Αποτυχία εισαγωγής στη σχολή που θέλατε

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Μπραβο ρε Γιωργο, νομιζω πως πηρες τη σωστη αποφαση:no1:!! Καλο κουραγιο και του χρονου τετοιο καιρο να εισαι φοιτητης στη σχολη που θελεις:):)...
Eυχαριστω φιλε μου να 'σαι καλα. Καλη τυχη και σε 'σενα σε ο,τι κανεις..:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
αντε φιλε γιωργο και απο μενα δυναμη

θα καταλαβεισ μετα απο καποια χρονια οτι αυτοσ ο επιπλεον χρονοσ δεν ειναι τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Γίωργο δεν έχω κοιτάξει, αλλά αν γίνεται μου λες που ήθελες να περάσεις και πού τελικά πέρασες... ; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristosAn

Νεοφερμένος

Ο ChristosAn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πες τα ρε φιλε..λιγοι ειμαστε αυτοι που περναμε!Ρε παδια(εσεις που δεν περασετε) κ σεις καταλαβαιτε πως δεν γινεται να σπουδασουμε ολοι σε πανεπιστημιο....σκεφτειτε λιγο και τους ιδιοκτητες των ΙΕΚ,τι θα κανουν οι καημενοι???τα ΤΕΙ στο Μεσολογγι κ το Κιλκις..αδεια θα μεινουν?Σκεφτειτε...κ θα δειτε πως εχω δικιο.εεε?????/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Γίωργο δεν έχω κοιτάξει, αλλά αν γίνεται μου λες που ήθελες να περάσεις και πού τελικά πέρασες... ; :(
Ηθελα εφαρμοσμενο μαθηαμτικο Κρητης ανεβηκε 1270 μορια (και ημουν 448 πανω απο περσυ) και δν το επιασα. Και τελικα πετυχα στο πολ. εργων υποδομης Πατρας. Φετος θα παρω και οικονομια και θα δωσω για οικονομικες σχολες..
-----------------------------------------
αντε φιλε γιωργο και απο μενα δυναμη

θα καταλαβεισ μετα απο καποια χρονια οτι αυτοσ ο επιπλεον χρονοσ δεν ειναι τιποτα
Ευχαριστω φιλε να σαι καλα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fusebb

Νεοφερμένος

Η Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Oύτε εγώ ούτε και εσύ δεν είμαστε ειδικοί για να κρίνουμε ποιος είναι αυτός που πρέπει να μπει στο πανεπίστημιο και ποιος όχι και ούτε κάτι εξετάσεις(βλέπε πανελλήνιες) δεν το κρίνουν..Υπάρχουν πολλά άτομα που αξίζουν και θα το δείξουν είτε τώρα είτε μετά..Κανείς μας δεν έχει το δικαίωμα να στερεί το δικαίωμα κάποιου στην επίτευξη του όνειρο του...:nono:

Καλή επίτυχια και καλό κουραγιο!!!Δυναμη και θέληση!!Καλή συνέχεια!!:D


συμφωνω απολυτα!

α και για μερικους, και αλλοι περασαμε στο πανεπιστημιο εδω μεσα, δεν υποβαθμιζουμε ομως τους συνανθρωπους μας που για τον χ,ψ λογο δεν τα καταφεραν. Η αξια του καθενος δεν φαινεται απο το τι εγραψε στις πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Εγώ έχω να πω ότι μέτα από μία αποτυχία έρχεται μία μεγάλη επιτυχία!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Πωωωωωωωω ρε κάτι γελοίοι και ζώααα που μαζεύονται εδώ μέσα ώρες ώρες...!!!Για τον ChristosAn και τον Sertoss96 το λέω:lol::lol::lol::lol2:

Εσείς που είστε απόφοιτοι και ούτε καν φοιτήτες τι είστε???Τούβλα???Μάλλον, με βάση τα λεγόμενα σας...Πραγματικά είναι τρομερά απαράδεκτο να κρίνουν 2 αδαείς σαν και εσάς την αξία ενός ανθρώπου από τις πανελλαδικές εξετάσεις.Επειδή ένα παιδί δεν πέρασε στο πανεπιστήμιο επειδή τυχγάνει να υπάρχουν μαθήματα άχρηστα για κάποιες ειδικότητες π.χ. ΑΟΔΕ για Φυσικόμαθηματικές σχολές και όχι μόνο τι σημαίνει ότι είναι βλάκας...??ΈΛΕΟΣ με κάτι κουφά που ακούω ώρες ώρες!Έτυχε να χάσω την 1η επιλογή μου που ήταν Φυσικό Αθηνών επειδή έγραψα ΑΟΔΕ 13,6 αλλά Μαθηματικά Κ. 18.Τι σημαίνει δηλ.??Ότι είμαι χαζή??ΕΛΕΟΣ και πάλι!!!:mpam:Κοιτάξτε πρώτα τα δικά σας χάλια και την δική σας την καμπούρα και μετά ασχοληθείτε με τους υπόλοιπους, που τουλάχιστον για μένα τους θεωρώ ήρωες που έχουν το κουράγιο να γράψουν και 2η και 3η φορά!Γιατί έχουν κότσια!!Μπράβο τους!!:no1:
Ενώ έσεις ούτε κότσια δεν έχετε...Βγαίνετε ανώνυμα και πίσω από ένα πληκτρολογίο γράφετε ότι αηδία σας έρθει στο κούφιο σας μυάλο..Γιατί κούφιο είναι με τέτοιες ιδέες που έχετε...
Επίσης για πληροφόρηση άτομα τα όποια δεν πέρασαν στις ''περιζήτητες'' σχολές όπως το πολυτεχνείο και ιατρικές διαπρέπουν κυριολεκτικά στο εξωτερικό και σπουδάζουν με υποτροφίες στα μεγαλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου!Και είναι αρκετά τα παραδείγματα αυτά!

Για μένα οι πανελλήνιες είναι ένα πανάθλιο σύστημα που δεν αξιολογεί σωστά τους μαθητές!!!ΤΕΛΟΣ!!!

Για μενα παλι,οι πανελληνιες ειναι ο μονος αδιαβλητος μαθητικος θεσμος της χωρας.Ο καθε μαθητης κρινεται με βαση τις δυνατοτητες του
Αν νομιζεις πως λεω κατι λαθος,προτεινε εναν αλλο καλυτερο τροπο εξετασης
Ο καινουριος τροπος που προωθει η κυβερνηση με τη δυνατοτητα να δινεις μεχρι και 3 φορες το χρονο θα ειναι καταστροφικος.
Πολυτεχνεια και ιατρικες που ηδη ασφυκτιουν θα ξεχειλισουν και θα υπαρξει τεραστια ανεργια
Και κατι ακομα,δικαιολογω τις ατυχιες των μαθητων
αλλα τα θεματα των πανελληνιων δεν ειναι και αστροφυσικα απλα θεματα ειναι με ορισμενες πονηριες και αυτο δε συμβαινει σε ολα τα μαθηματα
Επομενως,μην κατηγορειτε το θεσμο των πανελληνιων για τη δικια σας αποτυχια.Οι περιπτωσεις παιδιων που αδικηθηκαν πραγματικα λογω ασχετων διορθωτων ειναι μετρημενες στα δαχτυλα ενος χεριου.Ασχετα αν θεωρουμε εμεις οτι μας αδικησαν ''αυτοι''
Μην ισοπεδωουμε τα παντα δεν μπορουμε ολοι να περναμε στις ιατρικοφαρμακευτικες/πολυτεχνειακες σχολες.και αυτο νομιζω ειναι κατι που πρεπει να αποδεχτουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Για μενα παλι,οι πανελληνιες ειναι ο μονος αδιαβλητος μαθητικος θεσμος της χωρας.Ο καθε μαθητης κρινεται με βαση τις δυνατοτητες του
Αν νομιζεις πως λεω κατι λαθος,προτεινε εναν αλλο καλυετρο τροπο εξετασης
Ο καινουριος τροπος που προωθει η κυβερνηση με τη δυνατοτητα να δινεις μεχρι και 3 φορες το χρονο θα ειναι καταστροφικος.
Πολυτεχνεια και ιατρικες που ηδη ασφυκτιουν θα ξεχειλισουν και θα υπαρξει τεραστια ανεργια
Και κατι ακομα,δικαιολογω τις ατυχιες των μαθητων
αλλα τα θεματα των πανελληνιων δεν ειναι και αστροφυσικα απλα θεματα ειναι με ορισμενες πονηριες και αυτο δε συμβαινει σε ολα τα μαθηματα
Επομενως,μην κατηγορειτε το θεσμο των πανελληνιων για τη δικια σας αποτυχια.Οι περιπτωσεις παιδιων που αδικηθηκαν πραγματικα λογω ασχετων διορθωτων ειναι μετρημενες στα δαχτυλα ενος χεριου.Ασχετα αν θεωρουμε εμεις οτι μας αδικησαν ''αυτοι''
Μην ισοπεδωουμε τα παντα δεν μπορουμε ολοι να περναμε στις ιατρικοφαρμακευτικες/πολυτεχνειακες σχολες.και αυτο νομιζω ειναι κατι που πρεπει να αποδεχτουμε.

