Αρχιτεκτόνων Μηχανικών vs Πολιτικών Μηχανικών

renoskiller44

Νεοφερμένος

Ο Ρένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
"Δεν το είπα σαν βρισιά εσύ το έλαβες έτσι. Είπα και πριν ο αρχιτέκτονας είναι πιο μουράτο επάγγελμα από τον πολιτικό μηχανικό αλλά δικαιωματικά είναι κατώτερο. Αυτό που είπα είναι ότι αν δεν σου αρέσει η τέχνη μακριά από αρχιτεκτονική (ενώ στους πολιτικούς μηχανικούς δεν ισχύει αυτό). Μπράβο σου που παραδέχεσαι ότι υπάρχει μια αμοιβαία σύνδεσης τέχνης και αρχιτεκτονικής."

Βασικα,το ειπες σαν βρισια και αυτο φαινεται και απο το "...παραδεχεσαι οτι υπαρχει μια αμοιβαια συνδεση..." .Γιατι να μην το παραδεχτω?Ντροπη ειναι?

"Συνοπτικά την ευθύνη για την σημερινή κατασταση την έχετε και εσείς ως φοιτητικός σύλλογο γιατί αντί να κοιτάξετε να διεκδικήσετε τα αυτονόητα δηλαδή να έχετε εσείς την αποκλειστικό δικαίωμα της σχεδίασης ενός κτηρίου ασχολείστε με το ΔΝΤ το μεταναστατικό και άλλα άσχετα. Την ίδια στιγμή το ΤΕΕ (που τον κυβερνούν πολιτικοί μηχανικοί) έχουν μετατρέψει τους πολιτικούς μηχανικούς σε υπερμηχανικούς. Μην κοροιδευόσαστε μεταξύ σας ούτε ο πολιτικός μηχανικός δεν πρέπει να έχει δυνατότητα να υπογράψει αρχιτεκτονικά σχέδια που έχει ένα μάθημα σχεδίου όπως και εσείς δεν πρέπει να να έχετε την δυνατότητα να υπογράψετε στατικές μελέτες επειδή έχετε στο πρόγραμμα σας 1, 2 ειδικά μαθήατ.Τι να πούνε και οι ΗΜΜΥ μηχανολόγοι που ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες μπορούν να υπογράψουν και οι πολιτικοί και οι αρχιτέκτονες μηχανικοί."

Να σου πω την αληθεια ουτε που γνωριζα οτι μπορουμε οι αρχιτεκτονες να υπογραφουμε ηλεκτρομηχανολογικες μελετες...σε αυτο παω πασο γιατι δεν ξερω τιποτα σχετικα...Οσο για τον αν εμεις οι αρχιτεκτονες δεν πρεπει να υπογραφουμε στατικες μελετες κτηριου,πρεπει να διαφωνησω(οχι ακριβως διαφωνησω αλλα να προβαλλω μια αλλη οπτικη γωνια)...Οταν μια συμφοιτητρια μου θελησε να κανει μια ασκηση στην Αρχιτεκτονικη Συνθεση εμπνευσμενη απο εναν πινακα του Kazimir Μalevich η καθηγητρια της ειπε πως πρεπει να μαθει την αλφα-βητα και μετα να γραψει ποιημα...Και τι θελω να πω με αυτο?Εγω μαθαινω λιγη απο την αλφα-βητα του Πολιτικου Μηχ.-λιγη αλλα αρκετη για να καταφερω να κανω ενα μερος της δουλειας του(πολυ μικρο ομολογουμενως)...Ο Πολιτικος Μηχ. ομως δεν προκειται να μαθει ουτε πως να προφερει τη δικη μου αλφα-βητα...νομιζω απαντησα επαρκως...βεβαια,πρεπει να ομολογησω οτι το ηθικα σωστο θα ηταν αυτο που λες και αυτο κανονικα θα επρεπε να γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μετά τα videakia που μου δέιξατε ο παρθενώνας άρχισε να μου αρέσει :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renoskiller44

Νεοφερμένος

Ο Ρένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
"Αν πας σε αρχιτεκτονική σχολή χωρίς να σου αρέσει η τέχνη τη σχολή θα την μισήσεις και θα φύγεις με ελαφρά πηδηματάκια."

Αν θες την προσωπικη μου αποψη,δεν νομιζω να μπαινει καποιος που δεν αγαπαει την τεχνη στην αρχιτεκτονικη in the first place για να πω την αληθεια Ο_ο...Βεβαια,οσοι δεν παιρνουν στους πολιτικους μηχανικους επιλεγουν την αρχιτεκτνικη επειδη νομιζουν πως ειναι παρεμφερης σχολη...αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...

