Αρμόνιο ή πιάνο;

Αρμόνιο ή πιάνο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Πιάνο

  • Αρμόνιο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Επίσης θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητο το πτυχίο. Άμα αγαπάς τη μουσική δε χρειάζετε να πολεμάς για να σου "χαρίσουν" καποιοι κύριοι ένα χαρτί, έτσι νομίζω δηλαδή..
Στο κάτω κάτω δεν έχει καμία αξία άμα δεν έχεις και ταλέντο

Κοιτα, το πτυχιο ως χαρτι δεν εχει αξια ουσιαστικη!!
Δειχνει ομως την αξια του μουσικου----> γιατι δλδ να θεωρουμε δυο μουσικους εκ των οποιων μονο ο ενας εχει πτυχιο ισαξιους??
Φυσικα δεν ειναι λογω της ιδιοκτησιας του χαρτιου, αλλα εφοσον υποτιθεται οτι ο μουσικος αυτος αξιζει το πτυχιο, γιατι λοιπον να μην μπορει να το παρει?
Και βεβαια, οπουδηποτε παει ενας μουσικος, προτιμουν παντα αυτον που εχει πτυχιο. Αρα ειναι και θεμα αναγνωρισης της αξιας.
Εγώ έπαιζα πιάνο από μικρός κια μου άρεσε και σκέφτηκα να πάω να πάρω άν πάρω το πτυχίο αν δεν το περνα δν θα σκαγα κιολας. ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ!!! Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω που λέτε...:no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Εγώ έπαιζα πιάνο από μικρός κια μου άρεσε και σκέφτηκα να πάω να πάρω άν πάρω το πτυχίο αν δεν το περνα δν θα σκαγα κιολας. ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ!!! Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω που λέτε...:no1::)
εννοειται αμα θες πας για πτυχιο...αμα γουσταρεις...δεν στο επιβαλλει κανενας... αλλα εγω γουσταρω!!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!OaNNa

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Χωρίς να έχω γνώμη για το πιάνο,θα σου πρότεινα αρμόνιο μιας και με αυτό ασχολούμαι.Έχει άπειρες δυνατότητες (ειδικά τα καινούρια) και μπορείς να κάνεις διαρκώς καινούρια πράγματα,έτσι ώστε να μην βαρεθείς ποτέ να παίζεις το ίδιο κομμάτι ξανά και ξανά.


Έχεις ένα point με αυτό που λες...εγώ θα έλεγα το πιάνο μιας και παίζω 8 χρόνια..Το αρμόνιο ποτέ δε με βόλευε...τα πλήκτρα μου φαινόντουσαν πιο ελαφριά και μιας ειχα συνηθισει στα πλήκτρα του πιάνιου έκανα όλο λάθη...Φυσικά εξαρτάται και το τι αρμόνιο θα πάρεις...Το πιάνο είναι πιο όμορφο εμφανισιακά(γνώμη μου!!)ειδικά με ουρά...Από εδώ και πέρα είναι δική σου απόφαση...!!Ελπίζω να βοήθησα...κάπως..!:D:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
αχ αχ..πιανο...απο μικρη μ αρεσε παρα πολυ, κ εκτος απο ενα κομματι δεν εμαθα ποτε να παιζω..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ναι ρε γαμώτο, κι εγώ το ίδιο ακριβώς... Μετά από μερικά μαθήματα το παράτησα παρ' όλο που μ αρέσει πολύ...
Ευτυχώς τουλάχιστον το γύρισα στην κιθάρα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Θα πρότεινα αρμόνιο 100%, για τους εξής λόγους:

1) μπορείς να το μεταφέρεις παντού!! αν είσαι φοιτητής ή σε ένα πάρτυ ή και σε μια γιορτή στο σχολείο, και έτσι να κλέψεις την παράσταση!! το πιάνο πως θα το μεταφέρεις? πρέπει να πάρεις γερανό!

2) στο αρμόνιο βάζοντας ρυθμούς, ακούγεται σαν να παίζει ολόκληρη ορχήστρα ή συγκρότημα. Εγώ παίζω κομμάτια (Πυξ λάξ, bon jovi κλπ) και είναι λες και έχεις το συγκρότημα δίπλα σου! Πόρωση!

