Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

native_swimmer

Νεοφερμένος

Ο native_swimmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

skeirin19

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σε αυτό το forum έχετε πάρα πολύ πλάκα!
Έχω και προβληματικό συκώτι και με το γέλοιο που έριξα άρχισε να μου πονάει.
Ξόδεψα 2 ώρες από τη ζωή μου να διαβάζω για το πόσο καλή και φανταστική είναι η σχολή της Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής.
Καταρχήν αυτή η Σχολή δεν έχει καθόλου μα καθόλου μέλλον στην Ελλάδα.
Αυτό ο κύριος ή κυρία GNR έχει βαλθεί να τα παρουσιάζει όλα τέλεια.
Καταρχήν κύριε/κυρία GNR γνωρίζεις ότι όλοι οι καθηγήτες χωρίς καμμία εξαίρεση στο τμήμα της Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής έχουνε μπει με ΜΕΣΟ.
Κανένας μα κανένας από αυτούς δεν παράγει έρευνα. Όλοι κάθονται και τα ξύνουν από το πρωί μέχρι το βράδυ. Αντέ κάνουν και καμμιά διάλεξη για να περνάει η ώρα ή για να δικαιολογούν την παρουσία τους στο τμήμα.
Δεύτερον για όσους δεν γνωρίζουν, αυτή η σχολή ιδρύθηκε από κάποιον καθηγητή της Ιατρικής (που δεν θα αναφέρω το όνομα του) μόνο και μόνο για να βάλει την κόρη του να δουλέψει σε αυτό τμήμα (άσχετα αν η κόρη του βρίσκεται στο εξωτερικό και δεν θέλει να επιστρέψει ΠΟΤΕ στην Ελλάδα).
Εγώ σπούδασα σε αυτή την σχολή και όταν αποφοίτησα της έριξα μια ΜΟΥΝΤΖΑ και δεν πάτησα ξανά ούτε καν στην ίδια την πόλη.
Αυτή η σχολή κατά την άποψη μου είναι ΚΑΦΕΝΕΙΟ.
Πριν μπεί κανείς στην σχολή του υπόσχονται ουρανούς και πετραχίλια αλλα όποιος κάνει το λάθος και μπει μέσα στην σχολή τότε έχει πέσει ήδη στην παγίδα του κύριου καθηγητή της Ιατρικής.
Τότε αναγνωρίζει ότι έκανε μία από τη μεγαλύτερη βλακεία της ζωής του.
Εκτός τού ότι είναι ανοργάνωτη έχει κάτι λέκτορες και επίκουρους που το παίζουν ιστορία.

Εγώ όταν σπούδαζα εκεί μου έλεγαν οι κεφτέδες οι λέκτορες και οι επίκουροι ότι αν έκανα διδακτορικό στο εξωτερικό θα ήταν δύσκολα μετά από αυτή την σχολή. Δηλαδή σου έκοβαν κάθε ελπίδα.
Τώρα φυσικά βρίσκομαι στο εξωτερικό κάνω το διδακτορικό μου (όχι ότι είναι εύκολο αλλά όποιος θέλει να δουλέψει μπορεί να τα καταφέρει) έχοντας χεσμένους από πάνω μέχρι κάτω τους λέκτορες, επίκουρους και αναπληρωτές της πουρδής και της κλανιάς της Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου της ΘΡΑΚΗΣ που δεν τους γνωρίζει κανείς μα κανείς στο εξωτερικό.

Αουτς..:lol:Πρέπει να πέρασες πολύ άσχημα στη σχολή,αλλιώς δεν εξηγείται τόση πικρία.Αν ήθελες να βοηθήσεις τους επίδοξους ή και τους νέους φοιτητές της σχολής(εμάς δηλαδή:)) θα μπορούσες να μιλήσεις πιο ώριμα και σε πιο ήπιους τόνους,χωρίς να βγάζεις τέτοιο μένος.Η στάση σου δείχνει ότι μάλλον είσαι κάπως προκατειλημμένος εναντίον της σχολής.Οι καλοπροαίρετες συμβουλές είναι απαραίτητες και γι'αυτό καλοδεχούμενες.Μη σκοτώνεις,όμως εν ψυχρώ τα όνειρά μας.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikolaou athina

