[Αυτοκτονία]Ποια η φύση της;

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αυτοκτονία, δεν θα το χαρακτήριζα ακριβώς σαν δειλία… αλλά σαν παράδοση (όχι δεν περιλαμβάνονται τα γιορτινά φωτάκια), σαν δηλαδή να παρατάς την ζωή σου σαν να παραδίνεσαι. Που αυτό από μόνο του είναι ήδη κακό… για μένα η αυτοκτονία είναι αποτέλεσμα γρήγορης, λανθασμένης, ανώριμης σκέψεις, και δεν την συγχωρώ μόνο για ακραίες περίπτωσης (πέθανα για να σώσω το παιδί μου, πέθανα για την πατρίδα, πέθανα για κάποιο υψηλό μου πιστεύω). Επειδή ώμος είναι μια ΗΛΙΘΙΑ μόδα τα παιδιά του 21ου αιώνα να έχουν αυτοκτονικές τάσης, για μένα είναι ηλίθια, η καταθλίψει η πίεση που νιώθετε τώρα δεν συγκρίνετε με αυτήν που θα νιώσετε σε 10-15 χρόνια (μπορεί και λιγότερα) όταν θα έχετε άπειρες εύθηνες η όταν θα είστε εντελώς μονοί χωρίς αληθινή και άμεση βοήθεια από κάποιον. Το να επιλέξεις την αυτοκτονία αντί την αντιμετωπίσει του προβλήματος, δηλώνει κάποια σοβαρή αδυναμία, η ζωή γενικά είναι γεμάτη από προκλήσεις, δυσκολίες, αποφάσεις κτλ, που είναι ηλίθιο κάθε φορά που έρχεσαι αντιμέτωπος με κάτι να τα παρατήσεις και να στραφείς στην αυτοκτονία (στην εύκολη λύση). Και το να αυτοκτονήσεις σε κάποιες περίπτωσης είναι ηρωικό, με ένα παράδειγμα θα το καταλάβετε καλύτερα, το δεξί χέρι του Χίτλερ, ο Claus Von Stauffenberg ένα από τους καλύτερους στρατηγούς, μαζί με κάτι άλλους στρατηγούς προσπάθησαν να δολοφονήσουν τον Χίτλερ, η γνώστη σε όλους επιχείρηση Valkyrie, όταν απότυχαν, όλους τους έσφαξαν με την μια, αλλά αυτόν τον φέρανε μπροστά στο δικαστήριο, του άφησαν ένα πιστόλι μπροστά του, και του είπανε, «αυτοκτόνα εδώ μπροστά μας, η θα αρχίσουμε να κινάγαμε την οικογένεια σου», ηρωικά αυτοκτόνησε, χωρίς παρακάλια κτλ. Έμεινε στην ιστορία σαν ήρωας, από την άλλη ο κύριος Cobeinαυτοκτόνησε επειδή τον παράτησε η γυναίκα του, και σήμερα όλοι τον βρίζουμε και τον κοροϊδεύουμε εκτός από κάτι κολλημένους που τους αρέσει η μουσική του (όχι δεν σας κατακρίνω επειδή ακούτε την μουσική του, αλλά άλλο το μʼαρεση αυτό, και άλλο τον υπερασπίζομαι για κάτι άκυρο επειδή μου αρέσει η μουσική του), και επειδή είναι βλάκες τον υπερασπίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δε βελτιώνει την κατάστασή τους, την εξαφανίζει, μαζί με τους ίδιους. Δεν είναι καν σαν να κάνουμε το -10 μηδέν. Είναι τίποτα.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε σκέφτονται ότι έχουν 1000 ευκαιρίες μπροστά τους, για να κάνουν κάτι και να βελτιώσουν την κατάσταση. Τόσο χάλια κατάσταση δε νομίζω πως υπάρχει. Για να μπορούν να σκεφτούν ότι μπορούν να σκοτώσουν τους εαυτούς τους, μπορούν να σκεφτούν και ότι μπορούν να πεθάνουν -έστω, για ένα σκοπό τέλος πάντων-, αντιμαχόμενοι αυτά που τους έφεραν σε αυτή την κατάσταση.

