Απουσιολόγοι

Chrysa32485

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εγώ υπήρξα έξι χρόνια απουσιολόγος και έχω να πω πως δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση. Η θέση σου είναι λεπτή. Δεν μπορείς να κάνεις πολλές παραχωρήσεις γιατί θα εκτεθείς και έχεις ευθύνη αλλά ούτε και να γίνεσαι ρουφιανάκι! Εγώ πάντως πολλές φορές έκανα τα στραβά μάτια, προσέχοντας να μην κάνω χάρες συνέχεια στους ίδιους γιατί μετά το έχουν δεδομένο και τσαντίζονται άμα τους περνάς απουσία. Γενικά είχα άριστη σχέση με τους συμμαθητές μου αν και υπήρξαν και φορές που φέρθηκαν λιγάκι αχάριστα. Τελικά πάντα τα βρίσκαμε.
Πάντως μην βαράτε τους απουσιολόγους γιατί δεν μπορούν όλοι να ισορροπήσουν τις καταστάσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει πως θέλουν να πάνε κόντρα στους συμμαθητές τους ή να κάνουν κατάχρηση "εξουσίας". Πάντα βέβαια θα υπάρχουν και εξαιρέσεις!

Και, ναι, συμφωνώ απόλυτα με όσους είπαν πως έιναι χαζός ο θεσμός του απουσιολόγου! Δεν έχουν καμιά δουλεια οι μαθητές με αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
δεν εχω παραπονο με τους απουσιολογους...στο γυμνασιο ειχαμε μια απουσιολογο που μου ειχε σβησει καμια δεκαρια απουσιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
δεν εχω παραπονο με τους απουσιολογους...στο γυμνασιο ειχαμε μια απουσιολογο που μου ειχε σβησει καμια δεκαρια απουσιες
αυτα ειναι:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Απαπαπαπαπα μακριά από εδώ. Ήμουν δυο χρονιές (Α Γυμν, Α λυκ) και ούτε να το ξαναδώ δε θέλω...

Φοβερή ευθύνη και ειδικά με τα στραβόξυλα καθηγητές που έτυχε να είχα ήταν απίστευτα μεγάλη διαδικασία (έπρεπε να πάω μετά σε αυτούς για να ελέγξουν κοπάνες - έλεος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά . Ωραίο θέμα.
Ήμουν απουσιολόγος επί τρία χρόνια στο γυμνάσιο.Πολύ δύσκολη υπόθεση. Το απουσιολόγιο δεν το ήθελα καθόλου λόγω των στερεοτύπων που προαναφέρθηκαν. Ποτέ δεν ήθελα να παίξω το σπασικλάκι ή το φυτό και πάντα ήμουν ένα παιδί μέσα σε όλα. Παρ' όλα αυτά υπάρχει και το θέμα ζήλιας αυτών που σε κοιτάν με μισό μάτι επειδή τους πήρες το απουσιολόγιο από τα χέρια ενώ θα ήθελαν να είχαν και αυτοί 20 στον έλεγχο μαθηματικά ή ιστορία αν και είχαν γράψει βάση ή και κάτω.Ποτέ δεν διαβάζω πάνω από 1 κ 30 ώρα την ημέρα και ποτέ δεν περνώ μια μέρα μου χωρίς μια ωρίτσα στο ιντερνετ ή ακούγωντας μουσική-όσο και αν φαίνεται παράξενο είναι αλήθεια.Φέτος αν και πάλι έβγαλα το μεγαλύτερο βαθμό δεν ήθελα να το πάρω, δεν θάλω κανείς να μου καταλογίζει ευθύνες χωρίς να φταίω και να με εκθέτει σε συμμαθητές κυρίως και καθηγητές!Έτσι κι εγώ το έδωσα στην δεύτερη-που δεν σας κρύβω τόσα χρόνια το περίμενε πως και πως;)
-----------------------------------------
Ναι, οκ συμφωνώ, το επιθυμητό είναι να υπάρχουν καλές σχέσεις με όλους. Αλλά άμα φεύγουν και την κοπανάνε, και μετά σε καβαλάνε και από πάνω, επειδή τους έβαλες την απουσία, όχι ρε φίλε... Ας αναλάβουν τις ευθύνες τους...

