Αρμόνιο ή πιάνο;

Αρμόνιο ή πιάνο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Πιάνο

  • Αρμόνιο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
σωστός ο αποπάνω!(___ΚΡΣ___)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργοσ+Γεωργια

Νεοφερμένος

Η Γάκης+Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
κι εγω προτείνω αρμόνιο...εχεί πιο πολλές δυνατότητες απτό πιάνο...και για αυτο έχω προτιμήσει το αρμόνιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εγώ κάνω πιάνο εδω και 10 χρόνια:) αλλα θα σου πρότεινα αρμόνιο γιατί είναι πιο ευκολο, έχει λιγότερα χρόνια και μικρότερη ύλη -όσον αναφορά τα κομμάτια που πρέπει να πεχτουν-γενοκά είναι πιο ευκολο!!!:bye:
-----------------------------------------
Στην κατανόηση της θεωρίας της μουσικής είναι απαραίτητο το πιάνο έτσι κι αλλιώς.Οπότε όποιος ασχοληθεί με τη μουσική γενικά θα ασχοληθεί και με το πιάνο.Αρμονία χωρίς πιάνο δεν γίνεται.


Εχεις πολυτο δίκαιο!!!!! Χωρίς πιάνο δεν γίνεται τίποτα!!!!! Για να πάρεις πτυχίο σε οποιοδήποτε αλλο όργανο πρέπει να ξέρεις να παίζεις και πιάνο!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Λοιπον, βλεπω οι αποψεις διιστανται......
Πρωτα να ξεκαθαρισουμε οτι πιανο > αρμονιο.......(επειδη εχω ακουσει πολλα...)
Αμα θες να γραφεις κομματια και διαφορα αλλα, οι λειτουργιες του αρμονιου ειναι οι πιο καταλληλες.
Το πιανο σε σπρωχνει σε πιο επαγγελματικο σταδιο, νομιζω(δεν θελω να ειμαι απολυτος...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwtou

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
καλύτερο είναι το πιάνο.... γτ εαν ξέρεις καλό πιάνο το αρμόνιο είναι γελοίο! αλλά να ξέρεις... είναι πιο ζόρικο. έχω κάνει πιάνο και κάποιες στιγμές έκλαιγα από τα νεύρα μου!!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
καλύτερο είναι το πιάνο.... γτ εαν ξέρεις καλό πιάνο το αρμόνιο είναι γελοίο! αλλά να ξέρεις... είναι πιο ζόρικο. έχω κάνει πιάνο και κάποιες στιγμές έκλαιγα από τα νεύρα μου!!! :(
Αν μαθεις πιανο μπορεις να παιξεις λιγο αρμονιο αλλα αμα παιζεις αρμονιο δεν μπορεις να παιξεις πιανο.
Και το πιανο οντως ειναι πολυ πιο δυσκολο και θελει υπομονη, θεληση, και να το αγαπας αυτο που κανεις.....αλλιως αμα το κανεις ως αγγαρεια το παιχνιδι το'χασες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ρε παιδιά τα όραγανα αν εξαιρέσεις την διαφορά των βαρυκεντρισμένων πλήκτρων στο πιάνο,synth action στα αρμόνια είναι ίδια.Από εκεί και πέρα εξαρτάται το είδος της ύλης που θα διδαχτείΑν δειδαχθείς κλασική,jazz(κ.α) μουσική το επίπεδό σου θα είναι υψηλότερο.Αν τώρα βε΄βαια πας αρμόνιο σε κανά ωδείο(σε όλα δηλαδή)που το μόνο πυο διαδ΄σκουν είναι η άθλια μέθοδος autorgan θα μάθεις λιγότερα.

Υ.Γ:Σόρρυ που γίνομαι απόλυτος αλλά δυστυχώς η ευτυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το βάρος των πλήκτρων, ειδικά όταν πηγαίνεις απο αρμόνιο σε πιάνο, νομίζω οτι είναι αρκετά σοβαρό πρόβλημα πάντως. Είναι σαν να κάνεις parkour ας πούμε και ξαφνικά να αυξηθεί η βαρύτητα, θα φας τα μούτρα σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Έχει και 2+ παραπάνω οκτάβες και πετάλια. Βέβαια μπορείς να το παραγγείλεις όπως θες. Με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα, 8.5 οκτάβες, και ένα σωρό άλλα, χωρίς να μπορείς να προσεγγίσεις τον ήχο του αυθεντικού πιάνου βέβαια, αλλα τότε δεν μιλάς για αρμόνιο αλλα για digital piano (ή synth με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα αν είναι και synth συν τοις άλλοις). Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θεωρείται αρμόνιο αφού υπάρχουν πολλά ήδη (με πεντάλια, δίπατα, μονόπατα, κτλ)