Νεοφερμένος

Η nikolaou athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
υπαρχει καμια περιπτωση να ασχοληθω με την σχολη απο μακρια?να παιρνω δηλαδη τα βιβλια κ την υλη κ να δινω τα μαθηματα στην εξεταστικη?τα εργαστηρια ειναι πολλα?κ σε ολα τα ετη της σχολης?βασικα τωρα τελειωνω την φαρμακευτικη κ σκεφτομαι να δηλωσω μοριακη του χρονου..επειδη μου αρεσει πολυ!πειτε μου την γνωμη σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
το θεμα ρε παιδια ειναι οτι δεν ακουτε η δεν δεχεστε το τι σας λενε, αυτοι που εχουν ηδη τελειωσει και εχουν ενα διδακτορικο και ψαχνουν για δουλεια. Οκ. Θα τελειωσετε και εσεις σε λιγα χρονια και θα αντιμετωπισετε την πραγματικοτητα.
Εγω οτι ηταν να πω το ειπα, και εδω και καποιους μηνες που ψαχνω δουλεια στην ελλαδα, βρηκα σε 2 εργαστηρια ιδιωτικα στην αθηνα με 850 ευρω. Εε δεν τον δεχτηκα, παιρνω παραπανω απο τα διπλα αυτη τη στιγμη και δεν με ενδιαφερει εχοντας διδακτορικο και δουλευοντας στην ολλανδια.
Μια συμβουλη/παρακληση για ολους τους φοιτητες. Πιεστε την πρυτανεια να αναγνωρισει τα επαγγελματικα δικαιωματα, και ιδιως στο κλαδο της διαγνωστικης/κλινικη γενετικης που τον εχουν παρει οι γιατροι και εκει υπαρχουν τα φραγκα. Στην ολλανδια εχουμε (οι μοριακοι βιολογοι) με διδακτορικο και 5 χρονια εμπειριας να γινουμε κλινικοι γενετιστες. στην ελλαδα οχι. Εχετε τις κομματικες οργανωσεις και οχι μονο και προωθηστε το. Αν οι καθηγητες σας ειναι τοσο καλοι οσο λετε λογικα θα ενδιαφερθουν.
Επισης επισκεφτειται τα site πανελληνιας ενωσης βιοεπιστημονων (www.pev.gr) οπως και συνδεσμο ιατρικων γενετιστων (www.sige.gr) να ενημερωθειτε και αν θελετε να δρασετε καπως.
Καλη τυχη και σπουδες σε ολους σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike-kun

Νεοφερμένος

Ο mike-kun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για το συγεκριμένο αντικείμενο. Έχω διαβάσει ένα ακόμα thread αλλά δεν μπόρεσα να βγαλω κάποια άκρη.
Λοιπόν, αυτό που θα με ενδιέφερε να μάθω ειναι κατά πόσο υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, τους μισθούς και τα περιθώρια επαγγελματικής εξέλιξης.
Θα ήθελα επίσης να συμπληρώσω οτι με ενδιαφέρουν πιο πολύ σχολές του 3ου πεδίου και οτι όνειρο μου είναι να ασχοληθώ με την έρευνα με την προυπόθεση βέβαια να υπαρχει και ένας ικανοποιητικός μισθός.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
το θεμα ρε παιδια ειναι οτι δεν ακουτε η δεν δεχεστε το τι σας λενε, αυτοι που εχουν ηδη τελειωσει και εχουν ενα διδακτορικο και ψαχνουν για δουλεια. Οκ. Θα τελειωσετε και εσεις σε λιγα χρονια και θα αντιμετωπισετε την πραγματικοτητα.
Εγω οτι ηταν να πω το ειπα, και εδω και καποιους μηνες που ψαχνω δουλεια στην ελλαδα, βρηκα σε 2 εργαστηρια ιδιωτικα στην αθηνα με 850 ευρω. Εε δεν τον δεχτηκα, παιρνω παραπανω απο τα διπλα αυτη τη στιγμη και δεν με ενδιαφερει εχοντας διδακτορικο και δουλευοντας στην ολλανδια.
Μια συμβουλη/παρακληση για ολους τους φοιτητες. Πιεστε την πρυτανεια να αναγνωρισει τα επαγγελματικα δικαιωματα, και ιδιως στο κλαδο της διαγνωστικης/κλινικη γενετικης που τον εχουν παρει οι γιατροι και εκει υπαρχουν τα φραγκα. Στην ολλανδια εχουμε (οι μοριακοι βιολογοι) με διδακτορικο και 5 χρονια εμπειριας να γινουμε κλινικοι γενετιστες. στην ελλαδα οχι. Εχετε τις κομματικες οργανωσεις και οχι μονο και προωθηστε το. Αν οι καθηγητες σας ειναι τοσο καλοι οσο λετε λογικα θα ενδιαφερθουν.
Επισης επισκεφτειται τα site πανελληνιας ενωσης βιοεπιστημονων (www.pev.gr) οπως και συνδεσμο ιατρικων γενετιστων (www.sige.gr) να ενημερωθειτε και αν θελετε να δρασετε καπως.
Καλη τυχη και σπουδες σε ολους σας.