Μου φτάνει που έχω την γκρίνια των καθηγητών επειδή έχει μουτζούρες το απουσιολόγιο... Άλλη έννοια δεν είχα, να κάνω και καλά γράμματα...

Η ευθύνη είναι ευθύνη το είπα και πιο πάνω. Και ας είμαστε αντικειμενικοί... Οι καλές σχέσεις, βασίζονται στην ειλικρίνεια.
Και στην τιμιότητα. Έφυγες, έφυγες. Θα πάρεις και την απουσία. Δε θα μου τα πρήζεις εμένα μετά... Άμα είναι ο καθηγητής ντιπ για ντιπ, κάπως θα βρω τον τρόπο και δε θα στη βάλω. Μη μου ζητάς όμως να κάνω τα αδύνατα δυνατά... Τι είμαι, κορόιδο?

Έχεις απόλυτο δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άντι

Νεοφερμένος

Η Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
2 χρόνια απουσιολόγος είμαι ούτε 1 απουσία δεν έχω χαρίσει...Θα χάριζα αλλά πιστεύω οτι η τάξη μου δεν το αξίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
2 χρόνια απουσιολόγος είμαι ούτε 1 απουσία δεν έχω χαρίσει...Θα χάριζα αλλά πιστεύω οτι η τάξη μου δεν το αξίζει...

Πόσο σε καταλαβαίνω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Σόρυ κιόλας, με ποιο κριτήριο κρίνετε αν κάποιος αξίζει να του χαριστεί απουσία, γιατί θα τρελαθώ με αυτά που ακούω:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μου τη σπάει αυτός; Απουσία. Μου τη σπάει ο άλλος; Ναι, αλλά τον γουστάρω οπότε δεν του βάζω. Έτσι πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krysta

Νεοφερμένος

Η krysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Σίγουρα στο αν θα βάλεις απουσία σε κάποιον παίζει ρόλο η συμπάθεια.
Κατά βάθος όμως κανείς δεν αξίζει να του χαρίζονται απουσίες.Τι είσαι εσύ που κάθεσαι μέσα και παρακολουθείς ,το κορόιδο???Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όπως τα παιδιά στη τρίτη λυκείου που από το διάβασμα δεν προλαβαίνουν ούτε να...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Σίγουρα στο αν θα βάλεις απουσία σε κάποιον παίζει ρόλο η συμπάθεια.
Κατά βάθος όμως κανείς δεν αξίζει να του χαρίζονται απουσίες.Τι είσαι εσύ που κάθεσαι μέσα και παρακολουθείς ,το κορόιδο???Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όπως τα παιδιά στη τρίτη λυκείου που από το διάβασμα δεν προλαβαίνουν ούτε να...

εγώ είμαι απουσιολόγος στο τμήμα μου και πιστεύω πως δεν είναι θέμα συμπάθειας το αν θα μπει ή όχι απουσία,για ένα λογικό άτομο πάντα και όχι για κάποιον μνησίκακο!

