Απορίες για κατατακτήριες

kathytherion

Νεοφερμένος

Η kathytherion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημερα παιδια! Ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες στο εκπα, και θελω να μαθω καποιες λεπτομερειες απο ατομα που εχουν δωσει και μπηκαν. Θελω να μαθω αν οταν περασεις περνεις καποια βεβαιωση οτι σπουδαζεις απ τη στιγμη που δεν δικαιουσαι πασο, αν υπαρχουν καποια ακομη και ατυπα προνομια για φοιτητες απο κατατακτηριες οπως σιτιση, αν μπορω πχ να πηγαινω στο γυμναστηριο του εκπα η να συμμετασχω σε ομαδες θεατρικες κλπ, ακομη κι αν δεν ειμαι προπτυχιακη!καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημερα παιδια! Ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες στο εκπα, και θελω να μαθω καποιες λεπτομερειες απο ατομα που εχουν δωσει και μπηκαν. Θελω να μαθω αν οταν περασεις περνεις καποια βεβαιωση οτι σπουδαζεις απ τη στιγμη που δεν δικαιουσαι πασο, αν υπαρχουν καποια ακομη και ατυπα προνομια για φοιτητες απο κατατακτηριες οπως σιτιση, αν μπορω πχ να πηγαινω στο γυμναστηριο του εκπα η να συμμετασχω σε ομαδες θεατρικες κλπ, ακομη κι αν δεν ειμαι προπτυχιακη!καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

Οι φοιτητές που εισάγονται με κατατακτήριες δεν δικαιούνται πάσο, συγγράμματα, σίτιση, στέγαση , μετεγγραφές. Μετά την εισαγωγή σου στη σχολή μπορείς να ζητήσεις με αίτησή σου στη γραμματεία να σου χορηγηθεί βεβαίωση φοίτησης. Στο γυμναστήριο και στις πολιτιστικές ομάδες πιστεύω ότι μπορείς να πηγαίνεις χωρίς πρόβλημα αφού πουθενά δεν αναφέρεται ότι απαγορεύεται η συμμετοχή των προερχομένων από κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Οι φοιτητές που εισάγονται με κατατακτήριες δεν δικαιούνται πάσο, συγγράμματα, σίτιση, στέγαση , μετεγγραφές. Μετά την εισαγωγή σου στη σχολή μπορείς να ζητήσεις με αίτησή σου στη γραμματεία να σου χορηγηθεί βεβαίωση φοίτησης. Στο γυμναστήριο και στις πολιτιστικές ομάδες πιστεύω ότι μπορείς να πηγαίνεις χωρίς πρόβλημα αφού πουθενά δεν αναφέρεται ότι απαγορεύεται η συμμετοχή των προερχομένων από κατατακτήριες.

Πολύ σωστά, απλά να συμπληρώσω πως και με πανελλαδικές να εισαχθεί κάποιος σε δεύτερη σχολή δεν δικαιούται τα ανωτέρω, εκτός φυσικά από τους υπηρετούντες στις ένοπλες δυνάμεις, οι οποίοι ως παιδιά ενός ανώτερου θεού, δικαιούνται μετεγγραφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ετσι ειναι,φοιτητες β κατηγοριας για το κρατος,παλι καλα που τους δινει πτυχιο και οχι κατι σαν πτυχιο!!τουλαχιστον τα βιβλια δεν νομιζω να ηταν μεγαλο κοστος,μιλαμε για τις πρωτοκλασσατες σχολες για καμια 15αρια ατομα,το 12% τελος παντων των εισαχθεντων με πανελληνιες
και πρακτικα για καμια 30 σχολες με ενδιαφερον απο μερια των υποψηφιων
οι αλλες σχολες,εχουν πολυ μικροτερη ζητηση
επισης να συμπληρωσω δεν δικαιουνται της ετησιας υποτροφιας!και 10 να χουν υποτροφια δεν παιρνουν,απλα ενα χαρτι διακρισης καπως ετσι

