Απουσίες Γ' Λυκείου

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ή πιο απλά: 2 δικαιολογημένες - 1 αδικαιολόγητη - 2 δικαιολογημένες - 1 αδικαιολόγητη, κτλ κτλ
Έτσι δεν θες χαρτί γιατρού.

Btw, άμα κλείσεις τα 18 μπορείς και μόνος σου να δικαιολογήσεις τις απουσίες σου. Isn't that cool?

Αυτό ακριβώς είναι μια λύση... Μετά τα 18 όντως δικαιολογείς και μόνος σου...

Επίσης Dia στο σχολείο το δικό μου δεν σου ζητάνε λόγο που έλειψες... Απλά δικαιολογείς τις απουσίες που έχεις κάνει υπογράφοντας σε ένα χαρτί που αναγράφει ημερομηνία και πόσες ώρες μάθημα έχασες. Δεν λέει πουθενά (στο δικό μου σχολείο μην πέσεις να με φας :P)
έλειψα γιατί... και τελείες.

Τέλος πάντων άνοιξε ένα τεράστιο θέμα χωρίς ουσιαστικό λόγο... Αυτοί που θέλουν θα κάνουν τις απουσίες που μπορούν για όποιο λόγο θέλουν (είτε για διάβασμα, είτε για καφέ, είτε για ύπνο..) ενώ άλλοι θα παρακολουθήσουν μέχρι και την τελευταία μέρα τα μαθήματά τους.

Να κάνω μια σημείωση πως εγώ και πολλά άλλα παιδιά γνωστά μου έχουμε ήδη κάνει γύρω στις 40-50 απουσίες όταν χρειαστήκαμε μέρες για διάβασμα για ένα διαγώνισμα για παράδειγμα στα φροντιστήριά μας ή και στο σχολείο. Έχω λείψει κάποιες μέρες τον Φεβρουάριο που δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι μου από την κούραση και γενικά κάναμε όλη τη χρονιά μικρά διαλλειματάκια με το να λείπουμε Δευτέρα ή Παρασκευή για να ξεκουραζόμαστε. Δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι διαφορετικό τώρα. Απλά έχω ήδη οργανώσει έτσι το διάβασμά μου που υπολογίζω να κάνω ένα πέρασμα την ύλη όλων των μαθημάτων σε 4 εβδομάδες τα πρωινά. Κάποιοι μπορεί να μην χρειάζονται τον χρόνο να το κάνουν αυτό γιατί όλη τη χρονιά ήταν άψογοι, δεν έχουν αφήσει κανένα μα κανένα σημείο της ύλης για το οποίο να μην νιώθουν απόλυτα σίγουροι, οπότε είναι και έτοιμοι να δώσουν ακόμα και αύριο. Εγώ δυστυχώς δεν το έχω κάνει αυτό, το διάβασμα μου έπαιρνε αρκετές ώρες (δεν είμαι και καμία διάνοια) με αποτέλεσμα να επικεντρώθηκα περισσότερο σε μαθήματα όπως Μαθηματικά ή Φυσική και εκεί να μην έχω κενά, όμως να έχω παραμελήσει λίγο Προγραμματισμό ή το ΑΟΔΕ. Ακόμα έχω απορίες και μικρο κενά που θέλω να καλύψω και που με αυτό θα με βοηθήσει το φροντιστήριό μου και το προσωπικό μου διάβασμα το οποίο με τις ώρες που θα κερδίσω από τις απουσίες θα αυξηθεί.

Τέλος αυτό το πράγμα και την εμμονή με την ηθική δεν μπορώ να την καταλάβω. Είναι ανήθικο να δικαιολογούμε ενώ δεν είμαστε άρρωστοι επειδή θέλουμε να ξεκουραστούμε-διαβάσουμε κλπ κλπ αλλά δεν είναι ανήθικο όταν δικαιολογούμε επειδή θέλαμε να πάμε αυτό το τετραήμερο με την οικογένειά μας, ή επειδή φτάσαμε στο τέλος της χρονιάς και κινδυνεύουμε να μείνουμε... Ποια ακριβώς η διαφορά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike_Oh

