Απορίες για κατατακτήριες

Sharas

Νεοφερμένος

Ο Sharas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια κατατακτηριες απο πτυχιουχο στατιστικο για πληροφορικη ή μαθηματικο ξερει κανεις σε ποιο εξαμηνο εγγραφεται?Καπου ειδα για 3ο χρονο αλλα δεν ειμαι σιγουρος,δεδομενου οτι ειμαι απο θετικο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
όλοι οσοι περασαν με κατατακτηριες φετος στο Μαθηματικο ΑΠΘ γραφτήκανε στο πρώτο εξάμηνο - ανεξάρτητα τι σχολή είχαν τελειώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Τι προυποθεσεις χρειαζεται για να δωσει κανεις για κατατακτηριες και αν ξερουν αν φετος θα γινουν εξετασεις για κατατακτηριες εννοω τον σεπ. Του 15. Χωρις ομως να υπαρχει καποιο αλλο πτυχιο απο πανεπιστημιο.

Απαραίτητη προϋπόθεση για συμμετοχή στις κατατακτήριες εξετάσεις ενός τμήματος είναι η κατοχή πτυχίου άλλου τμήματος της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Η Συνέλευση του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Α.Π.Θ., στην υπ’ αρ. 6/28.4.2015 συνεδρία της αποφάσισε τα εξής:

Η κατάταξη των υποψηφίων, πτυχιούχων Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι., γίνονται με εξετάσεις σε τρία (3) μαθήματα:

- Μηχανολογικό Σχέδιο
- Τεχνολογία Υλικών
- Θερμοδυναμική

Το ποσοστό των κατατάξεων των πτυχιούχων Πανεπιστημίων, Τ.Ε.Ι. ή ισοτίμων προς αυτά, σύμφωνα με την Υπ.Απ. αρ.Φ1/192329/Β3/16.12.2013, καθώς και των κατόχων πτυχίων ανωτέρων σχολών υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών, ορίζεται σε ποσοστό 12% επί του αριθμού των εισακτέων κάθε ακαδημαϊκού έτους σε κάθε Τμήμα Πανεπιστημίου, ή Τ.Ε.Ι.

Λαμβάνοντας υπόψη το άρθρο 2 της αναφερόμενης Υπ. απόφασης, η υπ’ αρ. 6/28.4.2015 συνεδρία της Συνέλευσης του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών, όρισε τα εξάμηνα κατάταξης των πτυχιούχων Α.Ε.Ι. & Τ.Ε.Ι.

ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ Α.Ε.Ι.

Στο 5ο εξάμηνο κατατάσσονται απόφοιτοι των:

1. Πολυτεχνικών Σχολών, ημεδαπής και ισοτίμων σχολών αλλοδαπής:
Πολιτικών Μηχανικών, Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Ναυπηγών Μηχανικών, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, Χημικών Μηχανικών, Μηχανικών Μεταλλείων και Μεταλλουργών, Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης, Μηχανικών Περιβάλλοντος, Μηχανικών Χωροταξίας, Μηχανικών λοιπών ειδικοτήτων, Μηχανικών Σχολής Ικάρων, Σχολής Ευελπίδων (Σώμα Τεχνικό ή Μηχανικό), Μηχανικών Σχολής Ναυτικών Δοκίμων.

Στο 3ο εξάμηνο κατατάσσονται απόφοιτοι των:

2. Σχολών Θετικών Επιστημών, ημεδαπής και ισοτίμων σχολών αλλοδαπής:
Τμήματα: Εφαρμ. Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών, Γεωλόγων, Βιολόγων, Μαθηματικών, Φυσικών, Χημικών, Πληροφορικής, Επιστήμης ή Τεχνολογίας των Υλικών.
Από Στρατιωτικές Σχολές μάχιμων αξιωματικών (ευελπίδων, δοκίμων και ικάρων).

3. Σχολών Γεωπονίας, Δασολογίας & Φυσικού Περιβάλλοντος, ημεδαπής και ισοτίμων σχολών αλλοδαπής.

Στο 1ο εξάμηνο κατατάσσονται απόφοιτοι των:

4. Σχολών Επιστημών Υγείας (Ιατρικής, Κτηνιατρικής, Οδοντιατρικής, Φαρμακευτικής), ημεδαπής και ισοτίμων σχολών αλλοδαπής.