[offtopic]Σου είπα ότι το IFGN μου θυμίζει την IGN;:P[/offtopic]


ok ενταξει ειναι η γνωμη σου, προφανως δε μπορεις να ξερεις παντως πως ειναι για τον καθενα.


offtopic: χαχαχαχ καλο.

εμενα παντως μου θυμιζει το In Flames G.N. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κοιτα σε ενα μικρο ποσοστο παιζει πολυ αυτο με την δειλια κυριως σε αυτοκοτονιες που γινονται λογω χρεων,ειναι κυριως η δειλια που κυριαρχει,αλλα δυστυχως δεν νομιζω πως ειναι ο μονος παραγοντας.Ισως αυτο που οδηγει τελικα στην αυτοκαστροφη σου να ειναι προιον μιας ολοκληρης κοινωνικης συμπεριφορας και ναι αν θελετε πεστε με οπως νομιζετε αλλα πιστευω πως στις παραπανω απο τις μισες περιπτωσεις η αυτοκτονια οφειλεται στο κοινωνικο περιεργο του ανθρωπου που αυτοκτονει ποσο να αντεξει ενα περιθωριοποιημενο ατομο οταν οι περισσοτεροι τους φερονται αθλια θα κανει υπομονη μια δυο φορες ποσο αλλο να αντεξει ποσο να αντεξει την ξαθημερινη ξεφτιλα,ο θλιμενος δεν θα κατσει να δει αν κανει καλως ή κακως που του περνα απο το μυαλο τετοιες σκεψεις,την λυτρωση του αποζητα(με λαθος τροπο βεβαια αλλα οκ ειναι και θεμα το πως το βλεπει καθενας)ποσο να αντεξει ενα υπερευαισθητο ατομο,πιστευω βαθυτατα πως αν οχι ολοι οι περισσοτεροι με τετοιες τασεις ειναι ατομα ευαισθητα που πληγωνονται ευκολα.Γι αυτο και πρεπει λιγο να μετραμε και εμεις λιγο τη συμπεριφορα μας σε αλλους πριν πουμε την κακια μας να σκεφτομαστε λιγο πως εκεινη τη στιγμη πληγωνουμε εναν ανθρωπο δεν ειναι ολοι γαιδουρια,καποιοι δεν αντεχουν αλλη αθλιοτητα γυρω τους.Και φυσικα δεν ειναι λυση η αυτοκτονια δεν το επικροτω εννοειται απλα προσπαθω να ερμηνευσω καποιες συμπεριφορες.Απλα εκεινοι που σκεφτονται να κανουν κατι τετοιο πρεπει πριν δρασουν να σκεφτουν αν οχι τον εαυτο τους, τους ανθρωπους γυρω τους,πως "δινουν ζωη" σε καποιους με τη ζωη τους,πως με το να ζουν θα εκδικηθουν περισσοτερο εκεινους που τους εβλαψαν απο το να στερησουν απο τους εαυτους τους την ζωη.Προσωπικα πιστευω πως δεν πρεπει να "βριζουμε"ή να κατακρινουμε ανθρωπους με τετοιες τασεις,δεν φταινε αυτοι 100% γι αυτο καποιος τους ωθει εκει,με το να τους αποκαλουν καποιοι "συνετοι" τρελους δεν καταφερουν κατι,αγαπη θελουν,αλληλεγγυη,συμπονια,τρυφεροτητα ΑΝΘΡΩΠΙΑ,λεξεις φαινομενικα πολυ κοινοτυπες και δεδομενες αλλα ταυτοχρονα και τοσο "ξεχασμενες"...