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Είμαι στη Γ΄ λυκείου. Το σκέφτηκα αρκετά, προβληματίστηκα και τελικά πήρα την απόφαση μου:
Δεν θα σταματήσω να πηγαίνω στο σχολείο τον τελευταίο καιρό.
Έχω κάνει ως τώρα μόνον 10 αδικαιολόγητες απουσίες και σκοπεύω να χρησιμοποιήσω σταδιακά μόνον τις 40 αδικαιολόγητες που μου μένουν (εκτός αν αρρωστήσω πραγματικά). Έχω τη δυνατότητα (λόγω οικογενειακού περιβάλλοντος) να βρω όσα δικαιολογητικά απουσιών θέλω (και από γονείς και από γιατρούς και από νοσοκομεία, ακόμα και για Η1Ν1). Όμως δεν θα το κάνω και θα πηγαίνω στο σχολείο μέχρι την τελευταία μέρα, ακόμα και στα μαθήματα γενικής παιδείας.
Ο λόγος: Δεν μπορώ να δεχθώ στη συνείδηση μου αυτό το θέατρο και την κοροϊδία με τη δικαιολόγηση απουσιών. Αισθάνομαι πάρα πολύ άσκημα να δώσω ένα ψεύτικο δικαιολογητικό σε έναν καθηγητή που το ξέρει ότι είναι ψεύτικο και να το δέχεται, ενώ κι εγώ ξέρω ότι το ξέρει και αυτός ξέρει ότι ξέρω ότι το ξέρει κλπ. Νομίζω ότι θα κατεβαίνω σε ένα βρώμικο σκοτεινό πηγάδι χωρίς πάτο, μαζί με το γιατρό που έγραψε το ψεύτικο χαρτί, τον καθηγητή που παίζει το ρόλο του και το παίρνει και όλη την υπόλοιπη κοινωνία που γνωρίζει το ψέμα και το επαινεί.
Ξέρω ότι οι περισσότεροι (μάλλον σχεδόν όλοι) διαφωνείτε μαζί μου, αλλά θέλησα να γράψω την άποψη μου. Εκτός από το ηθικό και συναισθηματικό μέρος που ανέφερα, έχω και επιχειρήματα, τα οποία θα παραθέσω αν το απαιτήσει η συζήτηση.



Συγχαρητήρια! Γιατί όμως κάνεις τόσο μεγάλο θέμα για μια δική σου απόφαση;
Εγώ που έλειψα από το σχολείο τον τελευταίο μήνα πέρσι, ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!!!
Ήταν πολύ δύσκολο αλλά δεν άφησα τις τύψεις να με κρατήσουν άυπνο.
Αλήθεια τώρα έκανες αυτό το ποστ για να μας εκθέσεις απλά την άποψή σου ή για να προκαλέσεις αντιδράσεις;
Επίσης, αν είναι τόσο κακό γιατί να κάνεις και τις αδικαιολόγητες; Μην κάνεις καμία! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefania_☭

Νεοφερμένος

Η Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αυτό είναι το σύστημά μας. Μας ωθεί στο να λείψουμε! Υπάρχει παιδί Α λυκείου που από τώρα έχει αποφασίσει πως σε 2 χρόνια θα λείπει από το σχολείο. Έλεος.!
Ας μην τους κάνουμε τη χάρη, ας μην αφήσουμε + άλλους Δημοσίους υπαλλήλους να τα ξύσουν.!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike_Oh

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αυτό είναι το σύστημά μας. Μας ωθεί στο να λείψουμε! Υπάρχει παιδί Α λυκείου που από τώρα έχει αποφασίσει πως σε 2 χρόνια θα λείπει από το σχολείο. Έλεος.!
Ας μην τους κάνουμε τη χάρη, ας μην αφήσουμε + άλλους Δημοσίους υπαλλήλους να τα ξύσουν.!!!

ELEOS!!!! Υπάρχει κομμουνιστής που να μην τα ρίχνει ΟΛΑ στο σύστημα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.


