Απορίες για κατατακτήριες

paul7100

Νεοφερμένος

Ο paul7100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δεν υπαρχει διαφορετικο προγραμμα μαθηματων για τους επιτυχοντες.
Αν δεν αναγνωριστουν θα πρεπει ο φοιτητης να εξεταστει και στα μαθηματα α και β εξαμηνου

Ααα μαλιστα, δηλαδη η δυνατοτητα ληψης πτυχιου σε λιγοτερο χρονο(απο 5 σε 4 χρονια για παραδειγμα) ειναι απιθανη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αναλογα ποσα μαθηματα μπορεις να δηλωσεις ποσα εσυ μπορεις να διαβασεις και να εξεταστεις κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul7100

Νεοφερμένος

Ο paul7100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Αναλογα ποσα μαθηματα μπορεις να δηλωσεις ποσα εσυ μπορεις να διαβασεις και να εξεταστεις κτλ

Ωραίος! Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 316543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρά να ρωτήσω κάτι, σύμφωνα με αυτό που ρωτάει ο paul7100 εφόσον εισαγεται κανείς τον φεβρουαριο-μαρτιο περίπου, το δ εξάμηνο παρακολουθεί και θεωρείται οτι χρωστάει τα υπόλοιπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρά να ρωτήσω κάτι, σύμφωνα με αυτό που ρωτάει ο paul7100 εφόσον εισαγεται κανείς τον φεβρουαριο-μαρτιο περίπου, το δ εξάμηνο παρακολουθεί και θεωρείται οτι χρωστάει τα υπόλοιπα;

Τα 3 μαθήματα που δίνεις τις κατατακτήριες θεωρούνται περασμένα. Αν υπάρχουν μαθήματα στην προηγούμενη σχολή σου (όλων των ετών) τα οποία έχουν ίδιο αντικείμενο με μαθήματα της καινούριας, τότε κάνεις αίτηση για να σου αναγνωριστούν και να απαλλαγείς από την παρακολούθηση και την εξέταση σε αυτά.. ΄Οσα μαθήματα απομένουν από τα προηγούμενα εξάμηνα από αυτό που μπήκες,, τα χρωστάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:) Πλέον είναι πολύ εύκολο να περάσει κάποιος κατατακτήριες σε όποια σχολή θέλει όποια σχολή και να έχει βγάλει πριν :) οπότε για τους δευτεροετείς - τριτοετείς να σκεφτούν σοβαρά τις κατατακτήριες πριν αποφασίσουν να δώσουν πάλι πανελλήνιες. Στις εποχές μας στην αγορά εργασίας το δεύτερο πτυχίο μετράει ίσως περισσότερο από το μεταπτυχιακό. Αν θέλετε να ακαδημαική καριέρα μπορείτε να κάνετε μεταπτυχιακό παράπαλληλα με το δευτερο προπτυχιακό σας.

Αν κάποιος ασχοληθεί λίγο σοβαρά θα τα καταφέρει.

Όσο αφορά τις αναγνωρίσεις. Αυτά που δίνεις αναγνωρίζονται μεν αλλά δε μετράνε στον τελικό βαθμό πτυχίου.

Αν μπαίνεις σε μεγαλύτερο έτος αναγνωρίζονται μερικά από την προηγούμενη σχολή ανάλογα με την έδρα. Υπάρχει μια διαδικασία που παίρνεις χαρτιά στην μία σχολή και τα καταθέτεις στην άλλη.

Υπάρχει η άτυπη αναγνώριση για μαθήματα ίδιο και μεγαλύτερου έτους όπου μπαίνει ένας βαθμός (ανάλογα με την έδρα). Είτε ο ίδιος που πήρες στην προηγούμενη σχολή ή ένα 5 για όλους ή ενας οποιοσδήποτε άλλος βαθμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πολύ εύκολα δεν το λες. Αντιθέτως. Δύσκολα θα το έλεγα αλλά σίγουρα διαφορετικό το δύσκολα από το δύσκολα των πανελληνίων εξετάσεων, διότι εξετάζεσαι σε γνωστικά αντικείμενα συγκεκριμένα, που κατά βάση σε ενδιαφέρουν και είναι απαραίτητα για το ξεκίνημα σου.

Το δύσκολα γίνεται ακατόρθωτα ειδικά σε τμήματα που κάποιος έχει ελάχιστες η μηδαμινές γνώσεις.

Εκτός αν το "εύκολο" το ορίζουμε ως άπειρο διάβασμα η καλό διάβασμα και ένα κάρο λεφτά σε ειδικά φροντιστήρια.

Διότι δεν είναι τυχαίο λχ στο τμήμα Ιατρικής Αθηνών η Πατρών ότι πάνω από το 80% των εισακτέων μέσω κατατακτηρίων, έκαναν φροντιστήριο για να επιτύχουν.

Στις θεωρητικές σχολές έχει άπειρο διάβασμα, αχανέστατη ύλη που χρειάζεσαι 1 χρόνο πολύ καλής προετοιμασίας στα εκάστοτε 3 μαθήματα.