Εγώ συμφωνώ πως δεν πρέπει να χαρίζονται σε κανέναν απουσίες(αν και υπάρχουν παιδιά που ακόμα δεν άρχισε η χρονιά και έχουν 30 απουσίες:s:fss:
αλλά όχι γιατί εγώ αισθάνομαι πως είμαι κορόιδο που παρακολουθώ το μάθημα(επιλογή μου είναι άλλωστε...) αλλά γιατί το Λύκειο δεν είναι υποχρεωτικό,επομένως όποιος δε θέλει να έρχεται ας μην έρχεται!Το απολυτήριο Λυκείου είναι τίτλος σπουδών και δεν μπορεί να το έχει ο ΚΑΘΕΝΑΣ που είναι απών και δεν ξέρει να κλίνει το λύω ή να λύνει μια απλή εξίσωση,δηλαδή ύλη γυμνασίου...ΕΛΕΟΣ με τον κάθε άσχετο που μετά βγαίνει στην κοινωνία και περηφανεύεται πως τελείωσε το Λύκειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως ΔΕΝ πρέπει να είναι θέμα συμπάθειας. Αν ο καθηγητής θέλει σωστές απουσίες να τις βάζει μόνος του. Ποιός είσαι εσύ για να κρίνεις ποιός θα πάρει απουσία; Μήπως είσαι γραμματέας του καθηγητή; Και τι κερδίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
εγώ είμαι απουσιολόγος στο τμήμα μου και πιστεύω πως δεν είναι θέμα συμπάθειας το αν θα μπει ή όχι απουσία,για ένα λογικό άτομο πάντα και όχι για κάποιον μνησίκακο!

Εγώ συμφωνώ πως δεν πρέπει να χαρίζονται σε κανέναν απουσίες(αν και υπάρχουν παιδιά που ακόμα δεν άρχισε η χρονιά και έχουν 30 απουσίες:s:fss:
αλλά όχι γιατί εγώ αισθάνομαι πως είμαι κορόιδο που παρακολουθώ το μάθημα(επιλογή μου είναι άλλωστε...) αλλά γιατί το Λύκειο δεν είναι υποχρεωτικό,επομένως όποιος δε θέλει να έρχεται ας μην έρχεται!Το απολυτήριο Λυκείου είναι τίτλος σπουδών και δεν μπορεί να το έχει ο ΚΑΘΕΝΑΣ που είναι απών και δεν ξέρει να κλίνει το λύω ή να λύνει μια απλή εξίσωση,δηλαδή ύλη γυμνασίου...ΕΛΕΟΣ με τον κάθε άσχετο που μετά βγαίνει στην κοινωνία και περηφανεύεται πως τελείωσε το Λύκειο!




Δεν είναι λοιπόν αντιφατικό παρόλο που το Λύκειο δεν είναι υποχρεωτικό,να μπαίνουν απουσίες;Και δε νομίζω ότι ο κάθε "άσχετος" όπως λες,περηφανεύεται ότι τελείωσε το Λύκειο(του οποίου το απολυτήριο δεν είναι τόσο υπολογίσιμος τίτλος σπουδών).Κάποιος κάνει απουσίες γιατί το θέλει,δε διαβάζει γιατί επίσης το θέλει.Η εκπαίδευση δε συνιστά καταναγκαστικό έργο,συμφωνώ,αλλά όποιος κάνει απουσίες,δε σημαίνει ότι αυτοαποκλείεται από την εκπαιδευτική διαδικασία.Δεν είναι στη διακριτική μας ευχέρεια να τον χαρακτηρίζουμε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο,ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι...
Εγώ πάντως χαρίζω απουσίες και δεν κινούμαι με αντιπάθειες και συμπάθειες.Δε με πολυενδιαφέρει το θέμα των απουσιών,δεν είναι κατ' εμέ απόδειξη της "σωστής" ή ανεπαρκούς φοίτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrysa32485