Oχι δεν εχεις δικιο,συστηματα που βασιζονται σε ψυχοφθορες εξετασεις ,αγχος και απαξιωση του λυκειου ειναι δεινοσαυρικα και ξοφλημενα.
ασφαλως δεν υπαρχουν και δεν ειναι δυνατο να υπαρξουν περιπτωσεις να εχει γραψει καποιος 18 και να του βαλει ο διορθωτης 13.
Θα πρεπει να γινει οτι ακριβως και στο εξωτερικο.
Τελειως ελευθερη εισοδος στα πανεπιστημια στα προτυπα του ανοικτου πανεποιστημιου.
Περιορισμενος αριθμος επιλογων σχολων απο το μαθητη και κληρωση σε περιπτωση υπερβασης του αριθμου των ενδιαφερομενων.
αλλα αυτο θα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΤΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με αλλαγη του τροπου λειτουργιας των πανεπιστημιων.
Οπως ακριβως στο εξωτερικο.
Συγκεκριμενος χρονος περατωσης σπουδων,αν δεν παρακολουθησεις εργαστηριο διαγραφεσαι,αν δεν περασεισς 2-3 μαθηματα το ετος τοτε το ξαναπαρακολουθεις απο την αρχη, εαν διαγραφεις απο μια σχολη πχ ιατρικη δεν εχεις διακιωμα για τα επομενα 3 χρονια να δηλωσεις παλι ιατρικες,κτλ.
Ετσι και ελευθερη προσβαση να εχεις ,αν εφαρμοστουν αυτα στηνν αρχη μπορει ολοι να δηλωνουν ιατρικες και τετοια ,αλλλα μετα απο 3-4 χρονια αυτο θα περιοριστει σημαντικα,καθως θα γινει κατανοητο οτι μονο οσοι εχουν πραγματικα τα προσοντα και ενδιαφερονται θα πηγαινουν σε τετοιες σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Oχι δεν εχεις δικιο,συστηματα που βασιζονται σε ψυχοφθορες εξετασεις ,αγχος και απαξιωση του λυκειου ειναι δεινοσαυρικα και ξοφλημενα.
ασφαλως δεν υπαρχουν και δεν ειναι δυνατο να υπαρξουν περιπτωσεις να εχει γραψει καποιος 18 και να του βαλει ο διορθωτης 13.
Θα πρεπει να γινει οτι ακριβως και στο εξωτερικο.
Τελειως ελευθερη εισοδος στα πανεπιστημια στα προτυπα του ανοικτου πανεποιστημιου.
Περιορισμενος αριθμος επιλογων σχολων απο το μαθητη και κληρωση σε περιπτωση υπερβασης του αριθμου των ενδιαφερομενων.
αλλα αυτο θα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΤΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με αλλαγη του τροπου λειτουργιας των πανεπιστημιων.
Οπως ακριβως στο εξωτερικο.
Συγκεκριμενος χρονος περατωσης σπουδων,αν δεν παρακολουθησεις εργαστηριο διαγραφεσαι,αν δεν περασεισς 2-3 μαθηματα το ετος τοτε το ξαναπαρακολουθεις απο την αρχη, εαν διαγραφεις απο μια σχολη πχ ιατρικη δεν εχεις διακιωμα για τα επομενα 3 χρονια να δηλωσεις παλι ιατρικες,κτλ.
Ετσι και ελευθερη προσβαση να εχεις ,αν εφαρμοστουν αυτα στηνν αρχη μπορει ολοι να δηλωνουν ιατρικες και τετοια ,αλλλα μετα απο 3-4 χρονια αυτο θα περιοριστει σημαντικα,καθως θα γινει κατανοητο οτι μονο οσοι εχουν πραγματικα τα προσοντα και ενδιαφερονται θα πηγαινουν σε τετοιες σχολες

