Αστυνομία: φταίει για όλα;

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Από τη στιγμή που όταν συλλαμβάνεται κουκουλοφόρος και βγαίνει ο κάθε παπάρας και κατηγορεί για φασισμό, ενώ την επόμενη μέρα κατηγορούν για έλλειψη αστυνόμευσης, σε συνδυασμό με την έλλειψη ψυχολογικού τεστ, λογικό είναι. Όταν η αστυνομία, από τη μία, γίνεται όργανο της κάθε κυβέρνησης κι απ'την άλλη με ένα τηλεφώνημα κάποιου αριστερού βουλευτή αφήνουν ρεμάλια με φάκελο ελεύθερα, λογικό είναι. Καμία σχέση δεν πρέπει να έχει με την πολιτεία, αρνούμαι καν να θεωρείται ο ΥΠΕΣ πολιτικός προιστάμενος. Η Αστυνομία πρέπει να έχει το δικό της σύστημα διεκπεραίωσης έργου και ηγέτης να είναι μόνο ο Αρχηγός της και κανένας παπάρας υπουργός. Το ίδιο, δηλαδή, που πρέπει να γίνει και σχεδόν σε όλα τα δημόσια ιδρύματα. Δεν έχει καν την επάρκεια ο κάθε παπαρολόγος πολιτικάντης να ξέρει τη δουλειά της αστυνομίας καλύτερα απ'τη διοίκησή της. Από τη στιγμή που κράτος=κόμμα, δεν πρόκειται να λυθεί τίποτα. Και σ'αυτό δεν φταίει αποκλειστικά το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ, φταίει οποιοσδήποτε βγαίνει και απαιτεί απ'τον υπουργό να έχει δικαιοδοσία, όποτε γουστάρει, επάνω στον Αρχηγό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η αστυνομια τι ρολο, εν τελει, εχει μιχαλη;
α επιπλεον η αστυνομια συνηθως συλαμβανει διαδηλωτες και οχι "κουκουλοφορους"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ποτε συνελαβε η αστυνομια κουκουλοφορο να κανουμε ανασταση επιτελους;;; μονο διαδηλωτες ακουω να συλλαμβανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η Αστυνομία έχει ρόλο την προστασία του πολίτη πέρα από κάθε λαικισμό και υστερία από ανθρώπους που φαντασιώνονται ότι δεν άλλαξε τίποτα στην Αστυνομία απ'την εποχή της ΕΑΤ-ΕΣΑ. Προσωπικά δεν έχω συλληφθεί ποτέ σε πορεία κι αν και δεν έχω φάει τα νιάτα μου στους δρόμους, έχω πάει σε αρκετές. Αντίθετα, πολλοί συμπορίτες στο δρόμο είχαν τέτοια συμπεριφορά και στάση που κι εγώ, αν ήμουν αστυνομικός, παρ'ολο που δεν έχω σχέση με τη...δεξιά (του Κυρίου;), θα τους έκανα προσαγωγή, αν όχι σύλληψη. Ένα κόμμα, το οποίο θα προτιμούσα να μην υπήρχε καν γιατί δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό στην πολιτική ζωή του τόπου, καταφέρνει σχεδόν πάντα να διατηρεί τις πορείες του σε απολύτως συντεταγμένο και ειρηνικό στυλ. Αν και λέω ευθέως ότι για το συγκεκριμένο κόμμα οι πορείες είναι έθιμο, δεν είναι ουσία, εδώ και πολλά χρόνια. Δεν ξέρω, τελικά, άσχετα αν ο κύριος Τσίπρας θέλει να πείσει για το αντίθετο, ορισμένοι (δε λέω όλοι) απ'τους διαδηλωτές προκαλούν οι ίδιοι την-σαφώς υπερβολική και συχνά παράνομη-αντίδραση των ΜΑΤ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ποτε συνελαβε η αστυνομια κουκουλοφορο να κανουμε ανασταση επιτελους;;; μονο διαδηλωτες ακουω να συλλαμβανει...
συλλαμβάνουν και κουκουλοφόρους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δεν απαντησες ομως

μπορει καμια φορα να προκαλουν οι διαδηλωτες (αν δε ειχε τετοια σταση η αστυνομια δε θα ειχαν λογο να προκαλεσουν βεβαια) αλλα οπως ειπες κ εσυ ειναι συχνα παρανομη και υπερβολικη η αντιδραση επομενως δε δικαιολογειται. ας μη μιλησουμε για το συγκεκριμενο κομμα γιατι κοκκορευεται ως κομμα του λαου αλλά άλλα δειχνει.
-----------------------------------------
συλλαμβάνουν και κουκουλοφόρους