Στο ΕΜΠ παλια διναν βιβλια νομιζω και για οσους περνουσαν με κατατακτηριες
δεν ξερω αν συνεχιζεται ομως αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
ετσι ειναι,φοιτητες β κατηγοριας για το κρατος,παλι καλα που τους δινει πτυχιο και οχι κατι σαν πτυχιο!!τουλαχιστον τα βιβλια δεν νομιζω να ηταν μεγαλο κοστος,μιλαμε για τις πρωτοκλασσατες σχολες για καμια 15αρια ατομα,το 12% τελος παντων των εισαχθεντων με πανελληνιες
και πρακτικα για καμια 30 σχολες με ενδιαφερον απο μερια των υποψηφιων
οι αλλες σχολες,εχουν πολυ μικροτερη ζητηση
επισης να συμπληρωσω δεν δικαιουνται υποτροφιας!και 10 να το παρεις το πτυχιο σου υποτροφια δεν παιρνεις,απλα ενα χαρτι διακρισης καπως ετσι

Στο ΕΜΠ παλια διναν βιβλια νομιζω και για οσους περνουσαν με κατατακτηριες
δεν ξερω αν συνεχιζεται ομως αλλο

Εν τω μεταξύ, μέχρι το 11'-12', έδιναν βιβλία και σε όσους φοιτούσαν για δεύτερο πτυχίο. Απλά επειδή αυτοί είναι λίγοι, οι κυβερνώντες ξεκίνησαν το κόψιμο των συγγραμμάτων πρώτα από αυτούς. Ωστόσο, ήδη σε πολλές σχολές, ακόμη και στο πρώτο πτυχίο, έχουν κοπεί βιβλία σε αρκετά μαθήματα, όπως π.χ στην ιατρική της Πάτρας, σε αρκετά κλινικά μαθήματα. Δυστυχώς για εκεί πάει το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εν τω μεταξύ, μέχρι το 11'-12', έδιναν βιβλία και σε όσους φοιτούσαν για δεύτερο πτυχίο. Απλά επειδή αυτοί είναι λίγοι, οι κυβερνώντες ξεκίνησαν το κόψιμο των συγγραμμάτων πρώτα από αυτούς. Ωστόσο, ήδη σε πολλές σχολές, ακόμη και στο πρώτο πτυχίο, έχουν κοπεί βιβλία σε αρκετά μαθήματα, όπως π.χ στην ιατρική της Πάτρας, σε αρκετά κλινικά μαθήματα. Δυστυχώς για εκεί πάει το πράγμα.

Καλά μέχρι τότε που λες η κάθε επιλογή μαθήματος μπορεί να είχε μέχρι και 4 συγγράμματα. Τώρα μόνο 1 και αυτό το πιο φτηνό. Και η αντικατάστασή τους με ηλεκτρονικά συγγράμματα, που συζητιέται, εμένα προσωπικά δεν με εξυπηρετεί καθόλου.΄Αλλο πράμα το βιβλίο στην παραδοσιακή του μορφή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kathytherion

Νεοφερμένος

Η kathytherion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αυτο ειδα κι εγω... τα συγγραμματα ειναι χρησιμα αλλα μπορω να βρω τα περισσοτερα δανεικα ή σε ηλεκτρονικη μορφη, ενω παιζουν γενικα και σημειωσεις... μ ενδιεφερε περισσοτερο η σιτιση, οι διαφορες δραστηριοτητες οπως το γυμναστηριο και θα ηθελα ισως στο μελλον να κανω ενα erasmus, αν δικαιουμαι ως κατατακτηριακη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτο ειδα κι εγω... τα συγγραμματα ειναι χρησιμα αλλα μπορω να βρω τα περισσοτερα δανεικα ή σε ηλεκτρονικη μορφη, ενω παιζουν γενικα και σημειωσεις... μ ενδιεφερε περισσοτερο η σιτιση, οι διαφορες δραστηριοτητες οπως το γυμναστηριο και θα ηθελα ισως στο μελλον να κανω ενα erasmus, αν δικαιουμαι ως κατατακτηριακη.

