Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γενικά η Α λυκείου από άποψη μαθημάτων δεν λέει πολύ, ιδίως οι 6 ώρες αρχαίων. Αν έχετε αρχαία τελευταία ώρα προβλέπω να κάνετε κοπάνες αρκετές φέτος. Στην Β λυκείου που θα κάνετε παραπάνω μαθήματα που γουστάρετε λόγω κατευθύνσεων θα είναι πιο ωραία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Τύπου ιστορίας η οικονομία; Αν αναφέρεσαι στην παπαγαλία, με την καμία. Α' λυκείου είναι.
Το μάθημα της οικονομίας είναι μία εισαγωγική εισαγωγή (!) στη φιλοσοφία της οικονομικής επιστήμης. Ίσως μία εξέλιξη της οικιακής οικονομίας του γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η οικιακή οικονομία ήταν μαλακία:P

Μόνο για τη διατροφή κάναμε, ενώ είχε τόσα ενδιαφέροντα πράγματα μέσα στο βιβλίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Μπα, εμείς τα περάσαμε αμέσως αυτά. Είχαμε προχώ καθηγήτρια. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Γενικά η Α λυκείου από άποψη μαθημάτων δεν λέει πολύ, ιδίως οι 6 ώρες αρχαίων. Αν έχετε αρχαία τελευταία ώρα προβλέπω να κάνετε κοπάνες αρκετές φέτος. Στην Β λυκείου που θα κάνετε παραπάνω μαθήματα που γουστάρετε λόγω κατευθύνσεων θα είναι πιο ωραία! :)
αν ειναι τελευταιες μη με ειδατε στο μαθημα :P
Μπα, εμείς τα περάσαμε αμέσως αυτά. Είχαμε προχώ καθηγήτρια. 8)
σε ολα προχω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ δε θα πηγαίνω στα θρησκευτικά:angel: Μακάρι να είναι τελευταίες ή πρώτες ώρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
σε ολα προχω;
Κάπου εδώ βγαίνουμε off :P
____

Ομολογουμένως, τα αρχαία δε μου άρεσαν καθόλου. Όλο για διαβουλεύσεις, επιθέσεις κτλ μιλάει (κυρίως ο Ξενοφόντας). Το μόνο που ίσως να άξιζε ήταν το υποτιθέμενο love story Θηραμένη - Κριτία (αν θυμάμαι καλά τα ονόματα). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τύπου ιστορίας η οικονομία; Αν αναφέρεσαι στην παπαγαλία, με την καμία. Α' λυκείου είναι.
Το μάθημα της οικονομίας είναι μία εισαγωγική εισαγωγή (!) στη φιλοσοφία της οικονομικής επιστήμης. Ίσως μία εξέλιξη της οικιακής οικονομίας του γυμνασίου.

Δεν είναι μεγάλη η παπαγαλία προς τον όγκο, ήμαρτον (ούτε στην ιστορία είναι, στις εξετάσεις καμιά 20 σελίδες θα χετε να μάθετε). Όμως δεν είναι μάθημα που θα είσαι κομπλέ με απλή παρακολούθηση, όλο το μάθημα είναι αποστήθηση πληροφοριών, άντε και κάτι ασκησούλες τύπου, πόσο φόρο θα πληρώσει ένας τυπάς με χ εισόδημα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ρε, είναι ωραίο μάθημα.

Μερικά παιδιά δεν ξέρουν ούτε καν τι είναι το εισόδημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Καλά, όπως το βλέπει κανείς.
Πάντως Α λυκείου το φαβορί ήταν η φυσική :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η φυσική όντως είναι φοβερή στην Α (ε και στην Β). Εγώ θυμάμαι να κάνουμε μάθημα οικονομία και να μας μιλάει ο καθηγητής μας για όλα τα άγνωστα τότε, τα σπρεντς, cds, τρόικες κλπ μόλις είχε ξεσπάσει η κρίση εδώ τότε. Είναι ενδιαφέρον μάθημα μόνο αν ο καθηγητής έχει διάθεση.
Για την παπαγαλία ευθύνεται αποκλειστικά ο καθηγητής, εμάς δεν μας ζήτησαν ποτέ να τα μαθαίνουμε αυτολεξί (ούτε στην ιστορία στην Α και στη Β) για τα διαγωνίσματα ή τις εξετάσεις. Η αποστήθιση άρχισε με την κατεύθυνση στις εισαγωγές και στις θεωρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Η φυσική όντως είναι φοβερή στην Α (ε και στην Β). Εγώ θυμάμαι να κάνουμε μάθημα οικονομία και να μας μιλάει ο καθηγητής μας για όλα τα άγνωστα τότε, τα σπρεντς, cds, τρόικες κλπ μόλις είχε ξεσπάσει η κρίση εδώ τότε. Είναι ενδιαφέρον μάθημα μόνο αν ο καθηγητής έχει διάθεση.