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Σόρυ κιόλας, με ποιο κριτήριο κρίνετε αν κάποιος αξίζει να του χαριστεί απουσία, γιατί θα τρελαθώ με αυτά που ακούω:jumpy:
Αν κάποιος "μένει" και του τη χαρίσεις μια φορά δεν θα πάθεις τίποτα! Και σίγουρα δεν τη χαρίζεις σε άτομα που ξέρεις πως θα το εκμεταλλευτούν και θα το ζητάνε συνέχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν είναι λοιπόν αντιφατικό παρόλο που το Λύκειο δεν είναι υποχρεωτικό,να μπαίνουν απουσίες;Και δε νομίζω ότι ο κάθε "άσχετος" όπως λες,περηφανεύεται ότι τελείωσε το Λύκειο(του οποίου το απολυτήριο δεν είναι τόσο υπολογίσιμος τίτλος σπουδών).Κάποιος κάνει απουσίες γιατί το θέλει,δε διαβάζει γιατί επίσης το θέλει.Η εκπαίδευση δε συνιστά καταναγκαστικό έργο,συμφωνώ,αλλά όποιος κάνει απουσίες,δε σημαίνει ότι αυτοαποκλείεται από την εκπαιδευτική διαδικασία.Δεν είναι στη διακριτική μας ευχέρεια να τον χαρακτηρίζουμε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο,ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι...
Εγώ πάντως χαρίζω απουσίες και δεν κινούμαι με αντιπάθειες και συμπάθειες.Δε με πολυενδιαφέρει το θέμα των απουσιών,δεν είναι κατ' εμέ απόδειξη της "σωστής" ή ανεπαρκούς φοίτησης.

Κάνεις λάθος. Σήμερα μάλιστα συζητούσα ακριβώς το ίδιο πράγμα με ένα συμμαθητή μου. Το Λύκειο δεν είναι υποχρεωτικό, όντως. Τι σημαίνει όμως αυτό; Ξεκινώ το σχολείο και όποτε μου αρέσει πηγαίνω; Μάλλον όχι, έτσι;

Ακριβώς επειδή το Λύκειο δεν είναι υποχρεωτικό δεν δικαιολογούνται οι απουσίες, από την δική μας πλευρά. Αλίμονο, επιλογή του καθενός είναι αν θα παρακολουθήσει ή όχι. Όταν λοιπόν κάποιος θέτει τον ελάχιστο στόχο του απολυτηρίου και αποφασίζει να συνεχίσει την πορεία του στην Δευτεροβάθμια αυτόματα συναινεί με το πρόγραμμα που ορίζει ο εκάστοτε αρμόδιος φορέας. Είναι αρκετά ηλίθιο να θέλει κανείς από τη μία απολυτήριο/ευκαιρία για την Τριτοβάθμια και από την άλλη ταυτόχρονα να κάνει τη ζωή του δύσκολη απουσιάζοντας, αγνοώντας μαθήματα κ.λπ. Από την στιγμή που εσύ επέλεξες να μπεις στην τάξη και να παρακολουθήσεις τα μαθήματα εσύ είσαι και αυτός που θα τηρήσει τους όρους. Δεν σε υποχρέωσε κανείς να το κάνεις, μόνος σου ήρθες. Ειδαλλιώς τα πράγματά σου και αλλού, είτε αυτό είναι η αγορά εργασίας, είτε το σπίτι σου, είτε η παραλία, είτε ό,τι θες.

Γενικά λοιπόν το απουσιολόγιο δεν θα 'πρεπε να υπάρχει στο Λύκειο. Όχι γιατί δεν είναι δουλειά των μαθητών ή γιατί προωθούνται φιλοσοφίες αστυνόμευσης και ελέγχου αλλά γιατί η όλη φιλοσοφία του σχολείου καταργεί, ουσιαστικά, τις εκούσιες απουσίες (τουλάχιστον αυτό θα έπρεπε να γίνεται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Σόρυ κιόλας, με ποιο κριτήριο κρίνετε αν κάποιος αξίζει να του χαριστεί απουσία, γιατί θα τρελαθώ με αυτά που ακούω:jumpy:

Ανάλογα με τη συμπεριφορά του απέναντί μου. Αν με θάβει πίσω από την πλάτη μου, με κοροιδεύει κατάμουτρα κτλ, τότε ούτε μισή απουσία δεν του χαρίζω. Αν μου συμπεριφέρεται καλά, θα προσπαθήσω να κρύψω όσες μπορώ. :P ez enough
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Σόρυ κιόλας, με ποιο κριτήριο κρίνετε αν κάποιος αξίζει να του χαριστεί απουσία, γιατί θα τρελαθώ με αυτά που ακούω:jumpy:


Δεν υπάρχει κάποιο κριτήριο. Ήρθε στο μάθημα, δε θα πάρει απουσία. Δεν ήρθε, θα πάρει... Τέλος.