Τις απόψεις για το συγκεκριμένο thread τις είχα(με) εκφράσει πριν απο αρκετό καιρό...

Επαγγελματικό δικαίωμα από Ιατρούς (όπως και Πολιτικό Μηχανικό)....χχχχχμμμμ... στην Ελλάδα πάνχλωμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αφου εχεις διαβασει το thread τι ακριβως δεν καταλαβες?
-----------------------------------------
το τελευταιο για mike-kun
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.
Αν δεν σας ενδιαφέρει η ακαδημαική καριέρα και δεν θέλετε να φύγετε εξωτερικό μην σκέφτεστε καθόλου αυτή τη σχολή. Έχω 2-3 φίλους που μου λένε τα χειρότερα λόγια για την μεταφοιτητική ζωή. Δεν υπάρχει περίπτωση στο άμεσο μέλλον οι απόφοιτοι αυτής της σχολής να αποκτήσουν τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχουν οι γιατροι και συγκεκριμένα οι μικροβιολόγοι.

Σκεφτείτε πως θα νιώθετε όταν άσχετοι πηγαίνοντας σε Βουλγαρίες και Ρουμανίες χωρίς ουσιαστικές γνώσεις και έχοντας βγάλει στις πανελλήνιες βαθμό κάτω από τη βάση, θα έχουν τη δυνατότητα να ανοίξουν τα δικά τους γραφεία και εσείς έχοντας αφιερώσει τα ίδια ή περισσότερα χρόνια σπουδών (σαφώς δυσκολότερα) και έχοντας αποκτήσει διδακτορικό θα σας προσφέρουν δουλειές των 800 900 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εαν ο οποιοσδηποτε ενδιαφερεται για την σχολη ας σπουδασει. Ωστοσο η προσωπικη εμπειρια μου αλλα και αλλων ατομων που τελειωσαν την σχολη και εχουμε και διδακτορικο διχνει οτι η αγορα εργασιας στην ελλαδα ειναι πολυ περιορισμενη.
Ερευνα υπαρχει ναι μεν αλλα οι θεσεις ειναι περιορισμενες σε σχεση με την ζητηση με συμβασεις εργου και μισθους απο 800-1100 ευρω (καθαρα) για μεταδιδακτορικους ερευνητες και φυσικα με ΜΗ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ.
Απο εκει και περα στο διαγνωστικο τομεα που ενδιαφερομαι γινεται σφαγη. 800-900 ευρω αν εχεται διδακτορικο και ουσιαστικα κανουμε την δουλεια των παρασκευαστων.
Φυσικα καποιος μπορει να δουλεψει σε καποια φαρμακευτικη εταιρεια σαν ιατρικος επισκεπτης, αλλα αυτο το αντικειμενο ειναι ασχετο με το τι σπουδασαμε.
Σαν καθηγητης σε σχολειο δεν ειμαι σιγουρος, γιατι ναι μεν υπαρχει ενα προεδρικο διαταγμα που εδω και 2 χρονια προβλεπεται να καθορισει τα επαγγελματικα δικαιωματα της σχολης ωστοσο δεν εχει υπογραφει (απο οσα ξερω και ουτε κατι φαινεται να κινειται). Επομενως ισως μια ερωτηση στον ΑΣΕΠ θα μπορουσε να διευκρινισει τα πραγματα. Ωστοσο και σαν καθηγητης σε σχολειο ουσιαστικα το αντικειμενο ειδικευσης εξαφανιζεται.

