Αστυνομία: φταίει για όλα;

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οχι δε νομιζω να συμβαινει κατι τετοιο και ουτε το ισχυριστικα ποτε, αλλα υπαρχουν παρα πολλα περιστατικα βιας απο αστυνομικους προς *ειδικα* μεταναστες και φυσικα και στις πορειες κτλ. Και αυτο ειναι κατι απαραδεκτο. Υποτιθεται οτι η αστυνομια υπηρετει και προστατευει τους πολιτες αλλα δυστυχως αλλο προσωπο μας δειχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αστυνομία και η αστυνομία..Δηλαδή όποιος αστυνομικός κυκλοφορεί είναι άχρηστος και επικίνδυνος?Γιατί δηλαδή πρέπει να το γενικεύουμε?
Δεν σας έχει εξυπηρετήσει ποτέ αστυνομικός?

Και όσο για τα περιστατικά βίας δεν αντιλέγω.Πολλά έχουν συμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οχι δεν ειπα οτι ειναι καθε αστυνομικος ετσι, αλλα αν οι περιπτωσεις ηταν τοσο λιγες δε θα υπηρχε ατιμωρισια. Οχι δεν με εχει εξυπηρετησει ποτε αστυνομικος.
Δεν ειναι απλο πραγμα η βια απο την αστυνομια θα το πω χιλιες φορες. Υποτιθεται οτι υπαρχουν για να υπηρετουν τον κοσμο, να τον προστατευουν ΟΧΙ να κανουν ολα αυτα για τα οποια κατηγορουνται. Ξερω ξερω, σε καθε κλαδο υπαρχουν καλοι και κακοι αλλα ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ να υπαρχουν κακοι στην αστυνομια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*M_anos*

Νεοφερμένος

Ο *M_anos* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει έχεις σχηματίσει μια γνώμη για τους αστυνομικούς.Δεν γίνετε να κάνω κάτι γι'αυτό.Αν δε σε έχουν εξυπηρετήσει ούτε μία φόρα(ούτε καν ας πούμε για την ταυτότητά σου)τότε εντάξει,τι να πω!

Και η βία δεν είναι απλό πράγμα γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δεν ειναι εξυπηρετηση να σου βγαλουν ταυτοτητα, το μινιμουμ της δουλειας τους ειναι και γραφειοκρατικο πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν, όμως, πας με ένα υφάκι "α τον κωλόμπατσο", από αξιοπρέπεια και μόνο θα έπρεπε να σου πετάξει το δελτίο ταυτότητας στη μούρη και να σου πει να το φτιάξεις μόνη σου. Σε μια διμερή σχέση δεν φταίει μόνο ο ένας, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να φταίει μόνο ο ένας. Εγώ, ας πούμε, που δεν πούλησα ποτέ μούρη σε αστυνομικό, δεν αντιμετώπισα και ποτέ κανένα πρόβλημα. Αν κι έχω βριστεί με αστυνομικό κάποτε, αλλά είχα λόγο, δεν το έκανα για το έθιμο που το κάνουν άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Η αστυνομία και η αστυνομία..Δηλαδή όποιος αστυνομικός κυκλοφορεί είναι άχρηστος και επικίνδυνος?Γιατί δηλαδή πρέπει να το γενικεύουμε?
Δεν σας έχει εξυπηρετήσει ποτέ αστυνομικός?

Και όσο για τα περιστατικά βίας δεν αντιλέγω.Πολλά έχουν συμβεί.

Nαι, φυσικά. Είχα παρκάρει σε παρκιγκ γνωστού super-market, κι όταν γύρισα μου είχαν σπάσει το πίσω τζάμι και μ είχαν κλέψει mp3 player γυαλιά ηλίου και κάτι άλλα που είχα στο ντουλαπάκι.

Παίρνω τηλέφωνο, μου λένε θα έρθει κάποιος άμεσα.. Μετά από άπειρα τηλέφωνα και 4 ωρες αναμονής ήρθε ένας με στυλάκι "ενοχλημένου- τι θέλεις τώρα κι εσύ - χάρη σου κάνω που ήρθα."

Αφου μου έκανε την χάρη και κατέγραψε το γεγονός του λέω:

-- βλέπω ότι το υπάρχουν κάμερες στο parking, μήπως έχουν καταγράψει τίποτα?

-- Εγώ τελείωσα την δουλειά μου

-- Κάποιος συνάφελφος σας δηλαδή θα έρθει να εξετάσει αν έχουν καταγράψει κάτι οι κάμερες?

--Αν θες πήγαινε ρώτα εσύ.