Σκέφτεσαι μήπως, κάποιοι μας έχουν φορτώσει με ανασφάλειες και μας εκμεταλλεύονται?
Τι εννοείς ακριβώς; Μπορείς να γίνεις λίγο πιο ξεκάθαρος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια, οι καθηγητές....
Ανασφάλειες για να στρέφεστε σε αυτούς συνεχώς με το ανάλογο αντίτιμο βέβαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κι άλλες απαντήσεις:
Γιατί όμως κάνεις τόσο μεγάλο θέμα για μια δική σου απόφαση;Αλήθεια τώρα έκανες αυτό το ποστ για να μας εκθέσεις απλά την άποψή σου ή για να προκαλέσεις αντιδράσεις;
...άνοιξε ένα τεράστιο θέμα χωρίς ουσιαστικό λόγο... Τέλος αυτό το πράγμα και την εμμονή με την ηθική δεν μπορώ να την καταλάβω.
Έχω την εντύπωση ότι στο i-school, ο καθένας μας γράφει την άποψη του για οποιοδήποτε (σοβαρό ή όχι) θέμα και όποιος θέλει, συμφωνεί ή διαφωνεί ή αγνοεί. Δεν καταλαβαίνω γιατί το θέμα μου ενόχλησε κάποιους.
Πάντως ενδεικτικό του παραλόγου είναι, ότι εμείς με περισσότερα μαθήματα είχαμε λιγότερο άγχος...Και ίδια ύλη είχαμε, και άσχετα μαθήματα είχαμε, και με την ίδια βάση περίπου μπήκα στη σχολή μου...
Να ακόμα ένα σχετικό παράλογο:
Όταν τα μαθήματα ήταν 14 οι μαθητές της Γ έκαναν 15-18 ώρες φροντιστήριο.
Όταν τα μαθήματα έγιναν 9 οι μαθητές της Γ έκαναν 15-18 ώρες φροντιστήριο.
Τώρα που τα μαθήματα είναι 6 οι μαθητές της Γ κάνουν 15-18 ώρες φροντιστήριο.
Κάτι δεν λέει αυτό?
Αυτό είναι το σύστημά μας. Μας ωθεί στο να λείψουμε!
Αυτό το καταραμένο το σύστημα φταίει πάλι!!! Αυτό το απρόσωπο σύστημα, του οποίου εμείς δεν είμαστε γρανάζια?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Σε μια κατάσταση που ολο βρωμάει και περισσότερο ειναι λίγο αφελές νομίζω να το ρίχνουμε στις ηθικολογίες.
Θεωρητικα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πρακτικά θα κοιτάξω το συμφέρον μου όμως, όπως άλλοστε και όλοι οι αλλοι.
Εχουν μείνει 2 μηνες, για ποιο λογο να πας στο σχολειο και να χασεις το χρονο σου;
Γιατι ναι, χασιμο χρονου ειναι, τουλαχιστον στο δικο μου για να μην γενικευω καταστασεις.
Οσο για την κοροιδια που ανεφερες σχετικα με τη δικαιολογηση, δε μου φαινεται χειροτερο απο την κοροιδια των καθηγητων προς εμας αλλα και προς ολη την κοινωνια.
Η θα επρεπε να κανουν τη δουλεια τους και να μη βαριουνται που ζουν, ή να παραιτηθουν.
Προσωπικά θα εξαντλησω και τις 164 απουσιες μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefania_☭

Νεοφερμένος

Η Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αυτό το καταραμένο το σύστημα φταίει πάλι!!! Αυτό το απρόσωπο σύστημα, του οποίου εμείς δεν είμαστε γρανάζια?

Φυσικά και ΕΜΕΙΣ είμαστε τα γρανάζια του συστήματος και ΕΜΕΙΣ πρέπει να σταματήσουμε όλο αυτό που ΕΜΕΙΣ εν μέρει προκαλέσαμε. Ας πάμε στα σχολεία τις τελευταίες μέρες για να μην κάθονται. Δια διακρίνω μια ειρωνεία σε κάθε ποστ σου, είτε όταν λύνεις απορίες είτε όταν εκθέτεις προσωπικές απόψεις. Μπορεί να είναι απλά έτσι ο τρόπος σου αλλά δεν είναι ωραίος...