Πάντως, τελείως άλλο πράγμα το synth, τελείως άλλο το «αρμόνιο» αφού το δεύτερο σε περιορίζει στον ήχο που μπορείς να βγάλεις, ενώ και τα δύο μπορούν να κάνουν καλή εξομοίωση του πιάνου.

Οπότε φαντάζομαι όταν λέμε για αρμόνιο vs πιάνο εννούμε τον τρόπο εκμάθυνσης και παιξίματος (που περιλαμβάνει το «βαρύ» κλαβιέ και τα πετάλια στο πιάνο. Στο αρμόνιο δεν γνωρίζω)

Πάντως μετά απο καιρό που είχα να αγγίξω αρμόνιο και προσπάθησα σήμερα, δεν αισθανόμουν σχεδόν τα πλήκτρα στα χέρια μου. Ενώ δυσκολευόμουν απίστευτα να κρατήσω χρωματισμούς (τελείως άλλη αίσθηση). Βέβαια αυτό είναι και λόγω απειρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Λουκ εγω αν μπορουσα θα εκανα πιανο..:)
Αρμονιο εκανα 1 χρονο ομως και μου αρεσε αρκετα..:xixi: μετα δυστυχως εφυγε ο δασκαλος που μας τα μαθαινε..:(
Εγω δεν γνωριζω απολυτως τιποτα για τα υπερ που εχουν τα δυο αυτα οργανα για να δεις πιο μπορεις να επιλεξεις.. Παντως πιστευω πως το πιανο ειναι πολυ πιο δυσκολο...

εγω θελω να αρχισω μαθηματα ή κιθαρας :fss:
ή πιανο :fss:
ή παλι το αρμονιο και μαλλον ολα απο την αρχη θα τα πιασω.. :P γιατι αρμονιο εκανα αρκετα μικρη..:xixi: ( σε καποια ταξη του δημοτικου:P)

Οταν τελικα αρχισεις τα μαθηματα πες μας τι αρχισες και τις εντυπωσεις σου.. :):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εμένα το πιάνο μου φαίνεται πιο εύκολο...εγώ έκανα 7 χρόνια και ήταν πολύ ωραία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημήτρης Κ.

Νεοφερμένος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μπουζούκι και Μπαγλαμαδάκι....ΑΥΤΑ είναι Οργανα.............!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
σαν το νταουλι του χωριου μου δε θα βρειτε

και ναι το πιανο ειναι πιο δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grego

Νεοφερμένος

Ο Grego αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σίγουρα το πίανο είναι πιο δύσκολο και σ'αυτό συμβάλλουν και οι διάφορες τεχνικές κλπ κλπ.
Λατρεύω το πιάνο αλλά προτιμώ το αρμόνιο!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*eirhnh*

