Αστυνομία: φταίει για όλα;

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
μακαρι οντως να γινοταν αυτο που περιγραφεις...που ειναι ομως??γιατι εγω δεν βλεπω κανεναν ομως??γιατι??

ουτε εγω βλεπω κατι να αλλαζει με τον τροπο που περιγραφεις.

και ολο αυτο το κλεψιμο πως θα τιμωρηθει μου λες??
ολη αυτη η διαφθορα??
εδω την εχει πατησει κοσμος εξαθλιωμενος, πχ λαθρομεταναστες που πιαστηκαν και φυλακιστηκαν ή ναρκωμανεις που στην τελικη δεν ευθυνονται αυτοι για τα ναρκωτικα αλλα τα βαπορακια..ολοι αυτοι τζαμπα φυλακιζονται και βασανιζονται στην ζωη τους, οι πολιτικοι γιατι να μην τιμωρηθουν??
αφου ο κοσμος μια ζωη εχει μαθει να τους κατηγορει ολους και στην ωρα των εκλογων παλι τους βγαζει, ε κατι δεν παει καλα ή εχω ειμαι πολυ ηλιθιος...

Δεν ειπα να μην τιμωρηθουν οι πολιτικοι.
Αλλα αν τους τιμωρησεις και μεινεις εκει, μετα θα ερθουν και αλλοι που πιθανον ειναι και χειροτεροι.
Το θεμα ειναι η αναδιαρθρωση της κοινωνιας, η συσπειρωση ωστε να μπορεσουμε να τους αντιμετωπισουμε οποιοι και αν ειναι... να νικησουμε τις ιδεες τους, το συστημα και οχι μεμονομενα προσωπα.


εκτος του οτι δεν υπαρχει δημοκρατια σε αυτην την χωρα μιας και δεν εκφραζεται η βουληση (πλεον) ΟΛΩΝ (γιατι αυτο ειναι δημοκρατια) ειμαστε στα χαρτια δημοκρατικοι..οχι στην πραξη..το 48% που θα κανει κυβερνηση δεν εκφραζει τις λαικες μαζες σην πλειοψηφεια τους, απλη στατιστικη θελει, και στην τελικη θεωρω οτι ΟΛΑ ειναι στημενα..και νομιζουν οι πολιτικοι οτι τους ψηφιζει ο κοσμος...σιγα μην ψηφιζει το 48%(παραδειγμα ειναι το ποσοστο) το κομμα του Καραμανλη πχ..βλακειες..

Συμφωνω απολυτα.
Πιστευω πως αντιπροσωπευτικη αρχη και δημοκρατια ειναι δυο εννοιες που δυσκολα μπορουν να συμβιβαστουν.
Το ιδανικο θα ηταν η αμεση δημοκρατια, αλλα στην παγκοσμιοποιημενη κοινωνια που ζουμε, ειναι εφικτη;
Δε ξερω, σου αφηνω το ερωτηματικο. Πολυ θα ηθελα να μην υπαρχει εξουσια να μην υπαρχει ιδιοκτησια και οτι με περιοριζει και με πνιγει... αλλα...

εκτος αυτου, ασκειται πληρης ελεγχος μυαλου με οποιαδηποτε μορφη ηλεκτρονικου και μη μεσου μαζικης ενημερωσης (ΜΜΕ) που κατ εμε θα επρεπε να λεγονται μεσα μαζικης εκμεταλλευσης..μας αποπροσαναταλιζουν απο καιρια ζητηματα της επικαιροτητας και της ανθρωποτητας με το να μας δειχνουν "τι φορεσαν οι διασημοι στην χθεσινο βραδινοι τους εξοδο"

στα α@@@@@@ μας τι φορεσαν..μας κανουν το μυαλο πλαστελινη, δεν θελουν να σκεφτομαστε..σε ολες τις πτυχες οργανωσης μας οδηγουν εκει..στον ρομποτισμο, τον εξανδραποδισμο, τον προβατισμο..
το εκπαιδευτικο συστημα ειναι χαλια, δημιουργει τα ωραιοτερα παπαγαλακια παγκοσμιως, το ζω, σε μια βδομαδα δινω πανελληνιες,οπως πολλοι απο δω, και εχω στερηθει σχεδον ο,τι μου αρεσει απο την ζωη μου..

