Το μόνο 100% σωστό ήταν η μετάφραση!!!! Δεν έχω καταλάβει ακόμα πως πρέπει να διαβάζουμε σωστά π.χ. στα κείμενα στο λεξιλόγιο τι πρέπει να μαθαίνω κτλ… αφήστε δε το άλλο που στο συντακτικό μας λένε κάτι καινούργια ονόματα στις εμπρόθετες κτλ… δεν έχω καταλάβει τίποτα (στα αρχαία είμαι πολύ καλή αντίθετα!!!) μήπως μπορεί κανείς να μου πει τι να κάνω???? Στην ανάγκη να μου προτείνει και κανένα βιβλίο συντακτικό –γραμματική για να τα διαβάζω από εκεί και όχι απ το σχολικό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Μηπως ηταν συμπτωση απλα απο το αγχος?
φροντ πας η μονη σου διαβαζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
μόνη μου διαβάζω... οχι ήτανε μερικά πράγματα όπως π.χ. στο συντακτικό που ήταν σαν να τα βλεπα πρώτη φορά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
αγόρασε ένα καλό βοήθημα και διάβαζε από εκεί...Επίσης, οι ασκησεις του βιβλίου σε καμία περίπτωση δεν επαρκούν. Γι' αυτό, λύσε όλες τις ασκήσεις του βοηθήματος από την αρχή ως το τέλος, δίχως να παραλείψεις ούτε μία....




είμαι σίγουρος ότι έτσι θα τα καταφέρεις :no1:​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzortzina301993

Νεοφερμένος

Η Tzortzina301993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου και αυτό που κάνω εγώ είναι να διαβάζεις πολύ καλά το λεξιλόγιο από κάθε ενότητα και συχνές επαναλήψεις στη γραμματική.Όσον αφορά το συντακτικό..αυτό είναι κάτι που το φροντιστήριο συνιστά καλύτερη λύση..!!Κατανοώ όμως πως δεν έχουν όλοι την οικονομική άνεση να πηγαίνουν φροντιστήριο αλλά με το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μας τα τελευταία χρόνια είναι κάτι που οφείλουμε όλοι να κάνουμε πλέον...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Αυτό που έκανα εγώ στα λατινικά του λυκείου, γιατί και εγώ διάβαζα μόνη μου, ήταν να πάρω ένα βοήθημα και να διαβάζω από έκει.
Τα (καλά) βοηθήματα έχουν συνήθως την ύλη του κάθε μαθήματος - κειμένου (lectio στα λατινικά) οργανωμένη σε κατηγορίες, όπως λεξιλόγιο, γραμματική, συντακτική ανάλυση του κειμένου και φυσικά προτεινόμενες ασκήσης για εξάσκηση.
Απαραίτητο, βεβαίως, είναι και το διάβασμα όλων των σημειώσεων του σχολικού βιβλίου και της σχολικής λατινικής γραμματικής.

Αυτό που έκανα εγώ ηταν να διαβάζω όλα τα παραπάνω συνδυαστικά και συμπληρωματικά. Είχα και μια πολύ καλή καθηγήτρια στο σχολείο που έκανε καλό μάθημα και συμπληρωνα πολλά και από την παράδοση.

Anyway, ο τρόπος διαβάσματος είναι καθαρά ατομική υπόθεση. Δεν υπάρχει κοινός τρόπος για όλους τους μαθητές. Επομένως, εσύ θα δεις που υστερείς και θα εστιάσεις εκεί, με όποιον τρόπο και με όποιο βιβλίο σε βολεύει!

Καλή τύχη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.... θα πάω να βρω ένα βοηθημα που να με διευκολύνει κ θα κ ανω και τις ασκήσεις του γιατί αυτές του σχολικου βιβλίου λίγο με δυσκόλεψαν....Tzortzina301993 όταν λές ότι διάβαζες το λεξιλόγιο εννοείς τη μετάφραση της λέξης ή αυτα που λέει σε παρένθεση π.χ. δοτ + προθεση κ κάτι τέτοια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ειρήνη!!! Ο Γιάννης είμαι από το σχολείο.....Λοιπόν εγώ έχω ένα βοήθημα και με βοηθάει πάρα πολύ.....Είναι τα λατινικά β' λυκείου μεταίχμιο.....έχει πολλές ασκήσεις για να κάνεις εξάσκηση και γενικά είναι πολύ αναλυτικό.... Εξηγεί ακόμα και το αυτονόητο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Ειρήνη!!! Ο Γιάννης είμαι από το σχολείο.....Λοιπόν εγώ έχω ένα βοήθημα και με βοηθάει πάρα πολύ.....Είναι τα λατινικά β' λυκείου μεταίχμιο.....έχει πολλές ασκήσεις για να κάνεις εξάσκηση και γενικά είναι πολύ αναλυτικό.... Εξηγεί ακόμα και το αυτονόητο!!!!

mr thewritike ειναι σιγουρα τοσο καλο??γτ και εγω μπερδευομαι και δυσκολευομαι παααααααααρα πολυ..!!!εξηγει σιγουρα και το αυτονοητο οπως ειπες προηγουμενως??ξερετε ποιες εκδοσεις ειναι καλυτερες για τη θεωρητικη ή πιο συγκεκριμενα για τα λατινικα????