Στις θετικές επιστήμες αν δεν έχεις γνωστικό υπόβαθρο ή έφεση δεν μπαίνεις κατ' ιδέαν.

Στις οικονομικές σχολές είναι ανάλογα το τμήμα που δίνεις για κατατακτήριες. Λχ. Στο ΟΠΑ, μπαίνουν λίγοι μέσω κατατακτηριών και είναι αρκετά απαιτητικά, γι'αυτό και πουλάνε πολύ τα φροντιστήρια. Όπως, στα τμήματα Νομικής.

Και στις επιστήμες υγείας, δεν το συζητώ ότι για Ιατρικές, Οδοντιατρικές, Φαρμακευτικές παίζει φουλ φροντιστήριο.
Στα τμήματα με πιο χαμηλή ζήτηση, σίγουρα είναι πιο βατά αλλά θέλει καλή προσπάθεια.

Τα παραμυθάκια καλύτερα να μένουν στη ντουλάπα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πολύ εύκολα δεν το λες. Αντιθέτως. Δύσκολα θα το έλεγα αλλά σίγουρα διαφορετικό το δύσκολα από το δύσκολα των πανελληνίων εξετάσεων, διότι εξετάζεσαι σε γνωστικά αντικείμενα συγκεκριμένα, που κατά βάση σε ενδιαφέρουν και είναι απαραίτητα για το ξεκίνημα σου.

Η δυσκολία εξαρτάται από την ζήτηση και φυσικά στην Αθήνα είναι δύσκολα να μπεις (πράγμα που δεν αναφερα από λάθος στο προηγούμενο ποστ). Όμωςσ σε μία σχολή που δέχεται 12% τον εισαχτέων από πανελλήνιες και υπάρχουν (Επαρχιακά τμήματα κυρίως) και δίνουν μόλις 60 και από αυτούς τους 60 το μεγαλύτερο ποσοστό είναι τουρίστες με ένα κανονικό διάβασμα περνάς όπου θες όμως όχι σε οποια πόλη θες.

Σε πολλές σχολές αρκεί να περάσεις και στα 3 μαθήματα για να μπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μαρινα02

Νεοφερμένος

Η Μαρινα02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καλησπέρα σας!!!
θέλω χημικό αλλά δυστυχώς δεν θα το πιάσω... γι αυτό σκέφτηκα να πάω φυσικό Κρήτη και να δώσω κατατακτήριες και να περάσω χημικό. αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να γίνει. γι αυτό θέλω να ρωτήσω και όσοι από σας γνωρίζουν να μου απαντήσουν

αν περάσω φυσικό Πάτρα και δώσω κατατακτήριες μπορώ να πιάσω χημικό Πάτρα η θα πάω Κρήτη;
τις κατατακτήριες ποτέ μπορώ να της δώσω;
ποια είναι η γνώμη σας για το φυσικό Κρήτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Δίνεις κατατακτήριες εξετάσεις για όποια σχολή θέλεις σε οποιαδήποτε πόλη. Προϋπόθεση είναι να είσαι ήδη κάτοχος πτυχίου Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρινα02

Νεοφερμένος

Η Μαρινα02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
δηλαδή δεν μπορώ να μπω φυσικό και τον ίδιο χρόνο να δώσω κατατακτηριες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Όχι, πρέπει ήδη να έχεις πτυχίο άλλης σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Μμμμ...δεν θα στο πρότεινα. Καταρχάς, για να δώσεις κατατακτήριες για χημικό, πρέπει πρώτα να βγάλεις το Φυσικό. Δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά το φυσικό είναι από τις δυσκολότερες σχολές με μέσο όρο αποφοίτησης τα 7 χρόνια. Μετά από την κούραση και το αίμα που θα φτύσεις για να βγάλεις το φυσικό, δε νομίζω πως θα κάνεις αυτό που λες τώρα..να δώσεις δηλαδή κατατακτήριες για ένα επίσης δύσκολο τμήμα όπως το χημικό. Κατ'εμέ καλό είναι να ξαναδώσεις, αν θες τόσο πολύ χημικό. Ειδάλλως, βγάλε φυσικό και ψάξε για κανένα σχετικό μεταπτυχιακό (που πάλι δεν θα σου εξασφαλίσει δικαιώματα χημικού).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρινα02

Νεοφερμένος

Η Μαρινα02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
δηλαδη δεν υπαρχει καποιος τροπος απο το φυσικο να παω χημικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ο μόνο τρόπος που προσωπικά γνωρίζω είναι να ξαναδώσεις Πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρινα02