φιλε μου,συγνωμη που θα στο πω αυτο δε θα γινει για 3-4 χρονια.η νοοτροπια του νοελληνα δεν αλλαζει.ο ελληνας γονιος προωθει τα παιδια σε ελιτιστικα επαγγελματα οποως νομικη και ιατρικη.ΠΟΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑς ΔΕ ΘΑ ΘΕΛΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΡΟΣ Η ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ?μη γελιομαστε τωρα τα πραγματα ειναι ασχημα και θα επιδεινωθουν ακομη περισσοτερο.Η καλυτερη προοπτικη για μενα ειναι το συστημα της δανιας
Οι περιζητητες σχολες παιρνουν ενα αριθμο εισακτεων.Μπορει μαλιστα καποια σχρονια να μη παρουν καθολου ατομα.Αν δεν υπαρχει ελλειψη,δε κανουν τιποτα.
Μακαρι να συνειδητοποιυσαμε οτι δεν κανουμε ολοι για αυτες τις σχολες.Τοτε θα ειχαμε φτασει τα ευρωπαικα στανταρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
φιλε μου,συγνωμη που θα στο πω αυτο δε θα γινει για 3-4 χρονια.η νοοτροπια του νοελληνα δεν αλλαζει.ο ελληνας γονιος προωθει τα παιδια σε ελιτιστικα επαγγελματα οποως νομικη και ιατρικη.ΠΟΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑς ΔΕ ΘΑ ΘΕΛΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΡΟΣ Η ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ?μη γελιομαστε τωρα τα πραγματα ειναι ασχημα και θα επιδεινωθουν ακομη περισσοτερο.Η καλυτερη προοπτικη για μενα ειναι το συστημα της δανιας
Οι περιζητητες σχολες παιρνουν ενα αριθμο εισακτεων.Μπορει μαλιστα καποια σχρονια να μη παρουν καθολου ατομα.Αν δεν υπαρχει ελλειψη,δε κανουν τιποτα.
Μακαρι να συνειδητοποιυσαμε οτι δεν κανουμε ολοι για αυτες τις σχολες.Τοτε θα ειχαμε φτασει τα ευρωπαικα στανταρ

Μα νομιζω με διαφορετικα λογια ,αυτο λεω και εγω.
Αν θες επειδη δεν το εγραψα πριν να το προχωρησω και να πω οτι πρεπει να καταργηθουν,να αλλαξουν και να ιδρυθουν αντι γι αυτον νεα τμηματα με τελειως διαφορετικα,συγχρονα και εξειδικευμενα αντικειμενα τμηματα σχολων.
Πραγματικα ειναι τραγικο και δειχνει το απολυτο τελμα που βρισκεται η παιδεια, το οτι με τη υπαρχουσα κατασταση να υπαρχουν 5 και 6 μαθηματικα,καμια δεκαρια ιστορικα φιλολογικα,5-6 ιατρικες,5 σχολες αρχιτεκτονων,αν ειναι δυνατον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Οι πανελλαδικες παιζει να ειναι η μοναδικη αξιοκρατικη διαδικασια τη σημερον ημερα στην Ελλαδα!! γιατι παντου ο καθενας μπορει να μπει με μεσο εκτος απ το πανεπιστημιο(ελπιζουμε:P)!! αλλα απο την αλλη εχουν δικιο οσα παιδια οικτιρουν τις πανελλαδικες γιατι για πολλους ειναι μια απιστευτα ψυχοφθορα διαδικασια και καλεισαι στα 17-18 σου να ωριμασεις αποτομα γιατι συμφωνα με τα στερεοτυπα της εποχης αυτες κρινουν τη ζωη σου.. ε μη λεμε μ@@@@@ες!! κανεις δε χανεται σ αυτη τη ζωη!! και δεν μπορουν οι πανελληνιες να σου στερησουν το ονειρο σου... ειναι αδικο!! Συγχαρητηρια στα παιδια που δεν εγκαταλειπουν και σ αυτα που περασαν σωοι αυτη την ψυχοφθορα διαδικασια...!!:no1:Και δεν κρινουν αυτες οι εξετασεις την αξια σου... Μην τρελαθουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος είσαι στην ιατρική.Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις τις ικανότητες.Εμένα το όνειρό μου είναι να γίνω γιατρός,έδωσα δύο φορές και δεν τα κατάφερα.Με όλο το σεβασμό στα παιδιά που τα κατάφεραν να περάσουν δεν πιστεύω ότι υστερώ σε τίποτε.Και για να σου δώσω να καταλάβεις,ήμουν πάντα άριστη μαθήτρια,διάβαζα σε ρυθμούς πανελλαδικών από την Ά Λυκείου.Την πρώτη φορά έγραψα σε όλα και έγραψα μαθηματικά 10,2(ήμουν πάρα πολύ καλή στα μαθηματικά) και χημεία 18.5,ξαναδίνω φέτος γράφω μαθηματικά 20 και χημεία 13,6.Δεν ξέρω τι άκρη βγάζεις εσύ από ένα σύστημα που στηρίζεται σε ένα διαγώνισμα ανάμεσα στα χίλια που έχεις γράψει για να καθορίσει την πορεία της ζωής σου.Γιατί ένα 13 στη χημεία δε θα μου πει ότι δεν αξίζω να γίνω γιατρός.Δεν μπορεί να διαγράψει χρόνια τιτάνων προσπαθειών,ξενύχτια και αποδείξεις των ικανοτήτων μου ,ανεξάρτητες από αυτές που ζητώνται τις δύο αυτές βδομάδες των πανελλαδικών.Εγώ αυτό το σύστημα το οικτίρω και θα αποδείξω ότι είναι λάθος.Δεν ξέρω ποια είναι η ιδέα σου για το τι αποτελεί ενδεικτικό του ποιος κάνει και ποιος όχι για τις ιατρικές και τα πολυτεχνεία,πάντως σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι οι πανελλαδικές.Για παράδειγμα εγώ φέτος πέρασα ΗΜΜΥ,κι όμως δεν κάνω.:thanks:


ουπς,τώρα είδα ότι δεν είσαι ακόμα φοιτητής.sorry λάθος:what:

ναι μαθητης ειμαι ακομα
συγνωμη που στο λεω αλλα οπως εχω δει να γραφουν και αλλα ατομα οι πανελληνιες οσο ψυχοφθορες και να ναι,δεν ειναι τοσο δυσκολες.εδινες για 2 φορα
δε μπορω να δικαιολοφησω ενα 13 στη χημεια τη στιγμη που φετος εχοντας κανει μονο την οργανικη χημεια(τις ασκησεις των πανελληνιων) επιασα γυρω στα 55/100.Προς θεου δεν υποννοω πως δεν διαβαζες απλα λεω πως αν το αγχος που ειχες εκεινη τη μερα σε εριξε,υπευθυνος για αυτο ειναι η κακη σου ψυχολογια και κανεις αλλος
αν ηδη ηξερες οτι εγραψες μαθηματικα 20,γιατι να εχεις κακη ψυχολογια
στη θεση σου ας ηταν η ιατρικη ονειρο μου,δε θα ξαναεδινα
το ΗΜΜΥ ειναι καλη σχολη αλλα αμα δε σε εκφραζει,εσυ ξαναδωσε.Καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Πολλοί τα είπαν αυτά...εξω από το χόρο πολλά τραγούδια ξέρουν αυτό λέω εγώ..

καλα επιτρεψε μου να δωσω πανελληνιες και σου τραγουδαω μετα οτι θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες είναι κατά τη γνώμη μου, ο πιο αποτυχημένος θεσμός που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα.
Άγχος, απίστευτο άγχος, διάβασμα μέχρι να κλατάρεις (έτσι λένε οι περισσότεροι τουλάχιστον), τα κεφάλια μέσα...
Διαβάζεις μαθήματα που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο της σχολής σου, άμεση τουλάχιστον, τα θέματα μπαίνουν από άτομα που ζήτημα είναι αν έχουν πατήσει σε τάξη εδώ και 15 χρόνια...Εξετάζεσαι και βαθμολογείσαι από άλλους άσχετους, που ανάλογα με τη διάθεσή τους (βλ. έκθεση, ή την πάτησες ή είσαι πολύ τυχερός...)
Ένα παράδειγμα... Τα φετινά γραπτά έκθεσης από τα Δωδεκάνησα... Όλα πάτωσαν και όλα βαθμολογήθηκαν στα Λιόσια...

Στυγνή ειδίκευση... Πού είναι ο χαρακτήρας της παιδείας? Τι να την κάνω εγώ την παπαγαλία στη Βιολογία, που μετά από 1 χρόνο, ούτε που θα θυμάμαι?
Γιατί να αγχώνομαι? Γιατί να μπαίνουν όλο και πιο εύκολα θέματα στη Φυσική και στη Χημεία, κάθε χρόνο και ο μαθητής που χαρακτηρίζεται "του 17" να γράφει είκοσι, όπως και ο μαθητής "του είκοσι"?

Το σύστημα είναι απίστευτα βλακώδες, απίστευτα αγχωτικό, περιορίζει το νόημα του σχολείου...
Αν δεν το έχετε προσέξει, τα σχολεία έχουν γίνει πλέον εργοστάσια παραγωγής υποψηφίων για τις πανελλήνιες...
Ας αποσυνδεθεί επιτέλους το σχολείο από την τριτοβάθμια, και ας μπαίνει ο καθένας στη σχολή που επιθυμεί, με το διάβασμα που πρέπει να κάνει για τη σχολή που ΘΕΛΕΙ.