Δε διαφωνησα πουθενα

ζωη ε??ωραια πραγματα..

και που ειναι η δωρεαν παιδεια τους???

και σε αυτο με εχουν κλεψει, ολοι οι γονεις δινουν περιουσιες στα φροντιστηρια..και?? ποιος αντιδραει για αυτο?? εμεις , οι μαθητες, ναι...μας ακουνε ομως ..ΟΧΙ.

και τι γινεται με τα ατομα που δεν εχουν λεφτα να κανουν φροντιστηρια και ουτε καν σχηματιζονται τμηματα ενισχυτικης στα σχολεια λογω ελλειψης ατομων???

αποκλειονται ε?? αυτο ειναι οι ισες ευκαιριες??αυτο ειναι το Κρατος Δικαιου??μπραβο μας (δεν το λεω ειρωνικα σε σενα , ΟΛΟΙ ΦΤΑΙΜΕ)...

λοιπον υπερβολικος ή μη, δεν ξερω τι ειμαι, μπορει να χουμε χασει την εννοια του υπερβολικος πλεον , τι να πω, υπερβολικος ειμαι εγω που αντιδρω ετσι, επειδη δε μου αρεσει τιποτα?? ή υπερβολικα ειναι ολα γυρω μας που συμβαινουν, ειλικρινα δεν ξερω..

Δε μιλησα για υπερβολη στις πραξεις, αλλα υπερβολη στα λογια...

Και γω δινω πανελληνιες, οποτε καταλαβαινω πολυ καλα τι λες.

μονο η βιαιη αντισταση θα τους εμποδισει, μονο αυτο..και δεν ειναι πλεον αντιδημοκρατικο...αντιδημοκρατικοι θα ειναι οσοι πουνε "το να χρησιμοποιησεις βια ειναι αντιδημοκρατικο" , γιατι εκεινοι εμμεσα υποστηριζουν την υπαρχουσα κατασταση που δεν ειναι δημοκρατια..
οποιος δεν ειναι αντεξουσιαστης , ειναι αντιδημοκρατικος ειτε το θελει ειτε οχι..ετσι ειναι..

(δεν απευθυνομαι προσωπικα σε σενα, γενικα μιλαω..)

φιλικα.


σκεψου μια μερα να κανουν απεργια ολοι οι εργαζομενοι της χωρας.
αναιμακτα.
οι συνεπειες για την οικονομια θα ειναι μεγαλες και αρα μεγαλη η πιεση που θα ασκηθει.
Βεβαια οταν ο καπιταλισμος μας εχει κανει να κοιτα ο καθενας τον εαυτουλη του...



σιγουρα δεν ειμαστε ελευθεροι...το θεμα ειναι τι κανουμε απο δω και περα για να ανατρεψουμε το στημενο παιχνιδι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ουτε εγω βλεπω κατι να αλλαζει με τον τροπο που περιγραφεις.



Δεν ειπα να μην τιμωρηθουν οι πολιτικοι.
Αλλα αν τους τιμωρησεις και μεινεις εκει, μετα θα ερθουν και αλλοι που πιθανον ειναι και χειροτεροι.
Το θεμα ειναι η αναδιαρθρωση της κοινωνιας, η συσπειρωση ωστε να μπορεσουμε να τους αντιμετωπισουμε οποιοι και αν ειναι... να νικησουμε τις ιδεες τους, το συστημα και οχι μεμονομενα προσωπα.




Συμφωνω απολυτα.
Πιστευω πως αντιπροσωπευτικη αρχη και δημοκρατια ειναι δυο εννοιες που δυσκολα μπορουν να συμβιβαστουν.
Το ιδανικο θα ηταν η αμεση δημοκρατια, αλλα στην παγκοσμιοποιημενη κοινωνια που ζουμε, ειναι εφικτη;
Δε ξερω, σου αφηνω το ερωτηματικο. Πολυ θα ηθελα να μην υπαρχει εξουσια να μην υπαρχει ιδιοκτησια και οτι με περιοριζει και με πνιγει... αλλα...



Δε διαφωνησα πουθενα



Δε μιλησα για υπερβολη στις πραξεις, αλλα υπερβολη στα λογια...

