Απουσιολόγοι

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Στραβομάρα η Φωκίων, κλασικά. =P
Ον τοπικ τώρα, συμφωνώ με το Μαρουλάκι, πολύ βαβούρα ρε παιδί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ευτυχώς ΜΙΑ φορά που το πήρα το μοιράστηκα με μια συμμαθήτρια μου την ειρήνη(μιάς και ήταν μισοάδεια η τάξη, τότε που λείπαν στην παρέλαση) είχαμε και καλή καθηγήτρια(Μαστρο!!!) οπότε δε με ταλαιπώρησε τόσο. Αλλά τις υπόλοιπες ώρες το συμπλήρωνε η Ειρήνη! Ευλογημένο παιδι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
E τι να πω.

Έχει επικρατήσει η άποψη ότι ο απουσιόλογος πρέπει να είναι υπόδειγμα συμπεριφοράς, να είναι αντικειμενικός και να ξεχνάει ότι τα ονόματα που γράφει στο απουσιολόγιο είναι ονόματα φίλων του.

Kάτι τέτοιοι απουσιολόγοι είναι για κρέμασμα πραγματικά. Εντάξει όχι και να το παρακάνουμε, αλλά μην είμαστε και 100% αντικειμενικοί. Άνθρωποι είμαστε, όχι ρομπότ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
E τι να πω.

Έχει επικρατήσει η άποψη ότι ο απουσιόλογος πρέπει να είναι υπόδειγμα συμπεριφοράς, να είναι αντικειμενικός και να ξεχνάει ότι τα ονόματα που γράφει στο απουσιολόγιο είναι ονόματα φίλων του.

Kάτι τέτοιοι απουσιολόγοι είναι για κρέμασμα πραγματικά. Εντάξει όχι και να το παρακάνουμε, αλλά μην είμαστε και 100% αντικειμενικοί. Άνθρωποι είμαστε, όχι ρομπότ.
Ο απουσιολόγος πρέπει να είναι ''ΤΕΛΙΟΣ''!!!!


:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Ο απουσιολόγος πρώτα απ' όλα είναι άνθρωπος..Δεν είναι εξουσία το απουσιόλογιο. Κατάλαβέ το πριν είναι αργά.
Άκουσε με, έχω 3 χρονιά μαθητικής ζωής στην πλάτη μου παραπάνω από εσένα.
Εγώ δε γουστάρω να αφήσω ένα συμμαθητή μου να κοπεί, δε θα νιώθω εγώ μετά καλά. Αυτή είναι η φιλοσοφία μου. Δε θα πάθει τίποτα η καθηγήτρια αν δε βγάλει το μαθητή έξω. Και να πάθει, ας πιει ξυδάκι.

Α και κάτι άλλο, ένας απουσιολόγος πρέπει να ξέρει να ξεχωρίζει ότι ότι από το ό,τι.

:bye:

Έτσι!!!:D:P

Ο απουσιολόγος πρέπει να είναι ''ΤΕΛΙΟΣ''!!!!


:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Σωστά.Έχεις δίκιο.:P:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ο απουσιολόγος πρώτα απ' όλα είναι άνθρωπος..Δεν είναι εξουσία το απουσιόλογιο. Κατάλαβέ το πριν είναι αργά.
Άκουσε με, έχω 3 χρονιά μαθητικής ζωής στην πλάτη μου παραπάνω από εσένα.
(i)Εγώ δε γουστάρω να αφήσω ένα συμμαθητή μου να κοπεί, δε θα νιώθω εγώ μετά καλά. Αυτή είναι η φιλοσοφία μου. Δε θα πάθει τίποτα η καθηγήτρια αν δε βγάλει το μαθητή έξω. Και να πάθει, ας πιει ξυδάκι.

Α και κάτι άλλο, ένας απουσιολόγος πρέπει να ξέρει να ξεχωρίζει ότι ότι από το ό,τι.

