Αρχές Οικονομικής Θεωρίας: να το επιλέξω;

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Πετανε ολοι την καραμελα "δινει επιπλεον μορια" αλλα κανεις δεν εχει κατσει να κανει τον υπολογισμο ποσο παραπανω δινει....

Για καντε μια τον υπολογισμο ποσα δινει, ειδικα σε αυτους που στοχευουν υψηλοβαθμες και εχουν γραψει αρκετα μορια, και τα λεμε...

Αμα θες πολυτεχνειο (υψηλοβαθμη) και θες να εχεις ενα παραπανω μαθημα και εισαι σιγουρος οτι θα γραψεις 20 και ολα αυτα για 50 μορια, ok.
Εμενα στο 4ο το ΑΟΘ 200 μορια μου εδωσε παντως και δεν εγραψα ουτε καν 20...Εγραψα 19.....
Και οταν υπολογισα απο περιεργεια τα μορια χωρις να βαλω το ΑΟΘ εβγαζα 200 λιγοτερα...Οποτε δεν ειναι τζαμπα κοπος....
50 μορια ειναι οταν εχεις βγαλει κοντα στα 19000 και γραψεις 20...Κοντα στα 18(που ημουν εγω) ειχε 200 μορια και οσο κατεβαινες ανεβαινε η προσφορα του(εξαρταται και απο το ποσο εχεις γραψει βεβαια).....Αλλα και 50 μορια παραπανω να παρει ο αλλος μια χαρα ειναι....Αλλοι για 50 μορια χανουν σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
εγω το πηρα για τα καλοκαιρινα και μαλλον θα το σταματησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αν γράψεις στο ΑΟΘ (με την προσμέτρηση των προφορικών βαθμών) πάνω από το ΓΒΠ (δηλαδή των μ.ο των βαθμολογιών των γραπτων σου μαζι με τους προφορικους βαθμους εκτος του ΑΟΘ) τότε κερδίζεις.

ΠΧ.

Έκθεση 15.7
Μαθηματικά Γενικής 18.8
Μαθηματικά Κατ. 16.9
Φυσική Κατ. 17.3
Βιολογία Κατ. 18.5
Χημεία Κατ. 19.6

Αυτός που γράφει αυτούς τους βαθμούς με 20 προφορικά σε όλα τα μαθήματα έβγαζε πέρσυ 18.465 μόρια στο 3ο πεδίο πχ. πέρσυ και έμενε απέξω από τις Ιατρικές.
Αν έπαιρνε ΑΟΘ και έγραφε έστω και 18.1 πέρναγε με 18.513 μόρια στην τελευταία Ιατρική.
Αν έγραφε 20, ανέβαινε στα 18.657 δηλαδή 192 μόρια παραπάνω απ'οτι αν δεν το έπαιρνε και πέρναγε στην Ιατρική Λάρισας.

Και μιλάμε τώρα για πολύ υψηλούς ΓΒΠ που επίδραση είναι μικρότερη. Αν δείτε πόσο πολύ επιδράει ένα 18-20 στο ΑΟΘ στις κατωτερες κλίμακες, θα εκπλαγείτε.

Το θέμα είναι περισσότερο με τα Μαθ. Γεν πλέον.
Αλλά όσο αφορά τα παιδιά της ΘΕΤ/ΤΕΧΝ , έχουν βγαλμένο ήδη 1 από τα 2 κεφάλαια και τα άλλα 2 είναι αρκετά βατά και ενδιαφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
μην λες κουταμαρες
ή βιολογια παρε ή μαθηματικα

δεν υπαρχει λογος για φυσικη

οσο για το αοθ, ευκολο ειναι, αλλα δεν παυει να ειναι εξτρα μαθημα
εγω πρωτη χρονια το πηρα και δεν το εδωσα, δευτερη το εδωσα και μπηκα ασοεε

αν δεν θες οικονομικη σχολη, ουτε να το σκεφτεσαι
θα σου τρωει τουλαχιστον 3-4 ωρες την εβδομαδα (εβαλλα μονο σχολειο και φροντ, οχι διαβασμα)τις οποιες θα μπορουσες να ξεκουραζεσαι

Lol , γιατι εχεις δωσει για να ξερεις?Εγω που εχω δωσει και μαθηματικα γεν και φυσ γεν ,ειδα οτι φυσικη γραφεις πολυ πιο ευκολα ,με πολυ λιγοτερο διαβασμα ,και κατα κανονα βαζουν ευκολοτερα θεματα των μαθηματικων , μπας και προσελκυσουν λιγο κοσμο στο μαθημα αυτο,αλλα με την προπαγανδα που γινεται απο φροντηστιρια και ασχετους ,οι μαθητες φοβουντε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VasilisS_!

