[Αρχείο] Συζητήσεις για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τα Μηχανογραφικά γίνονται με βάση τα θέλω και όχι τα μόρια!Μην επηρεάζεστε!
Αν σας αρέσει και η Ιατρική και η Λογοθεραπεία αλλά προτιμάτε τη 2η γιατί νομίζεται οτι εκεί θα είστε χαρούμενοι όταν ξυπνάτε το πρωί,βάλτε τες και τις 2,απλά την 2η πιο ψηλά.Μην κοιτάτε βάσεις από προηγούμενα έτη.Μπορεί φέτος η Λογοθεραπεία να έχει υψηλότερη βάση από την Ιατρική.Μας εγγυάται κάποιος το αντίθετο?

Tρομερά άτοπο και ακραίο το παράδειγμά σου. Ούτε καν.
Συνεχίζοντας, έχω να πω ότι δε μπορείς εσύ να υποδείξεις σε κανέναν τα κριτήρια με τα οποία θα επιλέξει την σχολή που θα σπουδάσει.
Ζεις στην Ελλάδα του 2012, όπου το "τι θέλω" εξαρτάται από το "τι μπορώ". Κι εγώ μπορεί να θέλω να γίνω αστροναύτης, ή να θέλω να σπουδάσω στο cambridge. Νομίζεις πως μπορώ;
Κάθε μαθητής (και κάθε οικογένεια) έχει διαφορετικές ευχέρειες, διαφορετικά προβλήματα κ.τ.λ.
Δεν είναι τόσο απλη αυτή η απόφαση. Για φαντάσου ένα παιδί, π.χ., που μένει στο τάδε μέρος, και ακολουθεί την λογική σου επιλέγοντας την τάδε σχολή στην τάδε πόλη, επειδή είναι η καψούρα του. Δεν έχει, όμως, λεφτά να φύγει, γιατί ο ένας από τους δύο γονείς είναι άνεργος, και ο άλλος παίρνει 550 ευρώ. Το παιδί αυτό αυτομάτως χάνει την σχολή του.

(Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι σκέφτεσαι λάθος. Απλώς, ό,τι ισχύει στο δικό σου μυαλό και στο δικό σου σπίτι, δε σημαίνει ότι ισχύει και παντού.)

Πιστεύω ότι ο καθένας από εμάς πρέπει να ζυγίσει τα "θέλω" και τα "μπορώ", να τα εκτιμήσει σωστά κατόπιν συζήτησης με τα αρμόδια πρόσωπα, και ύστερα να καταλήξει σε ένα συμπέρασμα.
Δυστυχώς, όταν πηγαίνεις φοιτητής στα 18 σου, θέλοντας και μη, έστω και ελάχιστα, εξαρτάσαι από τους γονείς. Οπότε, η απόφαση δεν είναι μόνο προσωπική. Εκτός, βέβαια, αν δεν υπάρχουν σε μια οικογένεια τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο μέσος Έλληνας.

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Tρομερά άτοπο και ακραίο το παράδειγμά σου. Ούτε καν.
Συνεχίζοντας, έχω να πω ότι δε μπορείς εσύ να υποδείξεις σε κανέναν τα κριτήρια με τα οποία θα επιλέξει την σχολή που θα σπουδάσει.
Ζεις στην Ελλάδα του 2012, όπου το "τι θέλω" εξαρτάται από το "τι μπορώ". Κι εγώ μπορεί να θέλω να γίνω αστροναύτης, ή να θέλω να σπουδάσω στο cambridge. Νομίζεις πως μπορώ;
Κάθε μαθητής (και κάθε οικογένεια) έχει διαφορετικές ευχέρειες, διαφορετικά προβλήματα κ.τ.λ.
Δεν είναι τόσο απλη αυτή η απόφαση. Για φαντάσου ένα παιδί, π.χ., που μένει στο τάδε μέρος, και ακολουθεί την λογική σου επιλέγοντας την τάδε σχολή στην τάδε πόλη, επειδή είναι η καψούρα του. Δεν έχει, όμως, λεφτά να φύγει, γιατί ο ένας από τους δύο γονείς είναι άνεργος, και ο άλλος παίρνει 550 ευρώ. Το παιδί αυτό αυτομάτως χάνει την σχολή του.

(Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι σκέφτεσαι λάθος. Απλώς, ό,τι ισχύει στο δικό σου μυαλό και στο δικό σου σπίτι, δε σημαίνει ότι ισχύει και παντού.)

Πιστεύω ότι ο καθένας από εμάς πρέπει να ζυγίσει τα "θέλω" και τα "μπορώ", να τα εκτιμήσει σωστά κατόπιν συζήτησης με τα αρμόδια πρόσωπα, και ύστερα να καταλήξει σε ένα συμπέρασμα.
Δυστυχώς, όταν πηγαίνεις φοιτητής στα 18 σου, θέλοντας και μη, έστω και ελάχιστα, εξαρτάσαι από τους γονείς. Οπότε, η απόφαση δεν είναι μόνο προσωπική. Εκτός, βέβαια, αν δεν υπάρχουν σε μια οικογένεια τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο μέσος Έλληνας.

:hmm:

Πότε αναφέρθηκα στο "μπορώ" στο 1ο μου μήνυμα?
Τα μπορώ είναι διαφορετικά για τον καθένα και ανάλογα με αυτά κάνει κάποιες άλλες επιλογές.Τα θέλω όμως παραμένουν θέλω!
Δηλαδή έπρεπε να γράψω: "Αν κάποιος προτιμά τη Λογοθεραπεία από την Ιατρική και μένει στα Γιάννενα και δεν έχει οικονομική ευχέρεια,να δηλώσει πρώτα τη Λογοθεραπεία Ιωαννίνων και μετά την Ιατρική της ίδιας πόλης...μπλα μπλα μπλα!"
Το νόημα όσων έγραψα παραμένει ίδιο.Ανεξάρτητα με την πόλη,τα μπορώ ή ακόμα και την ανάγκη να είναι κοντά στο σπίτι του ένα άτομο ανεξάρτητα από την οικονομική κατάσταση,το Μηχανογραφικό γίνεται με βάση την προτίμηση και όχι τα μόρια,θέτοντας ο καθένας τους δικούς του περιορισμούς.Αυτό είπα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zelatina

Νεοφερμένος

Η Zelatina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ρε παιδιά, έχω συνδεθεί, έχω κάνει το μηχανογραφικό μου, έχει αποθηκευτεί, μπαίνω και το ξαναβλέπω, αλλά δεν οριστικοποιείται..τί φταίει; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Από τις 25/6 και μετά οι οριστικοποιήσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zelatina

Νεοφερμένος

Η Zelatina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πείτε το ντε και πελάγωσα! :P Ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteraki29

Νεοφερμένος

Η asteraki29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αχχ παιδιά ήρθε η ώρα του μηχανογραφικού και για άλλη μια φορά δεν ξέρω τι θέλωωω.... :'(
Νομική ή αγγλική φιλολογία....?

Τα Μηχανογραφικά γίνονται με βάση τα θέλω και όχι τα μόρια!Μην επηρεάζεστε!
Αν σας αρέσει και η Ιατρική και η Λογοθεραπεία αλλά προτιμάτε τη 2η γιατί νομίζετε οτι εκεί θα είστε χαρούμενοι όταν ξυπνάτε το πρωί,βάλτε τες και τις 2,απλά την 2η πιο ψηλά.Μην κοιτάτε βάσεις από προηγούμενα έτη.Μπορεί φέτος η Λογοθεραπεία να έχει υψηλότερη βάση από την Ιατρική.Μας εγγυάται κάποιος το αντίθετο?