Ας προσπαθήσουν τότε να αλλάξουν την κοινωνία. Κρύβονται από την υποχρέωσή τους να παλέψουν για να την κάνουν καλύτερη. Και τέλος πάντων, αν πεθάνουν παλεύοντας, έχει διαφορά από το να αυτοκτονήσουν, ως προς το τελικό αποτέλεσμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ας ανεβάσω ένα video που στηρίζει τα λεγόμενα του crook και εμένα προσωπικά με συγκλόνισε: [ame]https://www.youtube.com/watch?v=gqantZJ6WwM[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ας ανεβάσω ένα video που στηρίζει τα λεγόμενα του crook και εμένα προσωπικά με συγκλόνισε: https://www.youtube.com/watch?v=gqantZJ6WwM

Α, ευχαριστώ:D.

Είναι συγκινητικό, όντως:'(.

Αυτός ο άνθρωπος δεν έχει άκρα. Και δε το βάζει κάτω. Οι άλλοι που έχουν και πόδια και χέρια, θα το βάλουν;

Btw, πολύ ωραία η υπογραφή:). Θα της έβαζα 9,6, αλλά η Διασκέδαση είναι κλειστή:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αυτός ο άνθρωπος δεν έχει άκρα. Και δε το βάζει κάτω. Οι άλλοι που έχουν και πόδια και χέρια, θα το βάλουν;
Απο ενα σημειο και μετα ειναι και θεμα χαρακτηρα και αντοχων. Και πιστευω οτι ειναι και καπως εμφυτο το ποση αντοχη εχεις απεναντι στις δυσκολιες (μπορει να 'ναι και λαθος, αλλα αυτη η εντυπωση μου εχει δημιουργηθει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ίσως να είναι. Αλλά είναι μοιρολατρικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ίσως να είναι. Αλλά είναι μοιρολατρικό.
Δε διαφωνω, αλλα δεν ξερεις ποτε πως αντιδρα ο καθενας οταν του τυχει μια στραβη. Και πολλες φορες αυτα που σου "βγαινουν" κατι τετοιες ωρες δεν εχεις τη λογικη να τα φιλτραρεις μεσα στον πανικο και στην ασχημη ψυχολογια. Ολοσωστα ειναι αυτα που λες (και συμφωνω απολυτα) αλλα με την προυποθεση να υπαρχει το μυαλο στο κεφαλι του ανθρωπου που του συμβαινει μια κακοτυχια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όλοι έχουμε μυαλό. Αυτοί που δεν έχουν, μπορούμε να πούμε (και πάλι, επισφαλώς) ότι είναι οι ψυχασθενείς. Το θέμα είναι ότι η κοινωνία, που δε φροντίζει ούτως ή άλλως για την ψυχική υγεία των μελών της και την αλληλεγγύη μεταξύ τους, δε φροντίζει ούτε και για την καλλιέργεια του νου, διότι οι ισχυροί θέλουν να ελέγχουν τις μάζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Όντως Χριστιάννα. (με ένα ν, δε γράφεται; :P) Πολύ χαρακτηριστικό του βίντεο που παρέθεσες. Υπάρχουν αναρίθμητες, παρόμοιες καταστάσεις ανθρώπων που όχι μόνο δε σκέφτηκαν την αυτοκτονία αλλά ξεχώρισαν και διακρίθηκαν.
Χαρακτηριστικά:
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=JXQeQD0CJzY&videos=1M9IKt1ixrA&playnext_from=TL&playnext=1[/ame]
και
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=xjBIsp8mS-c[/ame]

Θεωρώ πως οι περισσότεροι από εμάς γνωρίζουμε τον Stephen Hawking. Ο συγκεκριμένος, δεν είναι απλώς, ένας ευρέως γνωστός επιστήμονας, αλλά ένα πρότυπο ανθρώπου. Τα αποθέματα δύναμής του είναι άξια προς μίμηση ενώ η επαγγελματική του πορεία αξιοθαύμαστη. Στα 20 του χρόνια, του ανακοινώθηκε πως έπασχε από μία ασθένεια του νευρομυϊκού συστήματος και ότι του απέμεναν μονάχα 2 χρόνια ζωής. Παρ' όλα τα παραπάνω, ο ίδιος δεν το έβαλε κάτω. Έδωσε τον προσωπικό του αγώνα και τα κατάφερε. Ένας άνθρωπος που είναι άξιος σεβασμού και θαυμασμού από όλους μας. Και ερωτώ... Για ποιο λόγο να δικαιολογείται ένας αυτόχειρας; Για ποιο λόγο να χαίρει υποστήριξης; Για ποιο λόγο να προσπαθούν οι περισσότεροι να δικαιολογήσουν την πράξη του; Κανένα ψυχικό τέλμα δε δικαιολογεί την πράξη της αυτοκτονίας. Το κυριότερο ένστικτο του ανθρώπου, είναι εκείνο της αυτοσυντήρησης. Η διατήρησή του κρίνεται απαραίτητη.

