Απουσιολόγοι

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγώ απ`την 1η Γυμνασίου ήθελα το απουσιολόγιο και ακόμη δεν το πήρα, επειδή δεν διάβαζα.Φέτοσ όμως άρχησα να διαβάζω "πολύ" όχι επειδή είμαι "φυτό" αλλά επειδή θέλω γνώσεις... το είχα πάρει μερικές φορές όταν έλειπαν οι δύο απουσιολόγοι και μπορώ να πω πως ένιωθα ωραία όταν το έγραφα και όταν έβαζα απουσία σε άτομα που δεν συμπαθούσα :P

Δεν ξέρω άμα θεωρήται "σπασικλακι" αυτος που είναι συνεπεις (στις υποχρεόσεις του) και δίκαιος όσον αφορά τις απουσίες. (ξέρω ότι θα κατηγορηθώ γι`αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
νομιζω παιδια οτι δεν εχετε καταλαβει τη σοβαροτητα του απουσιολογιου. Οταν ο καθηγητης υπογραφει, αυτο ισοδυναμει με υπευθυνη δηλωση οτι οι μαθητες της ταξης που δεν αναγραφονται ηταν στην ταξη. Αυτο μπορει να χρησιμοποιηθει κ νομικα, αν δηλαδη ενας μαθητης ειναι υποπτος για κλοπη κ στο απουσιολογιο λεει οτι ηταν στην ταξη την ωρα που εγινε η κλοπη, τοτε θεωρειται οτι εχει αλλωθι. Με αλλα λογια, το απουσιολογιο ειναι νομικο εγγραφο κ θα επρεπε να το αντιμετωπιζουμε με σεβασμο, οχι επειδη ο αλλος βαριεται να κανει μαθημα να παιρνει το ρισκο κ την ευθυνη κυριως ο καθηγητης αλλα κ δευτερευοντως ο απουσιολογος.
Μια φορα στο σχολειο μου ο καθηγητης δεν ειχε προσεξει οτι ελειπε ενα παιδι, κ μαλλον ο απουσιολογος το ειχε καλυψει, και το παιδι επαθε ενα ατυχημα κ μετα τον τρεχανε τον καθηγητη στα δικαστηρια. Εμενα οι καθηγητες μου με απειλουσαν οτι αν διαπιστωσουν πως εκρυψα απουσια θα με πανε στο διευθυντη.
Να ξερετε λοιπον οτι η θεση του απουσιολογου ειναι λεπτη κ δυσκολη. Μην ζητατε λοιπον να σας κρυβουν απουσιες, διοτι ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Φυσικά και είναι λεπτή η θέση του απουσιολόγου. Θυμάμαι στην πρώτη λυκείου που είχα το απουσιολόγιο, μια κοπέλα κάποια στιγμή που ήμουν απασχολημένη άλλαξε το "Α" της απουσίας της και το είχε κάνει "Π" με αποτέλεσμα ο θεολόγος που ήταν υπεύθυνος εκείνη την ώρα να με κυνηγάει και να με κατσαδιάζει κι εγώ να μην έχω καταλάβει τίποτα. Θέλει υπευθυνότητα και είναι μπελάς, στην τάξη μου θυμάμαι οι πρώτοι στη βαθμολογία μαλώναμε για να το πάρει κάποιος άλλος και όχι εμείς :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
νομιζω παιδια οτι δεν εχετε καταλαβει τη σοβαροτητα του απουσιολογιου. Οταν ο καθηγητης υπογραφει, αυτο ισοδυναμει με υπευθυνη δηλωση οτι οι μαθητες της ταξης που δεν αναγραφονται ηταν στην ταξη. Αυτο μπορει να χρησιμοποιηθει κ νομικα, αν δηλαδη ενας μαθητης ειναι υποπτος για κλοπη κ στο απουσιολογιο λεει οτι ηταν στην ταξη την ωρα που εγινε η κλοπη, τοτε θεωρειται οτι εχει αλλωθι. Με αλλα λογια, το απουσιολογιο ειναι νομικο εγγραφο κ θα επρεπε να το αντιμετωπιζουμε με σεβασμο, οχι επειδη ο αλλος βαριεται να κανει μαθημα να παιρνει το ρισκο κ την ευθυνη κυριως ο καθηγητης αλλα κ δευτερευοντως ο απουσιολογος.
Μια φορα στο σχολειο μου ο καθηγητης δεν ειχε προσεξει οτι ελειπε ενα παιδι, κ μαλλον ο απουσιολογος το ειχε καλυψει, και το παιδι επαθε ενα ατυχημα κ μετα τον τρεχανε τον καθηγητη στα δικαστηρια. Εμενα οι καθηγητες μου με απειλουσαν οτι αν διαπιστωσουν πως εκρυψα απουσια θα με πανε στο διευθυντη.
Να ξερετε λοιπον οτι η θεση του απουσιολογου ειναι λεπτη κ δυσκολη. Μην ζητατε λοιπον να σας κρυβουν απουσιες, διοτι ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!!!