Εμάς μας έλεγε πάνω κάτω ό,τι έλεγε το βιβλίο (όχι παπαγαλία φυσικά, τι καθηγητής θα ταν; :P:P:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τσουφού, μιας και έδωσες και ΑΟΘ στις πανελλήνιες, μπορείς να μας πεις τις ομοιότητες και τις διαφορές των δύο μαθημάτων; (οικονομία-ΑΟΘ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τσουφού, μιας και έδωσες και ΑΟΘ στις πανελλήνιες, μπορείς να μας πεις τις ομοιότητες και τις διαφορές των δύο μαθημάτων; (οικονομία-ΑΟΘ)

Καμία ομοιότητα. :P
Η οικονομία είναι ένα μιξ εντ ματς από διάφορα οικονομικά, λίγο απ όλα. Το ΑΟΘ είναι μικροοικονομία (τα κεφάλαια της ύλης τουλάχιστον, η μακρο είναι εκτός ύλης) δηλαδή μαθαίνεις το κάθε φαινόμενο ξεχωριστά και όχι πως αλληλεπιδρούν όλα τα φαινόμενα μεταξύ τους. Επίσης το ΑΟΘ έχει ασκήσεις πιο πολύ από ότι έχει θεωρία :P Βασικά κάνεις (ενδεικτικά τα λέω) τους νόμους ζήτησης/προσφοράς, την έννοια του πραγματικού κόστους(μεταβλητό,σταθερό, μέσο κόστος κλπ)- (καμπύλες/μαθηματικές προσεγγίσεις/συναρτήσεις).

Εγώ το απολάμβανα διαβάζοντάς το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Καμία ομοιότητα. :P
Η οικονομία είναι ένα μιξ εντ ματς από διάφορα οικονομικά, λίγο απ όλα. Το ΑΟΘ είναι μικροοικονομία (τα κεφάλαια της ύλης τουλάχιστον, η μακρο είναι εκτός ύλης) δηλαδή μαθαίνεις το κάθε φαινόμενο ξεχωριστά και όχι πως αλληλεπιδρούν όλα τα φαινόμενα μεταξύ τους. Επίσης το ΑΟΘ έχει ασκήσεις πιο πολύ από ότι έχει θεωρία :P Βασικά κάνεις (ενδεικτικά τα λέω) τους νόμους ζήτησης/προσφοράς, την έννοια του πραγματικού κόστους(μεταβλητό,σταθερό, μέσο κόστος κλπ)- (καμπύλες/μαθηματικές προσεγγίσεις/συναρτήσεις).

Εγώ το απολάμβανα διαβάζοντάς το.
Ωραία. Ευχαριστώ πολύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά είναι αλήθεια ότι όταν γραφτούμε θα μας ζητήσουν να τους πάμε χαρτιά από κάθε γιατρό για βεβαίωση της υγείας μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παιδιά είναι αλήθεια ότι όταν γραφτούμε θα μας ζητήσουν να τους πάμε χαρτιά από κάθε γιατρό για βεβαίωση της υγείας μας;
Αχά:P Και συνήθως τα δελτία υγείας τα δίνουν μαζί με τον έλεγχο προόδου στο τέλος της Γ' Γυμνασίου.

Εγώ τις έχω κάνει ήδη τις εξετάσεις. Δεν ξέρεις τι βαρετό είναι να πηγαίνεις κάθε 3 χρόνια στο γιατρό, γιατί σου το επιβάλλει το σχολείο, ενώ δεν αρρωσταίνεις ποτέ:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Κάθε 3 χρόνια; Εγώ όταν μπήκα γυμνάσιο δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο. Επιπλέον, δεν πήρα το απολυτήριο Γυμνασίου στο τέλος της χρονιάς(ούτε και το βαθμό του Γ' Τριμήνου). :/

Αλήθεια, όταν πάνε οι γονείς μου να με εγγράψουν, τι πρέπει να έχουν μαζί τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Κάθε 3 χρόνια; Εγώ όταν μπήκα γυμνάσιο δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο. Επιπλέον, δεν πήρα το απολυτήριο Γυμνασίου στο τέλος της χρονιάς(ούτε και το βαθμό του Γ' Τριμήνου). :/

Αλήθεια, όταν πάνε οι γονείς μου να με εγγράψουν, τι πρέπει να έχουν μαζί τους;
Το απολυτήριο δεν το δίνουν σε κανέναν μας, ούτως ή άλλως:P

Δεν ξέρω:/: Εγώ κάθε 3 χρόνια έκανα εξάτασεις για το σχολείο.

Οι γονείς σου για να σε εγγράψουν θα πρέπει να έχουν μαζί τους λεφτά, για να συνδράμουν στο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων. Στο σχολείο μας ήταν 20€.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Μόνο αυτό; :P

Εμένα δεν μου ζήτησαν. Please god!

Δεν έχω όρεξη να ξανά πάω στον οφθαλμίατρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top