Από τη Θεωρητική...στο Βιολογικό!

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ίσως να φταίει το ότι ακούω διάφορους άλλους που δεν ξέρουν.:PΘα δω τι θα κάνει όταν έρθει η ώρα.:PΕυχαριστώ πάντως...
Μαλλον, γιατι και γω ετσι την ειχα πατησει!! Τωρα ομως δεν την αλλαζω με τιποτα την Αλεξανδρουπολη... Παρακαλω:)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αν ήταν να μουν στη σχολή σου θα προτιμούσα Βόλο προσωπικά Κωνσταντίνε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Αν ήταν να μουν στη σχολή σου θα προτιμούσα Βόλο προσωπικά Κωνσταντίνε:)
Πρωτα απ'ολα το Βολο δεν τον επιανα και περα απο αυτο, τα τμηματα στη Φλωρινα και το Βολο τα εβαλα στο τελος!! Στη Φλωρινα απλα δεν ηθελα να παω και το Βολο τον ξερω πολυ καλα, μιας και ειμαι απο Λαρισα, και σε διαβεβαιω πως αναλογα με τους φοιτητες που εχει, η πολη δεν εχει καθολου ζωη... Γενικοτερα δε μου αρεσει και πολυ ο Βολος:P:P!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iwnh-chan

Νεοφερμένος

Η Iώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
η αληθεια ειναι πως στο Βιολογικο Πατρων αυτο που με ενδιαφερει ειναι ο τομεας γενετικης και βιολογιας κυτταρου και αναπτυξης...αλλα εχω καταληξει για Πατρα και δεν σκεφτηκα για καπου αλλου γιατι πραγματι πεφτει πολυ μακρια....το θεμα ειναι ποσο πια πρεπει να διαβασω για να βγαλω 19.600???:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στο τμήμα των Αθηνών πάντως δίνουν τεράστιο βάρος (για να μην αρχίσω άλλους χαρακτήρισμους :P) στον πιο απαρχαιωμένο τομέα της Βιολογίας, τη Βοτανική. Γενικώς, όσοι έχετε όνειρα για κυτταρικές, μοριακές, αναπτυξιακές και δε συμμαζεύεται, μη φάτε τα χρόνια σας στο μπουρδέλο του Καποδιστριακού, κρίμα είναι. :P Το έκανε ο υποφαινόμενος και τώρα ελπίζει μόνο σε κανένα καλό μεταπτυχιακό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ωχ.Δηλαδή παίρνετε τα λουλουδάκια και λέτε ''αυτό είναι κοτσανάκι και αυτό είναι η γύρη'';:PΓια μοριακή με βλέπω,κι ας είμαι μόνος μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αυτό που λες είναι το εργαστήριο της Βοτανικής (μπλιάξ :sick:). Εμείς βέβαια τα κάνουμε στο πιο -και καλά- επιστημόνικο (γιατί εδώ είναι πανεπιστήμιο, πρέπει να μιλάμε με επιστημονική ορολογία, όπως λέει και μια "καθηγήτριά" μας).

Γενικώς δίνεται βάρος στους πιο απαρχαιωμένους τομείς της Βιολογίας και η συντριπτική πλειοψηφία των καθηγητών είναι άτομα κολλημένα και ανεπαρκή στη δουλειά τους... Αλλά εμείς εκεί, στον αγώνα για πτυχίο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ευτυχώς εμείς εδώ δεν έχουμε πολλά μαθήματα βοτανικής(Να μάθετε να μη δηλώνετε ΑΠΘ):p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το είδα και το πρόγραμμα του ΑΠΘ. Φιλοσοφία της Βιολογίας και δε συμμαζεύεται. Άσε, καλύτερα να ασχολούμαι με το κάμβιο, τη σπερματική βλάστη και την ηθμαγγειώδη δεσμίδα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ευτυχώς για ποιόν;:P
Φιλοσοφία της Βιολογίας και δε συμμαζεύεται.
Εμένα αυτό μου φάνηκε ενδιαφέρον.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εμένα πάλι νυστακτικό (αν υπάρχει τέτοια λέξη). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Άντε να ποτίσεις την παπαρούνα εσύ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το είδα και το πρόγραμμα του ΑΠΘ. Φιλοσοφία της Βιολογίας και δε συμμαζεύεται. Άσε, καλύτερα να ασχολούμαι με το κάμβιο, τη σπερματική βλάστη και την ηθμαγγειώδη δεσμίδα. :P

Eδώ το πρόγραμμα:)

Προσωπικά ξέροντας τους οδηγούς με βάση τα μαθήματα έχω κάνει μια κατάταξη.

