Απορίες και πληροφορίες για τα ΙΕΚ

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Αυτα ειναι μονο; Για τις υπολοιπες περιοχες δε θα βγει αλλη ανακοινωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αυτα ειναι μονο; Για τις υπολοιπες περιοχες δε θα βγει αλλη ανακοινωση;

Βγήκαν και για τους υπόλοιπους!!!
https://www.gsae.edu.gr/el/tracts/1148-apotel-iek-arxika-2014b
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

relia23

Νεοφερμένος

Η relia23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας, σκεφτομαι να παω δοκιμαστικα σε ενα ιδιωτικο ιεκ για σκηνοθεσια . Μου ειπαν την τιμη για το πρωτο εξαμηνο και εφριξα. θελω να ρωτησω αν γινεται να παω τους 2 πρωτους μηνες και να πληρωσω τους 2 πρωτους μηνες και μετα να διακοψω σε περιπτωση που δε μου αρεσει ή θα χρεωθω ολο το εξαμηνο ειτε παω ειτε οχι , ξερει κανεις? ειναι πολυ σημαντικο για μενα, γτ το εξαμηνο ειναι γυρω στα 1000 ευρω και δε θελω να το ρισκαρω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Θα χρεωθείς όλο το εξάμηνο. Γιατί δεν είδες σε κάποιο δημόσιο ιέκ δεν είχε αυτή την ειδικότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThanasisZisis

Νεοφερμένος

Ο ThanasisZisis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα σε ολους
ειμαι μαθητης γ' ταξης επαλ και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τα ιεκ γιατι εχω ακουσει και εχω διαβασει πολλα που εχω φτασει σε σημειο να μην ξερω τι μου γινεται
αφου τελειωσω φετος το λυκειο σκεφτομαι την εισαγωγη μου σε καποιο ιεκ λογω καλυτερης επαγγελματικης συνεχειας (ως προς το πτυχιο και τα χρονια φοιτησης)
εχω 3 απλα ερωτηματα :
1ον : πληρωνω στα ιεκ (γιατι καθηγητες με ειπαν οτι τωρα πια τα ιεκ ειναι δημοσια και δωρεαν)
2ον : θα χρειαστει να δωσω πανελληνιες εξετασεισ για την εισαγωγη μου σε καποιο ιεκ ;
3ον : με ποια κριτηρια γινονται οι εισαγωγες (γιατι θελω να περασω με εναν φιλο μου στην ιδια πολη-σχολη)
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Απ' οτι ξερω...
τα διδακτρα διαφερουν,δηλαδη σε δημοσιο ιεκ κυμαινονται στα 600Ε/χρονο, ενω σε ιδιωτικο ποικιλουν γυρω στα 1800Ε. Οταν ξεκινησουν οι αιτησεις και εφοσον εχεις επιλεξει ειδικοτητα απευθυνεσαι στο ιεκ που θελεις, για να κανεις την εγγραφη. Ολα τα ιεκ δεν εχουν τις ιδιες ειδικοτητες. Εξετασεις δε δινεις δεν εχω ακουσει ποτε κατι τετοιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Στα δημοσια ιεκ καταργηθηκαν τα διδακτρα, πανελληνιες δεν δινεις για την εισαγωγη αλλα προσμετρουνται διαφορα μορια για την εισαγωγη σου πχ βαθμος απολυτηριου , ηλικια κτλ δες εδω https://www.newsbeast.gr/greece/ekpaideusi/arthro/577242/ta-pada-gia-ti-foitisi-sta-dimosia-iek/
Ελπιζω να σε βοηθησει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Θανάση είναι πολύ απλά τα πράγματα
1.Στα δημόσια δεν πληρώνεις,μόνο στα ιδιωτικά
2.δεν χρειάζονται πανελλήνιες,στο στάδιο που είσαι ο βαθμός απολυτηρίου θα μετρήσει
3.το κριτήριο είναι ο βαθμός απολυτηρίου,εκτός αν θες να πας πρώτα σε κάποιο επας του οαεδ που είναι για 2 χρόνια,να βγάλεις καλό βαθμό και να μπεις με αυτό τον βαθμό που θα βγάλεις στο ιεκ (αυτό σε περίπτωση που δεν έχεις και τόσο καλό βαθμό απολυτηρίου και θες να πλασαριστείς σε κάποιο τμήμα που έχει ζήτηση και έχει μεγάλη βάση).Μέχρι και 4 διαφορετικά ιεκ μπορείς να δηλώσεις.Αιτήσεις γίνονται κάθε Σεπτέμβρη.
Ότι άλλο θες ρώτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω παιδαγωγικά δημοτικής εκπαίδευσης και κατά τύχη βρήκα το κολλέγιο των εκπαιδευτηρίων Κωστέα-Γείτονα, όπου περιλαμβάνει προπτυχιακό πρόγραμμα δασκάλων δημοτικού.