https://erasmus.duth.gr/node/270
Αν δεν υπόκεισαι στους περιορισμούς της παραγράφου "Μπορώ να συμμετάσχω για δεύτερη φορά στο πρόγραμμα ERASMUS+;", μια χαρά μπορείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kathytherion

Νεοφερμένος

Η kathytherion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τελεια! Αυτο ειναι πολυ ενθαρρυντικο! Δεν το εκανα στο πρωτο μο υ πτυχιο και θελω πολυ να το κανω τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φρόντισε λοιπόν να έχεις τις προυποθέσεις που αναφέρονται στο σάιτ και Καλή Επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
καλησπέρα! Είμαι στο τμήμα εφαρμοσμένης πληροφορικής παμακ και, αν και όταν το τελειώσω, σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για το πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών εκπα ή ημμυ εμπ.

η απορία μου είναι η εξής: η ΕΠ του παμακ είναι αντίστοιχη (βάσει νόμου,κ.λπ) του τμήματος ΠΤ του εκπα--> δεν μπορώ να δώσω για εκπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
καλησπέρα! Είμαι στο τμήμα εφαρμοσμένης πληροφορικής παμακ και, αν και όταν το τελειώσω, σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για το πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών εκπα ή ημμυ εμπ.

η απορία μου είναι η εξής: η ΕΠ του παμακ είναι αντίστοιχη (βάσει νόμου,κ.λπ) του τμήματος ΠΤ του εκπα--> δεν μπορώ να δώσω για εκπα;

Οι κατατακτήριες είναι ξεχωριστό σύστημα. Μπορείς από οποιαδήποτε σχολή εφόσον την τελειώσεις να δώσεις σε οποιαδήποτε άλλη. Το μόνο που αλλάζει είναι το εξάμηνο εισαγωγής σου και πιθανόν τα μαθήματα που θα σου αναγνωρίσουν.
Κάθε σχολή στην ανακοίνωση που βγάζει από τη συνέλευση τμήματος για τις κατατακτήριες του τρέχοντος έτους, δηλώνει τον ακριβή τρόπο κατάταξης (σε ποιο εξάμηνο δηλαδή) γράφονται οι επιτυχόντες, ανάλογα με τη σχολή προέλευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi St

Νεοφερμένος

Η Evi St αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!!!