Εγώ προσωπικά επηρεάστηκα για άλλη μια φορά....
Ενώ τόόόόσο καιρό ( χρόνια) ήμουν σίγουρη,τώρα τελευταία στιγμή αρχισαν να με επηρεάζουν απόψεις τύπου ''Αααχ μα εσύ θα βγάλεις παραπάνω μόρια αυτό θα επιλέξεις? (αγγλικη φιλολογία Θέλω δεν ξέρω γιατί στο δια...λο το θεωρούν ''παρακατιανό'' :mad: ) ή ξέρω εγώ ''εσύ είσαι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα, μπορείς κι άλλα...''...Και το χειρότερο είναι οτι αυτά δεν τα λένε γονείς,αυτοί μου λένε να πάω όπου θέλω, όταν όμως παίρνουν τηλεφωνάκια οι θείες σε μπερδεύουν σου σπάνε και τα νεύρα και μπαίνει και μιλάει ο κάθε ασχετος λές και ρώτησα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
κοίτα όπου και να περάσεις , κάτι θα πούν σίγουρα. Να σου παραθέσω μια προσωπική μου εμπειρία, ο αδερφός μου πριν δύο χρόνα πέρασε ιατρική(του άρεσε πολύ αυτή η σχολή) και λέγαν όλες οι θείες :''εεε σιγα, με τους αρρώστους θα 'ναι μια ζωή''... Δεν τον ρώτησαν αν πραγματικά του άρεσε αυτή η σχολή... Επομένως διάλεξε αυτό που σου αρέσει, γιατι αν σπουδάσεις κάτι που δεν σου αρέσει , ή θα την εγκαταλείψεις την σχολή ή μετά μπορεί να μην εξασκήσεις το αντίστοιχο επάγγελμα.. Το ξέρω γιατι κάτι ανάλογο είχε συμβεί και με τον πατέρα μου, ήταν και άλλες εποχές τότε και είχε γράψει καλά και όλοι έλεγαν πως έπρεπε να σπουδάσει μηχανολόγος μηχανικός.. Πήγε στην σχολή και μετά απο ένα χρόνο αποφάσισε πως δεν του ταίριαζε η σχολή και πως αυτή που ήθελε ήταν το μαθηματικό.. Αλλα λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών δεν κατόρθωσε να πραγματοποιήσει το όνειρό του.. Αποτέλεσμα: να μην εξασκήσει ποτέ το επάγγελμα που σπούδασε και μέχρι τώρα να λέει πως αν είχε σπουδάσει αυτό που ήθελε, να ήταν καλύτερη η ζωή του, διαφορετική... Και φυσικά φυσικά μετά απο χρόνια ήταν δυστυχισμένος με την δουλειά στην οποία ήταν, αλλα έκατσε μέχρι να συνταξιοδοτηθεί.. Γι αυτό αγαπαητή asteraki29 σου προτείνω να επιλέξεις αυτό που θέλεις... Και εγω είμαι ανάμεσα σε φιλολογία και νομική και σχεδόν κανένας γνωστός δεν έχει πεί τίποτα θετικό για την φιλολογία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteraki29