Aηδίες. Ματάκια έχουν οι καθηγητές, να μετράνε ξέρουν. Ας τις βάζουν μόνοι τους τις απουσίες και ας είναι υπεύθυνοι εκείνοι. Σιγά μην πάρω εγώ πάνω μου την ευθύνη όταν υπάρχει ολόκληρος καθηγητής στην τάξη. Και στο κάτω-κάτω, ας προσέχουν που υπογράφουν. Και αυτό το λέω γιατί είθισται εκείνοι που δεν μετράνε και από τους οποίους κρύβουμε απουσίες να είναι και οι βαρεμένοι, που είτε δεν μπορούν είτε δεν θέλουν να επιβληθούν σε μία τάξη. Επιλογή τους είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Aηδίες. Ματάκια έχουν οι καθηγητές, να μετράνε ξέρουν. Ας τις βάζουν μόνοι τους τις απουσίες και ας είναι υπεύθυνοι εκείνοι. Σιγά μην πάρω εγώ πάνω μου την ευθύνη όταν υπάρχει ολόκληρος καθηγητής στην τάξη. Και στο κάτω-κάτω, ας προσέχουν που υπογράφουν. Και αυτό το λέω γιατί είθισται εκείνοι πο υδεν μετράνε και αποό τους οποίους κρύβουμε απουσίες να είναι και οι βαρεμένοι, που είτε δεν μπορούν είτε δεν θέλουν να επιβληθούν σε μία τάξη. Επιλογή τους είναι.

προφανως και φταινε κυριως οι καθηγητες που βαζουν την υπογραφη τους οπου να ναι. αλλα εφοσον ο απουσιολογος εχει αναλαβει την ευθυνη να συμπληρωνει το απουσιολογιο θεωρειται πως φερει μεριδιο ευθυνης. Αυτο στο λεω οτι ισχυει νομικα. Αν εσυ θεωρεις οτι ειναι αηδια, δικαιωμα σου. Απλα, στο περιστατικο που ανεφερα ειχε και ο απουσιολογος προβληματα, κυριως βεβαια με το σχολειο, αφου νομικα η υπογραφη ηταν του καθηγητη. Και παλι ομως δεν ειναι ο,τι καλυτερο να εχεις προβληματα για να γλυτωσεις απο καποιον μια απουσια επειδη βαριεται το μαθημα. The choice is yours
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μόνο κέρδισες,πίστεψέ με:P:P

πρέπει να διαφωνίσω ων απουσιολόγος είναι (κατα τη γνώμη μου) μεγάλη τιμή, επειδή το έχεις εσύ και μόνο εσυ των συμμαθητών.
δεν είναι καθόλου αγγαρία ούτε μπούρδα, μου αυτο δείχνεις την μερική "ανωτερότητα" σου

(ξέρψ ότι θα με σχολιάσετε αρνητικά και θα βαθμολογίσετε την δήλωση μου με < 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
προφανως και φταινε κυριως οι καθηγητες που βαζουν την υπογραφη τους οπου να ναι. αλλα εφοσον ο απουσιολογος εχει αναλαβει την ευθυνη να συμπληρωνει το απουσιολογιο θεωρειται πως φερει μεριδιο ευθυνης. Αυτο στο λεω οτι ισχυει νομικα. Αν εσυ θεωρεις οτι ειναι αηδια, δικαιωμα σου. Απλα, στο περιστατικο που ανεφερα ειχε και ο απουσιολογος προβληματα, κυριως βεβαια με το σχολειο, αφου νομικα η υπογραφη ηταν του καθηγητη. Και παλι ομως δεν ειναι ο,τι καλυτερο να εχεις προβληματα για να γλυτωσεις απο καποιον μια απουσια επειδη βαριεται το μαθημα. The choice is yours

Δεν είναι δική μου δουλειά να συμπληρώνω έγγραφα του κράτους. Για μένα διαβάζω, όχι για ένα χαρτί με 20 ονόματα και ρουφιανιλίκι. Νομικη ευθυνη δεν έχω καμία. Έχει ο διδάσκοντας καθηγητης και ο Διευθυντής οι οποίοι οφειλουν να τσεκάρουν...Αν όχι, κακό του κεφαλιού τους. Αλήθεια, τι είδους προβλήματα με το σχολείο; Α! Δεν είναι επιλογή μου, είναι δικαίωμά του να βαριέται το μάθημα και να προτιμά να αξιοποιήσει διαφορετικά τον χρόνο του, δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Και στο κάτω-κάτω, ας προσέχουν που υπογράφουν.