Απο ενα σημειο και μετα ειναι και θεμα χαρακτηρα και αντοχων. Και πιστευω οτι ειναι και καπως εμφυτο το ποση αντοχη εχεις απεναντι στις δυσκολιες (μπορει να 'ναι και λαθος, αλλα αυτη η εντυπωση μου εχει δημιουργηθει).

Σίγουρα, κάθε ανθρώπινο χαρακτηριστικό, έχει μία γονιδιακή βάση. Η αντοχή και τα επίπεδά της, αναπτύσσονται ανάλογα με τα προσωπικά βιώματα του καθενός. Συνεπώς ο οποιοσδήποτε μπορεί να αναπτύξει Χ επίπεδα αντοχής.

με την προυποθεση να υπαρχει το μυαλο στο κεφαλι του ανθρωπου που του συμβαινει μια κακοτυχια. :P

Με αυτή τη λογική κάθε μη νοήμων άνθρωπος, όπως αυτός ορίζεται από τον καθένα, θα έπρεπε να αυτοκτονεί;

Όλοι έχουμε μυαλό. Αυτοί που δεν έχουν, μπορούμε να πούμε (και πάλι, επισφαλώς) ότι είναι οι ψυχασθενείς.

Οι ψυχασθενείς είναι ψυχικά άρρωστοι. (Δες το και ετυμολογικά.) Άνθρωποι που παρουσιάζουν νοητική στέρηση δε σχετίζονται με τους ψυχικά ασθενείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Μην είστε τόσο κάθετοι και απόλυτοι στις θέσεις σας.Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.Έχει διαφορετική ιδιοσυγκρασία και χαρακτήρα,έχει διαφορετικό τρόπο σκέψης.Συνεπώς αντιμετωπίζει διαφορετικά χ και ψ καταστάσεις.Η λογική δε μπορεί να ερμηνεύσει τα πάντα.

Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Μην είστε τόσο κάθετοι και απόλυτοι στις θέσεις σας.Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.Έχει διαφορετική ιδιοσυγκρασία και χαρακτήρα,έχει διαφορετικό τρόπο σκέψης.Συνεπώς αντιμετωπίζει διαφορετικά χ και ψ καταστάσεις.Η λογική δε μπορεί να ερμηνεύσει τα πάντα.

Φιλικά

Αν Κυριακή μου, εξέφρασα μια παγιότητα στις απόψεις μου θα ήθελα να τονίσω πως αυτές, δεν περιγράφουν την επικρατούσα κατάσταση. Προφανώς και κάθε άνθρωπος, όντας μοναδικός χειρίζεται διαφορετικά καταστάσεις στη ζωή του. Εγώ αναφέρθηκα στο πως θα πρέπει κατ' εμέ να δρουν και να συμπεριφέρονται τα άτομα τα οποία εξετάζουμε.
Φιλικά πάντα.
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για ποιο λόγο να δικαιολογείται ένας αυτόχειρας; Για ποιο λόγο να χαίρει υποστήριξης; Για ποιο λόγο να προσπαθούν οι περισσότεροι να δικαιολογήσουν την πράξη του;