Επειδή το κόστος ενός πανεπιστημίου του εξωτερικού είναι πολύ μεγάλο, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει το κόπο να εγγραφώ σε αυτό το κολλέγιο.

Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας από εκεί??
Αναγνωρίζονται τα επαγγελματικά δικαιώματα από το ΣΕΑΠ??

Θα μπορώ μετά να διοριστώ σαν δάσκαλος στο δημόσιο και να κάνω μεταπτυχιακό πάλι από κολλέγιο στην ειδική αγωγή??

Δείτε αυτό το link: https://www.esos.gr/arthra/defterova...-to-diorismo-sto-dhmosio-kathgorias-pe-kai-te
Ισχύουν όντως αυτά που γράφονται παραπάνω??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης Παπαδημητρίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω παιδαγωγικά δημοτικής εκπαίδευσης και κατά τύχη βρήκα το κολλέγιο των εκπαιδευτηρίων Κωστέα-Γείτονα, όπου περιλαμβάνει προπτυχιακό πρόγραμμα δασκάλων δημοτικού.

Επειδή το κόστος ενός πανεπιστημίου του εξωτερικού είναι πολύ μεγάλο, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει το κόπο να εγγραφώ σε αυτό το κολλέγιο.

Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας από εκεί??
Αναγνωρίζονται τα επαγγελματικά δικαιώματα από το ΣΕΑΠ??

Θα μπορώ μετά να διοριστώ σαν δάσκαλος στο δημόσιο και να κάνω μεταπτυχιακό πάλι από κολλέγιο στην ειδική αγωγή??

Δείτε αυτό το link: https://www.esos.gr/arthra/defterova...-to-diorismo-sto-dhmosio-kathgorias-pe-kai-te
Ισχύουν όντως αυτά που γράφονται παραπάνω??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης Παπαδημητρίου

Προσωπικά δεν ξέρω αν είναι καλά αυτά τα εκπαιδευτήρια τα οποία τα τελευταία χρόνια ξεφύτρωσαν παντού πάρε από αλλού γνώμη....
Αφού όμως θες τόσο πολύ να μπείς σε Παιδαγωγικό Τμήμα (και εγώ σε τέτοιο φοιτώ) γιατί δεν επιλέγεις ένα ενός Ελληνικού Δημοσίου Πανεπιστημίου στο οποίο ξέρεις ότι και το πτυχίο είναι έγκυρο με αντίκρυσμα και ότι έχεις σίγουρα επαγγελματικά δικαιώματα? Άλλωστε απ ότι κατάλαβα στην Δημόσια Εκπαίδευση στοχεύεις.....
Επίσης μέχρι τώρα δεν είχα ακούσει ποτέ να διορίζονται δασκάλοι-απόφοιτοι ιδιωτικών σχολών (γίνονταν μόνο δεκτοί σε κάποια ιδιωτικά Δημοτικά νομίζω και όχι σε κρατικά) αλλά μόνο δάσκαλοι προερχόμενοι μεν από την ιδιωτική εκπαίδευση έχοντας κάποια προυπηρεσία εκεί έχοντας όμως δε πτυχίο δημοσίου ΑΕΙ εν τέλει.
Τώρα αν ισχύει το άρθρο που παίζεται γιατί αν ναι λογικά κάτι θα είχε ακουστεί, θα είχε υπάρξει αντίδραση απ τους εκπαιδευτικούς τότε ο ΣΕΑΠ σίγουρα θα σε υποβάλλει εκ νέου σε εξετάσεις ώστε να γίνει μία εξομοίωση πτυχίου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ξαναδώσω πανελλήνιες.
Το έκανα μία φορά και παράτησα και τη σχολή που είχα περάσει, επειδή τη σιχάθηκα τελείως.
Απλά αναρωτιόμουν μήπως αναγνωρίζονται τα κολλέγια για διορισμό στο δημόσιο τομέα.