5. Σχολών Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, ημεδαπής και ισοτίμων σχολών αλλοδαπής.

6. Σχολών Φιλοσοφικής, ημεδαπής και ισοτίμων σχολών αλλοδαπής.

7. Σχολών Θεολογικής, ημεδαπής και ισοτίμων σχολών αλλοδαπής.

8. Παιδαγωγικών Σχολών, ημεδαπής και ισοτίμων σχολών αλλοδαπής.
9. Τμημάτων Δημοσιογραφίας & Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, ημεδαπής και ισοτίμων σχολών αλλοδαπής.

10. Σχολών Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού

11. Σχολών Καλών Τεχνών, ημεδαπής και ισοτίμων σχολών αλλοδαπής.

12. Τμημάτων Πανεπιστημίου Μακεδονίας και των ισοτίμων Τμημάτων του, ημεδαπής και ισοτίμων σχολών αλλοδαπής.
13. Οι απόφοιτοι όλων των Σχολών/Τμημάτων ελληνικών ΑΕΙ και των ισοτίμων και αντίστοιχων της αλλοδαπής, που δεν αναφέρθηκαν σε κάποια από τις προηγούμενες κατηγορίες.


ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ Τ.Ε.Ι.

Στο 1ο εξάμηνο κατατάσσονται:
Όλοι οι απόφοιτοι των Τμημάτων Τ.Ε.Ι., πλην των Τμημάτων Μηχανολογίας και Οχημάτων.

Στο 5ο εξάμηνο κατατάσσονται:
Όλοι οι απόφοιτοι των Τμημάτων Μηχανολογίας και Οχημάτων των Τ.Ε.Ι.


ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ – ΧΡΟΝΟΣ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Σύμφωνα με την παρ.1 του άρθρου 3 της υπ’ αρ.Φ1/192329/Β3/16.12.2013 Υπ.Απόφασης, η αίτηση και τα δικαιολογητικά των πτυχιούχων που επιθυμούν να καταταγούν στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, υποβάλλονται στο Τμήμα υποδοχής από 1 έως 15 Νοεμβρίου κάθε ακαδημαϊκού έτους.

Τα δικαιολογητικά είναι τα εξής:
- Αίτηση ενδιαφερόμενου
- Αντίγραφου πτυχίου ή πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών.

Οι κατατακτήριες εξετάσεις διενεργούνται κατά το διάστημα από 1 έως 20 Δεκεμβρίου κάθε ακαδημαϊκού έτους. Το πρόγραμμα εξετάσεων ανακοινώνεται από τη Γραμματεία του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών τουλάχιστον δέκα (10) ημέρες πριν την έναρξη εξέτασης του πρώτου μαθήματος.



Θεσσαλονίκη, 14 Μαϊου 2015
ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
https://www.meng.auth.gr/el/education/studentnews/2014-2015/2015-05-19-01.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μηπως γνωριζει καποιος ποια ειναι τα καλυτερα συγγραμματα για ψυχολογια παντειου και ψυχολογια εκπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μηπως γνωριζει καποιος ποια ειναι τα καλυτερα συγγραμματα για ψυχολογια παντειου και ψυχολογια εκπα?

Μπορείς να ρωτήσεις φοιτητές αυτών των σχολών και να σου πουν ποια συγγράμματα, τους πρότειναν οι καθηγητές για τα συγκεκριμένα μαθήματα. Αν αυτό δεν είναι εύκολο τότε θα μπεις στον Εύδοξο, στα μαθήματα-συγγράμματα για όλα τα Παν/μια/ΤΕΙ. Εκεί θα βρεις τα συγγράμματα που προτείνονται από τα Πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν για το τελευταίο ακαδημαικό έτος. Αν υπάρχουν παραπάνω από ένα για κάποιο μάθημα, τότε συνήθως το πρώτο είναι αυτό που προτείνεται από τον καθηγητή. Επίσης μπες στα σάιτς των σχολών, στα προγράμματα μαθημάτων και δες τα ονόματα των καθηγητών που διδάσκουν τα μαθήματα που θα δώσεις. Διασταύρωσε τα ονόματά τους με τα ονόματα των συγγραφέων από τον Εύδοξο. Αν έχουν γράψει αυτοί βιβλία, τότε αυτά να προτιμήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
σε ποιο ετος μπαινω αν δωσω κατατακτήριες στη ψυχολογια παντείου η στη ψυχολογια εκπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σε ποιο ετος μπαινω αν δωσω κατατακτήριες στη ψυχολογια παντείου η στη ψυχολογια εκπα?