3) σε κάθε περίπτωση το αρμόνιο έχει και ήχους από πιάνο. Το δικό μου (korg PA50) έχει γύρω στα 200 πιάνα!!! (άλλο πιο βαθύ, άλλο πιο μεταλλικό, άλλο να ακούγεται όπως το πιάνο στις ταινίες του Σαρλό κλπ) Σου ικανοποιεί όλα τα γούστα. Και αυτό που ειπώθηκε πριν ότι το αρμόνιο έχει ελαφριά πλήκτρα και δεν βολεύει είναι λάθος, γιατί υπάρχουν αρμόνια όπου μπορείς να ρυθμίζεις την σκληρότητα των πλήκτρων!!! και να το κάνεις να έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με ένα κανονικό πιάνο.

Προτείνω να μπείτε στο youtube και να ακούσετε μερικά από τα αρμόνια και τις δυνατότητές τους. Δώστε στο youtube λέξεις όπως Korg OASIS, korg PA50, Roland, και φυσικά μην ξεχάσετε το Yamaha Mottif. Ειδικά με το korg OASIS θα πάθετε πλάκα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Υπάρχουν και τα stage pianos όμως :)
Για το δικό μου έχω και θήκη πλέον και μεταφέρεται.

Επίσης κακά τα ψέμματα, ότι ήχο και να βάλεις, τον ήχο του κανονικού πιάνου δεν θα την έχεις. Ούτε το feeling. Ίσως σε κάτι πολύ ακριβά ψηφιακά.


https://www.youtube.com/watch?v=fivHgX9XImg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Θα πρότεινα αρμόνιο 100%, για τους εξής λόγους:

1) μπορείς να το μεταφέρεις παντού!! αν είσαι φοιτητής ή σε ένα πάρτυ ή και σε μια γιορτή στο σχολείο, και έτσι να κλέψεις την παράσταση!! το πιάνο πως θα το μεταφέρεις? πρέπει να πάρεις γερανό!

2) στο αρμόνιο βάζοντας ρυθμούς, ακούγεται σαν να παίζει ολόκληρη ορχήστρα ή συγκρότημα. Εγώ παίζω κομμάτια (Πυξ λάξ, bon jovi κλπ) και είναι λες και έχεις το συγκρότημα δίπλα σου! Πόρωση!

3) σε κάθε περίπτωση το αρμόνιο έχει και ήχους από πιάνο. Το δικό μου (korg PA50) έχει γύρω στα 200 πιάνα!!! (άλλο πιο βαθύ, άλλο πιο μεταλλικό, άλλο να ακούγεται όπως το πιάνο στις ταινίες του Σαρλό κλπ) Σου ικανοποιεί όλα τα γούστα. Και αυτό που ειπώθηκε πριν ότι το αρμόνιο έχει ελαφριά πλήκτρα και δεν βολεύει είναι λάθος, γιατί υπάρχουν αρμόνια όπου μπορείς να ρυθμίζεις την σκληρότητα των πλήκτρων!!! και να το κάνεις να έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με ένα κανονικό πιάνο.

Προτείνω να μπείτε στο youtube και να ακούσετε μερικά από τα αρμόνια και τις δυνατότητές τους. Δώστε στο youtube λέξεις όπως Korg OASIS, korg PA50, Roland, και φυσικά μην ξεχάσετε το Yamaha Mottif. Ειδικά με το korg OASIS θα πάθετε πλάκα!!

Πειστικοτατα επιχειρηματα.....
Δυστυχως ομως εγω εκανα συγκριση των δυο οργανων με κριτηριο την καλλιτεχνικη πλευρα του καθενος.....και αναμφιβολα η ζυγαρια γερνει στο πιανο.....
Προσωπικα: 1. Δεν με ενδιαφερει το θεμα της μεταφορας γιατι πρωτον σε χωρο σχολειου η γιορτων κανεις δεν θα εκτιμησει το πιανο ακομα και αν ηταν εφικτη η μεταφορα του και δευτερον σε οργανωμενη εκδηλωση θα εχει πιανο εκει :D
2.Το να πατας ενα κουμπι και να ακουγεται ρυθμος, να πατας ενα αλλο και να ακουγεται μουσικη πραγματικα δεν με συγκινει καθολου. Καλυτερα να βαλω CD να ακουσω....Στο πιανο δημιουργειται παθος με καθε νοτα που πατιεται καθως ειναι προσωπικη δημιουργια(και δεν εννοω μονο συνθεση μελωδιας, αλλα και ερμηνεια).
3.Τον ηχο του πιανου στα αυτια μου δεν θα μπορουσε να τον αντικαταστησει κανεις αλλος ηχος(μονο ενας ηχος καλυτερου πιανου :P).
Ειναι αλλιως........(δεν λεω τιποτα αλλο, η λεξη "αλλιως" ειναι αντιπροσωπευτικοτατη).

