Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Γνωστό

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Κάποιος να μου εξηγήσει τον ορισμό της ευδαιμονίας από τον Αριστοτέλη?? Δεν το κατάλαβα έτσι όπως το διατυπώνει στο σχολικό βιβλίο. :worry:
Aν θές να τον γράψεις και για εμάς που δεν τον θυμόμαστε ακριβώς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Aν θές να τον γράψεις και για εμάς που δεν τον θυμόμαστε ακριβώς.:P
«Η ευδαιμονία εστί ψυχής ενέργειά τις κατ’ αρετήν τελείαν» :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
«Η ευδαιμονία εστί ψυχής ενέργειά τις κατ’ αρετήν τελείαν» :)
Τι σε δυσκολεύει;:)

Αυτό που νομίζω πως λέει είναι πως η ευδαιμονία είναι ενέργεια (προηγούμενως αναφέρει απόψεις άλλων για το τι είναι ευδαιμονία) και όχι κατάσταση, και μάλιστα πρόκειται για ενέργεια σύμφωνα με τους κανόνες της τέλειας αρετής. Ελπίζω να σε βοήθησα, αν και νομίζω κάπως έτσι το αναφέρει και στο βιβλίο. Αν θές να καταλάβει τι εννοεί , νομίζω πως θα πρέπει να το ψάξεις εις βάθος , κάτι που δεν απαιτείται και ενδεχομένως να σε μπερδέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Τι σε δυσκολεύει;:)

Αυτό που νομίζω πως λέει είναι πως η ευδαιμονία είναι ενέργεια (προηγούμενως αναφέρει απόψεις άλλων για το τι είναι ευδαιμονία) και όχι κατάσταση, και μάλιστα πρόκειται για ενέργεια σύμφωνα με τους κανόνες της τέλειας αρετής. Ελπίζω να σε βοήθησα, αν και νομίζω κάπως έτσι το αναφέρει και στο βιβλίο. Αν θές να καταλάβει τι εννοεί , νομίζω πως θα πρέπει να το ψάξεις εις βάθος , κάτι που δεν απαιτείται και ενδεχομένως να σε μπερδέψει.
Εντάξει,το κατάλαβα :) ..χρειαζόμουν λίγο χρόνο μάλλον :P Σ'ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
«Η ευδαιμονία εστί ψυχής ενέργειά τις κατ’ αρετήν τελείαν» :)

Πέρα από αυτό που πολύ σωστά αναφέρει η Νηρηίδα (ενέργεια της ψυχής-σύμφωνα με τους κανόνες της τέλειας αρετής), η ευδαιμονία, τονίζει ο Αριστοτέλης, είναι αποτέλεσμα ενεργειών. Είναι αποκύημα των πράξεων, της προσωπικής προσπάθειας και θέλησης για ολοκλήρωση και για την εκπλήρωση του απώτερου σκοπού του ανθρώπου ως όντος. Είναι η κορωνίδα των αρετών - μαζί με εκείνη της Δικαιοσύνης -, αφού οι υπόλοιπες είναι η ουσία και το αποτέλεσμα αυτής, και αντίστροφα, η ίδια επέρχεται ως «τέλος» της ανθρώπινης ιδιότητας και συμπεριφοράς στα πλαίσια της «πόλεως».
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SilverLining

Νεοφερμένος

Η SilverLining αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Σημεία στα αρχαία όπως π.χ στην Πολιτεία που παραθέτει απόσπασμα από τον Προμηθέα Δεσμώτη, τα μαθαίνετε απ'έξω; Γενικά όπου έχει διατύπωση στα αρχαία τη μαθαίνω αλλά ειδικά το σημείο αυτό απλώς δεν μπορώ να το αποστηθίσω! ._.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Σημεία στα αρχαία όπως π.χ στην Πολιτεία που παραθέτει απόσπασμα από τον Προμηθέα Δεσμώτη, τα μαθαίνετε απ'έξω; Γενικά όπου έχει διατύπωση στα αρχαία τη μαθαίνω αλλά ειδικά το σημείο αυτό απλώς δεν μπορώ να το αποστηθίσω! ._.
Στο ερμηνευτικό σχόλιο της 11ης ενότητας αναφέρεσαι; Δεν νομίζω πως θα χάσεις κάτι αν δεν το μάθεις. Κι εγώ το είχα μάθει, αλλά μετά το ξεχνούσα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Παιδιά στο σχολείο είμαστε 11 ενότητα Πολιτεία και χθες γράψαμε διαγώνισμα 4μηνου στον Πρωταγόρα και σε μερικά σημεία της εισαγωγής ...:)

(Από μόνη μου ,επειδή δεν κάνω φροντ είμαι στα Ηθικά στο 2..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Παιδιά στο σχολείο είμαστε 11 ενότητα Πολιτεία και χθες γράψαμε διαγώνισμα 4μηνου στον Πρωταγόρα και σε μερικά σημεία της εισαγωγής ...:)

(Από μόνη μου ,επειδή δεν κάνω φροντ είμαι στα Ηθικά στο 2..)
Περίφημα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Στα Ηθικά Νικομάχεια, στην ενότητα 2, στο 1ο ερμηνευτικό σχόλια λέει: "η δύναμις έχει χρονική μόνο προτεραιότητα έναντι των ενεργειών".. Τι εννοεί? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Στα Ηθικά Νικομάχεια, στην ενότητα 2, στο 1ο ερμηνευτικό σχόλια λέει: "η δύναμις έχει χρονική μόνο προτεραιότητα έναντι των ενεργειών".. Τι εννοεί? :worry:

Αυτές είναι δύο κεντρικές έννοιες στην φιλοσοφία του Αριστοτέλη και θα αναφερθούν και στις επόμενες ενότητες.