Νεοφερμένος

Ο VasilisS_! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Συμφωνώ για τη φυσική... Ωστόσο, το πρόβλημα στην επιλογή μου δεν είναι το Α.Ο.Θ., αλλά τα μαθηματικά, που το "συνοδεύουν"!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Εννοεις τα μαθηματικα που χρησιμοποιει το αοθ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Εννοεις τα μαθηματικα που χρησιμοποιει το αοθ?
Εννοει οτι για να παρει αοθ πρεπει να παρει και μαθηματικα γενικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ναι, σωστα. Παντως αν εισαι καλος στα μαθηματικα κατευθυνσης καλο ειναι να παρεις μαθ γενικης. Η δυσκολια που ακους οφειλεται στο οτι βαζουν θεματα που δεν ελεγχουν την κατανοηση των εννοιων αλλα περισσοτερο υπολογιστικα τρικ. Γενικοτερα ειναι συνδυαστικα, απαιτουν γνωσεις απο α και β λυκειου, θελουν συχνα πολλες πραξεις και αρα πρεπει ο φροντιστης να σε προετοιμασει αναλογως. Για καποιον που αγαπα τα μαθηματικα και το ψαξει σ αυτο που του ζητουν-κακως κατα τη γνωμη μου δινουν εμφαση στα υπολογιστικα αλλα αυτα θελει το συστημα-θα τα παει καλα. Το χρονο που θα διαβαζες αοθ μπορεις να διαβασεις λιγο παραπανω μαθηματικα και να πας καλα. Αν ομως εισαι αδυνατος στα μαθηματικα και απορριπτεις το να καλυψεις τα κενα, τοτε παρε αλλο μαθημα. Και φυσικα το ενα απ τα 3 κεφαλαια το ξερεις ηδη αν κανεις κατευθυνση και το τριτο εχει γινει στην α λυκειου. Ουσιαστικα μενει μονο η στατιστικη. Το προβλημα ειναι για τα παιδια που εχουν πολλα κενα ειδικα στην αλγεβρα απο παλιοτερες ταξεις. Αν προετοιμαστεις με γνωμονα αυτο που σου ζητουν δεν ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα οσο λενε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kparas7

Νεοφερμένος

Ο kparas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Παιδιά, το ΑΟΘ επιλέξτε το μόνο αν θέλετε 5ο πεδίο.. αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα... είναι μεγάλο ρίσκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

naruto17

Νεοφερμένος

Ο naruto17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχουμε φτάσει πλέον τέλη Νοεμβρίου. Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση και ξεκίνησα Αρχές οικονομίας από τότε που ξεκίνησα και φροντιστήρια, δηλαδή από αρχές Αυγούστου. Τότε δεν ήξερα σε τι θέλω να περάσω. Τελικά στην πορεία αποφάσισα πως βασικός στόχος θα είναι το ΗΜΜΥ (Ηλεκτρολόγος Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών) και μετά άλλες σχολές που έχουν σχέση με προγραμματισμό και υπολογιστές γενικότερα.

Από την στιγμή λοιπόν που δεν έχω πια στο μυαλό μου το 5ο πεδίο σκέφτομαι αν τελικά αξίζει να το δώσω πανελλαδικά ή όχι. Το πρώτο κεφάλαιο το γνωρίζω πλέον άριστα. Το δεύτερο όμως το έχω παραμελήσει κάπως, γιατί συνεχώς σκεφτόμουν αν θα το δώσω ή όχι. Σαν μάθημα επιλογής έχω Μαθηματικά.

Από όσο είδα σε υψηλές βαθμολογίες το ΑΟΘ δεν ανεβάζει πολλά μόρια. Δηλαδή πάνω αν έχεις μέσο όρο 17 σε 2ο-4ο πεδίο το πολύ να σε ανεβάσει 400 μόρια αν γράψεις 20. Το θέμα είναι πως το 20 προϋποθέτει πολλές ώρες διάβασμα τις οποίες θα μπορούσα να τις μοιράσω στα υπόλοιπα μαθήματα για να έγραφα καλύτερα ίσως εκεί. Πιστεύω δηλαδή όσο λιγότερα μαθήματα, τόσο το καλύτερο.

Επιπλέον στο φροντιστήριο έχουμε μια καθηγήτρια η οποία προχωράει απίστευτα αργά. Με το σχολείο την έχουμε φτάσει και σε λίγο θα την ξεπεράσουμε και όλας. Φοβάμαι και όλας μήπως δεν προλάβουμε να κάνουμε και τις απαραίτητες επαναλήψεις.