Δεν δικαιολογουμε (εγω τουλαχιστον), αιτιολογουμε. Ψαχνουμε τις αιτιες που οδηγουν καποιον ανθρωπο στην αυτοκτονια, δε ψαχνουμε λογους για να δικαιολογησουμε κανεναν. Και ουτε υποστηριξα ποτε αυτη την πραξη αλλα δεν ειδα και κανεναν αλλο να το κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
δικαιολογώ -ούμαι1α. εξηγώ τους λόγους που με οδήγησαν σε μια απόφαση ή σε μια κρίση, επιχειρώ να τεκμηριώσω μια άποψή μου ή την ορθότητα μιας ενέργειάς μου, που αμφισβητείται ή που μπορεί να αμφισβητηθεί.
Για να φτασει καποιος στο σημειο να αυτοκτονησει και μαλιστα με οπλο (που δεν αφηνει πολλα περιθωρια να ζησεις) σημαινει οτι εχει χασει καθε ελπιδα.
β. προσκομίζω μια βεβαίωση ή επικαλούμαι κάποια δεδομένα, για να αποδείξω την αλήθεια των λόγων μου: 2α. (παθ.) επικαλούμαι τους λόγους που ήταν η αιτία για ένα λάθος ή μια παράλειψή μου, προβάλλω τα ελαφρυντικά που έχω και ζητώ τη συγγνώμη ή την επιείκεια/ προσπαθώ να βρω επιχειρήματα που να μετριάζουν την ευθύνη κάποιου:
επομενως και ζωντανος να ηταν δε θα μπορουσε να κανει κατι.
3α. συμμερίζομαι κπ. και θεωρώ λογική, φυσική και αναμενόμενη κάποια ενέργειά του, του δίνω δίκιο:
Αυτοι που αυτοκτονουν για τους λογους που λες στο σημειο απελπισιας εχουν φτασει.
Δεν ηταν προβλημα που μπορουσε να λυσει το προβλημα στον τομεα της εκπαιδευσης και το οτι η οικογενεια δυσλειτουργουσε ηταν αυτο που τον ωθησε εξ αρχης να φτασει εκει που εφτασε
β. για κτ. που θεωρείται φυσιολογικό επακόλουθο μιας κατάστασης.
Δεν ηταν προβλημα που μπορουσε να λυσει το προβλημα στον τομεα της εκπαιδευσης και το οτι η οικογενεια δυσλειτουργουσε ηταν αυτο που τον ωθησε εξ αρχης να φτασει εκει που εφτασε

Ελπίζω να σε κάλυψα.:D Δεν αναφέρθηκα σε εσένα επί προσωπικού επιπέδου αλλά γενικότερα, στα άτομα που προσπαθούν να αιτιολογήσουν (όπως το θέτεις) την ενέργεια κάποιου, και στο άκουσμα άλλων εκδοχών και απόψεων απλώς αντιδρούν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το αν ο καθένας θέλει να μείνει στη ζωή (ο ίδιος, όχι ένα έμβρυο, δεν το παραλληλίζω με την άμβλωση που είναι δολοφονία ενός άλλου οργανισμού) είναι δικό του θέμα και δε χωράει, νομίζω, στην κρίση κανενός. Με την υποβοηθούμενη διαφωνώ σαφέστα, (ευθανασία), δεν είναι δυνατόν να εμπλέκεται γιατρός σε αφαίρεση ζωής, παραβαίνει τον όρκο του Ιπποκράτη. Ακόμη και οι ασθενείς που θέλουν να υποβληθούν σε ευθανασία, για μένα, πρέπει να παίρνουν μια ένεση απ'το φαρμακείο και να την κάνουν μόνοι τους, δεν έχουν δικαίωμα να εμπλέκουν γιατρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δικαιολογώ -ούμαι1α. εξηγώ τους λόγους που με οδήγησαν σε μια απόφαση ή σε μια κρίση, επιχειρώ να τεκμηριώσω μια άποψή μου ή την ορθότητα μιας ενέργειάς μου, που αμφισβητείται ή που μπορεί να αμφισβητηθεί.