:bye:


Χμμ, συμφωνώ σχεδόν με όλα όσα είπες. Αλλά (i) τί είναι πάλι αυτό; Φιλοσοφία; Έλα ρε Δημήτρη. ''Δε γουστάρω να αφήσω ένα συμμαθητή μου να μείνει''. Γιατί εξ αιτίας σου θα μείνει; Ας το σκεφτόταν πριν αυτό. Δεν θα έχει πάντα έναν καλό συμμαθητή να τον γλιτώνει και αυτό το λέω ιδίως αν αντιμετωπίσουμε το σχολείο σαν προσομοίωση ή προθάλαμο, αν θες, της κοινωνίας. Καταλαβαίνω τι εννοείς και ξαναλέω πως συμφωνώ. Ωστόσο δεν είναι ανθρωπιά να νομίζεις πως βοηθάς κάποιον ιδίως όταν δεν τον βοηθάς, και στο λέω με σιγουριά αυτό. Dura lex sed lex.

Αμφιβάλλω φυσικά και για το αν υπάρχουν οι τόσο κομπλεξικοί καθηγητές που πετάνε τους μαθητές έξω για πλάκα. Από την άλλη δεν ξέρω τι γίνεται στο σχολείο σου. Αλλά εντάξει, μιλάω γενικά. Το απουσιολόγιο και ο απουσιολόγος έχουν λόγο να υπάρχουν εκεί που υπάρχουν. Όχι για μαγκιά, όπως πολύ σωστά είπατε πολλοί, ούτε για εκφοβισμό. Είναι όμως όργανα, ας μου επιτραπεί, που βοηθούν στην ομαλή λειτουργία του σχολείου. Και όταν ένα όργανο δεν λειτουργεί σωστά τότε παύει να λειτουργεί σωστά και ο οργανισμός.

Και κάτι τελευταίο. Απουσιολόγος δεν είμαι άρα τυπικά μπορεί να έρθει και να μου πει κανας giannis.charmed να μην ανακατεύομαι. Ωραία. Κι εγώ με τη σειρά μου θα του πω να μιλά πιο όμορφα μιας και αυτό που με πείραξε δεν ήταν η διαφωνία του ως προς την χρήση του μπλοκ αλλά ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποίησε. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Γεια σου ρε Χόρχε με τα ωραία σου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Χμμ, συμφωνώ σχεδόν με όλα όσα είπες. Αλλά (i) τί είναι πάλι αυτό; Φιλοσοφία; Έλα ρε Δημήτρη. ''Δε γουστάρω να αφήσω ένα συμμαθητή μου να μείνει''. Γιατί εξ αιτίας σου θα μείνει; Ας το σκεφτόταν πριν αυτό. Δεν θα έχει πάντα έναν καλό συμμαθητή να τον γλιτώνει και αυτό το λέω ιδίως αν αντιμετωπίσουμε το σχολείο σαν προσομοίωση ή προθάλαμο, αν θες, της κοινωνίας. Καταλαβαίνω τι εννοείς και ξαναλέω πως συμφωνώ. Ωστόσο δεν είναι ανθρωπιά να νομίζεις πως βοηθάς κάποιον ιδίως όταν δεν τον βοηθάς, και στο λέω με σιγουριά αυτό. Dura lex sed lex.

Αμφιβάλλω φυσικά και για το αν υπάρχουν οι τόσο κομπλεξικοί καθηγητές που πετάνε τους μαθητές έξω για πλάκα. Από την άλλη δεν ξέρω τι γίνεται στο σχολείο σου. Αλλά εντάξει, μιλάω γενικά. Το απουσιολόγιο και ο απουσιολόγος έχουν λόγο να υπάρχουν εκεί που υπάρχουν. Όχι για μαγκιά, όπως πολύ σωστά είπατε πολλοί, ούτε για εκφοβισμό. Είναι όμως όργανα, ας μου επιτραπεί, που βοηθούν στην ομαλή λειτουργία του σχολείου. Και όταν ένα όργανο δεν λειτουργεί σωστά τότε παύει να λειτουργεί σωστά και ο οργανισμός.

