Αρμόνιο ή πιάνο;

Αρμόνιο ή πιάνο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Πιάνο

  • Αρμόνιο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Ξεκινάμε από πιάνο που ως το κλασικό δε συγκρινεται ως προς τον ήχο και την αίσθηση με κανένα ηλεκτρονικό πληκτροφορο. Επίσης υπάρχει σαφέστατα πολύ μεγαλύτερη ποικιλία ρεπερτόριου. Αν δούμε ότι δεν τραβάμε, μεταπηδουμε στο αρμόνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Πιάνο πιάνο πιάνο!
Έχω περάσει και από τα δυο και πραγματικά τώρα καταλαβαίνω τη διαφορά! Στο αρμόνιο δε μπορείς να κάνεις χρωματισμούς, να βγάλεις συναίσθημα και φυσικά ο ήχος είναι εκνευριστικά άσχημος... Επίσης, τα πλήκτρα είναι πρόβλημα. Δεν είναι καν βαρυκεντρισμένα με αποτέλεσμα να μη δυναμώνουν τα δάχτυλα και να χάνει σε έκφραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μερεκλής

Νεοφερμένος

Ο Μερεκλής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
το keyboard με το αρμονιο, τι διαφορα έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Πιάνο!Έκανα κάποια χρόνια αρμόνιο και το αγαπώ:inlove:
Αλλά το πιάνο έχει άλλη μαγεία όπως και να το κάνουμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Πρέπει να αρχίζει κανείς μουσικό όργανο από μικρή ηλικία; Ενδιαφέρομαι να αρχίσω μαθήματα αρμονίου και θέλω να ξέρω αν πρέπει να προχωρήσω αυτό το ενδιαφέρον ή όχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα ποια είναι η επίσημη γνώμη πάνω σε αυτό, πάντως ένας ξαδερφός μου που ξεκίνησε να μαθαίνει κιθάρα αφού τελείωσε το σχολείο (μην σου πω μπορεί να είχε πάει και στρατό), τώρα εργάζεται ως καθηγητής κλασσικής κιθάρας σε Ωδείο. Άρα σίγουρα ισχύει το "ποτέ δεν είναι αργά" αλλά προφανώς το άτομο είχε κλίση στη μουσική. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να επιτύχει κάτι ανάλογο αν δεν ήταν ταλεντάρα, αλλά πάλι, αν δεν ήταν ταλεντάρα μπορεί να μην κατάφερνε να φτάσει ποτέ εκεί που έφτασε, ακόμα κι αν είχε ξεκινήσει από 5 χρονών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα ποια είναι η επίσημη γνώμη πάνω σε αυτό, πάντως ένας ξαδερφός μου που ξεκίνησε να μαθαίνει κιθάρα αφού τελείωσε το σχολείο (μην σου πω μπορεί να είχε πάει και στρατό), τώρα εργάζεται ως καθηγητής κλασσικής κιθάρας σε Ωδείο. Άρα σίγουρα ισχύει το "ποτέ δεν είναι αργά" αλλά προφανώς το άτομο είχε κλίση στη μουσική. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να επιτύχει κάτι ανάλογο αν δεν ήταν ταλεντάρα, αλλά πάλι, αν δεν ήταν ταλεντάρα μπορεί να μην κατάφερνε να φτάσει ποτέ εκεί που έφτασε, ακόμα κι αν είχε ξεκινήσει από 5 χρονών.

Aν είχε μουσική παίδεία πριν ή έπαιζε άλλο μουσικό όργανο τότε δε ειναι τόσο δύσκολο. Αν όμως άρχισε από το 0 χωρίς να γνωρίζει τίποτα μιλάμε για πολύ υψηλό IQ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Aν είχε μουσική παίδεία πριν ή έπαιζε άλλο μουσικό όργανο τότε δε ειναι τόσο δύσκολο. Αν όμως άρχισε από το 0 χωρίς να γνωρίζει τίποτα μιλάμε για πολύ υψηλό IQ