To π**** μας και την υπογραφή μας να προσέχουμε πού τα βάζουμε. Παρόλο που δεν συμφωνώ πλήρως μαζί σου, καθώς και ο καθηγητής άνθρωπος είναι, όταν έχει τόσα παιδιά κάθε μέρα δεν είναι δυνατόν να προσέχει ποιος λείπει, όλο και κάποιος θα του ξεφύγει, το απουσιολόγιο κατ'εμέ δεν πρέπει να δίνετε σε μαθητές. Ίσως αν τον ρόλο αυτόν τον αναλάμβανε κάποιος άλλος να ήταν καλύτερα. Και αν χρειάζεται ένας σοβαρός λόγος για αυτό, είναι απλός: ότι σχεδόν πάντα παραποιείται από τους μαθητές. Οπότε πρέπει να το αναλάβει κάποιος υπεύθυνος αυτόν τον ρόλο και σίγουρα οι μαθητές δεν είναι οι κατάλληλοι, γιατί όσο υπεύθυνοι και να'ναι, θα αντιμετωπίσουν αντιδράσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Δεν είναι δική μου δουλειά να συμπληρώνω έγγραφα του κράτους. Για μένα διαβάζω, όχι για ένα χαρτί με 20 ονόματα και ρουφιανιλίκι.
+1!
Είπα εγώ ποτέ πως διαβάζω για να προσέχω ποιος [δεν] είναι μέσα στην τάξη, να κάνω τον μπαμπούλα όταν δεν είναι και να γράφω δεν ξέρω κ 'γω πόσα ονόματα κάθε μέρα είτε επειδή τους τη βάρεσε να μην μπουν είτε επειδή έκαναν μ******** και έφαγαν ΩΑ; + να τ' ακούω από τον καθηγητή γιατί του άλλου του βάρεσε να πάει να κάνει κοπάνα, γιατί δεν έχει κατάσταση μέσα στο βιβλίο ύλης διότι την ήθελε κάποιος άλλος καθηγήτης και να ψάχνω άλλο στυλό κάθε ώρε για κάθε καθηγητή γιατί κανείς δε φέρνει ποτέ το δικό του;
Και στο κάτω κάτω ματάκια έχουν οι καθηγητές μας. Άλλα τα βλέπουν άνετα, πότε δεν είναι κάποιος μέσα δεν μπορούν να καταλάβουν μόνοι τους; Στο δικό μου σχολείο ο κάθε καθηγητής έχει στο περίπου 40 παιδιά. Άνετα μπορεί να τα θυμάται...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Δεν είναι δική μου δουλειά να συμπληρώνω έγγραφα του κράτους. Για μένα διαβάζω, όχι για ένα χαρτί με 20 ονόματα και ρουφιανιλίκι. Νομικη ευθυνη δεν έχω καμία. Έχει ο διδάσκοντας καθηγητης και ο Διευθυντής οι οποίοι οφειλουν να τσεκάρουν...Αν όχι, κακό του κεφαλιού τους. Αλήθεια, τι είδους προβλήματα με το σχολείο; Α! Δεν είναι επιλογή μου, είναι δικαίωμά του να βαριέται το μάθημα και να προτιμά να αξιοποιήσει διαφορετικά τον χρόνο του, δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση.


Κανεις δε σε υποχρεωνει να παρεις το απουσιολογιο, αν θες μπορεις να το αρνηθεις, τουλαχιστον στο σχολειο μου ετσι ηταν. Ωστοσο, αν αναλαβεις την υποχρεωση, εστω κ αναγκαστικα, οφειλεις να εισαι ειλικρινης κ συνεπης. Κ κανεις δε διαβαζει για το απουσιολογιο αλλα μερικες φορες πρεπει να αναλαμβανουμε κ ευθυνες. Αν δεν μπορουμε να τις φερουμε εις περας σωστα, ειναι δικο μας προβλημα. Κ οποιος θεωρει οτι ο απουσιολογος ειναι ρουφιανος ειναι ανοητος. Τη δουλεια του κανει. Αν ο αλλος δε θελει να παρακολουθησει το μαθημα, ας μην το κανει, αλλα να υποστει τις συνεπειες. Αν απο μικρος μαθαινει οτι η λουφα δεν στοιχιζει τιποτα, μεγαλωνοντας θα γινει ακομα χειροτερος. Οπως λοιπον εχει το δικαιωμα να μην παρακολουθει, ετσι εχει κ την υποχρεωσει να δεχτει την απουσια, ελεος δηλαδη μια απουσια ειναι. Ας μην κανουν σαν μωρακια οσοι ζητανε απο τους απουσιολογους να τους κρυψουν μια απουσιουλα. Κι εγω εχω κανει κοπανες, αλλα δεν κρυφτηκα πισω απο το δαχτυλακι μου. Ακομα κ μπροστα στους καθηγητες εφευγα. Δικαιωμα μου. Δικαιωμα κ κυριως ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του απουσιολογου να μου βαλει απουσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Συνήθως σβήνουνε απουσίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Δεν είναι δική μου δουλειά να συμπληρώνω έγγραφα του κράτους. Για μένα διαβάζω, όχι για ένα χαρτί με 20 ονόματα και ρουφιανιλίκι. Νομικη ευθυνη δεν έχω καμία. Έχει ο διδάσκοντας καθηγητης και ο Διευθυντής οι οποίοι οφειλουν να τσεκάρουν...Αν όχι, κακό του κεφαλιού τους. Αλήθεια, τι είδους προβλήματα με το σχολείο; Α! Δεν είναι επιλογή μου, είναι δικαίωμά του να βαριέται το μάθημα και να προτιμά να αξιοποιήσει διαφορετικά τον χρόνο του, δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση.
Λοιπόν, δεν θα σχολιάσω τη στάση σου για τα περί απουσιολογίου... Είναι πολύ τυπικό θέμα, καθορισμένο νομικά από το κράτος και δεν μπορούν οι μαθητές να το αλλάξουν.