Και γω δινω πανελληνιες, οποτε καταλαβαινω πολυ καλα τι λες.




σκεψου μια μερα να κανουν απεργια ολοι οι εργαζομενοι της χωρας.
αναιμακτα.
οι συνεπειες για την οικονομια θα ειναι μεγαλες και αρα μεγαλη η πιεση που θα ασκηθει.
Βεβαια οταν ο καπιταλισμος μας εχει κανει να κοιτα ο καθενας τον εαυτουλη του...



σιγουρα δεν ειμαστε ελευθεροι...το θεμα ειναι τι κανουμε απο δω και περα για να ανατρεψουμε το στημενο παιχνιδι τους.

αυτο που περιγραφω ειναι τιμωρια, εκδικηση, οχι αλλαγη...

Εχω προσπαθησει και προτεινει σε τοπικο επιπεδο τοσα πραγματα για αλλαγη και κανεις δεν πειθεται, ειμαι 17 χρονων ομως, ουτε 50 ουτε 80, και χαλιεμαι οταν ΟΛΟΙ (δεν λεω για σενα) μου λενε "τιποτα δεν αλλαζει"...

Μαλακιες, εμεις καναμε ετσι την κατασταση εμεις θα την αλλαξουμε..

συμφωνω σε αυτο που λες οτι θελει αλλαγη απο την ριζα της καθε κοινωνικη δομη.
Δεν ειπα οτι διαφωνησες σε αυτα που λεω περι μεσων , δεν αναφερομουν σε σενα στο συγκεκριμενο..γενικα.οκ.


Οσο για το αν γινεται να υπαρξει αμεση δημοκρατια, ε ειναι ενα θεμα το οποιο δεν ειμαι εις θεση να το γνωριζω πραγματικα, για αυτο παντως αξιζει να αγωνιζεται κανεις.


Πραγματικα θα γουσταρα παρα πολυ να κανουμε αυτο που λες

να διαλυθει η οικονομια, δε με ενδιαφερει..εγω ζω ανεξαρτητα απο εκεινη, το μονο που με κανει εκεινη ειναι να μου καταστρεφει την καθημερινοτητα, ειλικρινα μονο για εκεινη τη στιγμη θα μου αρεσε ο κοσμος να βγουν απο τα γραφεια να ειναι ολοι μαζι μονιασμενοι σε παρκα , πλατειες , να αφησουν την δουλεια και να φιλιουνται...ξεχασαμε τι ειναι ανθρωπος..ναι, και σε αυτο φταιει η δουλεια...δουλευουμε τοσες ωρες ωρες ωρες..κανουμε μια και δυο δουλειες για να βγαλουμε περισσοτερα...για να "ζησουμε"...και?? τι με αυτο?? ζουμε στην τελικη?? ΟΧΙ.ξεχασαμε το πραγματικο νοημα της ζωης και χαθηκαμε σε εναν ανουσιο υλικο ευδαιμονισμο, σε μια ψευδαισθηση οτι η ευτυχια φωλιαζει στα υλικα αγαθα, χασαμε τον ανθρωπισμο μας και αφεθηκαμε στις ορεξεις μας...κοιταξαμε τον εαυτο μας, αφησαμε τον διπλανο μας που μπορει να μας χρειαζεται..και??παμε μπροστα??ΟΧΙ.

και συμφωνω σε αυτο με τις περιουσιες και τον καπιταλισμο, και θα προσθεσω και τα συνορα σε οσα λες..να καταργηθουν...


ξεφυγαμε βεβαια λιγο απο το θεμα, το θεμα ειναι οι μπατσοι..και οταν ενας μπατσος βαραει εναν μαθητακο, την ιδια στιγμη που πεντε μετρα διπλα του ο κουκουλοφορος αλωνιζει ε τοτε δε μπορουμε να λεμε για δικαιοσυνη και ασφαλεια..(στην προκειμενη περιπτωση ειμαι και με τον κουκουλοφορο και με τον μαθητη).

τωρα για το αν ειναι αποτελεσματικη η αστυνομια μας που ειπαν καποιοι αλλοι, ε ενταξει οσες φορες την εχω ειδοποιησει για ενα προβλημα μονο εγκαιρα δεν ηρθε..(και ζω σε σχετικα μικρη πολη υποψην.). Το ιδιο και με την πυροσβεστικη συνεβη βεβαια αλλα τεσπα.