β. προσκομίζω μια βεβαίωση ή επικαλούμαι κάποια δεδομένα, για να αποδείξω την αλήθεια των λόγων μου: 2α. (παθ.) επικαλούμαι τους λόγους που ήταν η αιτία για ένα λάθος ή μια παράλειψή μου, προβάλλω τα ελαφρυντικά που έχω και ζητώ τη συγγνώμη ή την επιείκεια/ προσπαθώ να βρω επιχειρήματα που να μετριάζουν την ευθύνη κάποιου:

3α. συμμερίζομαι κπ. και θεωρώ λογική, φυσική και αναμενόμενη κάποια ενέργειά του, του δίνω δίκιο:


β. για κτ. που θεωρείται φυσιολογικό επακόλουθο μιας κατάστασης.


Ελπίζω να σε κάλυψα.:D Δεν αναφέρθηκα σε εσένα επί προσωπικού επιπέδου αλλά γενικότερα, στα άτομα που προσπαθούν να αιτιολογήσουν (όπως το θέτεις) την ενέργεια κάποιου, και στο άκουσμα άλλων εκδοχών και απόψεων απλώς αντιδρούν. :)


Δεν προσπαθω να βρω καμια ορθοτητα για την αυτοκτονια, ψαχνω τους λογους που υπαρχει αυτο το κοινωνικο φαινομενο. Απο τον ορισμο που δινεις για το "δικαιολογουμαι" φαινεται οτι οντως δεν ταιριαζει σε αυτη την περιπτωση αυτη η λεξη. Για καθε κοινωνικο φαινομενο υπαρχουν καποια αίτια, και αυτα τα αιτια κανουν τους ανθρωπους να απελπιζονται και να αυτοκτονουν. Δεν ειναι δικαιολογιες. Οι δικαιολογιες οπως λεει και στο (α) δημιουργουνται επειδη υπαρχει μια αμφισβητηση στα λεγομενα καποιου, και προσπαθει να τα δικαιολογησει. Τι σχεση εχει αυτο με ενα κοινωνικο φαινομενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δεν προσπαθω να βρω καμια ορθοτητα για την αυτοκτονια, ψαχνω τους λογους που υπαρχει αυτο το κοινωνικο φαινομενο. Απο τον ορισμο που δινεις για το "δικαιολογουμαι" φαινεται οτι οντως δεν ταιριαζει σε αυτη την περιπτωση αυτη η λεξη. Για καθε κοινωνικο φαινομενο υπαρχουν καποια αίτια, και αυτα τα αιτια κανουν τους ανθρωπους να απελπιζονται και να αυτοκτονουν. Δεν ειναι δικαιολογιες. Οι δικαιολογιες οπως λεει και στο (α) δημιουργουνται επειδη υπαρχει μια αμφισβητηση στα λεγομενα καποιου, και προσπαθει να τα δικαιολογησει. Τι σχεση εχει αυτο με ενα κοινωνικο φαινομενο;

1)Η έννοια του ρήματος περιγράφει πολλά από τα posts σου και γι' αυτό το λόγο κάτω από κάθε επεξήγηση του ορισμού παρέθετα και το εκάστοτε απόσπασμα του κειμένου σου.
2)Προφανώς και πίσω από κάθε κοινωνικό φαινόμενο υπάρχουν αιτίες. Το θέμα είναι πως κάθε αντικείμενο συζήτησης δεν εξετάζεται μονόπλευρα. Για να σχηματίσει ο καθένας από εμάς μια ορθότερη άποψη επί του θέματος θα πρέπει να προσπαθεί να αντιληφθεί όχι μόνο τα αίτια αλλά και το νόημα ύπαρξής τους.
3)Μόνο που στον ορισμό δεν υπάρχει μόνο το ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
1)Η έννοια του ρήματος περιγράφει πολλά από τα posts σου και γι' αυτό το λόγο κάτω από κάθε επεξήγηση του ορισμού παρέθετα και το εκάστοτε απόσπασμα του κειμένου σου.
2)Προφανώς και πίσω από κάθε κοινωνικό φαινόμενο υπάρχουν αιτίες. Το θέμα είναι πως κάθε αντικείμενο συζήτησης δεν εξετάζεται μονόπλευρα. Για να σχηματίσει ο καθένας από εμάς μια ορθότερη άποψη επί του θέματος θα πρέπει να προσπαθεί να αντιληφθεί όχι μόνο τα αίτια αλλά και το νόημα ύπαρξής τους.
3)Μόνο που στον ορισμό δεν υπάρχει μόνο το ένα.