ELEOS!!!! Υπάρχει κομμουνιστής που να μην τα ρίχνει ΟΛΑ στο σύστημα;;;;

Μην τον ακούτε! Και αυτός κομμούνι είναι!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Φυσικά και ΕΜΕΙΣ είμαστε τα γρανάζια του συστήματος και ΕΜΕΙΣ πρέπει να σταματήσουμε όλο αυτό που ΕΜΕΙΣ εν μέρει προκαλέσαμε. Ας πάμε στα σχολεία τις τελευταίες μέρες για να μην κάθονται. Δια διακρίνω μια ειρωνεία σε κάθε ποστ σου, είτε όταν λύνεις απορίες είτε όταν εκθέτεις προσωπικές απόψεις. Μπορεί να είναι απλά έτσι ο τρόπος σου αλλά δεν είναι ωραίος...
Χαίρομαι που συμφωνούμε τελικά. Πράγματι, στο παραπάνω μήνυμα μου αυτό υπάρχει (σκόπιμα) ειρωνεία. Δεν νομίζω όμως ότι αυτό συμβαίνει σε κάθε ποστ μου και ειδικά όταν λύνω μια άσκηση, πώς είναι δυνατόν να ειρωνεύομαι?
Σε μια κατάσταση που ολο βρωμάει και περισσότερο ειναι λίγο αφελές νομίζω να το ρίχνουμε στις ηθικολογίες.
Θεωρητικα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πρακτικά θα κοιτάξω το συμφέρον μου....
Μάλιστα. Αφού οι άλλοι (π.χ) κλέβουν, είναι αφελής όποιος δεν κάνει το ίδιο.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ήταν μια δυνατή επιβεβαίωση ότι η απόφαση μου είναι σωστή.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Μακαρι να ειναι η σωστη. Επισης μην παρερμηνευεις τα λεγομενα μου, δεν μιλησα για κλεψια η κατι παρανομο.
Νομιζω το καταλαβες παρα την απαντηση σου :)
Στο δικο μου σχολειο οι καθηγητες αποφασιζουν να μην ερχονται τις τελευταιες μερες.
Αποφασιζουν επισης να μην κανουν σωστο μαθημα. Αποφασιζουν να ειναι αχρηστοι και δεν μπορω εγω να το αλλαξω.
Η αλλαγη θα πρεπει να γινει απο μεσα. Με το να πας σχολειο τις τελευταιες μερες δεν θα κερδισεις κατι (εκτος αν οντως εχεις καλους καθηγητες). Δηλαδη τι, πας για να μην καθονται αυτοι;
Αν πηγαινεις μονο και μονο για να μην ξυνονται τοτε θα πρεπει να το σκεφτεις καλυτερα μια και προκειται για το μελλον σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

δεν μιλησα για κλεψια η κατι παρανομο.
Το να δώσω ένα ψεύτικο χαρτί γιατρού ή κηδεμόνα που θα λέει ότι δήθεν ήμουν άρρωστος, είναι κάτι καλύτερο?
θα πρεπει να το σκεφτεις καλυτερα μια και προκειται για το μελλον σου.
Το μέλλον μου θα κριθεί από 10 παραπάνω πρωινά που θα μείνω σπίτι?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Αν σ αυτα τα δεκα πρωινα προκειται να διαβασεις κατι παραπανω η να φρεσκαρεις καποια πραγματα ναι.
Παντως δε θα κριθει απο τα αγγλικα η τη γυμναστικη του σχολειου.
Οπως και να εχει, εσυ ξερεις καλυτερα δεν εχω σκοπο να κρινω την επιλογη σου, απλα μην εισαι τοσο απολυτος και ισοπεδωτικος. Αν εσενα δε σου χρειαζονται αυτες οι δεκα μερες, μην τις χρησιμοποιεις.
Και λυπαμαι που θα το πω αλλα ναι φταιει το εκπαιδευτικο μας συστημα (αν αξιζει να το αποκαλεσω ετσι). Και πριν μου πεις οτι τα ριχνω ολα στο συστημα κλπ κλπ σκεψου πως εχει η κατασταση στο εξωτερικο και πως στην Ελλαδα.
Οι πανελληνιες εξετασεις θα επρεπε να ναι ανεξαρτητες απο το σχολείο και ειτε θα επρεπε να δινεται χρονος στους υποψηφιους να προετοιμαστουν ειτε να κατεβουν στο επιπεδο του σχολικου μαθηματος.
Τελος, οταν ολη σου η προσπαθεια κρινεται απο μερικες τριωρες εξετασεις και οχι απο τη συνολικη σου επιδοση, καταλαβαινεις που εισαι υποχρεωμενος να δωσεις βαρυτητα.
Δεν ξερω που στοχευεις, αλλα εγω για παραδειγμα που θελω Ιατρικη δε μπορω να βολευτω με κατι λιγοτερο απο 20, οποτε για μενα αυτες οι 10-15 μερες μπορει να ναι σωτηριες για μαθηματα οπως η βιολογια που βασιζονται στη συνεχη επαναληψη.
Φιλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslykos

Νεοφερμένος

Ο nikoslykos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας,
Δεν ξερω αν υπαρχει ηδη θεμα αλλα παρακαλω να μη μεταφερθει γιατι χρειαζομαι αμεση απαντηση για το σχολειο μου γιατι μας εχει μπερδεψει παρα πολυ ο συλλογος !!!
Εχουμε ακουστα οτι οσοι εχουμε πανω απο 15 μπορουμε να κανουμε 164 απουσιες αντι των 114....
αλλα μας λεει ο συλλογος οτι δεν προκειται να το κανει αυτο(λογο και καινουριου διευθυντη που ειναι κατα..)
υπαρχει καποιος που να ξερει και να μου δειξει καποιο νομο???
Ετσι δεν ειναι??πανω απο 15 και εχεις 164??
Μας ειπε μια καθηγητρια μας " Ο παρον συλλογος δεν προκειται να δεχτει κατι τετοιο ! "
Δωστε τα φωτα σας γιατι καιγομαστε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Νομικα ειναι απολυτα σωστοι.Με αποφαση ΣΥΛΛΟΓΟΥ θα σου δεχτουν τις επιπλεον απουσιες.
Αρα αν δεν θελει ο συλλογος των διδασκοντων,δεν γινεται τίποτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestisP

Νεοφερμένος

Ο orestisP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Είμαι μαθητής της Γ' Λυκείου και θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη
δικαιολόγηση απουσιών από κηδεμόνα.​
Γνωρίζω ότι ο γονέας μπορεί να δικαιολογήσει μέχρι και 2 συνεχόμενες ημέρες απουσίας του μαθητή από το σχολείο, σε διάστημα 10 ημερών μετά την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο. Διαφορετικά η αίτηση χαρακτηρίζεται "εκπρόθεσμη".

Μου είπαν ότι οι 10 αυτές μέρες είναι εργάσιμες - μέρες λειτουργίας του σχολείου και ότι δεν συμπεριλαμβάνονται σε αυτές τα σαββατοκύριακα.
Ισχύει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Η δικαιολόγηση των απουσιών γίνεται από τον γονέα ή κηδεμόνα, ο οποίος προσέρχεται στο Σχολείο μέσα σε προθεσμία δεκα εργάσιμων ημερών από την επάνοδο του μαθητή και συμπληρώνει σχετική αίτηση η οποία θα συνοδεύεται από ιατρική βεβαίωση ή υπεύθυνη δήλωση.
Άρα ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestisP

Νεοφερμένος

Ο orestisP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Και εγώ το ίδιο πίστευα, γιατί είχα ψάξει στο ιντερνετ, μέχρι που ο διευθυντής του σχολείου μου μου έβγαλε εκπρόθεσμη μια αίτηση,
που αν μετρήσεις 10 εργάσιμες μέρες κανονικά δεν θα ήταν.
Ήταν ημέρα Τετάρτη 9/3 και ο κηδεμόνας μου ήρθε στο σχολείο Τρίτη 22/3. Την 9η εργάσιμη μέρα δηλαδή από τη μέρα που έλειψα.
Εγώ τί του λέω; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Η δικαιολόγηση των απουσιών γίνεται από τον γονέα ή κηδεμόνα, ο οποίος προσέρχεται στο Σχολείο μέσα σε προθεσμία δεκα εργάσιμων ημερών από την επάνοδο του μαθητή και συμπληρώνει σχετική αίτηση η οποία θα συνοδεύεται από ιατρική βεβαίωση ή υπεύθυνη δήλωση.
:blink:
Εγώ όλες τις απουσίες δύο μέρες πριν τους βαθμούς τις δικαιολογώ.:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ότι λέει βλακείες και μέτρα μπροστά του τις μέρες.
Αμάν με τις παραξενιές τους και αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top