Στην πολη μου οι μπατσοι ειχαν διακινησει πριν 2 χρονια ηρωινη μεσα στο τμημα, και εγινε και θεμα αυτο..αλλα μετα καλυφθηκε..τελος. κανεις δεν τιμωρηθηκε..

επισης συνεχεια συλλαμβανουν ναρκωμανεις που βρισκουν στον δρομο, ενω τα πολλα βαπορακια που βρισκονται σε συγκεκριμενες περιοχες που κανουν μπαμ, μονο παγκους δεν εχουν στησει και κανεις δεν τους συλλαμβανει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Αν αυτο που περιγραφεις ειναι τιμωρια, τοτε η δικια σου προταση για αλλαγη ποια ειναι;



να διαλυθει η οικονομια, δε με ενδιαφερει..εγω ζω ανεξαρτητα απο εκεινη, το μονο που με κανει εκεινη ειναι να μου καταστρεφει την καθημερινοτητα, ειλικρινα μονο για εκεινη τη στιγμη θα μου αρεσε ο κοσμος να βγουν απο τα γραφεια να ειναι ολοι μαζι μονιασμενοι σε παρκα , πλατειες , να αφησουν την δουλεια και να φιλιουνται...ξεχασαμε τι ειναι ανθρωπος..ναι, και σε αυτο φταιει η δουλεια...δουλευουμε τοσες ωρες ωρες ωρες..κανουμε μια και δυο δουλειες για να βγαλουμε περισσοτερα...για να "ζησουμε"...και?? τι με αυτο?? ζουμε στην τελικη?? ΟΧΙ.ξεχασαμε το πραγματικο νοημα της ζωης και χαθηκαμε σε εναν ανουσιο υλικο ευδαιμονισμο, σε μια ψευδαισθηση οτι η ευτυχια φωλιαζει στα υλικα αγαθα, χασαμε τον ανθρωπισμο μας και αφεθηκαμε στις ορεξεις μας...κοιταξαμε τον εαυτο μας, αφησαμε τον διπλανο μας που μπορει να μας χρειαζεται..και??παμε μπροστα??ΟΧΙ.


αν αυτο για την οικονομια παει σε αυτο που ειπα εγω, διευκρινιζω οτι ανεφερα τις επιπτωσεις στην οικονομια ως μεσω πιεσης του λαου προς την εξουσια


και συμφωνω σε αυτο με τις περιουσιες και τον καπιταλισμο, και θα προσθεσω και τα συνορα σε οσα λες..να καταργηθουν...


αν καταργηθουν πρωτα στις καρδιες μας τι λενε τα χαρτια δεν εχει σημασια...
"αρχηγοι κρατων μας χωρισανε σε πατριδες" ΒΠ


και οσο για την αστυνομια θα συμφωνησω...
ζω σε μικρη κοινωνια και ολες οι μαλακιες που κανουνε μαθαινονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αν αυτο που περιγραφεις ειναι τιμωρια, τοτε η δικια σου προταση για αλλαγη ποια ειναι;




αν αυτο για την οικονομια παει σε αυτο που ειπα εγω, διευκρινιζω οτι ανεφερα τις επιπτωσεις στην οικονομια ως μεσω πιεσης του λαου προς την εξουσια



αν καταργηθουν πρωτα στις καρδιες μας τι λενε τα χαρτια δεν εχει σημασια...
"αρχηγοι κρατων μας χωρισανε σε πατριδες" ΒΠ


και οσο για την αστυνομια θα συμφωνησω...
ζω σε μικρη κοινωνια και ολες οι μαλακιες που κανουνε μαθαινονται...