Νεοφερμένος

Η Μαρινα02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
φανταστικά... να σας πω την αληθεια το ονειρο μου δεν ειναι χημικος αλλα οινολογος. το προβλημα ειναι οτι ολοι μου προτεινουν πρωτα το χημικο. εγω θελω οινολογια αλλα θελω να μπορω να επιβιώσω στο μελλον.
οποτε φιλε η ΑΕΚ δεν πολυ βοηθαει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
φανταστικά... να σας πω την αληθεια το ονειρο μου δεν ειναι χημικος αλλα οινολογος. το προβλημα ειναι οτι ολοι μου προτεινουν πρωτα το χημικο. εγω θελω οινολογια αλλα θελω να μπορω να επιβιώσω στο μελλον.
οποτε φιλε η ΑΕΚ δεν πολυ βοηθαει :hmm:
Κακώς...όπου και να διαβάσεις ΠΑΝΤΟΎ λέει τα χειρότερα για το χημικό..και από άποψη σχολής και από άποψη αποκατάστασης. Αντίθετα, θετικές προοπτικές για όσους ασχολούνται με τη γη. Οινολογία-Αμπελουργία είναι πολύ καλός τομέας και ξέρω ότι το γεωπονικό πανεπιστήμιο Αθηνών προσφέρει τέτοιο μεταπτυχιακό μετά από το οποίο μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα του αμπελουργού ή του οινολόγου και να ανοίξεις και εργαστήριο. Ωστόσο, δεν ξέρω από ποια τμήματα γίνεσαι δεκτός.
https://fst.aua.gr/el/node/13 εδώ θα βρεις πληροφορίες για το πρόγραμμα.
Παρεπιπτόντως, από το χημικό παίρνεις μόνο μια βεβαίωση οινολογίας. Από το τει οινολογίας και τεχνολογίας ποτών παίρνεις πτυχίο.;)
Γεωπονία περνάς ή δεν έχεις πρόσβαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρινα02

Νεοφερμένος

Η Μαρινα02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
έχω βγάλει 14004 μόρια περνάω γεωπονία βόλο... το έχω διαβάσει και εγώ αυτό για το γεωπόνος-οινολόγος... απλά αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα στο χημικός-γεωπόνος-οινολόγος θα ήταν κάπως έτσι...
1. οινολόγος
2. χημικός
3. γεωπόνος
το πρόβλημα είναι οτι υπάρχει προκατάληψη των γονιών μου για τα τει
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Καταλαβαίνω. Έχεις δύο επιλογές λοιπόν. Ή θα μπεις φέτος στη γεωπονία βόλου ή θα ξαναδώσεις για χημικό.
Γνώμη μου, αν δε σε ενδιαφέρει η χημεία, μη δώσεις ξανά μόνο επειδή έχει 2-3 μαθήματα επιλογής που αφορούν την οινολογία.
Γενικά, θεωρώ ότι η γεωπονική σχολή θα σου προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες να κάνεις πράγματα.
Επίσης, τα μαθήματα απ'όσο έχω δει είναι αρκετά ενδιαφέροντα. Μπορείς να τα δεις αναλυτικά, διαβάζοντας το πρόγραμμα σπουδών εδώ: https://www.agr.uth.gr/files/odigos.pdf Το πρόγραμμα σπουδών, περιλαμβάνει μαθήματα όπως: Χημεία-Βιοχημεία, Εδαφολογία, Φυσιολογία Φυτού, μικροβιολογία τροφίμων, Γεωργική φαρμακολογία, αμπελουργία κλπ. Εμένα προσωπικά μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα από τα αντίστοιχα του χημικού. ΔΕΝ είμαι σίγουρος αν κάνουν καθόλου οινολογία, κάνουν όμως σίγουρα αμπελουργία. Μετά βέβαια, έχεις πρόσβαση στο μεταπτυχιακό με τίτλο οινολογία & αμπελουργία. Και μπορείς να ασχοληθείς με τομείς που δεν μπορείς να φανταστείς. (φυτική και ζωϊκή παραγωγή, ποιοτικό έλεγχο τροφίμων, παρακολούθηση γεωργικών παραγωγών). Τέλος, να πω ότι στην Ελλάδα της κρίσης, η επιστροφή στη γη είναι πολύ καλή επαγγελματική διέξοδος.
Να επισημάνω επίσης ότι μιλάω κυρίως για το τμήμα Γεωπονίας, φυτικής παραγωγής & αγροτικού περιβάλλοντος. Το λέω επειδή υπάρχει και τμήμα γεωπονίας, ιχθυολογίας και υδάτινου περιβάλλοντος. Εκεί ασχολούνται με λίγο διαφορετικά πράγματα.
Λοιπόν, ψάξε προγράμματα σπουδών και ό,τι σε ενδιαφέρει και σκέψου το σοβαρά...πιστεύω αξίζει.:) Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
φανταστικά... να σας πω την αληθεια το ονειρο μου δεν ειναι χημικος αλλα οινολογος. το προβλημα ειναι οτι ολοι μου προτεινουν πρωτα το χημικο. εγω θελω οινολογια αλλα θελω να μπορω να επιβιώσω στο μελλον.
οποτε φιλε η ΑΕΚ δεν πολυ βοηθαει :hmm:

Ότι δε βοηθάει, δε βοηθάει... γενικά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top