ευχαριστω εκ των πρωτερων....:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
mr thewritike ειναι σιγουρα τοσο καλο??γτ και εγω μπερδευομαι και δυσκολευομαι παααααααααρα πολυ..!!!εξηγει σιγουρα και το αυτονοητο οπως ειπες προηγουμενως??ξερετε ποιες εκδοσεις ειναι καλυτερες για τη θεωρητικη ή πιο συγκεκριμενα για τα λατινικα????

ευχαριστω εκ των πρωτερων....:no1::no1:

Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος..... Είναι δομημένο ως εξής: Μάθημα πρώτον, το κείμενο δίπλα την μετάφρασή του και παραδίπλα την μετάφραση ανα μικρές σειρές.....Στην συνέχεια έχει πίνακα και αναγνωρίζει γραμματικά την κάθε λέξη με σειρά όσες φορές και αν εμφανίζεται στο κείμενο.....Παρακάτω έχει πίνακα με το τι περίεργο υπάρχει στο κείμενο και τι πρέπει να προσέξεις......Στη συνέχεια συγκεντρώνει και κατατάσσει τα ρήματα σύμφωνα με τις συζυγίες και τους αρχικούς του χρόνους....Συγκεντρώνει επίσης μετοχές,επίθετα,προθέσεις και ο,τι άλλο υπάρχει.....Μετά χωρίζει το κείμενο πρόταση-πρόταση και του κάνει σύνταξη....Στο τέλος του βιβλίου υπάρχουν παραρτήματα που σε βοηθάνε για να κλείνεις αντωνυμίες ρήματα ουσιαστικά κ.τ.λ.. Πιστεύω να βοήθησα και να μην παρέλειψα τίποτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ημουν κ εγω μαθητρια της β λυκειου ωσπου ηρ8ε ενα γερο σοκ σαν αυτο που περιγραφεις κ με προσγειωσε...ευτυχως ηταν στο φροντιστηριο κ οχι στο σχολειο(περιπου τετοια εποχη)....λοιπον, κατ εμε το σωστο διαβασμα ειναι το εξης:
αρχικα διαβαζεις καλα την μεταφραση...κ οχι αποστηθιση... ξερεις ποια λεξη μεταφραζεις κ πως...
στη συνεχεια μαθαινεις το λεξιλογιο...λεγοντας λεξιλογιο εννοω παιρνεις μια μια τις λεξεις του κειμενου κ αν ειναι αντωνυμια την κλινεις απο μεσα σου-βρισκεις γενος, αριθμο κτλ, αν ειναι ουσιαστικο κλινεις σε ενικο κ πληθυντικο-μα8αινεις τις ιδιομορφιες του(αν εχει)κ πανω απ ολα μαθαινεις πως κανει ονομαστ κ κλητικη,αν ειναι ρημα μαθαινεις καλα αρχικους....κ τελος γυριζεις πισω στα σχολια κ τις παρατηρησεις του βιβλιου κ τις μαθαινεις...
μολις εχεις τελειωσει ολα αυτα προσπαθησε να κανεις μονη σου αναλυτικη συνταξη σε καθε κεφαλαιο...