"Στη εποχή εκείνη πολλά σπίτια χτίζοντουσαν αυθαίρετα έτσι σε αγρούς. Δεν θεωρώ ότι έτσι πρέπει να γίνεται αλλά έτσι γινόταν. Το νομιμοποιήσαμε όπως αρκετοί άλλοι με μια υπογραφούλα μηχανικού."

Αυτο το αυθαιρετα θα μας φαει στην Ελλαδα!!!!!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα(πολιτικο υπονοουμενο-το κοβω εδω!)

"Παρόλα αυτά η αρχιτεκτονική ξέρω ότι δεν είναι για μένα αν και δεν θα είχα πρόβλημα με το σχέδιο γιατί συχαίνομαι τα μουσεία, δεν αγοράζω ΄πανάκριβα πράγματα για καλοπιστικους λόγους "πίνακες, αγάλματα", δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο έρχονται από όλο τον κόσμο για να θαυμάσουν τον παρθενώνα (που ο μόνος λόγος που δεν έχει πέσει είναι εξαιτίας των πανάκριβων συντηρήσεων που του κάνουν"

συγγνωμη ρε,με το χερι στην καρδια,αυτο το τελευταιο το πες σοαβαρα ή εκανες πλακα?...οχι τιποτα αλλο,απλα να δω αν θα βαλω τα κλαματα,αν θα γελάσω ή θα πηδηχτω απ'το παραθυρο? no comment φιλε...εδω ταιριαζει με περισση ευστοχια η φραση "ΕΛΕΟΣ!"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μετά τα videakia που μου δέιξατε ο παρθενώνας άρχισε να μου αρέσει :redface:
Το link μου μπήκες να το δεις;;

(Αστειευόμενη τα έλεγα αυτά για τους νοσηλευτές vs αρχιτέκτονες-πολιτικούς μηχανικούς...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SilentWhisper

Νεοφερμένος

Ο tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
inception vs prison break το topic :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
To paradox του disagreement είναι ότι έχουμε μια θέση με επιχειρήματα και μια θέση χωρίς επιχειρήματα.Γι'αυτό εκνευρίζεται το παιδί.
Επιχειρήματα έχω και τα παρέθεσα!Μπορεί να μη σας καλύπτουν κι αυτό είναι δεκτό:)Άλλωστε ξεκαθάρισα ότι δεν υποστηρίζω τον πολιτικό μηχανικό έναντι του αρχιτέκτονα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Aυτά τα vs θα μας φάνε στην Ελλάδα...
Στην αγορά εργασίας να δω πως με τα κόμπλεξ περί vs θα τα βγάλτε πέρα, όπου εκεί μιλούν τα έργα του καθενός και όχι τα μεγέθη,...κτλ

μέχρι και υπογραφή έβαλα ένα παρόμοιο και επίκαιρο vs :P
για να ηρεμείστε ακούστε λίγο visi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Επιχειρήματα έχω και τα παρέθεσα!Μπορεί να μη σας καλύπτουν κι αυτό είναι δεκτό:)Άλλωστε ξεκαθάρισα ότι δεν υποστηρίζω τον πολιτικό μηχανικό έναντι του αρχιτέκτονα:)

No you don't.Αν εσύ δεν ξέρεις τι σημαίνει επιχείρημα,that's not my fault.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
No you don't.Αν εσύ δεν ξέρεις τι σημαίνει επιχείρημα,that's not my fault.
Μάλλον δε σε κάλυψαν:)Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχω επιχειρήματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tyrex

Νεοφερμένος

Η tyrex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Άλλο το τι γίνεται κι άλλο το τι θα έπρεπε να γίνεται ;)
για αυτο τα κτηρια ειναι ολα κλεψιτυπιες και χαλια...συνεργαστειτε πολιτικοι και αρχιτεκτονες γιατι χανομαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
για αυτο τα κτηρια ειναι ολα κλεψιτυπιες και χαλια...συνεργαστειτε πολιτικοι και αρχιτεκτονες γιατι χανομαστε...