Το να χαρίζεις απουσίες, είναι κοροϊδία, και προσωπικά δεν το κάνω ούτε σε άτομα που συμπαθώ ούτε σε άτομα που αντιπαθώ. Αυτό προσπαθώ τουλάχιστον, γιατί εντάξει, μερικές φορές, μπορεί να είναι μεγάλη ανάγκη να φύγει κάποιος...

Αλλά τις περισσότερες φορές σε κοροϊδεύουν μπροστά στη μούρη σου,σχετικά με το πού πήγαν κλπ, οπότε τη βάζεις τη ρημάδα και ξεμπερδεύεις.

Συμπάθειες, αντιπάθειες, όλα είναι τελείως ανούσια...

Απλά περιμένεις να τελειώσεις το σχολείο, για να μην ξαναδείς τις μάπες τους ξανά... Απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Κάνεις λάθος. Σήμερα μάλιστα συζητούσα ακριβώς το ίδιο πράγμα με ένα συμμαθητή μου. Το Λύκειο δεν είναι υποχρεωτικό, όντως. Τι σημαίνει όμως αυτό; Ξεκινώ το σχολείο και όποτε μου αρέσει πηγαίνω; Μάλλον όχι, έτσι;

Ακριβώς επειδή το Λύκειο δεν είναι υποχρεωτικό δεν δικαιολογούνται οι απουσίες, από την δική μας πλευρά. Αλίμονο, επιλογή του καθενός είναι αν θα παρακολουθήσει ή όχι. Όταν λοιπόν κάποιος θέτει τον ελάχιστο στόχο του απολυτηρίου και αποφασίζει να συνεχίσει την πορεία του στην Δευτεροβάθμια αυτόματα συναινεί με το πρόγραμμα που ορίζει ο εκάστοτε αρμόδιος φορέας. Είναι αρκετά ηλίθιο να θέλει κανείς από τη μία απολυτήριο/ευκαιρία για την Τριτοβάθμια και από την άλλη ταυτόχρονα να κάνει τη ζωή του δύσκολη απουσιάζοντας, αγνοώντας μαθήματα κ.λπ. Από την στιγμή που εσύ επέλεξες να μπεις στην τάξη και να παρακολουθήσεις τα μαθήματα εσύ είσαι και αυτός που θα τηρήσει τους όρους. Δεν σε υποχρέωσε κανείς να το κάνεις, μόνος σου ήρθες. Ειδαλλιώς τα πράγματά σου και αλλού, είτε αυτό είναι η αγορά εργασίας, είτε το σπίτι σου, είτε η παραλία, είτε ό,τι θες.

Γενικά λοιπόν το απουσιολόγιο δεν θα 'πρεπε να υπάρχει στο Λύκειο. Όχι γιατί δεν είναι δουλειά των μαθητών ή γιατί προωθούνται φιλοσοφίες αστυνόμευσης και ελέγχου αλλά γιατί η όλη φιλοσοφία του σχολείου καταργεί, ουσιαστικά, τις εκούσιες απουσίες (τουλάχιστον αυτό θα έπρεπε να γίνεται).



