Αρμόνιο ή πιάνο;

Αρμόνιο ή πιάνο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Πιάνο

  • Αρμόνιο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Πιάνο! Με 1000!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampire_Quiny

Νεοφερμένος

Η Vampire_Quiny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
εγω θα ελεγα να αρχισεις πρωτα με κλασσικο πιανο και οταν μαθεις 5 πραγματα απο αυτο, που καθε μουσικος ειναι υποχρεωμενος να ξερει, μπορεις να αρχισεις πειραματισμους με το αρμονιο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
εγω θα ελεγα να αρχισεις πρωτα με κλασσικο πιανο και οταν μαθεις 5 πραγματα απο αυτο, που καθε μουσικος ειναι υποχρεωμενος να ξερει, μπορεις να αρχισεις πειραματισμους με το αρμονιο:)
Χμμμ.... δεν συμφωνω. :D
Εγω εκανα το αντιθετο ακριβως επειδη καποιος-α(!!) μου ειπε οτι πρεπει πρωτα αρμονιο για να δω αν μου αρεσει μετα το πιανο(ελεος ασχετιλα στο full)!! Μικρος ημουν και'γω τι να κανω :P
Δεν νομιζω οτι οποιος ξεκινησει πιανο θα προχωρησει στο αρμονιο. Για εμενα θα ηταν αδυνατο!! Εκτος βεβαια απο αυτους που παρατανε το πιανο λογω δυσκολιας και "καταφευγουν" στο αρμονιο. Αλλα δεν νομιζω να εννοεις αυτο....Τι εννοεις??:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Χμμμ.... δεν συμφωνω. :D
Εγω εκανα το αντιθετο ακριβως επειδη καποιος-α(!!) μου ειπε οτι πρεπει πρωτα αρμονιο για να δω αν μου αρεσει μετα το πιανο(ελεος ασχετιλα στο full)!! Μικρος ημουν και'γω τι να κανω :P
Δεν νομιζω οτι οποιος ξεκινησει πιανο θα προχωρησει στο αρμονιο. Για εμενα θα ηταν αδυνατο!!
Κι εγώ το ίδιο έκανα... Στην αρχή αρμόνιο και μετά από λίγο καιρό και πιάνο. :D Απλά το αρμόνιο είναι κάπως πιο έυκολο... Το πιάνο όμως μαγεύει... Είναι ξεχωριστός ο ήχος... Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω...:) Πιάνο ftw! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
α ρε παιδια ποσο σας ζηλευω που μπορειτε να ασχοληθειτε με αρμονιο ή πιανο...κι εγω θα το ηθελα αλλα δυστυχως δε μπορω...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άντι

Νεοφερμένος

Η Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αρμόνιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
εγω θα ελεγα να αρχισεις πρωτα με κλασσικο πιανο και οταν μαθεις 5 πραγματα απο αυτο, που καθε μουσικος ειναι υποχρεωμενος να ξερει, μπορεις να αρχισεις πειραματισμους με το αρμονιο:)

Μια τέτοια άποψη λέει και ο δάσκαλος μου.
Λέει πως για να παίζεις καλά πλήκτρα, πρέπει (ή καλό είναι, δεν θυμάμαι) να κάνεις πιάνο.

Τώρα εξαρτάται ο καθένας το τι μπορεί να δώσει απο χρόνο, ασχολία και φυσικά, χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Αρμόνιο γιατί έχω,ξέρω και μου αρέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
πιάνο, για όποιον τον ενδιαφέρει η μουσική καθ'εαυτή, η ουσία της μουσικής τέχνης.
αρμόνιο, για όποιον θέλει απλώς να διασκεδάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
πιάνο, για όποιον τον ενδιαφέρει η μουσική καθ'εαυτή, η ουσία της μουσικής τέχνης.
αρμόνιο, για όποιον θέλει απλώς να διασκεδάζει...
Δεν συμφωνώ στο ότι το αρμόνιο είναι απλώς για διασκέδαση. Εκτός του ότι κάποιος μπορεί να ασχοληθεί επαγγελματικά με το αρμόνιο χωρίς απαραίτητα να έχει κάνει μαθήματα πιάνου, με το αρμόνιο επίσης(εξαρτάται φυσικά από την τιμή) έχεις τις ίδιες δυνατότητες που θα είχες και στο πιάνο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampire_Quiny

Νεοφερμένος

Η Vampire_Quiny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Χμμμ.... δεν συμφωνω. :D
Εγω εκανα το αντιθετο ακριβως επειδη καποιος-α(!!) μου ειπε οτι πρεπει πρωτα αρμονιο για να δω αν μου αρεσει μετα το πιανο(ελεος ασχετιλα στο full)!! Μικρος ημουν και'γω τι να κανω :P
Δεν νομιζω οτι οποιος ξεκινησει πιανο θα προχωρησει στο αρμονιο. Για εμενα θα ηταν αδυνατο!! Εκτος βεβαια απο αυτους που παρατανε το πιανο λογω δυσκολιας και "καταφευγουν" στο αρμονιο. Αλλα δεν νομιζω να εννοεις αυτο....Τι εννοεις??:D:D:D