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ΠΙΑΝΟ!!!
Βασικά δεν έχει τεράστια διαφορά με το αρμόνιο αλλά κατά τη γνώμη μου είναι πιο ωραίο!!!
Αλλά αν θες να πάρεις και πτυχείο πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 14 χρόνια.
Εγώ παίζω πιάνο ήδη 8 χρόνια και μου λένε όλοι οτι πρέπει να κάνω άλλα τόσα σχεδόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
εγώ ξεκίνησα με αρμόνιο και συνέχισα με πιάνο.Αν αρχίσεις με πιάνο και θα καταξοδευτείς χωρίς να ξέρεις άμα θα το συνεχίσεις και θα δυσκολευτείς περισσότερο για να μάθεις.Το σίγουρο είναι πως άμα μάθεις πιάνο θα μπορείς πολύ πιο άνετα να παίξεις αρμόνιο παρά αν κάνεις το αντίθετο.Είναι θέμα δική σου και μόνο επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ΠΙΑΝΟ!!!
Βασικά δεν έχει τεράστια διαφορά με το αρμόνιο αλλά κατά τη γνώμη μου είναι πιο ωραίο!!!
Αλλά αν θες να πάρεις και πτυχείο πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 14 χρόνια.
Εγώ παίζω πιάνο ήδη 8 χρόνια και μου λένε όλοι οτι πρέπει να κάνω άλλα τόσα σχεδόν.
Παιζω και εγω 8 χρονια και εχω αλλα 2 για πτυχιο.....δεν νομιζω να κανεις αλλα τοσα......!!!
Αλλα εγω ξεκινησα απο την πρωτη κατωτερα κατευθειαν(πηδηξα τις προκαταρκτικες) και εκανα 2 χρονια αρμονιο πρωτα οποτε βαλε 6-7 χρονια.
Παρ'ο΄λα αυτα το αρμονιο ΕΧΕΙ αν οχι τεραστια, μεγαλη διαφορα απο το πιανο, η μονη ομοιοτητα ειναι οτι και τα δυο ειναι πληκτροφορα...
-----------------------------------------
εγώ ξεκίνησα με αρμόνιο και συνέχισα με πιάνο.Αν αρχίσεις με πιάνο και θα καταξοδευτείς χωρίς να ξέρεις άμα θα το συνεχίσεις και θα δυσκολευτείς περισσότερο για να μάθεις.Το σίγουρο είναι πως άμα μάθεις πιάνο θα μπορείς πολύ πιο άνετα να παίξεις αρμόνιο παρά αν κάνεις το αντίθετο.Είναι θέμα δική σου και μόνο επιλογής.

Το αν θα συνεχισεις, εκτος του οτι ειναι δικη σου επιλογη και οχι των γονιων(γιατι εχουν δει τα ματακια μου.....), ειναι θεμα ιδιαιτερης αγαπης προς το οργανο, γιατι εχω δει πολλους που εχουν παρατησει το πιανο γιατι κουραστηκαν!
Επισης, δεν γινεται να παιζεις πιανο και να μην εισαι σχετικος με μουσικη, θα ακολουθησεις καποιο στυλ, κλασσικη μουσικη, τζαζ κλπ
Βλεπω, ας πουμε, καποιος που μαθαινουν πιανο μονο για να μαθουν να παιζουν καποια κομματια και μονο, γιατι τους αρεσαν. Αλλα απο κει και περα τιποτα αλλο............ Ε συγγνωμη ετσι ξερει και η γιαγια μου να παιζει...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Πάντως παιδιά ας μην κοροιδευόμαστε το πιάνο είναι ένα δύσκολο όργανο.
Τώρα το σε πόσα χρόνια θα πάρει κανείς πτυχίο είναι σχετικό εγώ ξεκίνησα απ τα 6 το άφησα για λίγο αλλα μετά από λίγο καιρό έκανα εντατικά μαθήματα και ετσι κατάφερα να πάρω το πτυχίο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grego

Νεοφερμένος

Ο Grego αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Επίσης θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητο το πτυχίο. Άμα αγαπάς τη μουσική δε χρειάζετε να πολεμάς για να σου "χαρίσουν" καποιοι κύριοι ένα χαρτί, έτσι νομίζω δηλαδή..
Στο κάτω κάτω δεν έχει καμία αξία άμα δεν έχεις και ταλέντο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Επίσης θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητο το πτυχίο. Άμα αγαπάς τη μουσική δε χρειάζετε να πολεμάς για να σου "χαρίσουν" καποιοι κύριοι ένα χαρτί, έτσι νομίζω δηλαδή..
Στο κάτω κάτω δεν έχει καμία αξία άμα δεν έχεις και ταλέντο

Κοιτα, το πτυχιο ως χαρτι δεν εχει αξια ουσιαστικη!!
Δειχνει ομως την αξια του μουσικου----> γιατι δλδ να θεωρουμε δυο μουσικους εκ των οποιων μονο ο ενας εχει πτυχιο ισαξιους??
Φυσικα δεν ειναι λογω της ιδιοκτησιας του χαρτιου, αλλα εφοσον υποτιθεται οτι ο μουσικος αυτος αξιζει το πτυχιο, γιατι λοιπον να μην μπορει να το παρει?
Και βεβαια, οπουδηποτε παει ενας μουσικος, προτιμουν παντα αυτον που εχει πτυχιο. Αρα ειναι και θεμα αναγνωρισης της αξιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top