Οσο για βουλγαριες και ρουμανιες ειναι αληθεια, και πλεον δεν απαιτειται ουτε δικατσα. Δηλαδη ενας σπουδαστης που τελειωσε στην βουλγαρια, ειδικευεται , γραφεται στον εκει ιατρικο συλλογο και μεταφερει επαγγελματικα δικαιωματα στην ελλαδα λογω ΕΕ. Υπαρχει ενα προβλημα με το αγροτικο ωστοσο δεν ξερω τι ακριβως παιζει εκει.

Εγω ξανακανω εκκληση στους ηδη φοιτητες που ειναι τοσο παθιασμενοι με την σχολη (και καλα κανουν) να κινηθουν και να "πιεσουν" τους καθηγητες τους και την πρυτανεια για τα αυτονοητα...ητοις επαγγελματικα δικαιωματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike-kun

Νεοφερμένος

Ο mike-kun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αφου εχεις διαβασει το thread τι ακριβως δεν καταλαβες?
-----------------------------------------
το τελευταιο για mike-kun


Απλά , πολλά ακούω σχετικά με το θέμα και το περίεργο είναι ότι ή θα ειναι οσο πιο θετικά μπορούν να ακουστούν ή ακριβώς το αντίθετο.
Αυτό το πράγμα σε βάζει σε μια διαδικασία επιλογής γνώμης ανάλλογα με το τι πιστεύεις εσυ. Εγώ πχ που δεν εχω επιλέξει ακομα μια σχολή δεν ξέρω τι να ακούσω?!
Πχ, μου λένε συχνα "Οι μοριακοί βιολόγοι μπορεί να έχουν παραπάνω γνώση από τους γιατρούς αλλά θα ειναι πάντα από κάτω οικονομικά"

Επίσης, κωστας1 μήπως έχεις hotmail η κάτι τέτοιο ώστε να επικοινωνήσουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα έχουν υπογραφεί(για περισσότερες πληροφορίες https://career.duth.gr/cms/?q=node/35823)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Επιτελους! αυτο ειναι πολυ θετικο. Αν και καποιες φρασεις παραπεμπουν σε κειμενη νομοθεσια δηλ δικαιωμα υπογραφης, ιδρυση διαγνωστικων εργαστηριων κτλ. Το προεδρικο διαταγμα το βλεπω με ενα φιλο μου δικηγορο. Αν μαθω κατι περισσοτερο θα ενημερωσω.

Αλλα επιτελους μετα απο 10 χρονια εχουμε επαγγελματικα δικαιωματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.EmMa

Νεοφερμένος

Η MaRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
δεν ειχα ακουσει για αυτη τη συγκεκριμενη σχολη..αλλα μολις διάβασα λεπτομερειες μου φανηκε πραγματικά ενδιαφερουσα!!!! κ οπως αναφέρθηκε προηγουμενως συνδιαζει τις μεγάλες μου αγάπες¨ΕΡΕΥΝΑ-ΙΑΤΡΙΚΗ!!!φυσικα 1η μου επιλογή ειναι η ιατρικη..αλλά ειμαι στο στάδιο που ψάχνω και εναλλακτικές καθώς ειναι υψηλός στόχος και ποτέ δν ξέρεις...Αυτή η σχολή πραγματικά αξίζει!!thanks!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anthi1991