Νεοφερμένος

Η asteraki29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
κοίτα όπου και να περάσεις , κάτι θα πούν σίγουρα. Να σου παραθέσω μια προσωπική μου εμπειρία, ο αδερφός μου πριν δύο χρόνα πέρασε ιατρική(του άρεσε πολύ αυτή η σχολή) και λέγαν όλες οι θείες :''εεε σιγα, με τους αρρώστους θα 'ναι μια ζωή''... Δεν τον ρώτησαν αν πραγματικά του άρεσε αυτή η σχολή... Επομένως διάλεξε αυτό που σου αρέσει, γιατι αν σπουδάσεις κάτι που δεν σου αρέσει , ή θα την εγκαταλείψεις την σχολή ή μετά μπορεί να μην εξασκήσεις το αντίστοιχο επάγγελμα.. Το ξέρω γιατι κάτι ανάλογο είχε συμβεί και με τον πατέρα μου, ήταν και άλλες εποχές τότε και είχε γράψει καλά και όλοι έλεγαν πως έπρεπε να σπουδάσει μηχανολόγος μηχανικός.. Πήγε στην σχολή και μετά απο ένα χρόνο αποφάσισε πως δεν του ταίριαζε η σχολή και πως αυτή που ήθελε ήταν το μαθηματικό.. Αλλα λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών δεν κατόρθωσε να πραγματοποιήσει το όνειρό του.. Αποτέλεσμα: να μην εξασκήσει ποτέ το επάγγελμα που σπούδασε και μέχρι τώρα να λέει πως αν είχε σπουδάσει αυτό που ήθελε, να ήταν καλύτερη η ζωή του, διαφορετική... Και φυσικά φυσικά μετά απο χρόνια ήταν δυστυχισμένος με την δουλειά στην οποία ήταν, αλλα έκατσε μέχρι να συνταξιοδοτηθεί.. Γι αυτό αγαπαητή asteraki29 σου προτείνω να επιλέξεις αυτό που θέλεις... Και εγω είμαι ανάμεσα σε φιλολογία και νομική και σχεδόν κανένας γνωστός δεν έχει πεί τίποτα θετικό για την φιλολογία..


Συνονόματη σε ευχαριστώ πολύ:P
και εγώ της ίδιας άποψης είμαι αλλά όταν χτυπάνε αυτά τα τηλέφωνα από θείες που λένε λένε λένε μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλιι....:confused:
Ξέρω οτι θα είμαι δυστυχισμένη ως δικηγόρος και θα αποτύχω standar γιατί ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩ αλλά όταν σου λένε ''θα χαραμιστείς'' κπλ κπλ κπλ :mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
Συνονόματη σε ευχαριστώ πολύ:P
και εγώ της ίδιας άποψης είμαι αλλά όταν χτυπάνε αυτά τα τηλέφωνα από θείες που λένε λένε λένε μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλιι....:confused:
Ξέρω οτι θα είμαι δυστυχισμένη ως δικηγόρος και θα αποτύχω standar γιατί ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩ αλλά όταν σου λένε ''θα χαραμιστείς'' κπλ κπλ κπλ :mad::mad::mad:
δε θελω να φανω κακια η οτιδηποτε (ασχετα που πεταγομαι:P:P) αλλα ειλικρινα δε νομιζω οτι οι θειες,οι γιαγιαδες και ο καθε ασχετος μπορει να εκφερει με ''επιβλητικο τροπο'' την αποψη του. αν δεν του αρεσει ας μην του αρεσει, τι, με την και καλα πιο 'μπας κλας' επιλογη σου θα ριξεις το πρεστιζ της οικογενειας και στα καφενεια δε θα χουν να λενε ολοι για τη γιατρο η τη δικηγορο αλλα για τη δασκαλιτσα??? τι σε νοιαζει? μη δινεις καν σημασια. ολοι εχουν το δικαιωμα να σε συμβουλεψουν αλλα οχι αυταρχικα και ειρωνικα, εκει πεφτει βρισιδι :P θα κανεις αυτο που πραγματικα σε εκφραζει για ΤΩΡΑ, ποιος ξερει αυριο του χρονου η σε 5 χρονια, μπορει να καταλαβεις οτι θες κατι αλλο και φυσικα κ τοτε θα κανεις τα αδυνατα δυνατα για να το πετυχεις. στοχος ειναι η προσωπικη ηρεμια και οχι τα ματια του κοσμου. εντελως φιλικα, επειδη τα εχω περασει (ευτυχως με ηπιο τροπο) 2 φορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis_stav