Είχα σκεφτεί να σπουδάσω εξ αποστάσεως παιδαγωγικά στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας, όπου είναι ιδιωτικό ΑΕΙ και όχι κολλέγιο και αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ και επαγγελματικά και ακαδημαϊκά, αλλά μου ζητάνε 5900 ευρώ το χρόνο.

Είναι πολλά δυστυχώς τα λεφτά για να στραφώ εκεί...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Εεε τώρα μάλλον με το τη σιχάθηκα τελείως αναφέρεσαι στο αντικείμενο ή το γεγονός ότι είναι ένα δημόσιο ίδρυμα (με τα όποια ελαττώματα του)?

Κοίτα τώρα από κολλέγια ΔΕΝ νομίζω και είναι λογικό μου φαίνεται. Όσον αφορά ιδιωτικά ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ έπειτα και από κάποιες τυχόν εξετάσεις εδώ στην Ελλάδα πρέπει να γίνονται γιατί παλαιότερα υπήρχαν πολλοί που δεν μπορούσαν μέσω Πανελληνίων να περάσουν εδώ σε κάποιο Παιδαγωγικό και πηγαίναν σε τίποτα Βουλγαρία και Ρουμανία, πλήρωναν, έπαιρναν πτυχίο από εκείλ δίναν κάποιες εξετάσεις εδώ και είχαν δικαίωμα διορισμού (βέβαια ήταν αμφιλεγόμενο το όλο εγχείρημα γιατί η ποιότητα των σπουδών εκεί λένε δεν ήταν κ η καλύτερη κ πολλοί το πτυχίο με λίγο παραπάνω χρήμα το έπαιρναν).
Πάντως αυτό της Λευκωσίας είναι αρκετά καλό, καμία σχέση με αυτά που σου είπα δηλαδή.
Τώρα τα λεφτά ναι είναι πολλά αλλά και εδώ λογικά αρκετά θα σου ζητήσουν (αλλά ψάξτο ποτέ δεν ξέρεις).
Επιπλέον εντελώς εξ αποστάσεως λίγο δύσκολλο το βλέπω γιατί υπάρχουν κάποια μαθήματα που πρέπει ίσως νάσαι εκεί αλλά και να μην ισχύει αυτό θα πρέπει μερικές φορές να πηγαίνεις και εκεί για τις πρακτικές στα δημοτικά σχολεία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι για αρχή βρήκα κάτι καλό.

Βρήκα ένα εξ αποστάσεως πρόγραμμα στο ανοιχτο πανεπιστήμιο της Ιταλίας Marconi, για να αποκτήσω ένα πρώτο πτυχίο. Δεν έχει βέβαια παιδαγωγικά που θέλω, αλλά έχει κι άλλες ειδικότητες που μπορεί κάποιος να εισαχθεί στην εκπαίδευση, όπως οικονομικά και πολιτικές επιστήμες.

Διάβασα ότι στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο έχει εισαχθεί και η ελληνική γλώσσα, παρότι οι κύριες γλώσσες διδασκαλίας είναι η ιταλική και η αγγλική.