Θα σχολιάσω, όμως, αυτά που σημείωσα με bold. Τί εννοείς δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση στο σχολείο... ??? Τί είναι δηλαδή? Distance learning?

Είμαι βέβαιη πως και εσύ γνωρίζεις πολύ καλά ότι αν δοθούν τέτοια περιθώρια στον Ελληνα μαθητή δεν θα πατάει ποτέ στο σχολείο... Αυτό θα έχει πολλά σοβαρά αποτελέσματα, όπως ενίσχυση της ανευθυνότητας, της αδιαφορίας, ακόμη και του αναλφαβητισμού! Το μέτρο της προαιρετικής παρακολούθησης ισχύει στα πανεπιστήμια, όπου και εκεί (παρ'ότι οι φοιητητές είναι ενήλικες), παρατηρούνται τα ίδια φαινόμενα!

Προτού απαξιώσεις το σχολείο, λοιπόν, σκέψου τα εξής:
1)Υπάρχουν χώρες στις οποίες τα παιδιά δεν ξέρουν ούτε τι σημαίνει η λέξη "σχολείο"
2) Υπάρχουν στην Ελλάδα, αυτή τη στιγμή, πολλοί άνθρωποι που τελειώσαν μόνο το δημοτικό (γιατί κάποτε το γυμνάσιο δεν ήταν υποχρεωτικό) και αισθάνονται πολύ ανεπαρκείς.
3) Υπάρχουν και οι αξιοθαύμαστες περιπτωσεις ατόμων, που ενώ σταμάτησαν το σχολείο νωρίς, λόγω οικονομικών δυσκολιων παραδείγματος χάριν, επιστρέφουν μετά από χρόνια, μεγάλοι πλέον, στα θρανία, για να πάρουν απολυτήριο λυκείου. Πολλοί από αυτούς εισάγονται και στο πανεπιστήμιο!!!

Ολες αυτές οι περιπτώσεις ανθρώπων θα έδιναν τα πάντα για να έχουν κάτι που η πλειονότητα των μαθητών σήμερα θεωρεί δεδομένο! Την εκπαίδευση!

Προτού λοιπόν απαξιώσει κανείς ένα θεσμό, καλόν θα είναι να στοχαστεί τη χρησιμότητά του, έστω και μέσα από τα μάτια άλλων ανθρώπων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι δική μου δουλειά να συμπληρώνω έγγραφα του κράτους. Για μένα διαβάζω, όχι για ένα χαρτί με 20 ονόματα και ρουφιανιλίκι.

Είπα εγώ ποτέ πως διαβάζω για να προσέχω ποιος [δεν] είναι μέσα στην τάξη, να κάνω τον μπαμπούλα όταν δεν είναι και να γράφω δεν ξέρω κ 'γω πόσα ονόματα κάθε μέρα είτε επειδή τους τη βάρεσε να μην μπουν είτε επειδή έκαναν μ******** και έφαγαν ΩΑ;

Σαφώς και διαβάζετε για εσάς! Απ' την στιγμή όμως που αποδέχεστε τη θέση του απουσιολόγου (που είναι τιμητική θέση!) έχετε την ευθύνη και την υποχρέωση να είστε τυπικές κι εντάξει στα καθήκοντά σας! Αν δεν το θέλετε δεν θα σας αναγκάσει κανένας να το έχετε, το λέτε στο διευθυντή και απαλλάσσεστε! :)

Πάντως, δεν μπορώ να καταλάβω το "μίσος" και την αντιπάθεια μερικών για το απουσιολόγιο και τους απουσιολόγους. Εκτός... κι αν όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια (αυτό πάει για τους μη απουσιολόγους)! :whistle:


Κανεις δε σε υποχρεωνει να παρεις το απουσιολογιο, αν θες μπορεις να το αρνηθεις, τουλαχιστον στο σχολειο μου ετσι ηταν. Ωστοσο, αν αναλαβεις την υποχρεωση, εστω κ αναγκαστικα, οφειλεις να εισαι ειλικρινης κ συνεπης. Κ κανεις δε διαβαζει για το απουσιολογιο αλλα μερικες φορες πρεπει να αναλαμβανουμε κ ευθυνες. Αν δεν μπορουμε να τις φερουμε εις περας σωστα, ειναι δικο μας προβλημα. Κ οποιος θεωρει οτι ο απουσιολογος ειναι ρουφιανος ειναι ανοητος. Τη δουλεια του κανει. Αν ο αλλος δε θελει να παρακολουθησει το μαθημα, ας μην το κανει, αλλα να υποστει τις συνεπειες. Αν απο μικρος μαθαινει οτι η λουφα δεν στοιχιζει τιποτα, μεγαλωνοντας θα γινει ακομα χειροτερος. Οπως λοιπον εχει το δικαιωμα να μην παρακολουθει, ετσι εχει κ την υποχρεωσει να δεχτει την απουσια, ελεος δηλαδη μια απουσια ειναι. Ας μην κανουν σαν μωρακια οσοι ζητανε απο τους απουσιολογους να τους κρυψουν μια απουσιουλα. Κι εγω εχω κανει κοπανες, αλλα δεν κρυφτηκα πισω απο το δαχτυλακι μου. Ακομα κ μπροστα στους καθηγητες εφευγα. Δικαιωμα μου. Δικαιωμα κ κυριως ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του απουσιολογου να μου βαλει απουσια.