τωρα, αφου τελειωσεις ολα αυτα για το καθενα απ τα μαθηματα, ανοιγεις την γραμματικη σου... αυτο το πρασινο βιβλιο...κ διαβαζεις οτι εχεις κανει...δηλ.κλιση ουσιαστικων, επιθετων, αντωνυμιων, ρηματων στην οριστικη, των ανωμαλων(eo, possum, sum κτλ),μετοχων, αριθμητικων, μετατροπη ενεργ σε παθητικη κ καποια αλλα συντακτικα φαινομενα κ εισαι ΕΤΟΙΜΗ! αυτο απαιτει χρονο κ πολυυυ προσπαθεια... να φανταστεις στο 1ο μου διαγωνισμα εγραψα 8 μεχρι να το παρω αποφαση να στρωθω κ να κανω ΣΟΒΑΡΟ διαβασμα!
μολις αρχισα να διαβαζω με αυτο τον τροπο ηρθαν τα 2οαρια(ακομα κ στις εξετασεις του ιουνη)...καλη επιτυχια! καλη συνεχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
ελα Γιαννη ευχαριστώ πολύ!!!!!θα το δω το βοήθημα και θα σου πω!!!:D sofiaaa ουτε εγώ εγραψα κ πολύ καλά στο πρώτο διαγώνισμα αλλα τωρα θα εφαρμόσω το σύστημα σου και θα σου πω αποτελέσματα!!!!ευχαριστωωωωωωωωωωωω!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος..... Είναι δομημένο ως εξής: Μάθημα πρώτον, το κείμενο δίπλα την μετάφρασή του και παραδίπλα την μετάφραση ανα μικρές σειρές.....Στην συνέχεια έχει πίνακα και αναγνωρίζει γραμματικά την κάθε λέξη με σειρά όσες φορές και αν εμφανίζεται στο κείμενο.....Παρακάτω έχει πίνακα με το τι περίεργο υπάρχει στο κείμενο και τι πρέπει να προσέξεις......Στη συνέχεια συγκεντρώνει και κατατάσσει τα ρήματα σύμφωνα με τις συζυγίες και τους αρχικούς του χρόνους....Συγκεντρώνει επίσης μετοχές,επίθετα,προθέσεις και ο,τι άλλο υπάρχει.....Μετά χωρίζει το κείμενο πρόταση-πρόταση και του κάνει σύνταξη....Στο τέλος του βιβλίου υπάρχουν παραρτήματα που σε βοηθάνε για να κλείνεις αντωνυμίες ρήματα ουσιαστικά κ.τ.λ.. Πιστεύω να βοήθησα και να μην παρέλειψα τίποτα!!!


σε ευχαριστω πολυ Γιαννη...ειναι υπεραρκετα αυτα που μου εγραψες...και οταν παω στο βιβλιοπωλειο τι ακριβως να ζητησω για να μου δωσουν αυτο το βοηθημα που εχεις και εσυ??
-----------------------------------------
Γιαννη ειναι ενα βιβλιο με γαλαζιο στο πλαι ,κανει 15 ευρω και εχει 384 σελιδες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ Γιαννη...ειναι υπεραρκετα αυτα που μου εγραψες...και οταν παω στο βιβλιοπωλειο τι ακριβως να ζητησω για να μου δωσουν αυτο το βοηθημα που εχεις και εσυ??
-----------------------------------------
Γιαννη ειναι ενα βιβλιο με γαλαζιο στο πλαι ,κανει 15 ευρω και εχει 384 σελιδες??

Ναι.... αυτό είναι...εκδόσεις μεταίχμιο.....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Πολύ σημαντικό, όπως επισημάνθηκε και σε άλλα posts, είναι ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΙΣ. Να μην μαθαίνεις τη μετάφραση με αποστήθιση, αλλά κατόπιν σταδιακής κατάκτησης του λεξιλογίου. Να γνωρίζεις ποια λατινική λέξη μεταφράζεις κάθε φορά και σε ποια ελληνική αντιστοιχεί. Μόνο έχοντας ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ και όχι απλώς αποστηθίσει την αντιστοιχία λατινικών και ελληνικών λέξεων θα μπορέσεις να μεταφράζεις σωστά και με ακρίβεια και να μην "ξεχνάς" τη μετάφραση σε "κρίσιμες καταστάσεις", όπως τα διαγωνίσματα, όπου πολλοί μαθητές λόγω άγχους παθαίνουν "black-out", ξεχνούν δηλαδή την παπαγαλία που έχουν μάθει και "κολλούν". Για να μπορεις να αποδίδεις πάνοτε στο μάθημα αυτό πρέπει η γλώσσα, το λεξιλόγιό της, η γραμματική της, το συντακτικό της και η δομή της εν γένει να γίνουν κτήμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
εχεις δικιο.....!!ευχαριστω πολυ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzortzina301993

Νεοφερμένος

Η Tzortzina301993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.... θα πάω να βρω ένα βοηθημα που να με διευκολύνει κ θα κ ανω και τις ασκήσεις του γιατί αυτές του σχολικου βιβλίου λίγο με δυσκόλεψαν....Tzortzina301993 όταν λές ότι διάβαζες το λεξιλόγιο εννοείς τη μετάφραση της λέξης ή αυτα που λέει σε παρένθεση π.χ. δοτ + προθεση κ κάτι τέτοια....


Και τη μετάφραση και τη σύνταξη....θα σε βοηθήσει άπειρα...xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top