Οντως αληθευει οτι υπαρχουν αρμονια που ειναι καλες απομιμησεις πιανου, αλλα παρ'ολα αυτα, επιμενω.... :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν συγκρίνεται η προσομοίωση του αρμονίου όσο σούπερ τεχνολογία κι αν έχει με τη χροιά του πιάνου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Οπως ακριβως ειναι αλλη η χροια και η αισθηση του πιανου, ετσι ακριβως και το αρμονιο εχει αλλες δυνατοτητες που δεν τις εχει το πιανο. Ειναι πρωτον θεμα γουστου, και δευτερον του τι θελεις να παιξεις κλπ. Δεν ειναι θεμα καλυτερου και χειροτερου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Οπως ακριβως ειναι αλλη η χροια και η αισθηση του πιανου, ετσι ακριβως και το αρμονιο εχει αλλες δυνατοτητες που δεν τις εχει το πιανο. Ειναι πρωτον θεμα γουστου, και δευτερον του τι θελεις να παιξεις κλπ. Δεν ειναι θεμα καλυτερου και χειροτερου.

Ξαναλεω: "Συγκρινα τα δυο οργανα με κριτηριο την καλλιτεχνικη πλευρα του καθενος".......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suia1977

Νεοφερμένος

Η suia1977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αρχισα αρμόνιο, μετά από πολλά χρονια που είχα εγκαταλέιψει την κιθάρα, επειδή υπήρχε ένα αρμόνιο στο σπίτι (οχι τιποτα σουπερ, το πιο φθηνό μοντέλο της Yamaha) κι επειδή λαχταρούσα να ξαναρχίσω μουσική.
Εξ αρχής, ψιλοπροτιμούσα το πιάνο, αλλά για ποικίλους λόγους (χωρου, χρόνου, χρήματος κλπ) στράφηκα στο μικρό μου αρμόνιο. Αν εξαιρέσουμε την προφανή και αναμφισβήτη καλλιτεχνική αξία του πιανου, να ποια πλεονεκτήματα βρήκα στο αρμόνιο:
1. είναι ελαφρύ και φορητό (τα πιο μικρά είναι ελαφρύτερα κι απο κιθάρα)
2. έχει απειρες ψηφιακές δυνατότητες που άλλοι τις ξέρουν καλύτερα από μενα να σας τις πουν.
3. μπορείς να πάρεις πτυχίο και διπλωμα αν το θες, σε λιγότερα χρόνια από το πιάνο: η ύλη που διδασκεται στα σοβαρα ωδεία είναι κατά τι λιγότερη από εκείνη του πιάνου, τα δε χρόνια σπουδών επισήμως είναι 9 όταν του πιάνου είναι 12.
4. προσωπικά προτιμώ ένα καλό αρμόνιο που κοστίζει όσο ένα φτηνό μέτριο ή και κακό πιάνο (εκτός αν μιλάμε για ψηφιακό πιάνο).
5. η σοβαρη εκδοχή του αρμονίου είναι το δίσκαλο αρμόνιο (παζαρεύω ένα τώρα), ή αλλιώς το ηλεκτρονικό όργανο (η ηλεκτρονική εκδοχή του εκκλησιαστικού οργάνου), που είναι και το όργανο που διδάσκεται στις ανώτερες τάξεις. Το δίσκαλο αρμόνιο έχει τις άπειρες δυνατότητες (εχω ακούσει κομμάτια που είναι λες και παίζει ολοκληρη ορχήστρα) είτε για παρεΐστικη διασκέδαση είτε για κλασσική μουσική.Κανονικά μάλλον τρίσκαλο θα έπρεπε να το λένε, αφού υπάρχει και μια οκτάβα (ή και 2) που παίζεται με τα πόδια. Τα νεότερα και πανάκριβα μοντέλα έχουν και βαρυκεντρισμένα πλήκτρα για να μιμούνται το πιάνο.