Και κάτι τελευταίο. Απουσιολόγος δεν είμαι άρα τυπικά μπορεί να έρθει και να μου πει κανας giannis.charmed να μην ανακατεύομαι. Ωραία. Κι εγώ με τη σειρά μου θα του πω να μιλά πιο όμορφα μιας και αυτό που με πείραξε δεν ήταν η διαφωνία του ως προς την χρήση του μπλοκ αλλά ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποίησε. :bye:

Και εγώ αυτά είχα στο μυαλό μου...πριν γίνω απουσιολόγος.

Aπό τότε που έγινα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στις σκέψεις μου και στις ιδέες μου. Σίγουρα κάποια παιδιά δεν αξίζουν να περάσουν την τάξη, εγώ όμως δε νιώθω καλά γιατί εγώ καταχωρώ τις απουσίες τους. Πείτε με τρελό, πείτε με χαζό, πείτε με βλήμα, εγώ δε θα νιώθω καλά αν ένα παιδί έχει μείνει από απουσίες που εγώ τις έβαλα. Προσωπικά το απουσιολόγιο το θεωρώ μεγάλη βλακεία, όχι σαν θεσμό, αλλά κατακρίνω το γεγονός ότι πρέπει να το έχει ένας μαθητής, και μάλιστα σαν "επιβράβευση" των κόπων του. Δηλαδή τι στο καλό, διαβάζουμε μόνο και μόνο για να γίνουμε "απουσιολόγοι" και να έχουμε ένα τάδε όνομα στους καθηγητές; Και να γίνουμε, χέστηκε η φοράδα στο αλόνι, big deal. Τις απουσίες μπορεί κάλλιστα να τις καταχωρεί ο εκάστοτε καθηγητής. Εξάλλου αυτοί είναι υπεύθυνοι για την τάξη, όχι ο απουσιολόγος. Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι ο απουσιολόγος έχει απεριόριστες ευθύνες για ό,τι αφορά τις απουσίες. Αν ένας καθηγητής/καθηγήτρια δεν αποβάλλει ένα μαθητή όπως θα έπρεπε να κάνει σύμφωνα με τους κανονισμούς, δεν πρόκειται να πει κανείς τίποτα. Αν ένας απουσιολόγος δε βάλει μια απουσία (είτε καταλάθως είτε επιτήδες) θα του ψάλλουν τα 12 Ευαγγέλια και θα φάει και αποβολή από πάνω. Ας δώσω και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Σ' ένα σχολείο εδώ στα Τρίκαλα ένας καθηγητής έσβηνε τις απουσίες της κόρης του γιατί έδινε πανελλήνιες και καθόταν στο σπίτι να διαβάσει. Όταν ανακαλύφθηκε (και ήξεραν ότι το έκανε ο καθηγητής), το πρώτο άτομο το οποίο τραβούσαν από εδώ και από εκεί ήταν, ποιος άλλος, ο απουσιολόγος του τμήματος. Ωραία επιβράβευση των κόπων. Το άλλο που το πάτε; Την αντίληψη απουσιολόγος = σπασίκλας την έχει όλη η Ελλάδα. Με το που θα βάλεις την πρώτη σου απουσία, θα σε υποτιμήσουν όλοι "Κοίτα το μαλάκα, βάζει απουσίες". Ας έρθουν πρώτα στη θέση μας και ας μιλήσουν.
Δε θα το ξευτιλίσω το θέμα σβήνοντας όλες τις απουσίες, αλλά όπου μπορώ θα βοηθήσω. Και ας γίνω και το "ατίθασο" παιδί για τους καθηγητές. Χέστηκ@. Αυτοί θα με ξεχάσουν σε δύο τρία χρόνια. Οι φίλοι όμως θα με θυμούνται και δε θέλω να με θυμούνται ως το μαλάκα απουσιόλογο. Αυτές είναι οι αντιλήψεις των σημερινών μαθητών.