Νεοφερμένος

Η anthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μοριακη βιολογια κ γενετικη θεωρητικα απο το 1ο πεδιο μπαινεις... στην πραξη ποσο δυσκολο ειναι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο για να το κάνεις αλλά θέλει πολύ δουλειά.Και αν θέλει πολύ δουλειά για να μπεις θέλει ακόμα περισσότερη για να ανταπεξέλθεις στα μαθήματα της σχολής πχ για το πρώτο εξάμηνο που είμαι εγώ δεν νομίζω οτι θα είναι εύκολο όσο και να διαβάσεις να τα βγάλεις πέρα με την ανόργανη κυρίως αλλά και με την εισαγωγή στην βιολογία.Και αυτό θα συνεχίζεται όσο ανεβαίνεις έτη και θα έχεις αφήσω πίσω σου μαθήματα.Πάντως με καλή θέληση και μπόλικη υπομονή όλα συμβαινουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω κανέναν, πιστεύω ότι η συγκεκριμένη σχολή δεν μπορεί να προσφέρει συγκεκριμένες επαγγελματικές διεξόδους στην σημερινή αγορά εργασίας όπως αυτή έχει διαμορφωθεί.Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι απόφοιτοι της συγκεκριμένης σχολής δεν έχουν δικαίωμα πρόσληψης στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Επιπλέον, οι θέσεις που μπορούν να απορροφήσουν απόφοιτους αυτών των σχολών στην Ελλάδα είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και στις περισσότερες δεν αρκεί το πτυχίο αλλά απαιτούνται ένα ή και περισσότερα μεταπτυχιακά με εξειδίκευση σε συγκεκριμένα-πιο προσιτά αντικείμενα.Τέλος, είναι γνωστό ότι η συγκεκριμένη σχολή αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα που ίσως να την οδηγήσουν και στο κλείσιμο εντός τριετίας. Όπως αναφέρουν οι ίδιοι οι φοιτητές, το επίπεδο της σχολής είναι εξαιρετικά χαμηλό και σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στο βάρος που εμπνέει ο τίτλος και το αντικείμενο της σχολής. Πολύ φοβάμαι (και από αυτά που έχω ακούσει) ότι η συγκεκριμένη σχολή δεν μπορεί να προσφέρει σπουδές όχι μόνο μοριακής αλλά ούτε και της κοινής βιολογίας. Αν δε συνυπολογίσουμε τον αριθμό των μορίων που απαιτούνται για την συγκεκριμένη σχολή, τότε θεωρώ κρίμα ένας μαθητής με φάσμα μορίων περί τα 17500 να αναλωθεί σε μια σχολή φαινομενικά εντυπωσιακή αλλά ουσιαστικά περιορισμένων δυνατοτήτων τόσο εκπαιδευτικά όσο και επαγγελματικά.
Επειδή υπάρχουν και άτομα που ενδιαφέρονται γι αυτή τη σχολή,υπάρχουν στοιχεία για το δήθεν κλείσιμό της;Αν όχι,please,σταματήστε να γράφετε το μακρύ σας και το κοντό σας ενώ είστε άσχετοι με το θέμα.:)Και το λέω γενικά,μη μας γαμάτε τα όνειρα ρε φίλε,αν θέλετε και είστε αντικειμενικοί πείτε την αποψή σας,αλλά όχι να μας αποθαρύνετε χωρίς επιχειρήματα.

Τώρα το είδα και τα πήρα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TSAMIS