Άξιος.. Μπράβο του.. Ναι , μια χαρά με εξυπηρέτησε, μπράβο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένας κινέζος έκλεψε τη τσάντα μου.
Συμπέρασμα: όλοι οι κινέζοι κλέβουν τσάντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν, όμως, πας με ένα υφάκι "α τον κωλόμπατσο", από αξιοπρέπεια και μόνο θα έπρεπε να σου πετάξει το δελτίο ταυτότητας στη μούρη και να σου πει να το φτιάξεις μόνη σου. Σε μια διμερή σχέση δεν φταίει μόνο ο ένας, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να φταίει μόνο ο ένας. Εγώ, ας πούμε, που δεν πούλησα ποτέ μούρη σε αστυνομικό, δεν αντιμετώπισα και ποτέ κανένα πρόβλημα. Αν κι έχω βριστεί με αστυνομικό κάποτε, αλλά είχα λόγο, δεν το έκανα για το έθιμο που το κάνουν άλλοι.


Προσωπικα δεν προκαλω ποτε τους αλλους πρωτη, περιμενω παντα να δω ο αλλος τι θα κανει, ποσο μαλλον την αστυνομια.



@SoZi. Ζητησες να σου πουμε αν μας εχει εξυπηρετησει ποτε αστυνομικος και σου απαντησε ο djohn, που κολλαει αυτο που λες.
Btw εχω ακουσει κ αλλα τετοια περιστατικα παρομοια του djohn.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex$$$

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γενικο σχολιο για ολη τη συζητηση

ΜΗΝ δημιουργειτε ενα κλιμα λυπησης προς τους "καημενους" τους μπατσους που τρωνε ξυλο στις διαδηλωσεις, τους πυροβολουν στο δρομο κ.ο.κ.
Οταν επελεγαν το επαγγελμα που θα ακολουθησουν δεν τα ξεραν αυτα;


λυπάμαι για την άγνοια τους...στην Γερμανία τους προστατεύει ο νόμος τους αστυνομικούς μπορούν να πυροβολήσουν σε διαδήλωση...στην Γαλλία που είχε γίνει έντονη διαμαρτυρία γιατί σε 2 ώρες έσπασε;;Μήπως επειδή εκείνη την ώρα ήρθαν οι αστυνομικοί;;Αυτά είναι γενικά πρέπει να αλλάξει το σύστημα και να μην γίνετε κατάχρηση εξουσίας γιατί τότε γίνονται μπάτσοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
αφου ειπαμε... ο αστυνομικος και ο νεκροθαφτης ειναι μονο για κακο...:thanks::thanks:
τεσπα...:bye::bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μην τα γενικεύετε όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μήπως πεθαίνουν καθημερινά άνθρωποι από αστυνομικούς?

@Δεν είπε κανένας να σκύψουν το κεφάλι και να μην αγωνίζονται

Το λένε οι κρατικοί αξιωματούχοι μέσω των αστυνομικών που πετάνε δακρυγόνα στους διαδηλωτές, χωρίς να υπάρχει λόγος (αν τα λένε καλά η Krou και ο fasdag).

Εντάξει έχεις σχηματίσει μια γνώμη για τους αστυνομικούς.Δεν γίνετε να κάνω κάτι γι'αυτό.Αν δε σε έχουν εξυπηρετήσει ούτε μία φόρα(ούτε καν ας πούμε για την ταυτότητά σου)τότε εντάξει,τι να πω!

Και η βία δεν είναι απλό πράγμα γενικά.

Όταν πήγα να μου βγάλουν την ταυτότητα, ο αστυνομικός αυτός που τις έβγαζε είπε ότι είχαν κλείσει και ότι δε τη βγάζει. Αλλά μετά του είπε ο πατέρας μου ότι είχε πάρει τηλέφωνο και του είχαν πει ότι στις 1 κλείνουν (ήταν δώδεκα και μισή).

Καθίσαμε λοιπόν, μέχρι να βγάλει το δελτίο πέρασε κάμποση ώρα, και όταν μου είπε να βάλω την υπογραφή μου, πέταξε το δελτίο και ένα στυλό πάνω στο γραφείο του (χωρίς να υπάρχει καρέκλα, χωρίς να είμαι άνετα), και με ένα υφάκι σαν να μου λέει να πάω να πνιγώ, μου είπε "άντε, βάλε την υπογραφή σου να τελειώνουμε!". Και μάλιστα, αυτός είναι ο λόγος που στην ταυτότητά μου δε βρίσκεται η υπογραφή μου, αλλά ένα (αρχικό γράμμα επιθέτου)+Αλέξανδρος (με είχε πιάσει τόση αμηχανία αυτή τη στιγμή, που έγραψα αυτό, αντί του αντιστρόφου).
Και τώρα αν θέλω να έχω την κανονική μου υπογραφή στην ταυτότητα, θα πρέπει να πληρώσω 300 ευρώ...

Άλλη μια φορά είχαν τρακάρει το αμάξι του πατέρα μου, και είχε πάει να το καταγγείλει, και μάλιστα είχε βρει κομμάτια του άλλου αυτοκινήτου (οπότε θα μπορούσαν να ψάξουν να βρουν σε ποιο θα ταίριαζε), αλλά αυτοί είπαν "τί μπορούμε εμείς να κάνουμε;".

Μην τα γενικεύετε όλα!

