Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Στην Α' τα μόνα μαθήματα επιλογής, στα οποία δεν καλείσαι να εξεταστείς είναι η πληροφορική και η αισθητική αγωγή. Στην Β' και στην Γ' μόνο η πληροφορική νομίζω.

Σημείωση: Την πληροφορική μπορείς να την επιλέξεις μόνο σε 2 τάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Παιδια μου ειχαν πει οτι ενα απο ολα τα μαθηματα που θα επιλεξεις στο λυκειο πρεπει να το δωσεις εξετασεις.δλδ σε ολο τ λυκειο τ ενα επιλογης να μπορει να εξεταστει.ισχυει κατι τετοιο????????????? σας παρακαλω απαντηστε :no1:
τα λες μπερδεμενα.εξηγησε τα καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Παιδια μου ειχαν πει οτι ενα απο ολα τα μαθηματα που θα επιλεξεις στο λυκειο πρεπει να το δωσεις εξετασεις.δλδ σε ολο τ λυκειο τ ενα επιλογης να μπορει να εξεταστει.ισχυει κατι τετοιο????????????? σας παρακαλω απαντηστε :no1:


Στην α' δε νομίζω ότι δίνεις εξετάσεις. Εγώ είχα πληροφορική και δεν έδωσα... Τώρα για τη β' ξένη γλώσσα, δεν ξέρω τι γινεται εκεί...

Στη β', δίνεις σε όποιο και αν επιλέξεις νομίζω, (βιολογία, αστρονομία, αρχές περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, β' ξένη γλώσα) εκτός από πληροφορική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εμάς, πάντως,μας χώρισαν ανάλογα με την α' ξένη γλώσσα που επιλέξαμε.
2ωρο και σήμερα!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Εμάς, πάντως,μας χώρισαν ανάλογα με την α' ξένη γλώσσα που επιλέξαμε.
2ωρο και σήμερα!!:jumpy:
δεν γινεται να επιλεξεις την α ξενη γλωσσα.
ειναι τα αγγλικα και αυτο δεν αλλαζει.
επισης, ο χωρισμος των τμηματων γινεται με αλφαβητικη σειρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
δεν γινεται να επιλεξεις την α ξενη γλωσσα.
ειναι τα αγγλικα και αυτο δεν αλλαζει.
επισης, ο χωρισμος των τμηματων γινεται με αλφαβητικη σειρα.
Όχι.Εμάς μας είπαν ότι στη πρώτη ξένη γλώσσα μπορούμε να βάλουμε ή αγγλικά ή γερμανικά ή γαλλικά.Εμάς μας χώρισαν με βάση την πρώτη ξένη γλώσσα επειδή είμασταν πολλά παιδιά και έτσι έχουμε:

Α1 (Αγγλικό)
Α2 (Αγγλικό)
Α3 (Γερμανικό)
Α4 (Γερμανικό)
Α5 (Γαλλικό)
Α6 (Γαλλικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Eίχα δημιουργήσει ένα θέμα, αλλά μου το κλειδώσανε και μου είπαν να το βάλω εδώ:mad:. Αν και νομίζω πως δεν ταιριάζει εδώ θα το βάλω τι να κάνω?:'(
ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ-ΕΠΙΚΟΛΗΣΗ:xixi:
Γεια σας. Θα ήθελα μέσα από αυτό το θέμα να θέσω τον προβληματισμό μου πάνω στο θέμα της κατανομής των ωρών στην Α Λυκείου. Απ' ότι ξέρω τα Αρχαία είναι 6 ώρες την εβδομάδα (μπορεί και 4. Δεν είμαι σίγουρος, γιατί δεν μας έχει δωθεί ακόμα το πρόγραμμα). Και σας ρωτάω: Γιατί τόσες πολλές ώρες αρχαία; Δεν μπορώ να πω πως δεν είναι συμαντικό μάθημα, αλλά δεν είναι λίγο υπερβολικό; Και από την άλλη το μάθημα της πληροφορικής, που μπορεί να είναι η επιστήμη του μέλλοντος, μπορεί η γνώση υπολογιστών να είναι πλέον απαραίτητη, αλλά να διδάσκεται μόνο μία ώρα την εβδομάδα και αυτή αν την επιλέξεις :nono:. Αρκετά παιδιά λοιπόν δεν επιλέγουν πληροφορική.
Αυτό λοιπόν είναι το σωστό για την ελληνική παιδεία; Να δίνουμε περισσότερη σημασία στο παρελθόν παρά στο μέλλον;
Εκτός όμως από την πληροφορική: Αγωγή Υγείας; 0 ώρες. Σεξουαλική αγωγή; 0 ώρες.
Είναι δηλαδή συμαντικότερο το να μπορούμε να κλίνουμε ένα ρήμα σε όλους τους χρόνους και τις εγγλίσεις παρά να ξέρουμε να φροντίζουμε την υγεία μας και τον εαυτό μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
δεν γινεται να επιλεξεις την α ξενη γλωσσα.
ειναι τα αγγλικα και αυτο δεν αλλαζει.
επισης, ο χωρισμος των τμηματων γινεται με αλφαβητικη σειρα.