Ενδιαφέρομαι σχετικά με κατατακτήριες στην Αρχιτεκτονική Σχολή Αθηνών. Είμαι 23 απόφοιτη ΤΕΙ Διοίκησης και Οικονομίας, αλλά με όνειρο την Αρχιτεκτονική. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με φροντιστήρια; και πιθανές συμβουλές όσο αναφορά τα ποσοστά επιτυχίας εισαγωγής στη σχολή μέσω κατατακτήριων εξετάσεων;
Ευχαριστω!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Καλημέρα και εγω για κατατακτήριες στην Αρχιτεκονικη ενδιαφέρομαι. Πέρασα με αξιόλογο βαθμό πολιτικούς μηχανικούς και τώρα ειμαι στο δεύτερο έτος . Το θέμα μου ειναι οτι αισθάνομαι οτι η σχολη δεν μου ταιριάζει καθόλου . Ίσως φταίει οτι τα φόρτωσα στον κόκορα και τώρα μου φαίνονται βουνό ή όντως δεν μου αρέσουν αν και στο σχολείο τρελαινομουν για τα μαθηματικά κι τη φυσική . Ήμουν πάντα απο μικρή καλη στο σχεδιο αλλα στο Λύκειο δεν μπηκα στην διαδικασία να το δουλέψω για να μπορω να το δώσω στις πανελλήνιες . Ετςι απέκλεισα τους αρχιτέκτονες και κατέληξα πολιτικούς . Όμως όσο περνάει ο καιρός τοςο σκέφτομαι οτι η αρχιτεκτονική θα μου κολλούσε γάντι . Αξίζει λοιπόν όταν τελειώσω τους πολιτικούς να δώσω κατατακτήριες για αρχιτεκτονική ή να κάνω ένα παρεμφερές μεταπτυχιακό ; Αξίζουν μερικά ακομα χρονια απο την ζωή μου για να τελειώσω μια σχολη που δεν με τρελαίνει κι μετά να κυνηγήσω ενα ακομα πτυχίο στην αρχιτεκτονική ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Καλημέρα και εγω για κατατακτήριες στην Αρχιτεκονικη ενδιαφέρομαι. Πέρασα με αξιόλογο βαθμό πολιτικούς μηχανικούς και τώρα ειμαι στο δεύτερο έτος . Το θέμα μου ειναι οτι αισθάνομαι οτι η σχολη δεν μου ταιριάζει καθόλου . Ίσως φταίει οτι τα φόρτωσα στον κόκορα και τώρα μου φαίνονται βουνό ή όντως δεν μου αρέσουν αν και στο σχολείο τρελαινομουν για τα μαθηματικά κι τη φυσική . Ήμουν πάντα απο μικρή καλη στο σχεδιο αλλα στο Λύκειο δεν μπηκα στην διαδικασία να το δουλέψω για να μπορω να το δώσω στις πανελλήνιες . Ετςι απέκλεισα τους αρχιτέκτονες και κατέληξα πολιτικούς . Όμως όσο περνάει ο καιρός τοςο σκέφτομαι οτι η αρχιτεκτονική θα μου κολλούσε γάντι . Αξίζει λοιπόν όταν τελειώσω τους πολιτικούς να δώσω κατατακτήριες για αρχιτεκτονική ή να κάνω ένα παρεμφερές μεταπτυχιακό ; Αξίζουν μερικά ακομα χρονια απο την ζωή μου για να τελειώσω μια σχολη που μαλλον όντως μου αρέσει ;

Οχι, δεν αξίζει. Το να περιμένεις τουλάχιστον τόσα χρόνια για να κάνεις κάτι που σου αρέσει. Αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω, θα έδινα ξανά πανελλήνιες.
Αν το δεις καθαρά από άποψη δικαιωμάτων μετά τη σχολή, θα έχεις όντως πολύ περισσότερα με πτυχίο Πολ Μηχ. Επίσης θα φας τέτοια φόλα, που θα γίνεις χοντρόπετσος/η όσο δεν πάει, που είναι ένα πολύ καλό εφόδιο για την κοινωνία μας σήμερα.
Αλλά επειδή μία ζωή την έχουμε, καλύτερα να μην αναλώνουμε τα καλύτερά μας χρόνια σε κάτι που δεν μας γεμίζει.
Δες εάν μπορείς (πχ έχουν λεφτά οι γονείς σου; ) να ξαναδώσεις, εάν έχεις όρεξη, και προπάντων τι σου αρέσει και αν τα θέλω σου υπερβαίνουν τα ρίσκα, go for it ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Όχι δεν αξίζει. Αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω, θα έδινα ξανά πανελλήνιες.
Αν το δεις καθαρά από άποψη δικαιωμάτων μετά τη σχολή, θα έχεις όντως πολύ περισσότερα με πτυχίο Πολ Μηχ. Επίσης θα φας τέτοια φόλα, που θα γίνεις χοντρόπετσος/η όσο δεν πάει, που είναι ένα πολύ καλό εφόδιο για την κοινωνία μας σήμερα.
Αλλά επειδή μία ζωή την έχουμε, καλύτερα να μην αναλώνουμε τα καλύτερά μας χρόνια σε κάτι που δεν μας γεμίζει.
Δες εάν μπορείς (πχ έχουν λεφτά οι γονείς σου; ) να ξαναδώσεις, εάν έχεις όρεξη, και προπάντων τι σου αρέσει και αν τα θέλω σου υπερβαίνουν τα ρίσκα, go for it ;)