Να και κάτι σωστό που άκουσα!!!!!!!!! :D

Συνήθως σβήνουνε απουσίες.

Δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιοι, αλλά δεν είναι όλοι οι απουσιολόγοι το ίδιο! ;) Απουσιολόγοι που σβήνουν απουσίες ΔΕΝ θα έπρεπε να ήταν απουσιολόγοι. Όταν αναλαμβάνεις κάτι οφείλεις να είσαι εντάξει στις υποχρεώσεις σου!

Εφτά ωρίτσες μάθημα είναι... όσοι δεν ενδιαφέρονται και βαριούνται ας περάσουν εκτός τάξης κι ας πάνε να κάνουν κάτι της αρεσκείας τους, αλλά να πάρουν την απουσία τους σα κύριοι. Το βρίσκω τελείως γελοίο να απαιτείς απ' τον άλλο να σε καλύψει και να κάνεις χίλια δυο τερτίπια για να αποφύγεις την απουσία! Λείπεις κύριος; Θα πάρεις την απουσία σου... φυσικό κι επόμενο είναι!

Όλοι και όλες ξέρουν ποιο είναι το σωστό... απλά μερικοί και μερικές σκέφτονται ανώριμα ή δεν θέλουν να δουν την πραγματικότητα και τα λένε όπως τους/ις βολεύουν! :/:

Άποψή μου... δεν πρόκειται να την επιβάλλω σε κανέναν και καμία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πω, ειλικρινά δεν τα πιστεύω αυτά που διαβάζω. Όσοι λένε πως είναι ευθύνη και καθήκον το να βάζεις σταυρουδάκια σ'ένα χαρτί ελπίζω να διατηρήσουν την συναίσθησή τους αυτή και ως δημόσιοι υπάλληλοι, γιατί πολύς κόσμος τίνει να την λησμονεί. Και μην ακούω τιμητική θέση που γίνεσαι ο ρουφιάνος ενός καθηγητάκου που βολεύτηκε στο δημόσιο και ούτε να μετρήσει τους μαθητές του δεν θέλει. Ακόμα, από πού προκύπτει ότι αυτός που έχει τον καλύτερο μ.ο. είναι και υπεύθυνος; Όσο για το να αρνηθείς που λέτε, δεν ξέρω αν το έχετε δοκιμάσει, αλλά επειδή εγώ το έχω, χρειάστηκαν πολλές ώρες, πολλές φωνές και τσακωμοί για να παραδεχτεί ο τότε διευθυντής ότι δεν υπάρχει κανονισμός που να το απαγορεύει. Α! Και το νόμιμο, δεν είναι πάντα ηθικό.

Αυτό που με εκπλήσει είναι το ότι ταυτίζεται η επιλογή του μαθητή να μην παρακολουθήσει το μάθημα, με την λούφα και την λαμογιά. Είναι αυθαίρετο να λες πως όποιος δεν έρχεται θα πρέπει να έχει πάει για καφέ. Εγώ έχω συμμαθητές που δουλεύουν. Δεν κάθονται, δεν λουφάρουν και ναι την κοπανάνε την τελευταία ώρα και ναι κοιμούνται μέσα στην τάξη γιατί δεν ξέρω αν έτυχε ποτέ να δουλεύετε 8 ώρες και άλλες 7 "ωρίτσες" να έχετε μάθημα. Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ που μερικοί βάζουν τις απουσίες τόσο εύκολα δεν είναι η ηθική αλλά η κακία τους, που εκείνοι είναι μέσα και οι άλλοι έξω, και σκέφτονται πως "Εγώ μαλάκας είμαι που κάθομαι μέσα;"

Είμαι βέβαιη πως και εσύ γνωρίζεις πολύ καλά ότι αν δοθούν τέτοια περιθώρια στον Ελληνα μαθητή δεν θα πατάει ποτέ στο σχολείο... Αυτό θα έχει πολλά σοβαρά αποτελέσματα, όπως ενίσχυση της ανευθυνότητας, της αδιαφορίας, ακόμη και του αναλφαβητισμού! Το μέτρο της προαιρετικής παρακολούθησης ισχύει στα πανεπιστήμια, όπου και εκεί (παρ'ότι οι φοιητητές είναι ενήλικες), παρατηρούνται τα ίδια φαινόμενα!