Όποιος θέλει να μείνει στην εκάστοτε σχολή, θα στρώσει τον κ*λο του και θα διαβάσει για να μείνει, εφόσον έχει το κίνητρο. Αλλιώς, ας πάρει πόδι... Θα διαβάσει όμως για τα μαθήματα που ο ίδιος επιθυμεί, και που σχετίζονται με ένα συγεκριμένο αντικείμενο σπουδών... Παρ'όλα αυτά, θα έχει τελειώσει το σχολείο, φτάνοντας σε ένα επίπεδο γνώσεων, χωρίς να απαιτείται η εξειδίκευση σε κατευθύνσεις κλπ.

Ποιος σας λέει εσάς ότι ο μαθητής που παίρνει 16 στο σχολείο, δεν είναι άξιος για να γίνει γιατρός? Και αν τα μαθήματα του σχολείου δεν τον εμπνέουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Προσωπικά και εγώ θέλω να περάσω στην ιατρική..! Ξέρω πως ένα λάθος στις εξετάσεις ( είτε είναι ψυχολογίας είτε να μου είχε ξεφύγει κάτι είτε είτε είτε .. ) μπορεί να μου στερήσει ένα παιδικό όνειρο! Δεν μπορώ να καταλάβω πως με 19006 π.χ μόρια μπορεί κάποιος να μπεί στην Ιατρική και κάποιος με 18900 δεν μπορεί ?! Πού αλλού συμβαίνουν αυτά?! Ούτε στην Ζιμπάμπουε... Γιατί λοιπόν αυτός που δεν συγκέντρωσε τα "κατάλληλα μόρια όπως ορίζουν οι συνθήκες" να μην καταφέρει να μπει? Οέο ? ! Γιατί ?
Όσο για την αδιαβλητότητα... μια μεγάλη μπούρδα ( μετά συγχωρήσεως ).. Γινόμαστε μάρτυρες παιδιά να δηλώνονται τελευταία στιγμή δυσλεκτικά για να εξεταστούν προφορίκα σε "μιλημένες" επιτροπές και προσωπικά να βλέπω έναν μαθητή του 13 μέχρι πρότινος , να κυνηγά την είσοδο στην Ιατρική..! Ακόμα μπορεί καποιοι να μπούν μέσω των εσπερινών ( ενώ δεν δουλεύουν το πρωϊ ) για να μπούν με χαμηλότερες βάσεις... Πόσες φορές ακούμε για διαρρόες θεμάτων ( που επιμελώς κρύβονται από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ) ... Η ουσία βέβαια του post μου είναι : Mε 19000 μόρια μπορείς να γίνεις γιατρός , ενώ με 18900 όχι ??? Για σκεφτείτε το...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Προσωπικά και εγώ θέλω να περάσω στην ιατρική..! Ξέρω πως ένα λάθος στις εξετάσεις ( είτε είναι ψυχολογίας είτε να μου είχε ξεφύγει κάτι είτε είτε είτε .. ) μπορεί να μου στερήσει ένα παιδικό όνειρο! Δεν μπορώ να καταλάβω πως με 19006 π.χ μόρια μπορεί κάποιος να μπεί στην Ιατρική και κάποιος με 18900 δεν μπορεί ?! Πού αλλού συμβαίνουν αυτά?! Ούτε στην Ζιμπάμπουε... Γιατί λοιπόν αυτός που δεν συγκέντρωσε τα "κατάλληλα μόρια όπως ορίζουν οι συνθήκες" να μην καταφέρει να μπει? Οέο ? ! Γιατί ?
Όσο για την αδιαβλητότητα... μια μεγάλη μπούρδα ( μετά συγχωρήσεως ).. Γινόμαστε μάρτυρες παιδιά να δηλώνονται τελευταία στιγμή δυσλεκτικά για να εξεταστούν προφορίκα σε "μιλημένες" επιτροπές και προσωπικά να βλέπω έναν μαθητή του 13 μέχρι πρότινος , να κυνηγά την είσοδο στην Ιατρική..! Ακόμα μπορεί καποιοι να μπούν μέσω των εσπερινών ( ενώ δεν δουλεύουν το πρωϊ ) για να μπούν με χαμηλότερες βάσεις... Πόσες φορές ακούμε για διαρρόες θεμάτων ( που επιμελώς κρύβονται από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ) ... Η ουσία βέβαια του post μου είναι : Mε 19000 μόρια μπορείς να γίνεις γιατρός , ενώ με 18900 όχι ??? Για σκεφτείτε το...