η δικια μου προταση για αλλαγη:
η αλλαγη καταρχας θα γινει σε σταδια.
Πρωτα πρεπει να αλλαξει το εκπαιδευτικο συστημα επιγοντως. Μολις η παιδεια αποκτησει ανθρωποκεντρικο χαρακτηρα και οχι χρησιμοθηρικο του στυλ "μαθε γραμματα μπας σπουδασεις και βγαζεις χρηματα", θα αλλαξει και ο τροπος σκεψεις των νεων.
Η σωστη παιδεια ειναι πολυ σημαντικη, αμα δωσεις στον νεο το κινητρο να σκεφτει να εχει κριτικη ικανοτητα, να μην μασαει στα οσα του δινουν , τοτε θα αλλαξουν και οι κοινωνικες δομες. Για να αλλαξει το συστημα, πρεπει καταρχας να καταργηθουν τα φροντιστηρια..και για να καταργηθουν τα φροντιστηρια πρεπει να εχουμε συνειδητοποιημενη δουλεια στο σχολειο..για να γινει αυτο χρειαζομαστε σωστες υποδομες πασης φυσεως και συνειδητοποιημενους καθηγητες..μετα αυτο αναγεται σε κριτηρια διορισμου καθηγητων, υλικο εξοπλισμο κτλ κτλ

Αν γινει το πρωτο βημα στην παιδεια, τοτε θελω να πιστευω θα αλλαξουν και οι πολιτικες συνειδησεις των νεων, που θα προωθουν πλεον πολτικους με οραματα..αν μπορουν να υπαρξουν τετοιοι γιατι αρχιζω και χανω καθε ελπιδα..αυτο πρεπει να γινει σε αρχικο σταδιο..η παιδεια..

ναι καταλαβα τι εννοεις για την οικονομια και το ιδιο εννοω και γω.
ναι σιγουρα μεσα μας πρεπει πρωτα να καταργησουμε αυτες τις διακρισεις με τα κρατη, τα λεφτα, τις περιουσιες..ωραιο αυτο που εγραψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Το θέμα είναι οτι την ελευθερία την λαμβάνει ο καθένας διαφορετικά και ποτέ δεν θα καταλήξουμε σε κάποια κοινή απόφαση.Οι αστυνόμοι-ματατζίδες -ασφαλίτες δεν νοιώθουν οτι σου στερούν την ελευθερία γιατί απλά για αυτούς αυτό που θεορείς εσύ ελευθερία για αυτούς δεν είναι [ελευθερία].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Το θέμα είναι οτι την ελευθερία την λαμβάνει ο καθένας διαφορετικά και ποτέ δεν θα καταλήξουμε σε κάποια κοινή απόφαση.Οι αστυνόμοι-ματατζίδες -ασφαλίτες δεν νοιώθουν οτι σου στερούν την ελευθερία γιατί απλά για αυτούς αυτό που θεορείς εσύ ελευθερία για αυτούς δεν είναι [ελευθερία].
Η Ελευθερια ειναι μια λεξη κοινη για ολους
ελευθερια:στην σκεψη
στην εκφραση
στην ζωη
Οταν μιλαμε για ελευθερια εννοουμε τοσο την ψυχικη η οποια ειναι και η πιο σημαντικη οσο και την σωματικη.Απλα οι ανθρωποι δεν νιωθουν απο ελευθερια,δεν την οριζουν αλλιως απλα δεν την ξερουν(?) ως εννοια,η ελευθερια εχει πολυ συγκεκριμενη εννοια απλα καποιοι εθελοτυφλουν ειτε επειδη εχουν υποστει πλυση εγκεφαλου ειτε επειδη χρηματιζονται,γιατι απλα μερικοι ξεπουλιουνται για παραπανω χρημα και εξουσια στους υπολοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Διαφορετικα ατομα προσδίδουν διαφορετικο νοημα στις ιδιες λεξεις και η "ελευθερια" δεν αποτελει εξαιρεση.
Εθελοτυφλία ειναι να πιστευεις πως ολοι ειναι δομημενοι με τετοιο τροπο ωστε να οριζουνε την ιδια κλιμακα μετρισης της ελευθεριας.
Αλλιως αφουγκράζεται και ζει την ελευθερια ο καθενας , οταν την εχει.
Μην κατηγορεις παλι τους ανθρωπους επειδη δεν μπορεις να τους καταλαβεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το μόνο πράγμα που θα καταφέρεις θα είναι να αναγκάσεις τους συμπολίτες σου να πληρώσουν για να ξαναχτιστεί. Τίποτα παραπάνω.