Η πρώτη πρόταση θα έλεγα πως είναι μάλλον αυθαίρετη και θεωρητική. Όσο για την τρίτη, αν όντως παρατηρούνται αυτά τα φαινόμενα, γιατί δεν βάζουν και εκεί απουσιολόγια να λυθεί το πρόβλημα βρε αδερφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forakos

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Εγώ είμαι απουσιολόγος αλλά είμαι πάρα πολύ χαλαρός....
Αφήνω τον καθηγητή να ψάξει να δει ποιος λείπει αν έχουν φύγει κάποιοι (κοπάνα) δεν θα του βάλω εγω από μόνος μου...αλλα απουσίες δεν σβήνω...Ας πάνε να τις σβήσουν αυτοί κι αν μετα μου πουνε τιποτα λεω οτι το απουσιολογιο το ειχα στο θρανιο και στο διαλειμμα ημουν εκτός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakis1994

Νεοφερμένος

Ο sakis1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια κι εγω απουσιολογος ειμαι εχω κρυψει κι εγώ πάρα πολλες απουσίες....βεβαια καμια βδομαδα πριν.. μας μαζεψε ο διευθυντης ολους τους μαθητες και μέσα σε ολα τα άλλα πεταει και αυτο οτι οι απουσιολογοι κρυβουν απουσίες... χεχε... και με κοιτουσε με ενα βλεμμα....ευτυχως η καμπανα χτυπουσε για αλλα τμηματα π τους είχαν πάρει ειδηση... απο τότε παντως τα εκοψα αυτα....!!! γτ μασ απειλεισε για τα καλα... :kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Πω, ειλικρινά δεν τα πιστεύω αυτά που διαβάζω. Όσοι λένε πως είναι ευθύνη και καθήκον το να βάζεις σταυρουδάκια σ'ένα χαρτί ελπίζω να διατηρήσουν την συναίσθησή τους αυτή και ως δημόσιοι υπάλληλοι, γιατί πολύς κόσμος τίνει να την λησμονεί. Και μην ακούω τιμητική θέση που γίνεσαι ο ρουφιάνος ενός καθηγητάκου που βολεύτηκε στο δημόσιο και ούτε να μετρήσει τους μαθητές του δεν θέλει. Ακόμα, από πού προκύπτει ότι αυτός που έχει τον καλύτερο μ.ο. είναι και υπεύθυνος; Όσο για το να αρνηθείς που λέτε, δεν ξέρω αν το έχετε δοκιμάσει, αλλά επειδή εγώ το έχω, χρειάστηκαν πολλές ώρες, πολλές φωνές και τσακωμοί για να παραδεχτεί ο τότε διευθυντής ότι δεν υπάρχει κανονισμός που να το απαγορεύει. Α! Και το νόμιμο, δεν είναι πάντα ηθικό.

Αυτό που με εκπλήσει είναι το ότι ταυτίζεται η επιλογή του μαθητή να μην παρακολουθήσει το μάθημα, με την λούφα και την λαμογιά. Είναι αυθαίρετο να λες πως όποιος δεν έρχεται θα πρέπει να έχει πάει για καφέ. Εγώ έχω συμμαθητές που δουλεύουν. Δεν κάθονται, δεν λουφάρουν και ναι την κοπανάνε την τελευταία ώρα και ναι κοιμούνται μέσα στην τάξη γιατί δεν ξέρω αν έτυχε ποτέ να δουλεύετε 8 ώρες και άλλες 7 "ωρίτσες" να έχετε μάθημα. Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ που μερικοί βάζουν τις απουσίες τόσο εύκολα δεν είναι η ηθική αλλά η κακία τους, που εκείνοι είναι μέσα και οι άλλοι έξω, και σκέφτονται πως "Εγώ μαλάκας είμαι που κάθομαι μέσα;"



Η πρώτη πρόταση θα έλεγα πως είναι μάλλον αυθαίρετη και θεωρητική. Όσο για την τρίτη, αν όντως παρατηρούνται αυτά τα φαινόμενα, γιατί δεν βάζουν και εκεί απουσιολόγια να λυθεί το πρόβλημα βρε αδερφέ.


Οι μαθητες που δουλευουν ειναι η τραγικη μειοψηφια, κ το ξερεις αυτο. Αλλωστε, εγω τουλαχιστον σε ημερησιο σχολειο πηγαινα, οσοι δουλευουν συνηθως πανε σε απογευματινο. Οποτε σε παρακαλω, μην μας λες οτι ο λογος που φευγουν ειναι η δουλεια. Αλλωστε, ξερουμε ποιος κ γιατι φευγει. Κ οσα ατομα ηρθαν κ μου ζητησαν να τους κρυψω απουσια παιζανε την επομενη ωρα μπαλα στην αυλη, μη με τρελαινεις τωρα! Επιπλεον, ξανατονιζω, δεν ειναι δουλεια του απουσιολογου να κρυβει απουσιες, να ζει μες στο αγχος μεχρι το τελος της ωρας μην τυχον το καταλαβει ο καθηγητης κ του τα ψαλλει, για τον οποιονδηποτε λογο!!!! Οποιος θελει να φυγει ας φυγει αλλα ας παρει κ την απουσια. Γιατι να ρισκαρω εγω? Για τον αλλο που μου ζηταει να του κρυψω απουσια κ αν του πω οτι δεν γινεται γιατι ο ταδε καθηγητης ελεγχει, θα με βρισει κι απο πανω?? Γιατι το εχω βιωσει κι αυτο. Δε λεω οτι δεν εχω κρυψει ποτε απουσια, το εχω κανει, κυριως μη σημειωνοντας ωριαιες. Παρ'ολα αυτα, δεν θεωρω σωστο να περναω εγω καθε μερα το λουκι να κρυβω απουσιες κ να τρεχω μετα αν το καταλαβει ο καθηγητης. Δε θεωρω οτι το απουσιολογιο ειναι τιμητικο, ειναι σιγουρα ομως μια ευθυνη κ δε μ αρεσει να κρυβομαι απο τις ευθυνες μου, ισως εσενα σ αρεσει. Οσο για το προσωνυμιο "ρουφιανος" που δινεις στους απουσιολογους διχνει την ανωριμοτητα σου να αντιληφθεις οτι κανουν το σωστο, αυτο που τους ανατεθηκε. Αυτοι ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις τους, οχι εσυ η ο αλλος που κανει την κοπανα. Τελος παντων, εισαι μικρη κ ανωριμη, κλασικη συμπεριφορα λυκειοπαιδου που νομιζει οτι οι καθηγητες ειναι ο "εχθρος προ των πυλων" κ οι μαθητες το "ταγμα" που πρεπει να μεινει ενωμενο για να νικησει τον αδυσοπητο εχθρο. Grow up, σχολειο πας, οχι στο στρατο φανταρος, ουτε στη φυλακη, ουτε στα καταναγκαστικα εργα στα στρατοπεδα. Να μαθεις σε στελνουνε, οχι να οργανωνεις πολεμο. Και οι καθηγητες τη δουλεια τους κανουν κ χρειαζονται μια βοηθεια γιατι πιστεψε με δεν ειναι ευκολο να κανεις μαθημα σε παιδια. Κ μιλω εκ πειρας.