Νεοφερμένος

Ο panagiotis_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
εμενα παλι με πρηζουν να μην βαλω παιδαγωγικα πρωτα! αλλα εγω παντα αυτο ηθελα να κανω! Αλλα επειδη ειμαι και λιγο ξεροκεφαλος τωρα αφου θελω παιδαγωγικο (το πηραν λιγο αποφαση αν και με κοιταζουν περιεργα) με πιεζουν να βαλω πιο πανω της ειδικης αγωγης! Αλλα Δεν θελω παλι ειδικης αγωγης θελω παιδαγωγικο απλο! Και απο εκει αν ειναι κανω τι χρειαζεται για ειδικη αγωγη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εμενα παλι με πρηζουν να μην βαλω παιδαγωγικα πρωτα! αλλα εγω παντα αυτο ηθελα να κανω! Αλλα επειδη ειμαι και λιγο ξεροκεφαλος τωρα αφου θελω παιδαγωγικο (το πηραν λιγο αποφαση αν και με κοιταζουν περιεργα) με πιεζουν να βαλω πιο πανω της ειδικης αγωγης! Αλλα Δεν θελω παλι ειδικης αγωγης θελω παιδαγωγικο απλο! Και απο εκει αν ειναι κανω τι χρειαζεται για ειδικη αγωγη!

και εγω το ιδιο θεμα εχω με το παιδαγωγικο απλο και ειδικης αγωγης...αλλα παλι σκεφτομαι οτι μετα απο το απλο το παιδαγωγικο μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη και να εργαστεις ως δασκαλος ειδικης αγωγης αντι να εχεις τελειωσει ειδικη αγωγη...δεν ξερω εχω μπερδευτει!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Αν ανηκω σε ειδικη κατηγορια κρινεται απο το σχολειο ή στελνουν τα χαρτια στο υπουργειο και εκει αποφασιζουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
παιδια εχω καταμπερδευτει... δεν ξερω ποια σχολη να βαλω δευτερη και παει λεγοντας :P αμα δειτε το μηχανογραφικο μου θα γελασει και το παρδαλο κατσικι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Το παρδαλό κατσίκι ας γελάσει, σημασία έχει το μηχανογραφικό να ανταποκρίνεται στα δικά σου θέλω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Σχετικα με την απορια αν μπορεις να παρεις 4ο/5ο πεδιο απο Θεωρητικη!
Το προβλημα λυθηκε με την βοηθεια μου αφου ειπα στο υπουργειο οτι εκαναν λαθος και το εφτιαξαν.

Συγκεκριμενα μπορουσα και εκανα αποθηκευση μηχανογραφικου επιλεγοντας το 4ο και το 5ο πεδιο απο Θεωρητικη χωρις να ειχα επιλεξει το 1ο.
(ειχα δωσει μαθηματικα και αοθ). Μολις ειδα οτι μπορω να κανω αυτο ημουν πολυ χαρουμενος γιατι δεν ηθελα να παρω το 1ο πεδιο αλλα το 4ο και το 5ο.
Μιλησα με το υπουργειο και λεω μπορω να μην επιλεξω το 1ο;
Η απαντηση ηταν οχι! Λεω αφου το συστημα σας το επιτρεπει κανονικα μου ειπαν θα το κοιταξουν και θα ενημερωσουν..σε λιγα λεπτα με πηραν πισω τηλ και μου ειπαν το φτιαξαμε πλεον δεν μπορειτε να επιλεξετε το 4ο και το 5ο πεδιο.