Τέλος πάντων, πολύ επεκτάθηκα. Το σταματάω εδώ. Το τι κάνω στο απουσιολόγιο είναι δική μου δουλειά και παρατηρήσεις μπορούν να μου κάνουν μόνο οι καθηγητές του σχολείου μου.

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οφφ-σε όποιον δεν αρέσει το απουσιολόγιο και δεν νομίζει ότι μπορεί να το αντέξει νομίζω μπορεί να μην το δεχτεί-οφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
οφφ-σε όποιον δεν αρέσει το απουσιολόγιο και δεν νομίζει ότι μπορεί να το αντέξει νομίζω μπορεί να μην το δεχτεί-οφφ

Μου το έδωσαν στην κυριολεξία με το ζόρι.

Την πρώτη μέρα της "θητείας" μου δεν το πήρα και κόντεψα να πάρω αποβολή. :(

Και όταν θες να αναφερθείς σε μένα, πες όνομα, δεν έχω πρόβλημα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μου το έδωσαν στην κυριολεξία με το ζόρι.

Την πρώτη μέρα της "θητείας" μου δεν το πήρα και κόντεψα να πάρω αποβολή. :(

Και όταν θες να αναφερθείς σε μένα, πες όνομα, δεν έχω πρόβλημα. :P

βασικά αν και νομίζω ότι το είχαμε συζητήσει παλαιότερα είναι δικαίωμα του καθενός να αρνηθεί...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Και εγώ αυτά είχα στο μυαλό μου...πριν γίνω απουσιολόγος.

Aπό τότε που έγινα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στις σκέψεις μου και στις ιδέες μου. Σίγουρα κάποια παιδιά δεν αξίζουν να περάσουν την τάξη, εγώ όμως δε νιώθω καλά γιατί εγώ καταχωρώ τις απουσίες τους. Πείτε με τρελό, πείτε με χαζό, πείτε με βλήμα, εγώ δε θα νιώθω καλά αν ένα παιδί έχει μείνει από απουσίες που εγώ τις έβαλα. Προσωπικά το απουσιολόγιο το θεωρώ μεγάλη βλακεία, όχι σαν θεσμό, αλλά κατακρίνω το γεγονός ότι πρέπει να το έχει ένας μαθητής, και μάλιστα σαν "επιβράβευση" των κόπων του. Δηλαδή τι στο καλό, διαβάζουμε μόνο και μόνο για να γίνουμε "απουσιολόγοι" και να έχουμε ένα τάδε όνομα στους καθηγητές; Και να γίνουμε, χέστηκε η φοράδα στο αλόνι, big deal. Τις απουσίες μπορεί κάλλιστα να τις καταχωρεί ο εκάστοτε καθηγητής. Εξάλλου αυτοί είναι υπεύθυνοι για την τάξη, όχι ο απουσιολόγος. Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι ο απουσιολόγος έχει απεριόριστες ευθύνες για ότι αφορά τις απουσίες. Αν ένας καθηγητής/καθηγήτρια δεν αποβάλλει ένα μαθητή όπως θα έπρεπε να κάνει σύμφωνα με τους κανονισμούς, δεν πρόκειται να πει κανείς τίποτα. Αν ένας απουσιολόγος δε βάλει μια απουσία (είτε καταλάθως είτε επιτήδες) θα του ψάλλουν τα 12 Ευαγγέλια και θα φάει και αποβολή από πάνω. Ωραία επιβράβευση των κόπων. Το άλλο που το πάτε; Την αντίληψη απουσιολόγος = σπασίκλας την έχει όλη η Ελλάδα. Με το που θα βάλεις την πρώτη σου απουσία, θα σε υποτιμήσουν όλοι "Κοίτα το μαλάκα, βάζει απουσίες". Ας έρθουν πρώτα στη θέση μας και ας μιλήσουν.
Δε θα το ξευτιλίσω το θέμα σβήνοντας όλες τις απουσίες, αλλά όπου μπορώ θα βοηθήσω. Και ας γίνω και το "ατίθασο" παιδί για τους καθηγητές. Χέστηκ@. Αυτοί θα με ξεχάσουν σε δύο τρία χρόνια. Οι φίλοι όμως θα με θυμούνται και δε θέλω να με θυμούνται ως το μαλάκας απουσιόλογο. Αυτές είναι οι αντιλήψεις των σημερινών μαθητών.