Επιπλεον σ αυτο που ειπε η Lita εχει απολυτο δικιο!! Δεν ειναι καθολου αυθαιρετη, εχουμε παει στα πανεπιστημια κ ξερουμε τι γινεται, αν στο πανεπιστημιο δεν πατανε περισσοτεροι απο τους μισους που ειναι εν τελει κ μια βαθμιδα εκπαιδευσης για τους ενηλικες, που υποτιθεται οτι διαλεξανε μετα απο πολυ κοπο, τοτε δε θελω να φανταστω τι θα γινοταν στα σχολεια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4kR!bn:)

Νεοφερμένος

Η Ακριβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Βρε παιδιά τι τιμητική θέση και αηδίες.Και ποιος λέει ότι πρέπει μαζί με όλα τα άλλα που έχουμε στο κεφάλι μας να έχουμε και την έννοια του απουσιολογίου.Και στο κάτω κάτω άνθρωποι είμαστε εγώ μπορεί να μπερδευτώ,ο καθηγητής δεν είναι αυτός που πρεπει να κοιτάει και να προσέχει τι του δίνω να υπογράψει?
Και αν δεν θελεις δε σημαίνει ότι μπορείς να το αφήσεις.Έχω προσπαθήσει τόσες φορές και το μόνο που λέει ο λυκειάρχης είναι ότι θα έπρεπε να είναι τιμή μου και άλλα κλασσικά εικονογραφημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Βρε παιδιά τι τιμητική θέση και αηδίες.Και ποιος λέει ότι πρέπει μαζί με όλα τα άλλα που έχουμε στο κεφάλι μας να έχουμε και την έννοια του απουσιολογίου.Και στο κάτω κάτω άνθρωποι είμαστε εγώ μπορεί να μπερδευτώ,ο καθηγητής δεν είναι αυτός που πρεπει να κοιτάει και να προσέχει τι του δίνω να υπογράψει?
Και αν δεν θελεις δε σημαίνει ότι μπορείς να το αφήσεις.Έχω προσπαθήσει τόσες φορές και το μόνο που λέει ο λυκειάρχης είναι ότι θα έπρεπε να είναι τιμή μου και άλλα κλασσικά εικονογραφημένα.
λυση 1η:χασε το απουσιολογιο
λυση 2η:καψε το απουσιολογιο
λυση 3η:δωσε λευκη κολλα σε ολα τα μαθηματα
λυση 4η:καψε το βιβλιο υλης
λυση 5η:χασε το βιβλίο ύλης
5 απλες συμβουλες για οποιον δεν θελει το απουσιολογιο
αντε και καλη επιτυχια!

(εγω περιμενω τους βαθμους.Αν βγω πρωτος το παιρνω αλλα αφου βγω πρωτος χαιρομαι.Αν με περασει καποιος δινω το απουσιολογιο παλι χαιρομαι:D:D:D:D:D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Οι μαθητες που δουλευουν ειναι η τραγικη μειοψηφια, κ το ξερεις αυτο. Αλλωστε, εγω τουλαχιστον σε ημερησιο σχολειο πηγαινα, οσοι δουλευουν συνηθως πανε σε απογευματινο. Οποτε σε παρακαλω, μην μας λες οτι ο λογος που φευγουν ειναι η δουλεια. Αλλωστε, ξερουμε ποιος κ γιατι φευγει. Κ οσα ατομα ηρθαν κ μου ζητησαν να τους κρυψω απουσια παιζανε την επομενη ωρα μπαλα στην αυλη, μη με τρελαινεις τωρα!