εκτος και αν δε χρειαζεται πλεον η βουλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Διαφορετικα ατομα προσδίδουν διαφορετικο νοημα στις ιδιες λεξεις και η "ελευθερια" δεν αποτελει εξαιρεση.
Εθελοτυφλία ειναι να πιστευεις πως ολοι ειναι δομημενοι με τετοιο τροπο ωστε να οριζουνε την ιδια κλιμακα μετρισης της ελευθεριας.
Αλλιως αφουγκράζεται και ζει την ελευθερια ο καθενας , οταν την εχει.
Μην κατηγορεις παλι τους ανθρωπους επειδη δεν μπορεις να τους καταλαβεις
Και εσυ μην κατηγορεις εμενα επειδη δεν μπορεις να με καταλαβεις ή μαλλον να καταλαβεις τι εννοω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τι εννοεις ?
Ειπες πως η λεξη ελευθερια ειναι κοινη για ολους και διαφωνησα , μηπως ηθελες να πεις κατι αλλο?
Εκανες λογο για το οτι δεν την εχουνε ορισει ενω εγω σου τεκμηριωσα το αντιθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
εκτος και αν δε χρειαζεται πλεον η βουλη

Στον απόηχο της υπόθεσης Παυλίδη καθένας μπορεί να εκφράζεται όσο συναισθηματικά θέλει. Μένει να δω πόσο καλύτερα θα ξημερώνουν οι μέρες μου όταν κι εσύ μπεις στη Βουλή.


Δεν είναι κοινή η έννοια της ελευθερίας, γιατί σχετίζεται με την έννοια της ασυδοσίας. Το που τελειώνει η ελευθερία και που αρχίζει η ασυδοσία είναι εντελώς υποκειμενικό και το που θέτει ο καθένας τη διαχωριστική γραμμή είναι δεκτό. Προσωπικά αν συμμετείχα (δε νομίζω να το έκανα και ποτέ) στα ΜΑΤ, σαφώς και θα περιορίζα με κάθε δυνατό μέσο οποιονδήποτε επιβουλεύεται πράγματα που άνθρωποι χτίζουν ολόκληρη τη ζωή τους. Είτε ήταν αντεξουσιαστής, είτε φασίστας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δε με ενδιαφερει να μπω στη βουλη. δε θεωρω οτι αυτη η αντιπροσωπευση ειναι δημοκρατικη.

Στον απόηχο της υπόθεσης Παυλίδη καθένας μπορεί να εκφράζεται όσο συναισθηματικά θέλει. /QUOTE]
και εσυ να προσπαθεις να δημιουργεις εντυπωσεις; ή μήπως να βγαζεις αβασιμα συμπερασματα; δε παρακολουθησα την υποθεση παυλιδη, επομενως δε μου εχει προκαλεσει κανενα ιδιαιτερο συναισθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το αν η Βουλή είναι χρήσιμη δεν καθορίζεται απ'το τι ενδιαφέρει εσένα, αυτό φαντάζομαι το καταλαβαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
miv οταν κανει χτιζεται περιουσια με βαση το καπιταλιστικο μοντελο που στηριζεται στην εκμεταλλευση του προλεταριου , τοτε δεν αδικεις την ζωη εκεινων που τα εχτισαν με το να τα καταστρεφεις αλλα δικαιωνεις εκεινους που τους εκμεταλλετηκαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Στον απόηχο της υπόθεσης Παυλίδη καθένας μπορεί να εκφράζεται όσο συναισθηματικά θέλει. Μένει να δω πόσο καλύτερα θα ξημερώνουν οι μέρες μου όταν κι εσύ μπεις στη Βουλή.