Βέβαια, πιάνο δεν είναι. Αλλά είναι κι αυτό πολύ ωραίο. Προσωπικά κάνω τη φιλόδοξη σκέψη να τελειώσω το αρμόνιο, κι αν μετά απο τα χι-ψι χρόνια έχω όρεξη να δώσω κατατακτήριες για πιάνο: ο έχων δίπλωμα αρμονίου (δίσκαλου εννοώ) έχει γνώσεις να καταταχτεί στη μέση τάξη του πιάνου. Δεν είναι κι άσχημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αρχισα αρμόνιο, μετά από πολλά χρονια που είχα εγκαταλέιψει την κιθάρα, επειδή υπήρχε ένα αρμόνιο στο σπίτι (οχι τιποτα σουπερ, το πιο φθηνό μοντέλο της Yamaha) κι επειδή λαχταρούσα να ξαναρχίσω μουσική.
Εξ αρχής, ψιλοπροτιμούσα το πιάνο, αλλά για ποικίλους λόγους (χωρου, χρόνου, χρήματος κλπ) στράφηκα στο μικρό μου αρμόνιο. Αν εξαιρέσουμε την προφανή και αναμφισβήτη καλλιτεχνική αξία του πιανου, να ποια πλεονεκτήματα βρήκα στο αρμόνιο:
1. είναι ελαφρύ και φορητό (τα πιο μικρά είναι ελαφρύτερα κι απο κιθάρα)
2. έχει απειρες ψηφιακές δυνατότητες που άλλοι τις ξέρουν καλύτερα από μενα να σας τις πουν.
3. μπορείς να πάρεις πτυχίο και διπλωμα αν το θες, σε λιγότερα χρόνια από το πιάνο: η ύλη που διδασκεται στα σοβαρα ωδεία είναι κατά τι λιγότερη από εκείνη του πιάνου, τα δε χρόνια σπουδών επισήμως είναι 9 όταν του πιάνου είναι 12.
4. προσωπικά προτιμώ ένα καλό αρμόνιο που κοστίζει όσο ένα φτηνό μέτριο ή και κακό πιάνο (εκτός αν μιλάμε για ψηφιακό πιάνο).
5. η σοβαρη εκδοχή του αρμονίου είναι το δίσκαλο αρμόνιο (παζαρεύω ένα τώρα), ή αλλιώς το ηλεκτρονικό όργανο (η ηλεκτρονική εκδοχή του εκκλησιαστικού οργάνου), που είναι και το όργανο που διδάσκεται στις ανώτερες τάξεις. Το δίσκαλο αρμόνιο έχει τις άπειρες δυνατότητες (εχω ακούσει κομμάτια που είναι λες και παίζει ολοκληρη ορχήστρα) είτε για παρεΐστικη διασκέδαση είτε για κλασσική μουσική.Κανονικά μάλλον τρίσκαλο θα έπρεπε να το λένε, αφού υπάρχει και μια οκτάβα (ή και 2) που παίζεται με τα πόδια. Τα νεότερα και πανάκριβα μοντέλα έχουν και βαρυκεντρισμένα πλήκτρα για να μιμούνται το πιάνο.
Βέβαια, πιάνο δεν είναι. Αλλά είναι κι αυτό πολύ ωραίο. Προσωπικά κάνω τη φιλόδοξη σκέψη να τελειώσω το αρμόνιο, κι αν μετά απο τα χι-ψι χρόνια έχω όρεξη να δώσω κατατακτήριες για πιάνο: ο έχων δίπλωμα αρμονίου (δίσκαλου εννοώ) έχει γνώσεις να καταταχτεί στη μέση τάξη του πιάνου. Δεν είναι κι άσχημα!