Νεοφερμένος

Ο TSAMIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αυτο το ΠΔ ήταν μια καλή αρχή!!! και μόνο αρχή. Αφού μιλάς με δικηγόρο θα πρέπει να σου πεί οτι χρειάζεται πολύς δρόμος ακόμη για την κατοχύρωσή τους!!!
Για τα περί κλεισίματος της σχολής ΜΒΓ : είναι παλιό παραμύθι!
Για τα περί έρευνας στην Ιατρική : στους τομείς ΜΒ και Γ : αν δεν προχωρά η βιολογία δεν θα προχωρά και η "εμπειρική διεργασία" (ορισμός Ιατρικής κατά Lewontin).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα έχουν υπογραφεί(για περισσότερες πληροφορίες https://career.duth.gr/cms/?q=node/35823)
Λοιπον, μετα απο τα παραπανω επαγγελματικα δικαιωματα, που τελικα εχει παρει το τμημα, και εχοντας πολυ καλους μου φιλους να σπουδαζουν (η και να εχουν τελειωσει τη συγκεκριμενη σχολη), σε συνδιασμο βεβαια με το ακρως ενδιαφερον αντικειμενο της, προσωπικα πιστευω πως ειναι μια ΠΑΡΑ πολλη καλη επιλογη!! Συμφωνω πως μεχρι να κατοχυρωθουν επαγγελματικα οι αποφοιτοι υπηρχε μια καποια δυσκολια στη μεταφοιτητικη ζωη, αλλα τωρα τα πραγματα αλλαζουν με γοργους ρυθμους... Τελος, πιστευω πως το τμημα αυτο πλεον εχει να προσφερει πολυ περισσοτερα (και σχετικα με τις σπουδες, αλλα και με την αγορα εργασιας) σε σχεση με ενα απλο βιολογικο και προκαλω οποιον υποστηριζει το αντιθετο να μου το αντικρουσει με σοβαρα επιχειρηματα!! Α, και επειδη σπουδαζω στην Αλεξανδρουπολη, γνωριζω πολυ καλα πως η σχολη δεν προκειται να κλεισει....

Συμπερασμα: Οσοι εχετε ως ονειρο ζωης αυτο το τμημα, μην το παρατησετε επειδη καποιοι ανοητοι επιμενουν να λενε τα δικα τους:)!!

Φιλικα,
Κωνσταντινος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τελος, πιστευω πως το τμημα αυτο πλεον εχει να προσφερει πολυ περισσοτερα (και σχετικα με τις σπουδες, αλλα και με την αγορα εργασιας) σε σχεση με ενα απλο βιολογικο και προκαλω οποιον υποστηριζει το αντιθετο να μου το αντικρουσει με σοβαρα επιχειρηματα!!
Aπ' όσο έχω κατλάβει,δεν έχουν τόση σημασία οι προτπυχιακές σπουδές,δηλαδή είτε βιλογία σπουδάσει κάποιος,είτε γενετική έχει τις ίδιες προοπτικές εργασίας.Ίσως η μοριακή να προσφέρεται για πιο γρήγορη εξειδίκευση.Η βιολόγος μου πάντως μου έχει πει πως από το να πάω στο βιολογικό της Αθηνας ή της Θεσσαλονίκης(που ήθελα αρχικά) είναι προτιμότερη η μοριακή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Aπ' όσο έχω κατλάβει,δεν έχουν τόση σημασία οι προτπυχιακές σπουδές,δηλαδή είτε βιλογία σπουδάσει κάποιος,είτε γενετική έχει τις ίδιες προοπτικές εργασίας.Ίσως η μοριακή να προσφέρεται για πιο γρήγορη εξειδίκευση.Η βιολόγος μου πάντως μου έχει πει πως από το να πάω στο βιολογικό της Αθηνας ή της Θεσσαλονίκης(που ήθελα αρχικά) είναι προτιμότερη η μοριακή.
Αν δεν απατομαι, διορθωστε με αν κανω λαθος, γιατι δεν μπορω να ξερω και τα παντα για βιολογικα τμηματα, τα δικαιωματα που πηραν οι "μοριακοι" ειναι περισσοτερα απο αυτα των απλων βιολογων, ετσι?? Τονιζω και παλι πως δεν ειμαι σιγουρος!! Γι αυτο το λογο το ειπα... Και να θελει καποιος να ειδικευτει στον τομεα της γενετικης κ.τ.λ, φυσικα και ειναι καλυτερο να παει σε αυτο το μημα!! Γενικοτερα πιστευω πως ειναι 2 σε 1;)... Οσο για τη βιολογο σου, δεν μπορω να ξερω τι σου ειπε, αλλα εγω σου προτεινω να πας εκει που θελει η καρδια σου, οποια σχολη και αν ειναι αυτη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top