Μην ταυτίζεις τον εαυτό σου με το πλήθος όλων των άλλων ατόμων. Αν εσύ έκανες κοπάνα για να πιείς καφέ, αυτό δεν σημαίνει πως θα το κάνουν κι όλοι οι άλλοι. Δεν ξέρω τι γινόταν στο σχολείο σου, αλλά εγώ έρχομαι αντιμέτωπη με διάφορες καταστάσεις. Και στο κάτω-κάτω ακόμα και μπάλα να θέλει να παίξει ο άλλος, λογικό το θεωρώ που έχουμε γυμναστική 2 ώρες τη βδομάδα, αν κρίνει πως θα του προσφέρει περισσότερα από μια ώρα θρησκευτικών πχ. καλά θα κάνει.

Επιπλεον, ξανατονιζω, δεν ειναι δουλεια του απουσιολογου να κρυβει απουσιες, να ζει μες στο αγχος μεχρι το τελος της ωρας μην τυχον το καταλαβει ο καθηγητης κ του τα ψαλλει, για τον οποιονδηποτε λογο!!!! Οποιος θελει να φυγει ας φυγει αλλα ας παρει κ την απουσια. Γιατι να ρισκαρω εγω? Για τον αλλο που μου ζηταει να του κρυψω απουσια κ αν του πω οτι δεν γινεται γιατι ο ταδε καθηγητης ελεγχει, θα με βρισει κι απο πανω?? Γιατι το εχω βιωσει κι αυτο. Δε λεω οτι δεν εχω κρυψει ποτε απουσια, το εχω κανει, κυριως μη σημειωνοντας ωριαιες. Παρ'ολα αυτα, δεν θεωρω σωστο να περναω εγω καθε μερα το λουκι να κρυβω απουσιες κ να τρεχω μετα αν το καταλαβει ο καθηγητης. Δε θεωρω οτι το απουσιολογιο ειναι τιμητικο, ειναι σιγουρα ομως μια ευθυνη κ δε μ αρεσει να κρυβομαι απο τις ευθυνες μου, ισως εσενα σ αρεσει.

" Όσοι λένε πως είναι ευθύνη και καθήκον το να βάζεις σταυρουδάκια σ'ένα χαρτί ελπίζω να διατηρήσουν την συναίσθησή τους αυτή και ως δημόσιοι υπάλληλοι, γιατί πολύς κόσμος τίνει να την λησμονεί." Κι εμείς το έχουμε μια ζωή το χαρτάκι, δεν κάνουμε έτσι.

Οσο για το προσωνυμιο "ρουφιανος" που δινεις στους απουσιολογους διχνει την ανωριμοτητα σου να αντιληφθεις οτι κανουν το σωστο, αυτο που τους ανατεθηκε. Αυτοι ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις τους, οχι εσυ η ο αλλος που κανει την κοπανα. Τελος παντων, εισαι μικρη κ ανωριμη, κλασικη συμπεριφορα λυκειοπαιδου που νομιζει οτι οι καθηγητες ειναι ο "εχθρος προ των πυλων" κ οι μαθητες το "ταγμα" που πρεπει να μεινει ενωμενο για να νικησει τον αδυσοπητο εχθρο. Grow up, σχολειο πας, οχι στο στρατο φανταρος, ουτε στη φυλακη, ουτε στα καταναγκαστικα εργα στα στρατοπεδα. Να μαθεις σε στελνουνε, οχι να οργανωνεις πολεμο. Και οι καθηγητες τη δουλεια τους κανουν κ χρειαζονται μια βοηθεια γιατι πιστεψε με δεν ειναι ευκολο να κανεις μαθημα σε παιδια. Κ μιλω εκ πειρας..

Κάνουν το σωστό από νομικής πλευράς, είναι όμως το νομικό πάντοτε ηθικό; Μεγάλη και ώριμη κοπελιά, συγκεντρώσου λίγο. Έχω πρόβλημα με τον ηλίθιο θεσμό του απουσιολογίου και με τους βολεμένους καθηγητάκους. Έχω γνωρίσει αξιόλογους ανθρώπους εκεί μέσα κι έχω μάθει πολλά πράγματα και ξέρω να εκτιμάω, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα κάθομαι και σαν ζωάκι να δέχομαι αμάσητο ό,τι μου πλασάρουν.
Κι όταν κάτι δεν μ'αρέσει θα το λέω, δεν θα το ανέχομαι.

Επιπλεον σ αυτο που ειπε η Lita εχει απολυτο δικιο!! Δεν ειναι καθολου αυθαιρετη, εχουμε παει στα πανεπιστημια κ ξερουμε τι γινεται, αν στο πανεπιστημιο δεν πατανε περισσοτεροι απο τους μισους που ειναι εν τελει κ μια βαθμιδα εκπαιδευσης για τους ενηλικες, που υποτιθεται οτι διαλεξανε μετα απο πολυ κοπο, τοτε δε θελω να φανταστω τι θα γινοταν στα σχολεια.....

Μα έχουμε 114 απουσίες όριο, αν όντως η κατάσταση ήταν τόσο τραγική όσο την περιγράφετε, και οι 25 μαθητές στην τάξη μου, και οι 50 στην Β' Λυκείου θα είχαμε ως το τέλος του έτους 114 απουσίες, όσες μας δίνονται δηλαδή και θα την κοπανούσαμε. Γιατί κάτι τέτοιο δεν υφίσταται όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top