Δεν γνωριζω κατα ποσο στεκει αυτο, το οτι ο διπλωματουχος δισκαλου αρμονιου εχει γνωσεις για μεση ταξη πιανου, γιατι δεν το εχω ψαξει.
Παρ'ολα αυτα, αν ισχυει πρεπει να εχεις δοκιμασει τα δαχτυλα σου στο πιανο διοτι πολλοι μπερδευονται απο την ομοιοτητα ως προς την εμφανιση μονο των δυο οργανων και θεωρουν οτι αφου ξερεις αρμονιο αρα ξερεις και πιανο. Δυστυχως, τα φαινομενα απατουν.
Σαφως ομως, η προσαρμογη ενος σπουδαστη πιανου που εχει πτυχιο αρμονιου ειναι γρηγοροτερη και ευκολοτερη απο εναν "νεοφερμενο" σπουδαστη στην μουσικη που επιθυμει να μαθει πιανο.
Σου ευχομαι καλη επιτυχια και καλο κουραγιο αν επιθυμεις να μαθεις πιανο, διοτι πολλοι το παρατουν λογω της δυσκολιας του. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suia1977

Νεοφερμένος

Η suia1977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εννοείται οτι η καταταξη σε οποιαδήποτε ταξη πιάνου δε γίνεται αυτόματα, ούτε χωρίς προετοιμασία (η οποία δεν έχω ασχοληθεί να μάθω περίπου πόσο πρέπει να είναι χρονικά), παρα μόνο μετά από αρκετά σκληρές εξετάσεις. Ο δάσκαλός μου στο ωδείο μου είπε ότι οι γνώσεις (όχι οι δεξιότητες), η θεωρία (καλά αυτή είναι ίδια για όλα τα όργανα) και η ύλη (σε ό,τι αφορά την κλασσική μουσική) ενός διπλωματούχου στο δίσκαλο αρμόνιο αντιστοιχούν σε επίπεδο τρίτης μέσης πιάνου-την οποία τάξη μπορεί να επιτύχει κανεις εφόσον αποκτήσει και την κατάλληλη εξοικείωση στις τεχνικές και στα δάχτυλα.

Τι να σας πω, αργώ ακόμα! Και δεν ξέρω αν θα το κάνω καν, θα δω αναλογα με τα κέφια. Πού να ξέρω τι θα κάνω μετά από τόσα χρόνια! και στην τελική, αποκλείεται, ακόμα κι αν αφοσιωθώ ψυχη τε και σωματι στο πιάνο, σε κάθε περίπτωση, να γίνω Σγούρος-δεν είναι αυτός ο λόγος που κάνω μουσική.

Η γνώμη μου γενικά είναι οτι τα πάντα εξαρτώνται από το πόσο σοβαρά είναι διατεθειμένος να το δει κανένας. Κάποιος αποφασισμένος να ασχοληθεί με την κλασσική μουσική σε βάθος, λογικό είναι να στραφεί στο κλασσικό πιάνο (ούτε καν το ψηφιακό-ισοδυναμεί με βλασφημία!!!!!!!). Αν πάλι κάποιος θέλει να μάθει λίγο απ' όλα, να παίζει και τραγούδια, να είναι πιο χαλαρός, και το αρμόνιο είναι μια πολύ καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
λογικό είναι να στραφεί στο κλασσικό πιάνο (ούτε καν το ψηφιακό-ισοδυναμεί με βλασφημία!!!!!!!).
Χμμμ η περιπτωση μου......:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Και φυσικά, να συμπληρώσω, ότι με το αρμόνιο βάζεις τα ακουστικά και παίζεις ότι ώρα σου γουστάρει, μεσημέρι, μεσάνυχτα χωρίς να ενοχλείς κανέναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Και φυσικά, να συμπληρώσω, ότι με το αρμόνιο βάζεις τα ακουστικά και παίζεις ότι ώρα σου γουστάρει, μεσημέρι, μεσάνυχτα χωρίς να ενοχλείς κανέναν!

Χαχαχαχα συμφωνω σε αυτο!!! :D:D
Οντως εχω ενα προβλημα με τους γειτονες οταν ξεκιναω στις 8 το βραδυ και παιζω ως τις 11. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
το πιανο μ'αρεσει καλυτερα οταν το ακουω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
το αρμονιο...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
πιανο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top