Κ εγω σου λεω οτι δε περιγραφει κανενα, γιατι οπως ειπα δε προσπαθω να δικαιολογησω, προσπαθω να κατανοησω σε τι ψυχικη κατασταση ειναι τα ατομα που ωθουνται σε τετοια πραξη, οχι για να δωσω ελαφρυντικα, αλλα για να εξετασω και τις αιτιες που το προκαλλουν.
2) και που εκανα το αντιθετο;
Δε καταλαβαινω που υπαρχει διαφωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Κ εγω σου λεω οτι δε περιγραφει κανενα, γιατι οπως ειπα δε προσπαθω να δικαιολογησω, προσπαθω να κατανοησω σε τι ψυχικη κατασταση ειναι τα ατομα που ωθουνται σε τετοια πραξη, οχι για να δωσω ελαφρυντικα, αλλα για να εξετασω και τις αιτιες που το προκαλλουν.
2) και που εκανα το αντιθετο;
Δε καταλαβαινω που υπαρχει διαφωνια.

1)Σου φέρνω και παράδειγμα.:P για κτ. που μπορεί να εξηγήσει κάποιο λάθος και να μετριάσει την αρνητική εντύπωση που δημιουργεί αυτό: H αρρώστια του / η φτώχεια του δικαιολογεί τη συμπεριφορά του. Άρα η αρρώστια του/ η φτώχεια του είναι η αιτίες της συμπεριφοράς του.
2)Απλούστατα επικέντρωσες την προσοχή σου στην εύρεση των αιτιών που οδηγούν κάποιον στην πράξη της αυτοκτονίας και όχι στην ύπαρξη του νοήματός τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
1)Η έννοια του ρήματος περιγράφει πολλά από τα posts σου και γι' αυτό το λόγο κάτω από κάθε επεξήγηση του ορισμού παρέθετα και το εκάστοτε απόσπασμα του κειμένου σου.
2)Προφανώς και πίσω από κάθε κοινωνικό φαινόμενο υπάρχουν αιτίες. Το θέμα είναι πως κάθε αντικείμενο συζήτησης δεν εξετάζεται μονόπλευρα. Για να σχηματίσει ο καθένας από εμάς μια ορθότερη άποψη επί του θέματος θα πρέπει να προσπαθεί να αντιληφθεί όχι μόνο τα αίτια αλλά και το νόημα ύπαρξής τους.
3)Μόνο που στον ορισμό δεν υπάρχει μόνο το ένα.

βασικα μην κολλας τοσο στις λεξεις. Αλλο δικαιολογια αλλο αιτιολογια (δες το ετυμολογικα).
Νομιζω ολοι καταλαβαμε τι θελει να πει η Krou. Και θα συμφωνησω μαζι της.
Ενα συνολο διαφορετικων ψυχικων και μη αιτιων και καταστασεων οδηγουν στην αυτοκτονια. Το πως θα αντιδρασει βεβαια ο καθενας ειναι συναρτηση διαφορων παραγοντων. Δεν τιθεται θεμα καμιας λογικης, εχω εξηγησει σε πολλα ποστ οτι ενιαια λογικη δεν υπαρχει, οταν αναφερομαστε (δεν το λεω για σενα αυτο) στην λογικη των πολλων καλο ειναι να λεμε επικρατουσα ή κοινη λογικη. Και στην τελικη θεωρω οτι η αυτοκτονια ειναι μια αντιδραση σιγουρα σε κατι. Ας μην μιλαμε εκ του ασφαλους λεγοντας δειλια κτλ κτλ (δεν αναφερομαι στην Βασιλικη).


-IFGN
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top