Σιγουρα θα εχω πολλα παραπανω διακαιωματα και σαν πολιτικός μηχανικός παπαρανω εργασιακές ευκαιρίες . Για αυτο και δεν μου παει η καρδιά να την παρατήσω και να ασχοληθώ με το σχεδιο ή ακομα να δώσω πανελλήνιες για αρχιτεκτονική . Θεωρώ πως πρεπει να την τελειώσω αυτη την σχολη . Το μετά όμως με προβληματίζει . Σαν ιδέα μαρεσει πολυ περισσότερο το να έκανα την δουλειά του αρχιτέκτονα απο όλες τις πλευρές . Περισσότερη δημιουργικότητα , πολυ πιο καλλιτεχνικό οχι τόσες ευθύνες όσο η δουλειά του πολιτικού μηχανικού . δεν μπυ τραβούν το ενδιαφέρον τα μπετά και οι στηρίξεις . Βαςικα μου περνούν αδιάφορα . Σε μια κατασκευή προτιμώ το υπόλοιπο κομμάτι παρα αυτού που εχει ανατεθεί στον πολιτικο . Ενα απλό μεταπτυχιακό μετά θα με ικανοποιήσει ; θα ειναι αρκετό για να μπορω να ασχοληθώ με τον τομέα της αρχιτεκτονικής ; η επιλογή του να ξανά δώσω πανελλήνιες ειναι ήδη διαγραμμένη . Πάλι φροντιστήρια και αν πετύχω αυτη την φορα . Οχι με τίποτα . Αλλα οι κατατακτήριες ; ξέρεις οτι απο την στιγμή που τελειώνω πολιτικούς που ειναι ενα σχετικά παρεμφερές επάγγελμα ή τέλος πάντων ενα επάγγελμα που κινείται σε παρόμοια τροχιά , σε ποιο έτος της αρχιτεκτονικής θα μπω ; μην χριεαζεται αλλα 5 χρονια ακομα.. γιατι δεν θέλω να φτάσω στα 30 μου και να σπουδάζω ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Σιγουρα θα εχω πολλα παραπανω διακαιωματα και σαν πολιτικός μηχανικός παπαρανω εργασιακές ευκαιρίες . Για αυτο και δεν μου παει η καρδιά να την παρατήσω και να ασχοληθώ με το σχεδιο ή ακομα να δώσω πανελλήνιες για αρχιτεκτονική . Θεωρώ πως πρεπει να την τελειώσω αυτη την σχολη . Το μετά όμως με προβληματίζει . Σαν ιδέα μαρεσει πολυ περισσότερο το να έκανα την δουλειά του αρχιτέκτονα απο όλες τις πλευρές . Περισσότερη δημιουργικότητα , πολυ πιο καλλιτεχνικό οχι τόσες ευθύνες όσο η δουλειά του πολιτικού μηχανικού . δεν μπυ τραβούν το ενδιαφέρον τα μπετά και οι στηρίξεις . Βαςικα μου περνούν αδιάφορα . Σε μια κατασκευή προτιμώ το υπόλοιπο κομμάτι παρα αυτού που εχει ανατεθεί στον πολιτικο . Ενα απλό μεταπτυχιακό μετά θα με ικανοποιήσει ; θα ειναι αρκετό για να μπορω να ασχοληθώ με τον τομέα της αρχιτεκτονικής ; η επιλογή του να ξανά δώσω πανελλήνιες ειναι ήδη διαγραμμένη . Πάλι φροντιστήρια και αν πετύχω αυτη την φορα . Οχι με τίποτα . Αλλα οι κατατακτήριες ; ξέρεις οτι απο την στιγμή που τελειώνω πολιτικούς που ειναι ενα σχετικά παρεμφερές επάγγελμα ή τέλος πάντων ενα επάγγελμα που κινείται σε παρόμοια τροχιά , σε ποιο έτος της αρχιτεκτονικής θα μπω ; μην χριεαζεται αλλα 5 χρονια ακομα.. γιατι δεν θέλω να φτάσω στα 30 μου και να σπουδάζω ακομα