1.ΜΒ&Γ
2.Βιοχημεία Λάρισα
3.ΤΒΕΤ
4.Βιολογία Κρήτης
5.Βιολογία ΑΠΘ

Υποκειμενικό ενδιαφέρον σε όλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ρε παιδια πολύ καλά κάνει το απθ κι έχει και φιλοσοφία της βιολογίας!! Όταν σπουδάζει κάποιος η εκπαίδευσή του πρέπει να είναι διαθεματική κ διεπιστημονική! Με λίγα λόγια η ολιστική παιδεία που δεν παρεκλίνει απο το αντικείμενο ειναι απαραίτητη οπότε πρέπει και τα προγράμματα σπουδών να είναι κατάλληλα προσαρμοσμένα! Παρόλα αυτά το απθ προσπαθεί αλλα και πάλι λείπουν στοιχειώδη μαθήματα για το αντικείμενο...
Επίσης, η βοτανική δεν είναι καθόλου απαρχαιωμένος τομέας... Σήμερα υπάρχει πληθωρα ερευνητικών προγραμμάτων ειδικά στη φαρμακευτική κι επίσης η βοτανική είναι σχεδόν πληρως συνυφασμένη με το περιβάλλον...
Τώρα με το άλλο ερώτημα πιστεύω πως με κατατακτήριες θα είναι ευκολότερα τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Επίσης, η βοτανική δεν είναι καθόλου απαρχαιωμένος τομέας... Σήμερα υπάρχει πληθωρα ερευνητικών προγραμμάτων ειδικά στη φαρμακευτική κι επίσης η βοτανική είναι σχεδόν πληρως συνυφασμένη με το περιβάλλον...
Είναι όμως άδικο ο τομέας Βοτανικής στο Καποδιστριακό να έχει 9 μαθήματα στο τμήμα και ο τομέας Βιολογίας Κυττάρου πχ μόνο 5. :) Και ναι, για μένα το να κάθομαι να ξεψαχνίζω κάθε κύτταρο κάθε φυτού με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ λεπτομέρεια (σε ένα μάθημα-αποθέωση της παπαγαλίας) δεν θα με εξελίξει σαν βιολόγο (που στο κάτω-κάτω με ενδιαφέρει η βιολογία ανθρώπου και όχι φυτών). Ακόμα και ο μεταβολισμός φυτών πιο χρήσιμος θα μου φανεί. Κακά τα ψέματα, οι νέες εξελίξεις στην επιστήμη και τα αναπάντητα ερωτήματα αφορούν το ανθρώπινο κύτταρο. Δεν είμαι αντίθετος με τον τομέα, το μάθημα και κλάδο της Βοτανικής, με την όλη κατάσταση στο τμήμα είμαι δυσαρεστημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ωχ.Δηλαδή παίρνετε τα λουλουδάκια και λέτε ''αυτό είναι κοτσανάκι και αυτό είναι η γύρη'';:PΓια μοριακή με βλέπω,κι ας είμαι μόνος μου.:P
Γιατι να εισαι μονος σου ρε συ?? Τι κολληματα ειναι αυτα:P:P...?? Τεσπα, ας ελπιζουμε πως στην πορεια θα βαλεις μυαλο:P:P!!

Eδώ το πρόγραμμα:)

Προσωπικά ξέροντας τους οδηγούς με βάση τα μαθήματα έχω κάνει μια κατάταξη.

