Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
παιδια εγω εχω αγχωθει πολυ με το λυκειο γενικως...δν ξερω ισως ειναι π δν θα ξερω σχεδον κανεναν(αλλαξα σχολειο επειδη ειναι πιο κοντα στο σπιτι)κ φρικαρω κ μονο στν ιδεα τ λυκειου κ εχω τοσες αποριες..Τα μαθηματα ειναι τοσο δυσκολα οσο λενε?(δινω κ proficiency φετος)Με τα λατινικα τι γινεται?Μαθηματικα ειναι ιδια με τν 3η γυμνασιου?Φυσικη Χημεια(εχω τα κενα γτ με τν καθηγητρια π ειχαμε μονο μαθημα δν γινοταν μετα η ταξη ηταν σαν βομβαδιρδισμενη κ στο τελος διαβασα απο βοηθημα για τις εξετασεις)???Για ποια κατευθυνση να προετοιμαστω που με χουν μπερδεψοι ολοι αλλοι λενε θετικη κ αλλοι θεωρητικη(εγω ελεγα γ θεωρητικη να γινω μεταφραστρια επειδη μ αρεσουν οι ξενες γλωσσες κ μαθαινω πλ ευκολα κ επισης τρελενομαι να διαβαζω τα παντα αλλα τωρα μου τα κανανε κουλουβαχατα)τεσπα οποιος μπορει ας απαντησει κ σορρυ αν σας κουρασα απλα ηθελα καπου να τα πω να ηρεμησω λιγο..(συνηθως δν αγχωνομαι ...στις εξετασεις ημουν η μονη π ηταν χαλαρη κ ηρεμουσα τς αλλους..τωρα δν ξερω τι με επιασε....)

Όχι δεν μας κουράζεις καθόλου..λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα!δεν είναι δύσκολη η α λυκείου μην ανησυχείς,απλά είναι ολα θέμα προσαρμογής..δεν νομίζω να σε επηρεάσει όμως!τα μαθηματικά είναι επανάληψη της γ γυμνασίου,βέβαια μπαίνεις κ σε καινούρια πράγματα πιο περίπλοκα(παραμετρικές εξισώσεις,απόλυτες τιμές,συστήματα με ορίζουσες κλπ)..όσον αφορά τη φυσική κ τη χημεία,δεν θα συναντήσεις πολλά καινούρια πράγματα!όμως απ'ότι είδα δεν είχες κ σωστό καθηγητή,οπότε πρόσεξε τα λίγο κ φρόντισε να καλύψεις τα κένα σου,είτε με κάποιο φροντιστηριακό μάθημα είτε μόνη σου αγοράζοντας κάποιο βοήθημα..:)εγώ θα σε συμβούλευα εφόσον σε ενδιαφέρει η θεωρητική,να κάνεις κάποιο φροντιστήριο σε μερικά μαθήματα της κατεύθυνσης σου(αρχαία,έκθεση περισσότερο):iagree:πάντως θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι από τώρα.Είναι πολύ νωρίς ακόμα κ αυτή η τάξη δεν είναι καθοριστική για τίποτα..Τη μεγαλύτερη προσοχή να την δείξεις στις 2 επόμενες,που είναι πολύ σημαντικές για τη μετέπειτα πορεία σου..:iagree:αυτά από μένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Αυριο ξεκινάω φροντηστήριο.
Ανυπομωνώ να ξεκινήσω με τα Μαθηματικά Α Λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
φροντιστηριο!??!? δεν ειμαστε καλα...
κρατα τις δυναμεις σου για την τριτη λυκειου, δεν υπαρχει λογος να κανεις ενισχυτικα στην πρωτη λυκειου,εκτος ισως μονο σε μαθηματα που εισαι αδυναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
φροντιστηριο!??!? δεν ειμαστε καλα...
κρατα τις δυναμεις σου για την τριτη λυκειου, δεν υπαρχει λογος να κανεις ενισχυτικα στην πρωτη λυκειου,εκτος ισως μονο σε μαθηματα που εισαι αδυναμη.
ακριβώς...δε χρειαζεται φροντ...τωρα αμα το θελεις εσυ και νομιζεις οτι το χρειαζεσαι,ενταξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
παιδια εγω εχω αγχωθει πολυ με το λυκειο γενικως...δν ξερω ισως ειναι π δν θα ξερω σχεδον κανεναν(αλλαξα σχολειο επειδη ειναι πιο κοντα στο σπιτι)κ φρικαρω κ μονο στν ιδεα τ λυκειου κ εχω τοσες αποριες..Τα μαθηματα ειναι τοσο δυσκολα οσο λενε?(δινω κ proficiency φετος)Με τα λατινικα τι γινεται?Μαθηματικα ειναι ιδια με τν 3η γυμνασιου?Φυσικη Χημεια(εχω τα κενα γτ με τν καθηγητρια π ειχαμε μονο μαθημα δν γινοταν μετα η ταξη ηταν σαν βομβαδιρδισμενη κ στο τελος διαβασα απο βοηθημα για τις εξετασεις)???Για ποια κατευθυνση να προετοιμαστω που με χουν μπερδεψοι ολοι αλλοι λενε θετικη κ αλλοι θεωρητικη(εγω ελεγα γ θεωρητικη να γινω μεταφραστρια επειδη μ αρεσουν οι ξενες γλωσσες κ μαθαινω πλ ευκολα κ επισης τρελενομαι να διαβαζω τα παντα αλλα τωρα μου τα κανανε κουλουβαχατα)τεσπα οποιος μπορει ας απαντησει κ σορρυ αν σας κουρασα απλα ηθελα καπου να τα πω να ηρεμησω λιγο..(συνηθως δν αγχωνομαι ...στις εξετασεις ημουν η μονη π ηταν χαλαρη κ ηρεμουσα τς αλλους..τωρα δν ξερω τι με επιασε....)