Δεν είναι κοινή η έννοια της ελευθερίας, γιατί σχετίζεται με την έννοια της ασυδοσίας. Το που τελειώνει η ελευθερία και που αρχίζει η ασυδοσία είναι εντελώς υποκειμενικό και το που θέτει ο καθένας τη διαχωριστική γραμμή είναι δεκτό. Προσωπικά αν συμμετείχα (δε νομίζω να το έκανα και ποτέ) στα ΜΑΤ, σαφώς και θα περιορίζα με κάθε δυνατό μέσο οποιονδήποτε επιβουλεύεται πράγματα που άνθρωποι χτίζουν ολόκληρη τη ζωή τους. Είτε ήταν αντεξουσιαστής, είτε φασίστας.
Η εννοια αυτης καθαυτης της ελευθεριας ειναι μια τωρα τι του κατεβαζει καθενος το κεφαλι ειναι αλλη δουλεια.Αλλα ελευθερια δεν ειναι το να βαρας ετσι ασκοπα οποιον να ναι ουτε να πετας δακρυγονα οποτε σου κ###σει οπως θεωρουν καποιοι μπατσοι τωρα αν αυτοι αυτο το θεωρουν ελευθερια εε τοτε τι να πω... λιγο λογικη μα λιγο δεν βλαπτει.Επισης αν θεωρεις την βουλη μερος που χτιζουν ανθρωποι ολοκληρη τη ζωη τους εε οκ θα σου πω οτι υπερβαλεις..ημαρτον οχι και ολη μας η ζωη η βουλη...Οσο για την βουλη που ειπες στην αρχη δεν νομιζω οτι θα πηγαινε καποιος εκει ειδικα οταν ειναι δια μετρου αντιθετος με αυτην.Οχι καποιος τουλαχιστον που θελει αμεση δημοκρατια..και η βουλη ΔΕΝ ειναι δημοκρατια ειναι απλα παρηγορια στον αρρωστο..αλλα φυσικα καθενας με τις αποψεις του ολα σεβαστα ειναι.
-----------------------------------------
miv οταν κανει χτιζεται περιουσια με βαση το καπιταλιστικο μοντελο που στηριζεται στην εκμεταλλευση του προλεταριου , τοτε δεν αδικεις την ζωη εκεινων που τα εχτισαν με το να τα καταστρεφεις αλλα δικαιωνεις εκεινους που τους εκμεταλλετηκαν
κατα ενα περιεργο τροπο θα συμφωνησω μαζι σου(:P)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
miv οταν κανει χτιζεται περιουσια με βαση το καπιταλιστικο μοντελο που στηριζεται στην εκμεταλλευση του προλεταριου , τοτε δεν αδικεις την ζωη εκεινων που τα εχτισαν με το να τα καταστρεφεις αλλα δικαιωνεις εκεινους που τους εκμεταλλετηκαν

Αν το προλεταριάτο είναι αριθμητικά μικρότερο απ'την αστική τάξη, δεν έχει κανένα δικαίωμα επιβολής, σε αυτό είμαι κάθετος. Αν το συμφέρον της αστικής τάξης είναι το καπιταλιστικό μοντέλο και η αστική τάξη είναι η πλειοψηφούσα ομάδα, αυτό θα επικρατήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Αν το προλεταριάτο είναι αριθμητικά μικρότερο απ'την αστική τάξη, δεν έχει κανένα δικαίωμα επιβολής, σε αυτό είμαι κάθετος. Αν το συμφέρον της αστικής τάξης είναι το καπιταλιστικό μοντέλο και η αστική τάξη είναι η πλειοψηφούσα ομάδα, αυτό θα επικρατήσει.
Συμφερον ο καπιταλισμος???:lol: τι ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΘΕΕΕ...ΗΜΑΡΤΟΝ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γι'αυτούς που χτίζουν περιουσίες στον καπιταλισμό σαφώς και είναι. Κι αυτοί δεν είναι τα "μεγάλα μονοπώλια" που παπαγαλίζουν κάτι ΚΚΕδες, αυτοί είναι εκατομμύρια άνθρωποι της μεσαίας τάξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
miv δεν ειναι θεμα αριθμητικης η απονομη της δικαιοσυνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αν το προλεταριάτο είναι αριθμητικά μικρότερο απ'την αστική τάξη, δεν έχει κανένα δικαίωμα επιβολής, σε αυτό είμαι κάθετος. Αν το συμφέρον της αστικής τάξης είναι το καπιταλιστικό μοντέλο και η αστική τάξη είναι η πλειοψηφούσα ομάδα, αυτό θα επικρατήσει.

δεν εχει δικαιωμα επιβολης. ομως επιβαλλεται. το καπιταλιστικο μοντελο εχει ηδη επικρατησει. ομως ολα γεννιουνται απο τον διαχωρισμο της κοινωνιας σε ταξεις. εκει ειναι το ζητουμενο και το προβλημα για εμενα.

ετσι και αλλιως η αστικη ταξη ειναι παντα η μειονοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top