1.ΜΒ&Γ
2.Βιοχημεία Λάρισα
3.ΤΒΕΤ
4.Βιολογία Κρήτης
5.Βιολογία ΑΠΘ

Υποκειμενικό ενδιαφέρον σε όλα:)
Εμενα η καταταξη μου παει καπως ετσι:

1.ΜΒ&Γ
2. Βιολογια Κρητης
3. Βιοχημεια Λαρισας
4. ΤΒΕΤ
5. Τα υπολοιπα Βιολογικα τμηματα, που λιγο πολυ τα θεωρω το ιδιο βαρετα!!

Βεβαια εγω ημουν και θεωρητικη, οποτε μην παιρνετε τα λογια μου πολυ στα σοβαρα, αλλα με βαση τα ενδιαφεροντα μου, θα τα δηλωνα καπως ετσι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εννοούσα πως θα πρέπει να πάω καταμόναχος στην άλλη άκρη της Ελλάδας χωρίς να ξέρω κανέναν στην αρχή!Ακούγεται κάπως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εμένα η κατάταξη κατα τη γνώμη μου είναι:

1. βιολογια πατρας
2. βιολογια κρήτης
3. βιοχημείας κ βιοτεχνολογίας λάρισας

Είναι τα μόνα τμήματα με αξιόλογο πρόγραμμα σπουδών και τουλάχιστον τα πρώτα δύο με αναγνώριση στο εξωτερικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iwnh-chan

Νεοφερμένος

Η Iώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εγω παντως συμφωνω με τον bobby1 οσον αφορα στην καταταξη...τεσπα ομως,βιολογικο θα δηλωσω μοναχα αν καταφερω να πιασω τα μορια που θελω και χρειαζονται,αλλιως δεν εχει κανενα νοημα πιστευω!το Βιολογικο στην Πατρα παντως δεν ηξερα οτι αναγνωριζεται εξω...οποτε thx για την πληροφορια!!!μετα θελει πολλη δουλεια η χημεια...ετσι δεν ειναι παιδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
το Βιολογικο στην Πατρα παντως δεν ηξερα οτι αναγνωριζεται εξω

Πανεπιστημιακό Τμήμα φημισμένου Πανεπιστημίου, όπως της Πάτρας, να μην αναγνωρίζεται στο εξωτερικό; Όλα τα Πανεπιστημιακά Τμήματα των κορυφαίων Πανεπιστημίων της χώρας μας αναγνωρίζονται...από ερευνητική και ακαδημαϊκή άποψη στο εξωτερικό. Σε αυτό βοηθάει η πολυετής παραμονή και η συνεχής σχέση πολλών Ελλήνων ακαδημαϊκών με Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Κέντρα του εξωτερικού (συνεργασίες με ξένους ακαδημαϊκούς-ερευνητές). Για παράδειγμα, το Τμ.Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών ιδρύθηκε ως το πρώτο Τμήμα Βιολογίας στην Ελλάδα (1966). Οι πρώτοι καθηγητές που έφεραν την επιστήμη της Βιολογίας στην Ελλάδα, είναι ή ήταν καθηγητές στο Πανεπ.Πατρών και ήταν διδακτορικοί συνεργάτες του αμερικανού νομπελίστα F.Crick.

Πάντως Iwnh-chan κράτα μικρό καλάθι για την επιλογή σου. Ξέρω άτομα που γοητεύονταν από την επιστήμη της Βιολογίας (όπως την φαντάζονταν ή είχαν δει σε περιοδικά, στο internet,...κτλ)...αλλά μόλις προσγειώθηκαν στην Ελληνική Πανεπιστημιακή πραγματικότητα, έχασαν πάσα ιδέα (ξενέρωσαν) για την επιστήμη της Βιολογίας. Μην ξεχνάς, ότι πέρα από την προσωπική επιθυμία σου, πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου και την όλη ισχύουσα κατάσταση που επικρατεί στα Ελληνικά Πανεπιστήμια, στα ν χρόνια σπουδών, όπου ν μεγαλύτερο ή ίσον του 4. Δεν θέλω να προκαλέσω σύγχυση ή εντυπώσεις! Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στους στόχους σου. Η άποψή μου, τίθεται καθαρά φιλικά. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top