Συμφωνώ εν μέρει.Με το να επιλέγεις τη φοίτησή σου στο Λύκειο,επιλέγεις αυτομάτως την παρακολούθηση των μαθημάτων.Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να παρεκκλίνεις ορισμένες φορές από το καλώς ή κακώς υπάρχον κανονιστικό πλαίσιο των απουσιών.Και δεν εννοούσα σε καμία περίπτωση ότι πηγαίνεις στο σχολείο όποτε σου αρέσει.Πιστεύω όμως,ότι δε θα έπρεπε άτομα που κάνουν απουσίες(σε λογικά πλαίσια)πρέπει να χαρακτηρίζονται άσχετοι,αδιάφοροι και να παραγκωνίζονται από το σχολικό πλαίσιο,να πηγαίνουν όπως αναφέρεις "αλλού".Με το να απουσιάζουν,με το να απαξιώνουν,αν θέλεις,ορισμένα μαθήματα(ή καλύτερα διδακτικές ώρες)δε σημαίνει ότι δεν έχουν δικαίωμα να φοιτήσουν στο Λύκειο και τελικά να πάρουν το απολυτήριο(και δεν κάνω λόγο για τις ακραίες περιπτώσεις,στις οποίες εκ των πραγμάτων ο μαθητής δεν είναι σε θέση να ανταποκριθεί στις σχολικές απαιτήσεις).Το ότι κάνει κάποιος απουσίες,δε συνεπάγεται αναγκαστικά ότι δεν έχει λάβει τις στοιχειώδεις γνώσεις,που το σχολείο οφείλει να παρέχει.Άλλωστε,η ίδια η φύση της σύγχρονης εκπαίδευσης είναι έτσι διαμορφωμένη,ώστε να γεννά αισθήματα απέχθειας ή ακόμα και την αίσθηση του καταναγκασμού.Εκεί βρίσκεται και η ένστασή μου.Και ίσως η κατάργηση των απουσιών να απαλλάξει λίγο τους μαθητές από αυτό το "πρέπει",γιατί κατά τη γνώμη μου προωθούνται με την καταγραφή των απουσιών φιλοσοφίες αστυνόμευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άντι

Νεοφερμένος

Η Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιο κριτήριο. Ήρθε στο μάθημα, δε θα πάρει απουσία. Δεν ήρθε, θα πάρει... Τέλος.

Το να χαρίζεις απουσίες, είναι κοροϊδία, και προσωπικά δεν το κάνω ούτε σε άτομα που συμπαθώ ούτε σε άτομα που αντιπαθώ. Αυτό προσπαθώ τουλάχιστον, γιατί εντάξει, μερικές φορές, μπορεί να είναι μεγάλη ανάγκη να φύγει κάποιος...

Αλλά τις περισσότερες φορές σε κοροϊδεύουν μπροστά στη μούρη σου,σχετικά με το πού πήγαν κλπ, οπότε τη βάζεις τη ρημάδα και ξεμπερδεύεις.

Συμπάθειες, αντιπάθειες, όλα είναι τελείως ανούσια...

Απλά περιμένεις να τελειώσεις το σχολείο, για να μην ξαναδείς τις μάπες τους ξανά... Απλά.





Πόσο με αντιπροσωπεύουν αυτά που λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιο κριτήριο. Ήρθε στο μάθημα, δε θα πάρει απουσία. Δεν ήρθε, θα πάρει... Τέλος.

Το να χαρίζεις απουσίες, είναι κοροϊδία, και προσωπικά δεν το κάνω ούτε σε άτομα που συμπαθώ ούτε σε άτομα που αντιπαθώ. Αυτό προσπαθώ τουλάχιστον, γιατί εντάξει, μερικές φορές, μπορεί να είναι μεγάλη ανάγκη να φύγει κάποιος...

Αλλά τις περισσότερες φορές σε κοροϊδεύουν μπροστά στη μούρη σου,σχετικά με το πού πήγαν κλπ, οπότε τη βάζεις τη ρημάδα και ξεμπερδεύεις.

Συμπάθειες, αντιπάθειες, όλα είναι τελείως ανούσια...

Απλά περιμένεις να τελειώσεις το σχολείο, για να μην ξαναδείς τις μάπες τους ξανά... Απλά.

Όντως δεν υπάρχει κριτήριο (άσχετα αν εγώ χρησιμοποιώ τις συμπάθειες:P)
Και πραγματικά μπορεί να υπάρχει ανάγκη να φύγει κάποιος, οπότε μπορεί να κάνω τα στραβά μάτια.

Όσο για την τελευταία σου φράση, είναι απολύτως θεϊκή. Αυτό περιμένω κι εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top