Διάβασα επίσης ότι αναγνωρίζονται τα πτυχία αυτού του ιδρύματος στην Ελλάδα, από το ΔΟΑΤΑΠ για το δημόσιο, ανεξάρτητα σε ποια γλώσσα πραγματοποιούνται.
Πρόσφατα αναγνωρίστηκαν τα αγγλόφωνα και ελληνόφωνα προγράμματά του, αλλά και το ίδιο το πανεπιστήμιο ως ομοταγές του ΕΑΠ στην Ελλάδα. Τώρα, το μόνο που μένει είναι να αναγνωριστεί και ως ισότιμο. Ήδη περιμένουν τους πρώτους απόφοιτους για να δούμε τι θα γίνει.

Τα δίδακτρα για όλους τους Έλληνες φοιτητές πάνε από τα 3300 στα 2000 ευρώ με υποτροφία.

Οι εξετάσεις πραγματοποιούνται δια ζώσης στην Αθήνα και δε χρειάζεται φυσική παρουσία στην Ιταλία!!

Μωρέ λες??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι για αρχή βρήκα κάτι καλό.

Βρήκα ένα εξ αποστάσεως πρόγραμμα στο ανοιχτο πανεπιστήμιο της Ιταλίας Marconi, για να αποκτήσω ένα πρώτο πτυχίο. Δεν έχει βέβαια παιδαγωγικά που θέλω, αλλά έχει κι άλλες ειδικότητες που μπορεί κάποιος να εισαχθεί στην εκπαίδευση, όπως οικονομικά και πολιτικές επιστήμες.

Διάβασα ότι στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο έχει εισαχθεί και η ελληνική γλώσσα, παρότι οι κύριες γλώσσες διδασκαλίας είναι η ιταλική και η αγγλική.

Διάβασα επίσης ότι αναγνωρίζονται τα πτυχία αυτού του ιδρύματος στην Ελλάδα, από το ΔΟΑΤΑΠ για το δημόσιο, ανεξάρτητα σε ποια γλώσσα πραγματοποιούνται.
Πρόσφατα αναγνωρίστηκαν τα αγγλόφωνα και ελληνόφωνα προγράμματά του, αλλά και το ίδιο το πανεπιστήμιο ως ομοταγές του ΕΑΠ στην Ελλάδα. Τώρα, το μόνο που μένει είναι να αναγνωριστεί και ως ισότιμο. Ήδη περιμένουν τους πρώτους απόφοιτους για να δούμε τι θα γίνει.

Τα δίδακτρα για όλους τους Έλληνες φοιτητές πάνε από τα 3300 στα 2000 ευρώ με υποτροφία.

Οι εξετάσεις πραγματοποιούνται δια ζώσης στην Αθήνα και δε χρειάζεται φυσική παρουσία στην Ιταλία!!

Μωρέ λες??:hmm:
Αν ειναι ετσι οπως τ λες γτ οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι για αρχή βρήκα κάτι καλό.

Βρήκα ένα εξ αποστάσεως πρόγραμμα στο ανοιχτο πανεπιστήμιο της Ιταλίας Marconi, για να αποκτήσω ένα πρώτο πτυχίο. Δεν έχει βέβαια παιδαγωγικά που θέλω, αλλά έχει κι άλλες ειδικότητες που μπορεί κάποιος να εισαχθεί στην εκπαίδευση, όπως οικονομικά και πολιτικές επιστήμες.

Διάβασα ότι στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο έχει εισαχθεί και η ελληνική γλώσσα, παρότι οι κύριες γλώσσες διδασκαλίας είναι η ιταλική και η αγγλική.

Διάβασα επίσης ότι αναγνωρίζονται τα πτυχία αυτού του ιδρύματος στην Ελλάδα, από το ΔΟΑΤΑΠ για το δημόσιο, ανεξάρτητα σε ποια γλώσσα πραγματοποιούνται.
Πρόσφατα αναγνωρίστηκαν τα αγγλόφωνα και ελληνόφωνα προγράμματά του, αλλά και το ίδιο το πανεπιστήμιο ως ομοταγές του ΕΑΠ στην Ελλάδα. Τώρα, το μόνο που μένει είναι να αναγνωριστεί και ως ισότιμο. Ήδη περιμένουν τους πρώτους απόφοιτους για να δούμε τι θα γίνει.