:iagree::iagree::iagree:

Αύτό έγινε σε μας και σε Λύκειο φίλων μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εμάς πάντως με το μάθημα επιλογής θα μας χωρίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Ξεκινήσαμε!!! :( Κάναμε 5ωρο (Άλγεβρα , Ιστορία , Αρχαία , Φυσική & Τεχνολογία). Χθες , επίσης , 5ωρο & αύριο 6ωρο.:( Έχουμε γνωρίσει όλους τους καθηγητές-τριες μας!!! Πήραμε όλα τα βιβλία εκτός των Κειμένων Λογοτεχνίας , που είναι στο δρόμο κι έρχεται:P
Δηλώσαμε πάλι χθες το μάθημα επιλογής & τα περισσότερα παιδιά διάλεξαν Πληροφορική (κι εγώ , επίσης)
-----------------------------------------
Η εργασία της Τεχνολογίας τί θα ΄ναι;;;; πέστε ένα παράδειγμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εμείς ακόμα δεν έχουμε ξεκινήσει κανονικά.Εδώ καλά-καλά δεν ξέρουμε τους/τις καθηγητές/τριες.Χθες είδαμε μόνο μια καθηγήτρια αγγλικών και ένα φιλόλογο και σήμερα δύο φιλολόγους (καθηγήτριες) και όλοι λένε:"Αν είμαστε μαζί!!".Δεν τους έχουν ενημερώσει,ακόμα,για το ποιες τάξεις θα πάρουν.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλά , δεν έχουν βγάλει πρόγραμμα;;;; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
πανω στην τελευταια σου ερωτηση θα ηθελα να αναφερφω.ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζουμε πως να προστατεψουμε την υγεια μας.αλλα το σωμα χωρις πνευματικη και πολιτιστικη αναπτυξη ειναι αχρηστο.τα αρχαια ελληνικα,δεν ειναι μονο λεξικοι τυποι,εγκλισεις,γραμματικη.ειναι μια ολοκληρη φιλοσοφια που βασιζεται σε παραινεσεις,σωστο τροπο συμπεριφορας.αυτα θα αποτελεσουν την πνευματικη σου διαυγεια.αυτο ειναι απαραιτητο αμα θελεις να εχεις επιτυχια στην οικογενεια σου και γενικοτερα με τις σχεσεις σου στην κοινωνια και στον εργασιακο σου χωρο.ανθρωποι χωρις παιδεια,βασανιζονται απο τους ιδιους τους εαυτους οσες γνωσεις και αν εχουν.τελος,ο αρχαιοελληνικος πολιτισμος αποτελει αναμφησβητητα μια πολιτιστικη κληρονομια για ολο τον κοσμο και περα απο την ιστορια,το μαθημα των αρχαιων προσπαθει να στην προσφερει απο το μεγαλυτερο πολιτιστικο οπλο καθε πολιτισμου,την γλωσσα.καλη προοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
πανω στην τελευταια σου ερωτηση θα ηθελα να αναφερφω.ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζουμε πως να προστατεψουμε την υγεια μας.αλλα το σωμα χωρις πνευματικη και πολιτιστικη αναπτυξη ειναι αχρηστο.τα αρχαια ελληνικα,δεν ειναι μονο λεξικοι τυποι,εγκλισεις,γραμματικη.ειναι μια ολοκληρη φιλοσοφια που βασιζεται σε παραινεσεις,σωστο τροπο συμπεριφορας.αυτα θα αποτελεσουν την πνευματικη σου διαυγεια.αυτο ειναι απαραιτητο αμα θελεις να εχεις επιτυχια στην οικογενεια σου και γενικοτερα με τις σχεσεις σου στην κοινωνια και στον εργασιακο σου χωρο.ανθρωποι χωρις παιδεια,βασανιζονται απο τους ιδιους τους εαυτους οσες γνωσεις και αν εχουν.τελος,ο αρχαιοελληνικος πολιτισμος αποτελει αναμφησβητητα μια πολιτιστικη κληρονομια για ολο τον κοσμο και περα απο την ιστορια,το μαθημα των αρχαιων προσπαθει να στην προσφερει απο το μεγαλυτερο πολιτιστικο οπλο καθε πολιτισμου,την γλωσσα.καλη προοδο.