Ναι... einstein απ' τους λίγους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Aν είχε μουσική παίδεία πριν ή έπαιζε άλλο μουσικό όργανο τότε δε ειναι τόσο δύσκολο. Αν όμως άρχισε από το 0 χωρίς να γνωρίζει τίποτα μιλάμε για πολύ υψηλό IQ
Όχι, δεν έπαιζε άλλο όργανο, ούτε είχε ιδιαίτερη μουσική παιδεία (πέρα από αυτά που κάναμε όλοι στο σχολείο). Σίγουρα έχει υψηλή μουσική ικανότητα, για γενικότερο IQ θα σε γελάσω :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Aν είχε μουσική παίδεία πριν ή έπαιζε άλλο μουσικό όργανο τότε δε ειναι τόσο δύσκολο. Αν όμως άρχισε από το 0 χωρίς να γνωρίζει τίποτα μιλάμε για πολύ υψηλό IQ
Κάτσε ρε focko και γω δεν έχω γνώση πάνω στο θέμα αλλά σε βρίσκω υπερβολικό. Συμφωνώ με την άποψη πως όσο μικρότερος τόσο καλύτερα, αλλά δε θεωρώ πως το να μάθεις ένα μουσικό όργανο (+αρμονία) λιγο πριν ή μετά την ενηλικίωση είναι τόσο δύσκολο, πόσο μάλλον ανέφικτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Έλεος! Με προσπάθεια και θέληση μπορείς να μάθεις ό,τι γουστάρεις σε άριστο επίπεδο ανεξαρτήτως ηλικίας!
Απλά σε μικρή ηλικία είναι πιο εύκολο, όπως στις ξένες γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κάτσε ρε focko και γω δεν έχω γνώση πάνω στο θέμα αλλά σε βρίσκω υπερβολικό. Συμφωνώ με την άποψη πως όσο μικρότερος τόσο καλύτερα, αλλά δε θεωρώ πως το να μάθεις ένα μουσικό όργανο (+αρμονία) λιγο πριν ή μετά την ενηλικίωση είναι τόσο δύσκολο, πόσο μάλλον ανέφικτο.
Ανεξάρτητα από το τι θεωρεί ο καθένας, αφού θέλεις να το κάνεις, γιατί δεν ξεκινάς; Έτσι θα διαπιστώσεις ο ίδιος αν μπορείς να ανταπεξέλθεις ή όχι. Που στην τελική είναι το μόνο που μετράει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ανεξάρτητα από το τι θεωρεί ο καθένας, αφού θέλεις να το κάνεις, γιατί δεν ξεκινάς; Έτσι θα διαπιστώσεις ο ίδιος αν μπορείς να ανταπεξέλθεις ή όχι. Που στην τελική είναι το μόνο που μετράει :)
Ξέρεις τι; Σκέφτομαι πως αν ξεκινήσω τώρα, του παραχρόνου θα πρέπει να το παρατήσω λόγω διαβάσματος..Πάντως, άσχετο βέβαια, πιστεύω πως το σπουδαιότερο μουσικό όργανο όλων, είναι φυσικά η φωνή, η οποία θεωρείται έγχορδο και πνευστό όργανο και η καλλιέργειά του ενδείκνυται μετά τα 17 στα αγόρια. (λόγω ολοκλήρωσης περιόδου μεταφώνησης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Το ότι του παραχρόνου θα το σταματήσεις δεν σημαίνει κάτι. Αν σου αρέσει θα το συνεχίσεις μετά το σχολείο, αλλιώς θα έχεις αποκτήσει μια ωραία εμπειρία :) .
3-4 φίλοι μου που πήγαν για 2-3 χρόνια ηλεκτρική κιθάρα έμαθαν πολλά πράγματα, έμαθαν να παίζουν κομμάτια μόνοι τους εννοείται το οποίο είναι πολύ ωραίο και πλέον μπορούν να κάνουν και εξάσκηση μόνοι τους στο σπίτι με νέα κομμάτια. Ένας που ήθελε συνεχίζει και τώρα μετά το σχολείο. Μη το βλέπεις μικρό το διάστημα, θα μάθεις πολλά πράγματα. Με αυτή τη λογική να παρατάμε κάθε δραστηριότητα από το γυμνάσιο γιατί δεν θα προλάβουμε να την τελειοποιήσουμε μέχρι την ΄γ λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Ασυζητητί πιάνο.Δεν υπάρχει ήχος του..Το πιανο ειναι τεχνη δεν ειναι απλα ενα ακομα μουσικο οργανο.Ποιο άλλο χορδοφωνο να συγκριθεί μαζί του; Έκανα παλιά γύρω στα 2 χρόνια και λυπάμαι που το λέω αλλά το'χω ξεχάσει.Θέλω κάποια στιγμή να το πάρω απ'την αρχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που μπορει να μου προτεινει καποιο καλο αρμονιο? Παιζω καποια χρονια πιανο και τωρα που ξεκιναει η φοιτητικη ζωη, πρεπει να το αφησω πισω :( Υπαρχει καποιο αρμονιο, σχετικα οικονομικο, με ηχο και πληκτρα που να μην διαφερουν πολυ απο του πιάνου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! Λοιπο λεγαμε με την αδερφη μου να αγορασουμε απο κοινου ενα αρμονιο για να μαθουμε απο μονοι μας, σαν χομπι παντα να παιζουμε. Κοιταγαμε το παρακατω αρμονιο και θα ηθελα τη γνωμη σας. Να αναφερω οτι ειμαστε εντελως αρχαριοι και δεν θελουμε να παμε σε ωδειο ή να ασχοληθουμε επαγγελματικα. Απλα στον ελευθερο χρονο μας. Επισης, ειναι απαραιτητο να μαθουμε πχ νοτες, συγχορδιες κλπ? Επειδη θα μπορουσαμε να μαθαινουμε κομματια με εξασκηση απο το synthesia στο youtube με εξασκηση. Εσεις τι προτεινετε? Παραθετω το λινκ για το αρμονιο απο κατω: :):) .
https://www.gear4music.com/Keyboards-and-Pianos/SDP-2-Stage-Piano-by-Gear4music/1D57
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τη δουλειά του λογικά θα την κάνει. Δεν έχει νόημα να δώσετε περισσότερα χρήματα αφού θέλετε μόνο να ξεκινήσετε ερασιτεχνικά από μόνοι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Σε ευχαριστω μαν για την απαντηση. Και εγω αυτο νομιζω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greg98

Νεοφερμένος

Ο Greg98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πιάνο χωρίς δεύτερη σκέψη, το πιάνο δεν χάνει την λεπτομέρεια στην μουσική ενώ το αρμόνιο χάνει κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top