Για τα μαθήματα σου μίλησε το Ειρηνάκι σαν πιο έμπειρη!
Εγώ θα σου πω ότι κι εμείς που δεν αλλάξαμε σχολείο έχουμε κάποιο άγχος για το Λύκειο άρα εσύ ένα λόγο παραπάνω, όμως μην αγχώνεσαι για τ΄ ότι δεν γνωρίζεις κάποιον -α οι πρώτες μέρες είναι μόνο μετά θα 'σαι παλιά με φίλους και φίλες!:)
Καλή μας αρχή λοιπόν!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Παιδια σας ευχαριστω πολυ κ τους 2!!!!!!Καλη μας αρχη....:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Το χαρτί για το μάθημα επιλογής το σημειώνεις κατευθείαν στο σχολείο ή το παίρνεις στο σπίτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
στο σπιτι για να υπογραψουν οι γονεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Διαφέρει από σχολείο σε σχολείο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
σε μας το δωσαν για το σπιτι για υπογραφες.οσοι ομως το αργησαν πολυ,το συμπληρωσαν σχολειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Παιδια σας ευχαριστω πολυ κ τους 2!!!!!!Καλη μας αρχη....:thanks:

τίποτα καλέ,ούτε να το ξαναπείς!!κ ό,τι θες να μας ρωτήσεις εδώ είμαστε εμείς!!καλή αρχή σου εύχομαι στο νέο σου ξεκίνημα(λύκειο πλέον) κ καλή σχολική χρονιά πάνω απ'όλα!;):xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
σε μας το δωσαν για το σπιτι για υπογραφες.οσοι ομως το αργησαν πολυ,το συμπληρωσαν σχολειο

Eμάς πάντως τα χαρτιά της κατεύθυνσης τα συμπληρώσαμε εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
σε μας το δωσαν για το σπιτι για υπογραφες.οσοι ομως το αργησαν πολυ,το συμπληρωσαν σχολειο
εμείς πάντως σχολείο το συμπληρώσαμε μόνοι μας κ βάλαμε την υπογραφή μας..απ'ότι θυμάμαι είχαμε συμπληρώσει κατεύθυνση κ μάθημα επιλογής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Σε εμάς έδωσαν ένα χαρτί την τελευταία ημέρα των εξετάσεων και το συμπληρώσαμε εκεί. Μας είπανε όμως ότι μπορούμε να αλλάξουμε. Το έκαναν για να δουν περίπου πως θα μας βάλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
φροντιστηριο!??!? δεν ειμαστε καλα...
κρατα τις δυναμεις σου για την τριτη λυκειου, δεν υπαρχει λογος να κανεις ενισχυτικα στην πρωτη λυκειου,εκτος ισως μονο σε μαθηματα που εισαι αδυναμη.
Ακριβώς για τον Λόγο που πάω φροντιστήριο
Λοιπόν ακούστε τιμές:
2 Μαθήματ:Γεωμετρία-Άλγεβρα 140ευρώ
3 Μαθήματα:Αλγεβρα-Γεωμετρία-Φυσική 230 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πόσο Μ.Ο πρέπει να έχει κάποιος για να περάσει την τάξη;; Στο Γυμνάσιο θέλαμε 15,στο Λύκειο πόσο;;:hmm:

Από πότε ακριβώς θέλατε 15 στο Γυμνάσιο;
-----------------------------------------
Ακριβώς για τον Λόγο που πάω φροντιστήριο
Λοιπόν ακούστε τιμές:
2 Μαθήματ:Γεωμετρία-Άλγεβρα 140ευρώ
3 Μαθήματα:Αλγεβρα-Γεωμετρία-Φυσική 230 ευρώ

Σε κλέβουν κανονικά οφείλω να σου πω. Αν και δε βρίσκω υπερβολικό να πας στα 3 μαθήματα χαλαρά, σε πρόγραμμα 1 ώρας την εβδομάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Στο Γυμνάσιο πρέπει να έχεις πάνω απο 10 Μ.Ο
Όχι 15
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Eμάς πάντως τα χαρτιά της κατεύθυνσης τα συμπληρώσαμε εκεί.
Ναι αλλά κατευθείαν? Εννοώ μπαίνει π.χ. κάποιος καθηγητής, σας μοιράζει τα χαρτιά και σας λέει συμπληρώστε τα? Επίσης, θέλω να μου πείτε πως μας μοιράζουν στις τάξεις. Στο γυμνάσιο μας χώριζαν με το επίθετο, εδώ όμως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με τον ιδιο ακριβώς τροπο και ισως με το μάθημα επιλογής. Μην ψάχνεις λεπτομέρειες, ακομη κι αν χρειαστει να σε κυνηγήσουν, θα μαθουν σε ποια κατευθυνση θελεις να πας...Και να ξερεις οτι θα έχεις χρόνο να σκεφτείς, πολύ χρόνο, δεν προκειται να σε πιέσει κανείς. Όχι οτι εσενα σε αφορούν ολα αυτά βεβαια, κατεύθυνση επιλέγεις οριστικά όταν αρχίσεις τη Β' Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Η Α' Λυκείου είναι πιο δύσκολη από τη Γ' Γυμνασίου;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top