οχι
δειξε πηγη αν εχεις, εγω δε θυμαμαι να εχει γινει ποτε (αφου ειναι συνενοημενοι το χουμε δει τοσες φορες...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η αστυνομια εχει ως καθηκον να προστατευει τους νομους
που κολλαει ο τσιπρας δε μπορω να καταλαβω. γενικοτερα πολλοι χαρακτηριζουν τον ΣΥΡΙΖΑ ως καπως μετριοπαθη.

και εν τελει, σε ποιον λογοδοτουν αυτα τα ατομα που παραβιαζοντας νομους, χτυπουν διαδηλωτες;

μπορεις παντα να χρησιμοποιεις σχολια για λαϊκισμους κτλ. ομως προσεξε μπορει να πεφτεις στην ιδια τρυπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν απαντησες ομως

μπορει καμια φορα να προκαλουν οι διαδηλωτες (αν δε ειχε τετοια σταση η αστυνομια δε θα ειχαν λογο να προκαλεσουν βεβαια) αλλα οπως ειπες κ εσυ ειναι συχνα παρανομη και υπερβολικη η αντιδραση επομενως δε δικαιολογειται. ας μη μιλησουμε για το συγκεκριμενο κομμα γιατι κοκκορευεται ως κομμα του λαου αλλά άλλα δειχνει.
-----------------------------------------


οχι
δειξε πηγη αν εχεις, εγω δε θυμαμαι να εχει γινει ποτε (αφου ειναι συνενοημενοι το χουμε δει τοσες φορες...)



Mα με το που πάνε τα ΜΑΤ εκεί αρχίζουν τις βρισιές και τα συνθήματα.Με συνοπτικές διαδικασίες.

Η πηγή μου δεν είναι γραπτή.
Και άμα τα ΜΜΕ δεν λένε για συλλήψεις κουκουλοφόρων δεν σημαίνει ότι δεν γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η διαφορά είναι πως όταν σε μια πορεία, που γίνεται ειρηνικά, και περιλαμβάνει μέχρι και παιδάκια 10 χρονών, 50 κάφροι πάνε να σπάσουνε το αστυνομικό τμήμα επειδή έτσι τους τη βίδωσε, με σύγχωρείς πάρα πολύ αλλά δε μπορούν να έχουν καμία απαίτηση. Εγώ προσωπικά δεν ακούω συχνά να συλλαμβάνονται διαδηλωτές με σωστή στάση. Άλλο προσαγωγή, άλλο σύλληψη. Η προσαγωγή γίνεται απλά για να διασαφηνιστούν λεπτομέρειες και κατόπιν ο άλλος πάει σπιτάκι του, δεν είναι σύλληψη αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
κατα βαση, νομιζω οτι δε γινονται. τα ματ τα βριζουν επειδη ουκ ολιγες φορες εχουν χτυπησει πορειες. δε το δικαιολογω ομως. δεν ειναι οι παντες "αθωοι"(τι ανουσια λεξη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Mα με το που πάνε τα ΜΑΤ εκεί αρχίζουν τις βρισιές και τα συνθήματα.Με συνοπτικές διαδικασίες.

Η πηγή μου δεν είναι γραπτή.
Και άμα τα ΜΜΕ δεν λένε για συλλήψεις κουκουλοφόρων δεν σημαίνει ότι δεν γίνονται.


και οι βρισιες και τα συνθηματα αξιζουν δακρυγονα (=αναπνευστικα και αλλα προβληματα-οπως ειχα πει μια συμμαθητρια μου ειχε τυφλωθει προσωρινα) ε;


Σιγα μη περιμενω να ενημερωθω για τις πορειες απο τα ΜΜΕ. Δε πιστευω οτι γινεται γιατι αν γινονταν η αστυνομια θα κοκκορευοταν μια χαρα οτι καταφερε να συλλαβει τους ταραξιες. (και μακαρι να το εκανε αλλα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Μα τα ΜΜΕ παραπληροφορούν, όχι με σκοπό να παραπληροφορήσουν, αλλά με σκοπό να εξυπηρετήσουν κάποια συμφέροντα. Αν όντως γίνεται γιατί να το κρύψουν? Γιατί να μην πουν "να, συλλάβαμε 1-2-3 κουκουλοφόρους" αποδεικνύοντας τέλος πάντων οτι κάτι κάνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
τουλαχιστον στο κρατικο καναλι θα το ανακοινωναν αν γινοταν κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και οι βρισιες και τα συνθηματα αξιζουν δακρυγονα (=αναπνευστικα και αλλα προβληματα-οπως ειχα πει μια συμμαθητρια μου ειχε τυφλωθει προσωρινα) ε;