Αραγε τι θα γινονταν αν χιλιαδες μηχανογραφικα Θεωρητικης εμεναν με το 4ο και το 5ο πεδιο;
Θα ενημερωναν αυτους που το εκαναν ή θα το αφηναν ετσι;
Εγω ημουν ετοιμος να κανω οριστικοποιηση! Τελικα εκαψα τον ευατο μου αφου δεν ηθελα να γινει αυτη η αλλαγη :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Συνονόματη σε ευχαριστώ πολύ:P
και εγώ της ίδιας άποψης είμαι αλλά όταν χτυπάνε αυτά τα τηλέφωνα από θείες που λένε λένε λένε μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλιι....:confused:
Ξέρω οτι θα είμαι δυστυχισμένη ως δικηγόρος και θα αποτύχω standar γιατί ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩ αλλά όταν σου λένε ''θα χαραμιστείς'' κπλ κπλ κπλ :mad::mad::mad:

ο ξαδερφός μου είχε περάσει αρχικά σε μια σχολή που τελικά διαπίστωσε πως δεν του ταίριαζε.. Έδωσε και δεύτερη φορά και επέλεξε να δηλώσει μια σχολή με λιγότερα μόρια που του άρεσε το αντικείμενό της.. Αποτέλεσμα, τώρα εργάζεται σε μια εταιρεία με ιδιαίτερο ζήλο και κάνει αυτο που του αρέσει... ;)


Μην απαντάς καλύτερα στα τηλέφωνα :P και εδώ στην περιοχή που μένω έτσι είναι τα πράγματα.. Κλειστή κοινωνία.. Αλλα όπως με συμβουλεύουν και οι γονείς μου, πρέπει να επιλέξω αυτό που μου αρέσει και που ταιριάζει στον χαρακτήρα μου... ;) σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι να επιλέξεις την σχολή που θα σου αρέσει ! :) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Σχετικα με την απορια αν μπορεις να παρεις 4ο/5ο πεδιο απο Θεωρητικη!
Το προβλημα λυθηκε με την βοηθεια μου αφου ειπα στο υπουργειο οτι εκαναν λαθος και το εφτιαξαν.

Συγκεκριμενα μπορουσα και εκανα αποθηκευση μηχανογραφικου επιλεγοντας το 4ο και το 5ο πεδιο απο Θεωρητικη χωρις να ειχα επιλεξει το 1ο.
(ειχα δωσει μαθηματικα και αοθ). Μολις ειδα οτι μπορω να κανω αυτο ημουν πολυ χαρουμενος γιατι δεν ηθελα να παρω το 1ο πεδιο αλλα το 4ο και το 5ο.
Μιλησα με το υπουργειο και λεω μπορω να μην επιλεξω το 1ο;
Η απαντηση ηταν οχι! Λεω αφου το συστημα σας το επιτρεπει κανονικα μου ειπαν θα το κοιταξουν και θα ενημερωσουν..σε λιγα λεπτα με πηραν πισω τηλ και μου ειπαν το φτιαξαμε πλεον δεν μπορειτε να επιλεξετε το 4ο και το 5ο πεδιο.

Αραγε τι θα γινονταν αν χιλιαδες μηχανογραφικα Θεωρητικης εμεναν με το 4ο και το 5ο πεδιο;
Θα ενημερωναν αυτους που το εκαναν ή θα το αφηναν ετσι;
Εγω ημουν ετοιμος να κανω οριστικοποιηση! Τελικα εκαψα τον ευατο μου αφου δεν ηθελα να γινει αυτη η αλλαγη :confused:
Μπραβο σου που το εψαξες... Μας εσωσες απο πολλα...
Παντως οριστικοποιηση δεν θα μπορουσες ακομα να κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Μπραβο σου που το εψαξες... Μας εσωσες απο πολλα...
Παντως οριστικοποιηση δεν θα μπορουσες ακομα να κανεις...

Πως το γνωριζεις αυτο; Δοκιμασες;
Δηλαδη εκει θα πεταγε σφαλμα αν εκανα οριστικοποιηση με 4ο/5ο πεδιο απο θεωρητικη;
Μηπως εννοεις οτι η επιλογη Οριστικοποιηση δεν ειναι ακομα ενεργη απο το συστημα; (δεν μπορεις να κανεις κλικ πανω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Το τελευταιο εννοω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
τΑ εχω παιξει ποσες σχολές παιζει να έχει το 4ο πεδίο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top