Τα δίδακτρα για όλους τους Έλληνες φοιτητές πάνε από τα 3300 στα 2000 ευρώ με υποτροφία.

Οι εξετάσεις πραγματοποιούνται δια ζώσης στην Αθήνα και δε χρειάζεται φυσική παρουσία στην Ιταλία!!

Μωρέ λες??:hmm:

Τέλειο. Εαν δεν κυνηγάς οπωσδήποτε πτυχίο Παιδαγωγικού αλλά γενικά ένα πτυχίο τότε πήγαινε αν μπορείς άλλωστε τα Ανοικτά Πανεπιστήμια έχουν ολοένα και περισσότερη απήχηση. Και επειδή και στην Ελλάδα υπάρχει ένα τέτοιο με έδρα την Πάτρα, το ΕΑΠ που αναφέρεις και εσύ το οποίο και έχει παρόμοια αντικείμενα σπουδών για δες και εκεί τι παίζει, πόσο κοστίζει, να δεις δηλαδή που σε συμφέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω σχετικά πολύ καλά νέα.
Το πανεπιστήμιο Marconi της Ιταλίας έχει αναγνωρισμένο εξ αποστάσεως προπτυχιακό στα Παιδαγωγικά (!!), τριών ετών, με 2000 ευρώ το έτος και εξετάσεις στην Αθήνα!!! Το μόνο κακό είναι ότι είναι στα Ιταλικά δυστυχώς.

Άμα έκανα εντατικά μαθήματα Ιταλικών για να φτάσω στο επίπεδο Lower, λέτε να τα καταφέρω??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Τα προπτυχιακά 3 ετών ΔΕΝ αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ.
Έτσι λοιπόν, ακόμα και αν το βγάλεις το πτυχίο, δεν θα έχεις επαγγελματικά δικαιώματα παιδαγωγού στην Ελλάδα. Θα στο αναγνωρίσουν σαν ένα γενικό ΤΕΙ. Όπως και με όλα τα πτυχία 3 ετών από την Αγγλία.
Για να είναι αναγνωρισμένο ένα πτυχίο από το ΔΟΑΤΑΠ, πρέπει να έχει την ΙΔΙΑ διάρκεια με των Ελληνικών Πανεπιστημίων.
Δηλαδή, πρέπει να βρεις μια παιδαγωγική σχολή που να είναι 4 ετών.
Το πρόγραμμα του πανεπιστημίου της Κύπρου που αναφέρθηκε, αυτήν τη στιγμή είναι μονόδρομος. Είναι αναγνωρισμένο από ΔΟΑΤΑΠ. Προσωπικά ίσως το σκεπτόμου και εγώ, αν δεν υπήρχε το απαγορευτικό κόστος των 5900 ευρώ ανά έτος. Οπότε 24000 ευρώ για να τελειώσεις το πτυχίο, και με την προυπόθεση ότι δεν θα κοπείς ποτέ σε κανένα μάθημα γιατί μετά θα πρέπει να το ξαναπληρώσεις.
ΑΝ περάσεις σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ, και ΑΝ ποτέ διοριστείς, θα παίρνεις με το καινούριο μισθολόγιο (μετά το τελευταίο μνημόνιο) 640 ευρώ Καθαρά στο χέρι και θα είσαι διορισμένος σε ένα μέρος που δεν το ξέρει κανένας, πιθανώς σε κάποιο χωριό σε νησί, δηλαδή θα πρέπει να πληρώνεις νοίκι και έξοδα άλλα διαβίωσης, καθώς και μεταφοράς (πλοίο/τρένο/αεροπλάνο/αυτοκίνητο) στον τόπο σου, για αρκετά χρόνια (5+) μέχρι να μαζέψεις μόρια για να πας κοντά σε καμιά πόλη.
Σκέψου τα φίλε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Λες όμως να είναι όντως έτσι φίλε johnpa?? Μήπως είναι καμιά παρανόηση??