Έτσι αισθανόμαστε όλοι... Προσωπικά, τρέμω στη σκέψη ότι κάτι μπορεί να συμβει εκείνη τη στιγμη και να τα χάσω, ενώ θέλω να πετύχω σε μια υψηλόβαθμη σχολή.
Οι πανελλήνιες, μόνο αδιάβλητός θεσμός δεν είναι... Πόσο αδιάβλητες μπορεί να είναι όταν ξεκωλώνεται ο άλλος για να διαβάσει μαθήματα άσχετα, και εξετάζεται και βαθμολογείται από άσχετους τύπους? Εγώ δε δέχομαι, να πιάσω ξέρω 'γω 19000 μόρια και να μείνω εκτός ιατρικής... Όχι, ρε φίλε, δεν το δέχομαι... Γιατί εγώ τη δουλειά μου θα την έχω κάνει, το διάβασμά μου θα το έχω ρίξει... Και να μείνω εκτός για 6 μόρια? Έλεος, δηλαδή, έλεος. Σύστημα του κ*λου λέω εγώ... Απαιτείται επειγόντως αλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Έτσι αισθανόμαστε όλοι... Προσωπικά, τρέμω στη σκέψη ότι κάτι μπορεί να συμβει εκείνη τη στιγμη και να τα χάσω, ενώ θέλω να πετύχω σε μια υψηλόβαθμη σχολή.
Οι πανελλήνιες, μόνο αδιάβλητός θεσμός δεν είναι... Πόσο αδιάβλητες μπορεί να είναι όταν ξεκωλώνεται ο άλλος για να διαβάσει μαθήματα άσχετα, και εξετάζεται και βαθμολογείται από άσχετους τύπους? Εγώ δε δέχομαι, να πιάσω ξέρω 'γω 19000 μόρια και να μείνω εκτός ιατρικής... Όχι, ρε φίλε, δεν το δέχομαι... Γιατί εγώ τη δουλειά μου θα την έχω κάνει, το διάβασμά μου θα το έχω ρίξει... Και να μείνω εκτός για 6 μόρια? Έλεος, δηλαδή, έλεος. Σύστημα του κ*λου λέω εγώ... Απαιτείται επειγόντως αλλαγή.

Γιατί απαιτείς να μπεις;Δεν βγαίνει αυθαίρετα η βάση,γράψανε άλλοι καλύτερα από εσένα και συμπληρώσανε τις θέσεις της σχολής.Γιατί δηλαδή το 19000 παραπέμπει σε Ιατρική και όχι σε κάποια άλλη σχολή;Γιατί υπάρχει κόμπλεξ.Σημασία δεν έχει αν θα γράψεις 19500.Σημασία έχει να γράψεις εσύ 19500 και οι άλλοι να έχουν 18000,εκεί ξεχωρίζεις και έχει πραγματική ''αξία''(γιατί ηθική αξία έχει ο κάθε βαθμός και η κάθε προσπάθεια)ο βαθμός,να έχεις γράψει 12500 και όλη η υπόλοιπη Ελλάδα να έχει 12499.Εκεί ξεχωρίζεις ακόμη και αν ο βαθμός αυτός σου φαίνεται πολύ χαμηλός και όμως σε αυτή την φανταστική περίπτωση έχει πραγματική αξία γιατί είναι ο ανώτερος.

Το σύστημα έχει γίνει με αρκετή σκέψη,κάτι παραπάνω ξέρουν οι υπεύθυνοι.Άμα έχετε παράπονα δώστε μια λύση μην φωνάζετε απλά για αλλαγή.

Υ.Γ Δεν μιλάω για εσένα για τον κάθε χ,ψ υποψήφιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Γιατί απαιτείς να μπεις;Δεν βγαίνει αυθαίρετα η βάση,γράψανε άλλοι καλύτερα από εσένα και συμπληρώσανε τις θέσεις της σχολής.Γιατί δηλαδή το 19000 παραπέμπει σε Ιατρική και όχι σε κάποια άλλη σχολή;Γιατί υπάρχει κόμπλεξ.Σημασία δεν έχει αν θα γράψεις 19500.Σημασία έχει να γράψεις εσύ 19500 και οι άλλοι να έχουν 18000,εκεί ξεχωρίζεις και έχει πραγματική ''αξία''(γιατί ηθική αξία έχει ο κάθε βαθμός και η κάθε προσπάθεια)ο βαθμός,να έχεις γράψει 12500 και όλη η υπόλοιπη Ελλάδα να έχει 12499.Εκεί ξεχωρίζεις ακόμη και αν ο βαθμός αυτός σου φαίνεται πολύ χαμηλός και όμως σε αυτή την φανταστική περίπτωση έχει πραγματική αξία γιατί είναι ο ανώτερος.

