Από τη Θεωρητική...στο Βιολογικό!

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Όσον αναφορά τώρα για το πόσο φημισμενο είναι το βιολογικό της πάτρας έχω να προσθέσω πως έχει αναγνωρισθεί απο την καλύτερη ιατρική σχολή του κόσμου με την οποία έχει και συνεργασία αυτή του johns hopkins ως το καλύτερο τμήμα βιολογίας στη ελλάδα! Επίσης υπάρχουν κοινά ερευνητικά προγράμματα με το πανεπιστήμιο του cambridge και του pittsburgh! Και άλλα πολλά... Για τους καθηγητές δεν χρειάζεται να αναφέρω... Γεωργίου κατευθείαν από τη nasa όπου ήταν ερευνητής, Ζάγκρης από το Harvard... Αλαχιώτης τα λόγια είναι περιττά και άλλοι πολλοί...
Επίσης υπάρχει πληθώρα ερευνητικών από το nato.... Νομίζω πως λοιπόν η αναγνώριση τουλάχιστον είναι κοινός τόπος... Και όταν θα μπείς θα μάθεις τι τρελά πράγματα γίνονται... Θα σε μαγέψει το τμήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όσον αναφορά τώρα για το πόσο φημισμενο είναι το βιολογικό της πάτρας έχω να προσθέσω πως έχει αναγνωρισθεί απο την καλύτερη ιατρική σχολή του κόσμου με την οποία έχει και συνεργασία αυτή του johns hopkins ως το καλύτερο τμήμα βιολογίας στη ελλάδα! Επίσης υπάρχουν κοινά ερευνητικά προγράμματα με το πανεπιστήμιο του cambridge και του pittsburgh! Και άλλα πολλά... Για τους καθηγητές δεν χρειάζεται να αναφέρω... Γεωργίου κατευθείαν από τη nasa όπου ήταν ερευνητής, Ζάγκρης από το Harvard... Αλαχιώτης τα λόγια είναι περιττά και άλλοι πολλοί...
Επίσης υπάρχει πληθώρα ερευνητικών από το nato.... Νομίζω πως λοιπόν η αναγνώριση τουλάχιστον είναι κοινός τόπος... Και όταν θα μπείς θα μάθεις τι τρελά πράγματα γίνονται... Θα σε μαγέψει το τμήμα...

Όντως μετά από μια επίσκεψη στο site φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iwnh-chan

Νεοφερμένος

Η Iώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Να στε καλα παιδια!ελπιζω να τα καταφερω αν και απ τωρα ξερω πως θα ειναι δυσκολο και να μπω,αλλα και να τελειωσω τη σχολη...οποις ξερει κατι περισσοτερο οσον αφορα στο Βιολογικο Πατρων,αλλα και γενικοτερα στα μαθηματα του...τον παρακαλω να επικοινωνησει μαζι μου,εφοσον εχει και χρονο εννοειται!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όσον αναφορά τώρα για το πόσο φημισμενο είναι το βιολογικό της πάτρας έχω να προσθέσω πως έχει αναγνωρισθεί απο την καλύτερη ιατρική σχολή του κόσμου με την οποία έχει και συνεργασία αυτή του johns hopkins ως το καλύτερο τμήμα βιολογίας στη ελλάδα!
Ένα άλλο μέλος είχε πει πως αυτό έγινε επειδή κάποιος πλούσιος Έλληνας του εξωτερικού έκανε μια δωρεά στο Hopkins με τον όρο να συνεργαστεί με την Πάτρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αυτά τα λένε οι ανενημερωτοι σχετικά με το θέμα!!! Μη ξεχνάμε πως σύμφωνα με το σύστημα της σαγκάης το βιολογικό της πατρας είναι στη κορυφη των βιολογικων τμηματων της ελλάδας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
για να μην βγαίνουν αυθαίρετα συμπεράσματα και προκαλείται σύγχυση, δείτε τις επιστημονικές δημοσιεύσεις κάθε μέλους ΔΕΠ, σε εγκεκριμένα επιστημονικά περιοδικά παγκόσμιας αναγνώρισης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όλα αυτά μπορεί να ισχύουν,αλλά δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο η συνεργασία να έγινε λόγω της δωρεάς.:P
Άλλωστε,ο καθένας παινεύει το σπίτι του,γιατί πρώτη φορά ακούω πως η Πάτρα έχει το καλύτερο βιολογικό στην Ελλάδα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Όλα αυτά μπορεί να ισχύουν,αλλά δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο η συνεργασία να έγινε λόγω της δωρεάς.:P
Άλλωστε,ο καθένας παινεύει το σπίτι του,γιατί πρώτη φορά ακούω πως η Πάτρα έχει το καλύτερο βιολογικό στην Ελλάδα.:P