Δεν διαφωνώ. Τα αρχαία ελληνικά είναι όλα αυτά που λες, αλλά νομίζεις ότι αυτό βγαίνει μέσα από το μάθημα στο ελληνικό σχολείο; Σίγουρα είναι μια ολόκληρη φιλοσοφία - ίσως η σημαντικότερη στον κόσμο- αλλά πιστεύεις ότι εκφράζεται έτσι στο σχολέιο και τα βιβλία;
Και σε καμία περίπτωση δεν είμαι κατά των αρχαίων. Απλά με ενοχλούν οι τόσες πολλές ώρες που θα μπορούσαν να δαπανηθούν για κάτι άλλο πέρα από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
δεν διαφωνω μαζι σου.οι ωρες οντως ειναι αρκετες.τα βιβλια πολλες φορες δεν αντιπροσωπευουν την πραγματικοτητα.αλλα μπορουν να σου δωσουν το ερεθισμα να πας πιο περα διευρινοντας τους πνευματικους σου οριζοντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Για όποιον ρώτησε τι εργασία θα κάνετε στην Τεχνολογία, εμείς θυμάμαι ότι είχαμε να διαλέξουμε Ό,ΤΙ θέμα μας αρέσει, να το δουλέψουμε σε όλο το εξάμηνο και στο τέλος να κάνουμε μια παρουσίαση επ'αυτού. Όταν λέω θέμα εννοώ κοινωνικού περιεχομένου. π.χ. ναρκωτικά, άγχος, aids Κλπ. Δεν ξέρω αν το κάνουν αυτό παντού, ίσως σε μας να ήταν κουλαμάρα εκείνου του καθηγητή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
:thanks::thanks::thanks: Αλεξάνδρα (woochoogirl):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archimidis

Νεοφερμένος

Ο Archimidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν συμψηφίζονται κάποια μαθήματα στο λύκειο. Για να έχω σε ένα μάθημα 20 θα πρέπει να έχω και στα δύο τρίμηνα 20 και στις εξετάσεις 20; Πόσο αυστηρή είναι η βαθμολόγηση; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν ξέρω τις απαντήσεις για τις ερωτήσεις σου. Πληροφοριακά πάντως τα 2 τετράμηνα διαμορφώνουν το 50% του Μ.Ο. και το άλλο 50% διαμορφώνεται από τις εξετάσεις!
Αφήνω τους μεγαλύτερους να μας φωτίσουν!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Παιδιά συγγνώμη που γράφω εδώ κάτι που θέλω να ρωτήσω για μια έκθεση αλλά μήπως ξέρετε να μου πείτε ποια είναι τα τρια προβλήματα της γλώσσας μας και να μου δωσετε μερικές πληροφορίες για την έκθεση?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top