Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μόνο αυτό; :P

Εμένα δεν μου ζήτησαν. Please god!

Δεν έχω όρεξη να ξανά πάω στον οφθαλμίατρο.
Actually, στον οφθαλμίατρο/οδοντίατρο πηγαίνεις κατόπιν παραπομπής από τον παθολόγο/παιδίατρό σου;) Δεν είναι υποχρεωτικό.

Καλό είναι να γίνονται εξετάσεις τουλάχιστον μία φορά το χρόνο, πάντως. Όσο κι αν τις αποδοκιμάζω, τις θεωρώ απαραίτητες, ακόμη κι αν δεν έχεις τιποτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Καλό αυτό. Έχω και παθολόγο στην οικοδομή μου οπότε είναι και βολικό.

Πηγαίνω έτσι κ αλλιώς κάθε εξάμηνο. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Τελικά θα έχουμε κάποιο 6ωρο? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
^Στην Α'Λυκείου δεν είναι 3 μέρες εξάωρο και 2 μέρες εφτάωρο?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
^Στην Α'Λυκείου δεν είναι 3 μέρες εξάωρο και 2 μέρες εφτάωρο?!
Φέτος θα έχουμε μόνο 2 6ωράκια:P

33 είναι οι ώρες, όχι 32 όπως πέρυσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Απαράδεκτο αλλά ικανοποιητικό. Εγώ μέχρι πριν 2 μήνες νόμιζα πως στο Λύκειο ήταν όπως στο Γυμνάσιο. Μόνο εφτάωρα.

Ξαφνιάστηκα όταν μου είπαν οι φίλοι μου για εξάωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Απαράδεκτο αλλά ικανοποιητικό. Εγώ μέχρι πριν 2 μήνες νόμιζα πως στο Λύκειο ήταν όπως στο Γυμνάσιο. Μόνο εφτάωρα.

Ξαφνιάστηκα όταν μου είπαν οι φίλοι μου για εξάωρα.
Στη β' λυκείου, είτε κάνεις 1 εξάωρο, είτε κάνεις όλες τις ημέρες 7ωρα (συνολικά 34 ή 35 ώρες). Στην Γ' λυκείου επανερχόμαστε δυναμικά, ακόμη και με 5ωρα σε κάποια σχολεία, με σύνολο ωρών/εβδομάδα τις 31 ώρες:)

Γιατί απαράδεκτο, όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Για πρώτη λυκείου 2 6ωρα εε? Αν είναι και τις τελευταίες ώρες, μια χαρά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flok

Νεοφερμένος

Ο Flok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Πόση ώρα (συγκεντρωμένου) διαβάσματος χρειάζεται κάποιος για να "οικοδομήσει" στην Α' Λυκείου γερές βάσεις και να έχει παράλληλα βαθμό κοντά στο 19 ; Δεν με ενδιαφέρει μόνο ο βαθμός, θέλω να είμαι διαβασμένος κάθε μέρα, για να μην αφήνω κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πόση ώρα (συγκεντρωμένου) διαβάσματος χρειάζεται κάποιος για να "οικοδομήσει" στην Α' Λυκείου γερές βάσεις και να έχει παράλληλα βαθμό κοντά στο 19 ; Δεν με ενδιαφέρει μόνο ο βαθμός, θέλω να είμαι διαβασμένος κάθε μέρα, για να μην αφήνω κενά.

Να σου πω κάτι, το διάβασμα δεν πάει με την ώρα. Πάει με την διάθεση, με την όρεξη, με το πόσο σου αρέσει το μάθημα που διαβάζεις κλπ. Επομένως, μην ψάχνεις για το πόσες ώρες πρέπει να διαβάζεις. Δεν μπορώ εγώ π.χ. να σου πω, πρέπει να διαβάζεις 5 ώρες την ημέρα για να μην έχεις κενά.

Διαβάζεις μέχρι να είσαι ΕΣΥ εντάξει με τον εαυτό σου. Επίσης, ΜΗΝ σε νοιάζει ο βαθμός, αλλά η ΓΝΩΣΗ που θα αποκομίσεις. Ο βαθμός είναι ένα κίνητρο, τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flok

Νεοφερμένος

Ο Flok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ ζήτησα έναν Μέσο Όρο Χρόνου, για να καταλάβω τον Όγκο της ύλης και διευκρίνισα ότι μιλάω για συγκεντρωμένο διάβασμα και πως δεν με ενδιαφέρει τόσο ο βαθμός, τον ανέφερα για να καταλάβετε σε τι βαθμό διαβασμένος θέλω να είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Πόση ώρα (συγκεντρωμένου) διαβάσματος χρειάζεται κάποιος για να "οικοδομήσει" στην Α' Λυκείου γερές βάσεις και να έχει παράλληλα βαθμό κοντά στο 19 ; Δεν με ενδιαφέρει μόνο ο βαθμός, θέλω να είμαι διαβασμένος κάθε μέρα, για να μην αφήνω κενά.
Αυτό εξαρτάται από το μαθητή, φίλε μου.
Αν κάποιος είναι "αστέρι" και μπορεί να μάθει τις μεταφράσεις και τα σχόλια των αρχαίων μέσα σε 30 λεπτά και να λύσεις μαθηματικά μέσα σε 1 ώρα, πιστεύω ότι 2 ώρες αρκούν. Δεν μπορείς να τα καθορίζεις από πριν αυτά. Ξεκινάς να διαβάζεις και όποτε αισθανθείς ότι είσαι έτοιμος και ότι ό,τι και να σε ρωτήσουν θα το ξέρεις, σταματάς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εγώ ζήτησα έναν Μέσο Όρο Χρόνου, για να καταλάβω τον Όγκο της ύλης και διευκρίνισα ότι μιλάω για συγκεντρωμένο διάβασμα και πως δεν με ενδιαφέρει τόσο ο βαθμός, τον ανέφερα για να καταλάβετε σε τι βαθμό διαβασμένος θέλω να είμαι.

Για μένα ο μέσος όρος μπορεί να είναι 5 ώρες, για εσένα 2 ώρες. Εξαρτάται από το άτομο, από τους καθηγητές, από τα μαθήματα που θα έχεις κάθε μέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Για πρώτη λυκείου 2 6ωρα εε? Αν είναι και τις τελευταίες ώρες, μια χαρά. :P
Τελευταίες μέρες εννοείς:P Aλλιώς δε βγάζει νόημα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εννοώ το "κενό" να είναι την τελευταία ώρα για να φεύγουμε... :P Δεν το διατύπωσα σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν θα σας βαλουν σε εβδομαδιαιο προγραμμα κενο, δεν παιζει! :p
Ενοειτε οτι θα ειναι κανονικο 6ωρο, να σχολατε δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δε θα βάλουν "κενό":P

2 6ωρα is the answer:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
ΟΚ, τότε. :P :P Δεν το ήξερα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Στη β' λυκείου, είτε κάνεις 1 εξάωρο, είτε κάνεις όλες τις ημέρες 7ωρα (συνολικά 34 ή 35 ώρες). Στην Γ' λυκείου επανερχόμαστε δυναμικά, ακόμη και με 5ωρα σε κάποια σχολεία, με σύνολο ωρών/εβδομάδα τις 31 ώρες:)

Γιατί απαράδεκτο, όμως;

Αν σου πω ότι δεν θυμάμαι γιατί ανέφερα την λέξη απαράδεκτο; :sleep:

Είναι 33 ώρες συνολικά, όχι 34. Οπότε 2 εξάωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top