στην Ελλάδα γιατί να γίνει διαφήμιση; :P έτσι και αλλιώς ότι διαφημίζεται στην Ελλάδα, είναι για εσωτερική κατανάλωση...ποιος χέστηκε τι νομίζουν τα 10.000.000 Έλληνες. Ο πλανήτης έχει 6 δις εκατομμύρια ανθρώπους. Ας κοιτάξουμε τι λένε η παγκόσμια ερευνητική κοινότητα στην Βιολογία, για το συγκεκριμένο Τμήμα. Εξάλλου, ότι διαρρέει στην Ελλάδα, δεν είναι πάντα τεκμηριωμένο. Ποιος από όλους εμάς τους άσχετους-σχετικούς-παντογνώστες, κοίταξε ποτέ τις επιστημονικές δημοσιεύσεις όλων των μελών ΔΕΠ, τις διακρίσεις,...κτλ πανελλαδικά, πριν επιλέξουμε τις σχολές μας και πριν συμπληρώσουμε το μηχανογραφικό; Η ποιότητα και η αξιοπιστία ενός Πανεπ.Τμήματος, κρίνεται από το διεθνές κύρος του διδακτικού προσωπικού κυρίως...

...και εγώ λέω ναι! Τα πήρε χοντρά το Hopkins μέσω της δωρεάς. Πιστεύεις ότι κοτζάμ Hopkins, να θέλει να διασυρθεί επιστημονικώς και να γελιοποιηθεί παγκοσμίως με μια "χαμηλού" κύρους (όπως λέτε) συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πατρών (Τμ.Βιολογίας); :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δε λέω πως είναι χαμηλού κύρους το βιολογικό της Πάτρας,απ όσο ξέρω είναι το δεύτερο καλύτερο βιολογικό της Ελλάδας.Το συμπέρασμα αυτό το έχω βγάλει αφού το έχω συζητήσει με πολλούς βιολόγους.
Αλλά γελοιποίηση δεν υπάρχει,απλά το Hopkins αποφάσισε για το χ λόγο να συνεργαστεί με ένα καλό-για τα ελληνικά δεδομένα-ελληνικό πανεπιστήμιο.:P
Δεν ξέρω αν αληθεύει βέβαια,αλλά έχω την εντύπωση πως κανονικά δεν δέχεται ανταλλαγές. φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Αλλά γελοιποίηση δεν υπάρχει,απλά το Hopkins αποφάσισε για το χ λόγο να συνεργαστεί με ένα καλό-για τα ελληνικά δεδομένα-ελληνικό πανεπιστήμιο.:P

...και γιατί δεν προτίμησε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα, και ήρθε εδώ στην Eυρωπαϊκή "αγροτική" μπανανία; :hmm: Ξέρεις τι διεθνούς εμβέλειας είναι το Πανεπ.Hopkins; Με τι ιατρικά κέντρα, ιατρικά ινστιτούτα, βιομηχανίες βιοτεχνολογίας,..κτλ συνεργάζεται; Οπότε πια η λογική, να συνεργαστεί με μια πολύ μικρή χώρα παγκοσμίως στις επιστήμες, οικονομία,...κτλ; :hmm:

...διάβασε στο site του Πανεπ.Πατρών, την επιστολή του Πανεπ.Hopkins (μνημόνιο συνεργασίας)...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ρώτα τους γιατί.:PΔε μπορώ να ξέρω τι σκέφτηκαν.
Πάντως,το μόνο σημείο που διαφωνώ,είναι το ότι το βιολογικό της Πάτρας είναι το καλύτερο στην Ελλάδα.Γι αυτό λέω πως καθένας παινεύει το σπίτι του.Όσοι είναι από το Ηράκλειο θα πουν πως το καλύτερο είναι στο Ηράκλειο και όσοι είναι από την Πάτρα θα πουν πως το καλύτερο είναι στην Πάτρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όντως ο καθένας προσπαθεί να παινέψει το σπίτι του.Ακόμα και εσύ Χρήστο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ίσως.Απλά δεν έχω ξανακούσει άνθρωπο να λέει πως το βιολογικό του Ηρακλείου δεν είναι το καλύτερο και μου κάνει εντύπωση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το καλύτερο και χειρότερο νομίζω μπορεί να οριστεί μόνο από τα ενδιαφέροντα του καθενός στα μαθήματα της κάθε σχολής μιας και δεν έχουμε τη δυνατότητα να φοιτήσουμε σε όλα τα βιολογικά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σε ένα βαθμοι είναι αντικειμενικό,δε μπορεί ξερωγω να πει κάποιος πως το βιολογικό της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης είναι το καλύτερο από τη στιγμή που δεν προσφέρουν την υποτυπώδη εργαστηριακή κατάρτιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αυτό δεν το ξέρω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Τα κενά μπορούν να καλυπτούν πάντως.Εδώ άλλοι παλαβοί πάνε απο θεωρητική μαθηματικό!Ελάχιστοι απο αυτούς πάντως τα καταφέρνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Το καλύτερο και χειρότερο νομίζω μπορεί να οριστεί μόνο από τα ενδιαφέροντα του καθενός στα μαθήματα της κάθε σχολής μιας και δεν έχουμε τη δυνατότητα να φοιτήσουμε σε όλα τα βιολογικά:P

ακριβώς...:P
εξάλλου το καλύτερο ή το χειρότερο Πανεπιστημιακό Τμήμα φαίνεται από την "ποιότητα" σε στελέχωσή του τόσο σε ακαδημαϊκούς δασκάλους, γραμματεία όσο και σε προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς (διδακτορικούς) φοιτητές αλλά και σε άρτια εργαστηριακή υποδομή, υποδομή κτιριακών εγκαταστάεων, διαθέσιμα Πανεπιστημιακά συγγράμματα, υπάρχουσα βιβλιοθήκη και βάση δεδομένων, υλικοτεχνική υποδομή,..κτλ...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Και δεν παινεψαμε το σπίτι μας! Μιλάμε με στοιχεία! Η κατάταξη δεν είναι προσωπική μας εκτίμηση!!! Καλό είναι να ψάχνει κανείς και μόνος του να βρει τα αντίστοιχα στοιχεία για να δει πιο είναι το πιο αρτιο τμήμα! Μπορεί να δει πόσο ολοκληρωμένο είναι το πρόγραμμα σπουδών...Το ερευνητικό έργο κι άλλα πολλά... Κάτι στο οποίο υστερούν πολλά τμήματα που εχουν μονο το "όνομα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oscurio

Νεοφερμένος

Ο oscurio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σε ολους ειμαι καινουργιος εδω.Ειμαι μαθητης της τριτης ταηξς του λυκειου.Μου αρεσει πολυ η βιολογια και η χημεια και επισης ενδιαφερομαι για τις σχολες βιολογιας .Το προβλημα ειναι οτι ειμαι θεωριτικη κατευθυνση αλλα εχω παρει ειδικο μαθημα βιολογια.Περα απο τα μορια που ειναι πολλα δεν ξερω αν θα υστερω σε σχεση με αλλους φοιτητες σε σχεση με τις γνωσεις που σου παρεχει θετικοτεχνολογικη κατευθυνσης βεβαια αν περασω ειμαι διατεθιμενος να δουλεψω παραπανω για να καλυψω τα κεβα επισης περυσι ημουν θετικη αλλα αλλαξα για μια σειρα απο λογους οποτε δεν ειμαι και τελειως ασχετος επισης τοτε δεν ειχα καταληξει στο βιολογικο.Εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top