Αυτό που θέλει να πεί πως πρώτα έχουμε την δύναμη και μετά έρχεται ως αποτέλεσμα/συνέπεια η ενέργεια. Για παράδειγμα πρώτα έχουμε το μάρμαρο(που ειναι δυνάμει άγαλμα) και μέτα αν το φιλοτεχνήσουμε καταλλήλως έχουμε και το άγαλμα (ενέργεια) ως τελικό αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Οκ! Σ'ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κανένα καλό site που να αναλύει με κατανοητό τρόπο την ενότητα 5 στα Ηθικά? Έχω μπερδευτεί! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,266 μηνύματα.
Στο study4exams έχεις μπει; Γενικά έχει πολύ καλά σχόλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κανένα καλό site που να αναλύει με κατανοητό τρόπο την ενότητα 5 στα Ηθικά? Έχω μπερδευτεί! :(

Έλα βρε που κολλάς εκεί τώρα... Κάτσε με καθαρό μυαλό και ξαναδές την.

Σε αυτή την ενότητα ο Αριστοτέλης διασαφηνίζει, πλέον, ότι η ηθική αρετή σχετίζεται με τα συναισθήματα, με τα συναισθήματα που νιώθει κάποιος όταν πράττει. Εκείνος που πράττει το «δέον» (το κοινωνικά αποδεχόμενο «δέον», το κοινά καλό), και για τον ίδιο αυτό λόγο αισθάνεται ικανοποίηση, είναι σώφρων, και ηθικός. Αυτός ο οποίος δυσανασχετεί πράττοντας το «ηθικόν», ή δεν πράττει καν το «ηθικόν», τότε είναι ακόλαστος. Απέχει από τις αρετές, διότι εκείνες απαιτούν εγκράτεια, ενσυνείδητες πράξεις και μέτρο, «μεσότητα» δηλαδή.

Το γενικό ζουμί αυτό είναι. Παρακάτω βλέπεις ότι ο Αριστοτέλης αναφέρεται στον καθοριστικό για την καλλιέργεια ενός ανθρώπου παράγοντα, στην παιδεία, και στην εκπαίδευση. Αναφέρει ότι ο άνθρωπος μαθαίνει να χαίρεται με τα σωστά πράγματα, και να λυπάται με τα ανήθικα, άρα μαθαίνει τις ηθικές αρετές. Αποδεικνύεται πρόωρα ακόμη, λοιπόν, ότι η ηθική αρετή είναι διδακτή, και λόγω της σχέσης της με την παιδεία, αλλά και της σύνδεσής της (μέσω των απότοκών της στο χαρακτήρα ενός ανθρώπου) με την «πόλιν», την κοινωνία, φαίνεται ότι έχει κοινωνική διάσταση.

Κλείνοντας, έχουμε πάντα κατά νου ότι ο Αριστοτέλης ερευνά στα πλαίσια της «πόλεως». Είναι πραγματιστής, και τον ενδιαφέρει ο σκοπός κάθε όντος. Έτσι μελετά και τις ηθικές αρετές, ως μέρη της ανθρώπινης συμπεριφοράς, αποβλέποντας στο σκοπό τους (μέσω των ανθρώπων), που είναι η τελείωσή τους - η προσωπική και παράλληλα η συνολική, η κοινωνική, δηλαδή, η ευδαιμονία (»το ακρότατον πάντων των πρακτών αγαθών»), η οποία όπως έχει αποδειχθεί είναι απόρροια ενεργειών («ψυχής ενέργειά τίς κατ' αρετήν τελείαν»).

Μέσες άκρες αυτά αναφέρει η ενότητα. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα βαθυστόχαστο. Μπες στην ουσία του κειμένου, και θα δεις που θα το κατανοήσεις στο έπακρο. Ρίξε ένα βλέφαρο και στο study4exams, όπως προτάθηκε παραπάνω. Κι εγώ το χρησιμοποιούσα. Καλά τα λέει, ειδικά στον Αριστοτέλη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ευχαριστώ. :)Θα κοιτάξω και τις σημειώσεις από το study4exams κι ελπίζω να την καταλάβω αυτή την ενότητα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Kαλα μη σε αγχωνει και πολυ αυτη μας επεσε εμας περσι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Kαλα μη σε αγχωνει και πολυ αυτη μας επεσε εμας περσι. ;)

Μη λες βλακείες, ρε. Δεν έχει να κάνει αυτό. Κανονικότατα θα τήν ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Στα Ηθικά Νικομάχεια οι επιμέρους ενότητες συνδέονται στενά μεταξύ τους, αφού καταλήγουν σε ένα γενικό ορισμό. Επομένως η μη κατανόηση του νοήματος των αναφερθέντων σε μία προηγούμενη ενότητα εννοιών θα εμποδίσει την κατανόηση και την ανάπτυξη του τελικού ορισμού, αν εξεταστεί λ.χ. η 10η ενότητα φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top