Έλα, ξέρω. Αφού λοιπόν σε αυτό το μήκος κύματος κινείσαι, τότε να ξέρεις πως κατά πάσα πιθανότητα στο επάγγελμα (τουλάχιστον στη μπανανία) δεν θα ασχοληθείς ούτε με στηρίξεις, ούτε με μπετά ούτε με στατικά, δεν κινείται φύλλο αυτή την ώρα και τη στιγμή. Ενεργειακά θα κάνεις, κανα αυθαίρετο, κανα οικόπεδο και στο τσακιρ κέφι καμία ανακαίνιση. Τουλάχιστον με αυτά ασχολείται ο μέσος όρος. Οπότε μην αγχώνεσαι, δεν θα ασχοληθείς κατά πάσα πιθανότητα με αυτά που σου περνούν αδιάφορα μετά το πτυχίο :P

Σε δημιουργικότερες εποχές ως πολ. μηχ. είχες τη δυνατότητα να ασχοληθείς όσο εσύ θες και όπως νομίζεις ελεύθερα με το κομμάτι της αρχιτεκτονικής αλλά... διάβασε παραπάνω :P

Με τις κατατακτήριες μπαίνεις 3ο έτος αρχιτεκτονικής όντας απόφοιτος πολυτεχνείου, αλλά πέρα από τα μαθήματα που δίνεις στις κατατακτήριες, χρωστάς όλα τα προηγούμενα :/: . Σχέση λίγη θα έχεις, κυρίως η γνώση που έχεις αποκομίσει από τα 3-4 μαθήματα σχεδίου της σχολής που είμαστε.
Για μεταπτυχιακό και εξειδίκευση στην αρχιτεκτονική, δυστυχώς δεν μπορώ να σε κατευθύνω, δεν έχω ασχοληθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Γιατί δεν τελειώνεις τους Πολιτικούς Μηχανικούς, και να κάνεις αργότερα ένα μεταπτυχιακό στην Αρχιτεκτονική?! Θα μπορείς, μάλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Νομίζω οι κατατακτήριες είναι η καλύτερη λύση, αλλά μετά (τουλάχιστον στο δικό μας τμήμα) θα χρειαστείς πάλι 5 χρόνια γιατί απλά κατοχυρώνονται κάποια μαθήματα όπως στατική, οικοδομική... Αυτό που λες για την ευθύνη μάλλον δεν ισχύει και τόσο γιατί και ο αρχιτέκτονας έχει πολλές ευθύνες απλά από άλλη άποψη, όχι τόσο κατασκευαστικά. Η σχολή έχει πολλή κούραση και εργαστήρια με εργασίες και παραδόσεις καθημερινά, αλλά μη φανταστείς ότι κάνουμε και τααα σχέδια γιατί πλέον θεωρούνται δεδομένα, ειδικά στο χέρι.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Λες οτι τα είχες φορτώσει λίγο στον κοκορα και ότι σου φαίνονται βουνό τα μαθήματα... Μην νομίζεις ότι στην αρχιτεκτονική θα τα βγάζεις πέρα εύκολα. Πήξιμο στις εργασίες, κάθε μέρα έχεις και κάτι να παραδώσεις και δεν σου περιγράφω τι περνάμε τώρα με την εξεταστική (εκτός και αν δεν σε νοιάζει ο βαθμός ή αφήσεις τα περισσότερα μαθήματα.) Και εγώ έλεγα ναι, θα μ'αρέσει αυτό που θα κάνω και τουλάχιστον δεν θα μου φαίνεται σαν αγγαρεία (ξέρω ότι θα το πεις), αλλά έλα που δεν είναι τόσο απλό :P Έχουμε άτομα που πέρασαν σε εμάς με κατατακτήριες από πολιτικούς μηχανικούς και τους έχουν αναγνωριστεί κάποια μαθήματα. Έχουν εντελώς διαφορετικό τρόπο σκέψης εδώ που τα λέμε, σκέφτονται συνέχεια πιο "κατασκευαστικά". Η niek έχει δίκιο, οι γνώσεις σχεδίου θεωρούνται δεδομένες. Σκέψου το καλα λοιπον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top