μπορεί να μην αξίζουν δακρυγόνα αλλά αν ''φουντώσουν'' οι βρισιές και αρχίσουν και τίποτα πέτρες να πέφτουν τότε δεν θα μείνουν άπραγοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οι πορειες δεν εχουν ως στοχο τα μπαχαλα. εξ ορισμου το να λες οτι υπαρχουν ειρηνικες πορειες ειναι αφελες. δεν ειναι η πορεια που θα κανει επεισοδια, εκτος και αν βεβαια εννοεις τις στιγμες που τα ματ κλεινουν το δρομο στις πορειες. τοτε πιστευω οτι τη βια την ασκουν τα ματ στη πορεια, αφου τους εμποδιζουν να διαδηλωσουν. ξερω παραδειγματα "σωστων" διαδηλωτων οι οποιοι συνεληφθησαν επειδη φοραγαν πρασινα παπουτσια. πιο σωστα επειδη βρεθηκαν σε λαθος μερος, τη στιγμη που πηραν εντολη για προσαγωγες. παρ'ολα αυτα ακομα τραβιουνται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η διαφορά είναι πως όταν σε μια πορεία, που γίνεται ειρηνικά, και περιλαμβάνει μέχρι και παιδάκια 10 χρονών, 50 κάφροι πάνε να σπάσουνε το αστυνομικό τμήμα επειδή έτσι τους τη βίδωσε, με σύγχωρείς πάρα πολύ αλλά δε μπορούν να έχουν καμία απαίτηση. Εγώ προσωπικά δεν ακούω συχνά να συλλαμβάνονται διαδηλωτές με σωστή στάση. Άλλο προσαγωγή, άλλο σύλληψη. Η προσαγωγή γίνεται απλά για να διασαφηνιστούν λεπτομέρειες και κατόπιν ο άλλος πάει σπιτάκι του, δεν είναι σύλληψη αυτό.

ποιοι δε μπορουν να εχουν καμια απαιτηση;
κ εγω ακουω πολυ συχνα να συλλαμβανονται ατομα στην τυχη απλα επειδη ηταν εκει, σε φαση οποιον καταφεραν να φτασουν πιανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μπορεί να μην αξίζουν δακρυγόνα αλλά αν ''φουντώσουν'' οι βρισιές και αρχίσουν και τίποτα πέτρες να πέφτουν τότε δεν θα μείνουν άπραγοι

δε χρειαζονται αυτα για να κανουν κατι.


δε μπορω να καταλαβω γιατι θεωρουμε δεδομενο οτι τα ματ πρεπει να βρισκονται κοντα στις πορειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οποιοσδήποτε βρεθεί κοντά σε τέλεση αξιόποινης πράξης έχει πιθανότητα να προσαχθεί για να δώσει εξηγήσεις, λογικό μου ακούγεται. Ο άλλος δεν ξέρει αν εσύ είσαι στις διάφορες ομάδες και του το παίζεις παρθένα. Και η προσαγωγή, λέμε, δεν σημαίνει σύλληψη. Προσαγωγή σημαίνει οτι πας στη ΓΑΔΑ και το βράδυ γυρνάς στο σπιτάκι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εγω το βρισκω απαραδεκτο, ειδικα απο τη στιγμη που γινονται με το γνωστο βιαιο τροπο. Αντι να κυνηγανε τους κουκουλοφορους κυνηγουν τους διαδηλωτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
λογικεψου λιγο, κατηγορηθηκαν.
δεν ειναι τοσο απλο οσο το παρουσιαζεις.

βεβαια, συμφωνα με τη λογικη σου μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα, τι να κανουμε. αλλωστε δημοκρατια δε θελουμε να αποκαλουμαστε;

απαντησε. τι γινονται με ολους τους αστυνομικους που ξυλοκοπουν αδικα, διαδηλωτες (και οχι μονο). αυτοι που λογοδοτουν;
ετσι προστατευουν τους πολιτες; με δακρυγονα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top