Εμένα πάλι μου είπαν ότι αναγνωρίζονται τριετή προπτυχιακά, εφόσον κάνω και μεταπτυχιακό στο αντικείμενο που θα επιλέξω. Εγώ σκοπεύω να κάνω master στην Ειδική Αγωγή.

Διάβασε εδώ να δεις τι γράφει ο ΔΟΑΤΑΠ:
''ΚΑΝΟΝΑΣ 4
(Ειδική αρχή για αναγνώριση «ισοτιμίας» τίτλων της αλλοδαπής τριετούς φοιτήσεως ως προς πτυχία τετραετούς φοιτήσεως της ημεδαπής)

Η ισοτιμία αναγνωρίζεται μόνον εφόσον ο κάτοχος του πτυχίου τριετούς φοιτήσεως είναι και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος (Master).''

Σκέφτηκα κι εγώ για Κύπρο, όπως θα είδες παραπάνω, αλλά δυστυχώς δεν έχω τόσα πολλά λεφτά. Ενώ στο πανεπιστήμιο Μαρκόνι, μέσα σε 3 χρόνια, με 6000 ευρώ συνολικά, πήρες πτυχίο αναγνωρισμένο.

Δες και το παρακάτω link και πήγαινε στη σελίδα 7. Εκεί γράφει τα μέχρι στιγμής αναγνωρισμένα προγράμματα αυτού του πανεπιστημίου της Ιταλίας:
https://www.unioneurobank.gr/library/anak._145.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Κοίτα,

είναι οντως εφικτό αν κάνεις 3+1. Δηλαδή 3 χρόνια προπτυχιακό, και μετά 1 χρόνο μεταπτυχιακό. Μετά το ΔΟΑΤΑΠ σου αναγνωρίζει ότι έχεις 1 προπτυχιακό με τον συνδυασμό 3+1. Το μεταπτυχιακό, ΔΕΝ ξέρω αν μπορεί να είναι όμως σε κάτι άλλο, έστω και παρεμφερές, όπως π.χ. ειδική αγωγή. Αυτό πρέπει να τους το ρωτήσεις στον ΔΟΑΤΑΠ. Μήπως αν κάποιος κάνει 3 χρόνια π.χ. προπτυχιακό σε φυσική, πρέπει και το μεταπτυχιακό του να είναι σε "φυσική", δηλαδή πάλι γενικής φύσεως ο τίτλος, με ίδιο τίτλο με το προπτυχιακό, και όχι κάτι πιο εξειδικευμένο; Αλλά αυτό ψάξτο, γιατί δεν είμαι σίγουρος. Σου λέω να το ψάξεις γιατί με τον ΔΟΑΤΑΠ και γενικά με το Ελληνικό δημόσιο και γραφειοκρατία, μην έχεις προβλήματα μετά. Επίσης, να έχεις στο νου σου ότι ενώ θα έχεις για τον υπόλοιπο πλανήτη προπτυχιακό και μεταπτυχιακό, για την Ελλάδα θα έχεις μόνο προπτυχιακό με το 3+1=4. Δηλαδή, δεν θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις σαν μεταπτυχιακό για να πάρεις μόρια στον ΑΣΕΠ. Για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να κάνεις και 2ο μεταπτυχιακό, που αυτοί θα στο μετρήσουν σαν πρώτο. Επίσης, τα μεταπτυχιακά είναι ακριβά. Βρήκες κάποιο που να ανγνωρίζεται και να είναι προσιτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Βρήκα ένα από το πανεπιστήμιο Αιγαίου, το οποίο είναι χωρίς δίδακτρα και ένα άλλο από Βουλγαρία μεριά, που είναι σχετικά φθηνό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top