Το σύστημα έχει γίνει με αρκετή σκέψη,κάτι παραπάνω ξέρουν οι υπεύθυνοι.Άμα έχετε παράπονα δώστε μια λύση μην φωνάζετε απλά για αλλαγή.

Υ.Γ Δεν μιλάω για εσένα για τον κάθε χ,ψ υποψήφιο.


Φυσικά και απαιτώ να μπω... Είναι κάτι που απαιτώ από τον ίδιο μου τον εαυτό... Εγώ η ίδια θα ξέρω πόσο διάβασα ή όχι και επίσης θα ξέρω αν αξίζω να περάσω, ή όχι...

Ο βαθμός έχει ηθική αξία? Κάτι που δεν είναι αντικειμενικό, κάτι που παρουσιάζει αποκλίσεις, δεν έχει αξία... Ο ένας σου βαζει 98 και ο άλλος 95... Πόσο αντικειμενικό είναι αυτό? Πόσο αντικειμενικά μπορεις να βαθμολογηθείς στην έκθεση, για να έχει κάποια αξία ο βαθμός σου? Η προσπάθεια ειναι προσπάθεια. Ο βαθμός δεν την αναιρεί...
Μπορεί αυτή τη στιγμή να παει ενας φιλόλογος να γράψει έκθεση και να πάρει 12... Πόσο αντικειμενικό ή όχι είναι αυτό?

Εγώ το θεωρώ μεγάλη αδικία να υπάρχουν άτομα που χρόνια ολόκληρα ξεκωλώνονται στο διάβασμα και στο τέλος δεν περνάνε εκεί που θέλουν. Μη μου πεις τώρα ότι οι 3 ώρες συγκρίνονται με τα 6 χρόνια της δευτεροβάθμιας... Με το τι έχεις κάνει, με το τι έχεις μάθει, τι σου έχει μείνει, τι πραγματικά σου αρέσει...

Πρέπει να αποσυνδεθεί το σχολείο με την εισαγωγή στα πανεπιστήμια. Απλά. Να υπάρχουν ξεχωριστές εξετάσεις, που θα δίνει ο καθένας, ανάλογα με τη σχολή που θέλει, για το αντικείμενο που θα θέλει να σπουδάσει. Όσο δύσκολες και αν είναι αυτές οι εξετάσεις. Το άγχος της εισαγωγής, φυσικά θα παραμείνει. Τουλάχιστον όμως, δε θα φθείρεται το σχολείο ως θεσμός και οι εξετάσεις θα είναι πιο προσανατολισμένου ενδιαφέροντιος... Και όχι απλά : έκθεση, μαθηματικά, αρχαία...
Το είπα παραπάνω αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtw

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
και ποιος εισαι εσυ που θα υποδειξεις σε καποιον που πρεπει να μπει.....υπαρχουν ατομα που δε συμβιβαζονται με κατι που δε θελουν και μαγκια τους εσυ δηλαδη τι ρολο παιζεις?τ'οτι περασες σε αει δε σου δινει το δικαιωμα να κρινεις τ'ατομα που περνανε σε τει η που δε περνανε πουθενα τι σημαινει λιγοι περναμε στα αει?κι εγω εδωσα 2 χρονιες και τις 2 περασα σε καλες σχολες εκ των οποιων τη δευτερη ιατρικη ξερεις τι εκανα?απλα εκλεισα ΄τ'αυτια μου στα λεγομενα καποιων ατομων σαν και του λογου σου και του αλλου του εξυπνου του sertou (που ελεγαν που να δινεις δευτερη χρονια) σηκωσα το κεφαλι ψηλα αλλα οχι οπως το εννοει εκεινος και πηρα την αποφαση δεν εκανα εκπτωσεις στα ονειρα μου και δε κρυφτηκα πισω απο καμμια φτηνη δικιολογια του στιλ δεν ειμαι τοσο ικανη οσο οι αλλοι που περασαν με τη πρωτη... αφου λοιπον θελεις να διαχωρισεις τη θεση σου ως ικανοτερος καν'το βγαλε και ντουντουκα αν θες μη μας τα πρηζεις ομως με τις αηδιες σου οτι καποιος πρεπει να μπει και σ'αυτα τα αμοιρα τα τμηματα(αναφερομαι στους ChristosAn και sertoss96)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top