Δεν είναι γενίκευση, δε βάζουμε όλους τους αστυνομικούς στο ίδιο τσουβάλι, απλώς οι περισσότεροι κάθε άλλο παρά μας εξυπηρετούν και επιτελούν σωστά το έργο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Προσωπικα τους αστυνομικους με μπλε (ή στρουμφακια :P ) δε τους εχω σε τοσο χαμηλη εκτιμηση οσο τα ΜΑΤ, δηλαδη νταξ πιστευω οτι σιγουρα υπαρχουν και πολλοι που κανουν σωστα τη δουλεια τους αλλα σαφως υπαρχουν και κακοι. Για τα ΜΑΤ ομως αμφιβαλλω κατα πολυ, κ αν υπαρχουν θα ειναι τραγικη μειοψηφια. Δε πας να γινεις ΜΑΤ αν δεν εχεις την καυλα να ριξεις και ξυλο κ δακρυγονα και και και.
https://el.wikipedia.org/wiki/ΜΑΤ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
γιατι νομιζεις τους ρωτανε πριν τους στειλουν στα ματ;;; ρωτα καποιους και θα δεις αντι να τους τοποθετησουν σε τμημα τους βαζουν εκει η οπου αλλου μπορεις να φανταστεις..
ομως ναι να ξερεις κανεις δεν εχει λοξα να ριχνει ξυλο σε κοσμο.. γιατι αν δεχεσαι οτι τα ματ γουσταρουν να δερνουν πρεπει να δεχτεις οτι και καποιοι πανε στην πορεια μονο για να καψουν...
αρα φταιει για ολα η αστυνομια ή οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι τους στελνουν εκει, δεν ειναι δυνατον να βαζουν ετσι ατομα στις ειδικες δυναμεις.
Εννοειται οτι καποιοι πηγαινουν στις πορειες για να κανουν μπαχαλα και γι'αυτο λεγονται Μπαχαλοι.Ξερεις, οι "γνωστοι-αγνωστοι" κουκουλοφοροι. Αλλα ο απλος λαος δε φταιει σε τιποτα για αυτο, πρεπει να διαμαρτυρηθει για αυτα που συμβαινουν.
Οσο για την ερωτηση αυτη, αν ειχε απλη απαντηση δε θα καναμε τοσες σελιδες κουβεντα.
-----------------------------------------
Δειτε αυτο παντως:

European Capitals with Good Police Forces, % of Residents Saying the Police is doing a Good Job

Good job
(%)
Helsinki 89% Berlin 70%
Edinburgh 84% Stockholm 69%
Copenhagen 83% Luxembourg 69%
Vienna 83% Belfast 68%
Dublin 82% Paris 67%
London 79% Brussels 63%
Budapest 77% Madrid 61%
Amsterdam 74% Rome 60%
Lisbon 70% Athens 52%

https://www.europeansafetyobservatory.eu/doc/Crime and Security in European Capitals.pdf

τελευταια η Αθηνα :/

Και σε ενα αρθρο στην Ελευθεροτυπια γραφει οτι εχουμε απο τα χαμηλοτερα ποσοστα εξιχνιασης εγκληματων στην Ευρωπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
και γω κρου σου λεω οτι τα ματ δεν ειναι ειδικες δυναμεις. ειναι μια υπηρεσια οπως η τροχαια η το τμημα. και μολις βγαινουν απο σχολες υπαρχουν θεσεις που καλυπτουν και καλυπτονται βαση της σειρας εξοδου.... ουτε εκπαιδευση ουτε ειδικες δυναμεις ουτε τιποτα διαφορετικο..
α και αυτο το οι μπατσοι βαζουν κουκουλα για να κανουν την ζημια αφηστε το ρε παιδια για τον τσιπρα και τους αλλους.. δε γουσταρω να βλεπω νεα παιδια σαν και σας με τετοια λογικη και τετοιο σκεπτικο να μασατε κουτοχορτο... ειναι δυνατο βρε σεις να παει ο μπατσος να καψει το συναδελφο του;; ελεος τα ισοπεδωνουν ολα οι αλλοι αλλα και σεις οι νεοι;; δεν εννοω εσενα εδω κρου ετσι;
τωρα για τα δακρυγονα σας λεω οτι ειμαι κατα αλλα βρειτε μου εσεις τροπο να σταματησεις το κυμα!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st@vr@ki$

Νεοφερμένος

Ο ΣΤΑΥΡΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Και φυσικα δεν ειναι ολοι ενοχοι . Πρεπει να γινει διαχωρισμος σε αστυνομους και μπατσους. Η αστυνομια σαν συνολο ειναι ο αποδιοπομπαιος τραγος τους οποιους το κρατος και το παρακρατος κανει να φαινονται ενοχοι στα ματια μας για να μας αποπροσανατολισει απ τους πραγματικους ενοχους.Σαν συνολο ειναι απαραιτητη η αστυνομια. Τωρα καθε τραμπουκος - Ροκυ Μπαλμποα που γουσταρει να ριχνει ξυλο και του μειναν αποθημενα απ το μπαμπα στη χουντα, τι να κανουμε δυστυχως υπαρχουν και πολλοι μαλιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top