Όλα αυτά μαζί με οδήγησαν στην απόφαση να το σταματήσω το μάθημα και να στραφώ στα υπόλοιπα 6 από εδώ και πέρα. Ποια είναι η γνώμη σας επί του θέματος? Τι θα με συμβουλεύατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Globalmind2

Νεοφερμένος

Ο Globalmind2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ε μια χαρα το σκεφτηκες μονος σου.Διαβασε τα αλλα περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Έχουμε φτάσει πλέον τέλη Νοεμβρίου. Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση
Επιπλέον στο φροντιστήριο έχουμε μια καθηγήτρια η οποία προχωράει απίστευτα αργά. Με το σχολείο την έχουμε φτάσει και σε λίγο θα την ξεπεράσουμε και όλας. Φοβάμαι και όλας μήπως δεν προλάβουμε να κάνουμε και τις απαραίτητες επαναλήψεις.
?

Σιγά την ύλη του ΑΟΘ. Σε 2 μήνες βγαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanahtIstratis

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ε άμα είσαι σίγουρος πως δεν ενδιαφέρεσαι για σχολή του 5ου Πεδίου τότε προφανώς και δεν συμφέρει να συνεχίσεις ΑΟΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

naruto17

Νεοφερμένος

Ο naruto17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δίκιο έχετε. Τελικά και εγώ, μετά από συζήτηση που είχα με τον μαθηματικό του φροντηστηρίου, αποφάσισα να το σταματήσω. Ευκαιρία λοιπόν να αφιερώσω περισσότερο χρόνο στα υπόλοιπα μαθήματα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δίκιο έχετε. Τελικά και εγώ, μετά από συζήτηση που είχα με τον μαθηματικό του φροντηστηρίου, αποφάσισα να το σταματήσω. Ευκαιρία λοιπόν να αφιερώσω περισσότερο χρόνο στα υπόλοιπα μαθήματα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Αν θεωρείς ότι τα 300-400 μόρια παραπάνω στις δύσκολες χρονιές στη κλίμακα του 17-18 (που είναι το άριστα ουσιαστικά) είναι λίγα τότε τι να πω...

Όλα στις πανελλήνιες γενικά είναι ένα ρίσκο.
Υπάρχουν σε διαβεβαιώ πάρα πολλά παιδιά που δίχως το ΑΟΘ, με τέτοια δύσκολα θέματα στα μαθήματα βαρύτητας, δεν θα κατάφερναν ουδέποτε να περάσουν σε υψηλόβαθμες σχολές του 2ου/3ου/4ου πεδίου.

Και όσο για το διάβασμα ως προς το ΑΟΘ, μην ακούω τρέλες.
Με το φροντιστήριό σου και 1 ώρα διάβασμα την εβδομάδα για να λύνεις ασκήσεις είσαι κομπλε.
Άσε που σου ανοίγει ένα ολόκληρο πεδίο (που δεν ξέρεις ποτέ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Για να γραψεις 20 αοθ,οτι θεματα και να βαλουν,θελει 2 ωρες διαβασμα τη βδομαδα.
Και 2 ωρες που θα εκανες φροντ.Συνολο 4 ωρες και 300 μορια παραπανω στο 2ο-4ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

naruto17

Νεοφερμένος

Ο naruto17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά δεν είναι το εβδομαδιαίο διάβασμα που με ενοχλεί. Είναι στο τέλος ο χρόνος που θα χρειαστεί για τις επαναλήψεις. Αυτό είναι που θα μου στερήσει ώρες από άλλα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Στο μόνο που χρειάζεσαι επαναλήψεις είναι στη θεωρία που είναι 20 σελίδες ξερω γω. Και όταν θα τελειώσεις όλα τα κεφάλαια θα κάνεις κυρίως συνδιαστικές ασκήσεις. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Κάνεις λες και είναι αστροφυσική.
Τα πάντα είναι κόστος ευκαιρίας.
Θυσιάζεις κάτι για να καρπωθείς κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
το αοθ τρωει πολυ λιγο χρονο
και με πολυ λιγο διαβασμα γραφεις ανετα ενα 15-17 (αν διαβασεις και συστηματικα, 18+)

δεν ειναι οι ωρες του αοθ που θα κανουν την διαφορα

ισα ισα θα το προτεινα
αν δεν περασεις ημμυ, οι οικονομικες σχολες ειναι και αυτες αρκετα ποσοτικες και ενδιαφερουσες (τωρα με την κριση, ολο χρηματιστηρια και χρηματαγορες κοιταμε)
ενω αν δεν παρεις το αο8 το 4ο πεδιο...ειναι λιγο ή του υψους ή του βαθους
πολυ ψηλες και πολυ χαμηλες σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Συνεχισε το....Για 400 μορια εχασαν πολλοι την πρωτη επιλογη τους...
Για 2 ωρες τη βδομαδα που λες και συ...Και μια χαρα τα προλαβαινεις ολα...
Το Αοθ μονο ασκησεις ειναι... Τη θεωρια μια αναγνωση καντην και τελοιοποιησε την προς το τελος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top