Τέλος πάντων, πολύ επεκτάθηκα. Το σταματάω εδώ. Το τι κάνω στο απουσιολόγιο είναι δική μου δουλειά και παρατηρήσεις μπορούν να μου κάνουν μόνο οι καθηγητές του σχολείου μου.

:bye:

Ωραία. Μερικές ενστάσεις πάλι.

Κατ' αρχάς, το ότι δεν είμαι απουσιολόγος δεν σημαίνει πως δεν έχω διατελέσει απουσιολόγος ή πως δεν θα μπορούσα να είμαι από την αρχή της χρονιάς. Όμως μια συμμαθήτριά μου έχει το μπλοκ και μπορώ να πω πως κάνει εξαιρετική δουλειά, όχι για τους λόγους που είπες όμως. Προσωπικά με ενδιαφέρει, και μου αρέσει, που δεν το παίρνει πάνω της και δεν υπερηφανεύεται κ.λπ. Ειλικρινά είναι μια φυσιολογική κοπελιά με την ιδιότητα του απουσιολόγου. That' s all.

Enough rambling. To the main point.

Λυπάμαι φίλε μου αλλά εγώ προσωπικά βλάκα θα σε χαρακτήριζα, αν και οι δυο μας ξέρουμε πως δεν είσαι. Για μένα βλάκας είναι αυτός που υπομένει κάτι που δεν τον ικανοποιεί. Όπως νομίζω σωστά κατάλαβα από τα λεγόμενά σου, δεν την πολυσυμπαθείς την ιδιότητά σου. Δεν βλέπω λοιπόν ποιός ο λόγος να συνεχίζεις με αυτήν.
Επίσης νομίζω πως είσαι βλάκας και μόνο που νομίζεις οτι τους βοηθάς (no offence). Έλα ρε Δημήτρη, έτσι είναι η βοήθεια; Έτσι θα βοηθήσεις τον συμμαθητή σου να καταλάβει τις επιπολαιότητές του; Και ξανατονίζω, μιας και είναι πολύ σημαντικό, το σχολείο είναι όντως ο προθάλαμος της κοινωνίας. Εκεί έξω δεν θα έχει εσένα και τον x,y συναισθηματικό απουσιολόγο να τον βοηθούν. Τα άτομα που πρέπει να μείνουν, ας μείνουν. Δικό τους το λάθος, δουλειά σου να το ''καταχωρήσεις''. Από εκεί και πέρα αυτό που δεν βλέπει αυτός αλλά και εσύ όπως καταλαβαίνω είναι πως στην ουσία μεγαλύτερη βοήθεια του προσφέρεις κατ' αυτόν τον τρόπο παρά με την κάλυψη των απουσιών του.
Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι ουσιαστικά τα μειονεκτήματα του απουσιολογίου, κατ' εσέ. Σε όλα αυτά απάντησα ήδη: επιλογή σου είναι. Επιλογή μου ήταν στην αρχή φέτος και έπραξα αναλόγως. Όχι για να το παίξω μάγκας και υπεράνω αλλά για να πάει σε χέρια ικανότερα.
Ας πω και κάτι τελευταίο για να κλείσω. Φαίνεται πως σε αντίθεση με μένα είσαι αρκετά δημοφιλής, ιδίως όταν μου λες πως τα 27 άτομα μέσα στην τάξη σου είναι συμμαθητές - συμμαθητές σου. Λυπάμαι που θα σου χαλάσω το όραμα αλλά μάλλον τα ίδια θα λένε αύριο μεθαύριο, με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο: ''Είχαμε ένα μαλάκα απουσιολόγο στην πρώτη Λυκείου, άλλο πράγμα! Να 'ναι καλά όπου κι αν είναι, χάρη σ' αυτόν περάσαμε!''. Να σου πω την αλήθεια, ακόμα και να μην το πουν, δεν ξέρω πόσο άνετα θα αισθάνεσαι που τους ''βοήθησες'' να κουβαλήσουν τα μυαλά τους και έξω από το σχολείο. :bye:

*συγγνώμη για την βρισιά απλά ταίριαζε με όσα είχαμε πει και γι' αυτό είπα να την χρησιμοποιήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ωραία. Μερικές ενστάσεις πάλι.

Κατ' αρχάς, το ότι δεν είμαι απουσιολόγος δεν σημαίνει πως δεν έχω διατελέσει απουσιολόγος ή πως δεν θα μπορούσα να είμαι από την αρχή της χρονιάς. Όμως μια συμμαθήτριά μου έχει το μπλοκ και μπορώ να πω πως κάνει εξαιρετική δουλειά, όχι για τους λόγους που είπες όμως. Προσωπικά με ενδιαφέρει, και μου αρέσει, που δεν το παίρνει πάνω της και δεν υπερηφανεύεται κ.λπ. Ειλικρινά είναι μια φυσιολογική κοπελιά με την ιδιότητα του απουσιολόγου. That' s all.

Enough rambling. To the main point. :)

Λυπάμαι φίλε μου αλλά εγώ προσωπικά βλάκα θα σε χαρακτήριζα, αν και οι δυο μας ξέρουμε πως δεν είσαι. Για μένα βλάκας είναι αυτός που υπομένει κάτι που δεν τον ικανοποιεί. Όπως νομίζω σωστά κατάλαβα από τα λεγόμενά σου, δεν την πολυσυμπαθείς την ιδιότητά σου. Δεν βλέπω λοιπόν ποιός ο λόγος να συνεχίζεις με αυτήν.
Επίσης νομίζω πως είσαι βλάκας και μόνο που νομίζεις οτι τους βοηθάς (no offence). Έλα ρε Δημήτρη, έτσι είναι η βοήθεια; Έτσι θα βοηθήσεις τον συμμαθητή σου να καταλάβει τις επιπολαιότητές του; Και ξανατονίζω, μιας και είναι πολύ σημαντικό, το σχολείο είναι όντως ο προθάλαμος της κοινωνίας. Εκεί έξω δεν θα έχει εσένα και τον x,y συναισθηματικό απουσιολόγο να τον βοηθούν. Τα άτομα που πρέπει να μείνουν, ας μείνουν. Δικό τους το λάθος, δουλειά σου να το ''καταχωρήσεις''. Από εκεί και πέρα αυτό που δεν βλέπει αυτός αλλά και εσύ όπως καταλαβαίνω είναι πως στην ουσία μεγαλύτερη βοήθεια του προσφέρεις κατ' αυτόν τον τρόπο παρά με την κάλλυψη των απουσιών του.
Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι ουσιαστικά τα μειονεκτήματα του απουσιολογίου, κατ' εσέ. Σε όλα αυτά απάντησα ήδη: επιλογή σου είναι. Επιλογή μου ήταν στην αρχή φέτος και έπραξα αναλόγως. Όχι για να το παίξω μάγκας και υπεράνω αλλά για να πάει σε χέρια ικανότερα.
Ας πω και κάτι τελευταίο για να κλείσω. Φαίνεται πως σε αντίθεση με μένα είσαι αρκετά δημοφιλής, ιδίως όταν μου λες πως τα 27 άτομα μέσα στην τάξη σου είναι συμμαθητές - συμμαθητές σου. Λυπάμαι που θα σου χαλάσω το όραμα αλλά μάλλον τα ίδια θα λένε αύριο μεθαύριο, με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο: ''Είχαμε ένα μαλάκα απουσιολόγο στην πρώτη Λυκείου, άλλο πράγμα! Να 'ναι καλά όπου κι αν είναι, χάρη σ' αυτόν περάσαμε!''. Να σου πω την αλήθεια, ακόμα και να μην το πουν, δεν ξέρω πόσο άνετα θα αισθάνεσαι που τους ''βοήθησες'' να κουβαλήσουν τα μυαλά τους και έξω από το σχολείο. :bye:

*συγγνώμη για την βρισιά απλά ταίριαζε με όσα είχαμε πει και γι' αυτό είπα να την χρησιμοποιήσω.

Mέσα στην τάξη μου είμαστε 17 άτομα και όχι 27. Τα παιδιά τα ξέρω από το δημοτικό, είχαμε την τύχη να παραμείνουμε μαζί σε όλο το Γυμνασίο και τώρα στο Λύκειο

Λοιπόν τώρα, ας μιλήσω ξεκάθαρα. Δε γουστάρω που είμαι απουσιολόγος, αυτό είναι αλήθεια. Τo λόγο τον έγραψα σε post πιο πάνω.
Kαι όσο γι' αυτά που λες, δε μπορώ παρά να συμφωνήσω. Ξέρω ότι δεν τους βοηθάω, θα ήμουν ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ αν το νόμιζα αυτό. Τους "βοηθάω" κατά φαντασίαν δικιά τους. Οι ίδιοι βλάκες θα είναι και όταν τελείωσει το σχολείο. Μπορεί να έχω βοηθήσει στο να γίνουν περισσότερο βλάκες αλλά από τη στιγμή που ήδη είναι δε νομίζω να καταλάβουν ότι βάζοντας τους απουσίες τους βοηθάω περισσότερο από το να τους καλύπτω. Το είπα και πιο πριν, αυτές είναι οι αντιλήψεις των σημερινών "μαθητών". Δεν αλλάζουν εύκολα, και ειδικά δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ μέσα από τους απουσιολόγους. Δε μπορείς να πας αντίθετα στο ρεύμα, θα σε παρασύρει θες δε θες και ειδικά όταν είσαι μόνος σου.

Και όσο για το χαρακτηρισμό, δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Η γνώμη του καθενός είναι σημαντική για εμένα, με βοηθάνε να γίνω καλύτερος.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Mέσα στην τάξη μου είμαστε 17 άτομα και όχι 27. Τα παιδιά τα ξέρω από το δημοτικό, είχαμε την τύχη να παραμείνουμε μαζί σε όλο το Γυμνασίο και τώρα στο Λύκειο

Λοιπόν τώρα, ας μιλήσω ξεκάθαρα. Δε γουστάρω που είμαι απουσιολόγος, αυτό είναι αλήθεια. Τo λόγο τον έγραψα σε post πιο πάνω.
Kαι όσο γι' αυτά που λες, δε μπορώ παρά να συμφωνήσω. Οι ίδιοι βλάκες θα είναι και όταν τελείωσει το σχολείο. Μπορεί να έχω βοηθήσει στο να γίνουν περισσότερο βλάκες αλλά από τη στιγμή που ήδη είναι δε νομίζω να καταλάβουν ότι βάζοντας τους απουσίες τους βοηθάω περισσότερο από το να τους καλύπτω. Το είπα και πιο πριν, αυτές είναι οι αντιλήψεις των σημερινών "μαθητών". Δεν αλλάζουν εύκολα, και ειδικά δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ μέσα από τους απουσιολόγους. Δε μπορείς να πας αντίθετα στο ρεύμα, θα σε παρασύρει θες δε θες και ειδικά όταν είσαι μόνος σου.