lool
εννοω οτι καλο ειναι να ξεκινας πρωτα απο το κλασσικο πιανο που ειναι το υποβαθρο ολων και μετα αν δε γουσταρεις πια και νιωθεις πως δεν σε εκφραζει αυτο να πας στο αρμονιο, αφου εχεις αποκτησει ομως πρωτα τις γενικες γνωσεις:D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιάνω είναι καλύτερο και το προτιμώ (πιο καλός ήχος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Έπαιζα πιάνο μικρός για 1μιση χρόνο αλλά το είχα παρατήσει λόγω αθλητισμού,φέτος αποφάσισα να ξαναρχίσω αλλά με αρμόνιο.
Παίζω εδω και λίγο καιρό αρμόνιο και σκέφτομαι να γραφτώ σε ωδείο ή καλύτερα να κάνω ιδιαίτερα με κάποιον δάσκαλο (θέλω μόνος μου βασικά,και λόγω σχολής να κανονίζω εγώ τις ώρες όσο γίνετε) γιατί δεν θυμάμαι τίποτα και το αρμόνιο είναι διαφορετικό,ωδεία έχω βρεί 1-2 αλλά για δάσκαλο δεν ξέρω που να κοιτάξω( εκτός και πάω στο ωδείο,βρω το δάσκαλο τον πιάνω και του λέω να μου κάνει μαθήματα,γίνετε; )

Οποιος γνωρίζει κάτι ας μου στείλει πμ... για Αθήνα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Κάνω αρμόνιο μόνο και μόνο επειδή δεν έχω λεφτά για πιάνο! Καμία σχέση! ;)
Πιάνο σίγουρα! Πιο αληθινός, πιο βαθύς ήχος και ακόμη και η τεχνική δυσκολότερη!

[off] Άραγε θα αποκτήσω κάποτε ένα τέτοιο; https://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=923, αν όχι ένα με ουρά! :redface: [/off]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Εγώ προσωπικά έχω και πιάνο και αρμόνιο. Ξεκαθαρίζω πως με ενδιαφέρει το κλασικό πιάνο, οπότε το αρμόνιο το έχω μόνο για διασκέδαση. Αν κάποιος θέλει να συνδυάσει και τα δύο, μπορεί να πάρει ηλεκτρικό η stage πιάνο.. Τα πλήκτρα είναι βαρυκεντρισμένα, υπάρχει ένας ρεαλισμός στον ήχο, ενώ παράλληλα μπορείς να αποθηκεύσεις τις δημιουργίες σου. Πάντως, ο ήχος ενός πιάνου, ενός κανονικού πιάνου, είναι κατ'εμε ασύγκριτος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
οχι οτι το αρμονιο ειναι κατωτερο (ισα ισα θαυμαζω οσους παιζουν γιατι με φαινεται πολυ πολυπλοκο) προτιμω πιανο! Ισως ειναι καπως κλασσικο αλλα εχει μια γοητεια που δεν εχει το αρμονιο. Ασε κ ολας που λογω των σαουντρακς καποιων ταινιων (φορεστ γκαμπ, αμελι κτλ) ζηλευω που δεν ξερω πιανο κ δεν μπορω να τα εκτελεσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Λοιπον κι εγω ασχολουμαι με τη μουσικη(παιζω κιθαρα αλλα σιγα μωρε!).Εγω προσωπικα προτιμω το πιανο γιατι μου αρεσει περισσοτερο ο ηχος του και γενικα ειναι ενα κλασσικο οργανο...απο την αλλη ομως το αρμονιο ειναι πολυ πιο οικονομικο,παραγει πολλους ηχους και μεταφερεται ευκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
:hmm:
Έχω περάσει και από τα δύο - και αρμόνιο και πιάνο..
Ανεξάρτητα ότι το πιάνο έχει περισσότερες δυνατότητες και σε μυεί με ένα μοναδικό τρόπο στα μυστικά της μουσικής - όχι μόνο ως τέχνης, αλλά ως τρόπο ζωής - έχει ακόμη ένα πλεονέκτημα.
Η δεξιοτεχνία που θα αποκτήσεις ασκούμενος εκεί θα σε βοηθήσει και στο αρμόνιο.
Τι θέλω να πω?
Με το πιάνο ήταν σαν να γνώριζα αυτόματα αρμόνιο.
Με το αρμόνιο έπρεπε να προσπαθήσω πραγματικά να κάνω την μετάβαση!;)

Αν χρειαστεί οτιδήποτε και μπορώ να σε βοηθήσω, στείλε μου και πιμί!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki_m

Νεοφερμένος

Η τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
βασικα πιστευω οτι το αρμονιο ειναι καλυτερο γιατι ειναι πιο ευκολο να το μεταφερεις, ειναι φθινότερο και μπορεις να επιλεξεις ακομα και τον ηχο που θα ακουγεται...ενω στο πιανο χρειαζεται να βαζεις περισσοτερο δυναμη στα δαχτυλα για να παιξεις...κατα τα αλλα πιστευω οτι ειναι ιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
παιδια ποια ειναι η διαφορα του ηλεκτρικου πιανου με το κλασσικο?? γτ σκεφτομαι να παρω ηλεκτρικο καθως ειναι πιο φ8ηνο...οταν πηγαινα ωδειο επαιζα κλασσικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top