+1

Εδώ βέβαια πρέπει να πούμε ότι κι οι αρχιτέκτονες δεν πάνε πίσω στις κλεψιτυπίες, υπάρχουν αρκετοί, παλιοί και νέοι που τους λείπει η έμπνευση και η πρωτοτυπία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
κανονικά θα έπρεπε αυτές οι δυο σχολές να ήταν μια σχολή
πιστεύω έτσι θα ήταν καλύτερα τα πράγματα από εργασιακής πλευράς και δεν θα υπήρχαν αυτές οι κόντρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εγω να σας πω την αληθεια για πολυ καιρο αυτους τους 2 τους μπερδευα και θυμαμαι μου ελεγαν αυτο ακριβως...οτι δηλ ο αρχιτεκτονας ειναι πιο καλλιτεχνικος...μαλλον αυτη η αποψη εχει επικρατησει....
σε λιγο θα πουν οτι ο αρχιτεκτωνας ειναι διακοσμητης....?!?
οσον αφορα αυτο που λενε καθηγητες πολιτικων μηχανικων μην σοκαρεσαι ....
εχω ακουσει εγω απο καθηγητες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vi2m

Νεοφερμένος

Η vi2m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
κανονικά θα έπρεπε αυτές οι δυο σχολές να ήταν μια σχολή
πιστεύω έτσι θα ήταν καλύτερα τα πράγματα από εργασιακής πλευράς και δεν θα υπήρχαν αυτές οι κόντρες...

Αν κάποιος δεν ξέρει το αντικείμενο του πολιτικού μηχανικού και του αρχιτέκτονα (και όχι μόνο βλέποντας
τίτλους μαθημάτων στο πρόγραμμα σπουδών), είναι προτιμότερο να είναι συγκρατημένος στις προτάσεις του!:)

Διαφορετικές σχολές, διαφορετικές γνώσεις, διαφορετικό αντικείμενο.
Οι δύο αυτές κατηγορίες μηχανικών δεν καταπιάνονται μόνο με οικοδομικά κτήρια. Αυτό είναι ένα πολύ μικρό
μέρος της απασχόλησης. Τα πεδία είναι πολύ πολύ ευρύτερα και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συγχέονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
κανονικά θα έπρεπε αυτές οι δυο σχολές να ήταν μια σχολή
πιστεύω έτσι θα ήταν καλύτερα τα πράγματα από εργασιακής πλευράς και δεν θα υπήρχαν αυτές οι κόντρες...

Αν ήξερες τι κάνει ο ένας και ο άλλος nPb δεν θα το έλεγες αυτό. Το αντικείμενο του πολιτικού μηχανικού δεν είναι μόνο τα σπίτια, οπότε αν έμπαιναν και αρχιτεκτονικά μαθήματα θα γινόταν αβάσταχτο το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών για τους φοιτητές των τμημάτων πολιτικών μηχανικών. Η αρχιτεκτονική σύνθεση και η αντοχή μιας κατασκευής είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joan_0637

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καταρχάς, τόσο οι 2 σχολές όσο και τα 2 επαγγέλματα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, οπότε δεν υφίσταται καν το vs!!!
Για να υπάρχει αρμονία, ομοιομορφία κλπ. εννοείται πως θα πρέπει να συνεργάζονται πολ.μηχανικός και αρχιτέκτονας.
Ωστόσο, επειδή ο αρχιτέκτονας κοστίζει, πολλές φορές υποκαθιστάται από τον πολιτικό μηχανικό.
Σε καμιά περίπτωση όμως ο αρχιτέκτονας δεν δίνει "διακοσμητικές πινελιές" σ'ένα κτήριο!!Απ'τη σχολή ακόμα μαθαίνεις πως όταν τραβάς μια γραμμή πρέπει να ξέρεις το γιατί το κάνεις. Μαθαίνεις περί ομορφιάς, αισθητικής, αρμονίας, αναλογίας.. Και μπορεί να ακούγονται όλα αυτά θεωρητικά, αλλά σίγουρα έχουν να κάνουν με την ποιότητα ζωής, που θα πρέπει να μας απασχολεί όσο και το αν θα πέσει το κτήριο ή όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για να μην μπερδευεστε

αυτα που φτιαχνουν οι αρχιτεκτονες ειναι για τα μουσεια
αυτα που φτιαχνουν οι πολιτικοι μηχανικοι για τα νεκροταφεια


αστειευομαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
για να μην μπερδευεστε

αυτα που φτιαχνουν οι αρχιτεκτονες ειναι για τα μουσεια
αυτα που φτιαχνουν οι πολιτικοι μηχανικοι για τα νεκροταφεια


αστειευομαι :)

Διαβαζω αυτο το μηνυμα για τα νεκροταφεια στις 5:12 το πρωι και παρατηρω οτι εχεις γραψει 666 μηνυματα :worry::confused::upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
o Θεος να φυλαξοι,ενα ακομα για να φυγουμε απο την στενωπο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
ένας πολιτικος μηχανικος με ποιον άλλον κλάδο μηχανικού μπορεί να συνεργαστεί(να ανοίξει ΓΡΑΦΕΊΟ)??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top