Και όσο για το χαρακτηρισμό, δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Η γνώμη του καθενός είναι σημαντική για εμένα, με βοηθάω να γίνω καλύτερος.

:)

Σου είπα πριν πως δεν είμαι αρκετά δημοφιλής. Γιατί νομίζεις πως συμβαίνει αυτό; :P

Όχι φίλε μου, γίνεται να πας αντίθετα στο ρεύμα, ιδίως όταν μιλάμε για βλακώδες ρεύμα. Μόνος; Μόνος, γιατί όχι; :)

Και αναφορικά με τους χαρακτηρισμούς, όπως είπα δεν τους εννοούσα. Απλά τους χρησιμοποίησα γιατί τους χρησιμοποίησες κι εσύ κι έτσι θα έδενε καλύτερα η συζήτηση.

Επίσης, όσο ξεροκέφαλος και αν είναι κάποιος, νομίζω αξίζει να τον βοηθήσεις σωστά και ας μην το καταλάβει. Προτιμώ να με βρίζουν σήμερα παρά να θυμούνται τις βλακείες που έκανα όταν θα ωριμάσουν.

Και τέλος προς τους συντονιστές - βοηθούς, μην τα στείλετε στα off-topic, αποκαλύπτουμε μικρά μυστικά. Ο Δημήτρης δεν συμπαθεί το απουσιολόγιο και εγώ δεν είμαι δημοφιλής. :P Καλύτερα μέσα από τη συζήτηση παρά μέσα από ξερές λίστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κάποιος να μεταφέρει τα μηνύματα στο θέμα με τους απουσιολόγους (https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39367), κρίμα να πάνε οff-topic, κρίμα να χαλάνε κι αυτό το θέμα εδώ.

P.s. Όποιος δεν γουστάρει να 'χει απουσιολόγιο, δεν έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Και τέλος προς τους συντονιστές - βοηθούς, μην τα στείλετε στα off-topic, αποκαλύπτουμε μικρά μυστικά. Ο Δημήτρης δεν συμπαθεί το απουσιολόγιο και εγώ δεν είμαι δημοφιλής. :P Καλύτερα μέσα από τη συζήτηση παρά μέσα από ξερές λίστες.

α ούτε εγώ είμαι ιδιαιτέρω δημοφιλης αν και δεν νομίζω να παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
α ούτε εγώ είμαι ιδιαιτέρω δημοφιλης αν και δεν νομίζω να παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο:bye:

(δεν πειράζει, προσπαθω να σας δώσω κίνητρο να μην τα διαγράψετε) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Κάποιος να μεταφέρει τα μηνύματα στο θέμα με τους απουσιολόγους (https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39367), κρίμα να πάνε οff-topic, κρίμα να χαλάνε κι αυτό το θέμα εδώ.

P.s. Όποιος δεν γουστάρει να 'χει απουσιολόγιο, δεν έχει.

Εγώ πάντως δεν είχα επιλογή. Με ανάγκασαν στην κυριολεξία.

Δε χρειάζεται όμως να απολογούμαι, κανείς δεν πρόκειται να με πιστέψει.

Πάω να διαβάσω αρχαία.

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν είχα επιλογή. Με ανάγκασαν στην κυριολεξία.

Δε χρειάζεται όμως να απολογούμαι, κανείς δεν πρόκειται να με πιστέψει.

Πάω να διαβάσω αρχαία.

:bye:

φυσικά και δεν πρέπει να απολογήσαι αλλά έπρεπε να το ψάξεις λίγο... ΔΙΚΑΙΩΜΑ σου ήταν.... καλή συνέχεια:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τζιμάκο αν δεν ήθελες ας μην το έπαιρνες!





Καλύτερα?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top