Στο Α΄εξάμηνο γράφεσαι αλλά αν προέρχεσαι από σχολή όπου έχεις διδαχθεί κάποια μαθήματα τα οποία είναι κοινά, μπορείς μετά την εγγραφή σου να κάνεις αίτηση αναγνώρισής τους. ΄Ετσι θα μειωθεί ο συνολικός αριθμός μαθημάτων που θα πρέπει να περάσεις για να πάρεις πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickycivil

Νεοφερμένος

Η vickycivil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα σε όλους. έριχνα μια ματιά για κατατακτήριες παιδαγωγικού δημοτικής στο Βόλο.Είδα την ύλη για τις περσινές κατατακτήριες ,η απορία μου είναι κατά πόσο η ύλη μεταβάλλεται.π.χ βγαίνει κάποια ανακοίνωση της ύλης μαζί με τις αιτήσεις από Σεπτέμβρη ή είναι ψιλοστάνταρ οπότε κάποιος μπορεί να διαβάσει και νωρίτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Τι προυποθεσεις χρειαζεται για να δωσει κανεις για κατατακτηριες και αν ξερουν αν φετος θα γινουν εξετασεις για κατατακτηριες εννοω τον σεπ. Του 15. Χωρις ομως να υπαρχει καποιο αλλο πτυχιο απο πανεπιστημιο.


κατατακτηριες για να δωσεις πρεπει να εισαι πτυχιουχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Πρόκειται να δώσω κατατακτήριες και μία από τις σχολές που ενδιαφέρομαι είναι η Ιταλική Φιλολογία Αθήνας.

Δεδομένου ότι εργάζομαι, βγαίνει η συγκεκριμένη σχολή χωρίς ιδιαίτερη παρακολούθηση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Πρόκειται να δώσω κατατακτήριες και μία από τις σχολές που ενδιαφέρομαι είναι η Ιταλική Φιλολογία Αθήνας.

Δεδομένου ότι εργάζομαι, βγαίνει η συγκεκριμένη σχολή χωρίς ιδιαίτερη παρακολούθηση??

ρε συ δημητσο ειλικρινα τωρα εχεις σκοπο να δωσεις κατατακτηριες σε περιπου 15 τμηματα και σε αλλα τοσα με πανελληνιες (καθως εχεις εγκαταλειψει την σχολη σου). δεν ειναι κριτηριο το αν βγαινει μια σχολη χωρις παρακολουθηση, κριτηριο ειναι αν εσενα σου αρεσει. η ιταλικη βγαινει, εσυ ξερεις ιταλικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
buffon85, από ό,τι βλέπω, είσαι ψυχολόγος και δεν θα έπρεπε να μιλάς έτσι, χωρίς να γνωρίζεις κάποια πράγματα για μένα.

Εσένα όντως σου άρεσε το τμήμα ψυχολογίας ή μήπως μπήκες τυχαία εκεί και τώρα, εξαιτίας σου, θα την πληρώσουν όλοι οι ψυχικά πάσχοντες??

Όπως και να 'χει πάντως ευχαριστώ για την απάντηση.

Ελπίζω να δείξεις λίγη κατανόηση καθότι έχω ένα πρόβλημα ψυχικής υγείας και εκτός από την έντονη δυσκινησία που μου φέρνει (κινητικά προβλήματα) μου αλλάζει εντελώς τη διάθεση και με κάνει σαν να είμαι ''ανεμοδούρα'' (δηλαδή δεν μπορώ να αποφασίσω ποια σχολή να επιλέξω)...

Μάθε επίσης ότι στην αρχή και το χημικό μου άρεσε σαν σχολή αλλά τελικά αποδείχτηκε μάπα το καρπούζι και φοβάμαι μήπως ξανακάνω το ίδιο λάθος.
Γι'αυτό έχω ρωτήσει για διάφορες σχολές ΑΕΙ, που βρίσκονται όλες μέσα στο κεφάλι μου και δεν μπορώ να κατασταλάξω κάπου...:(

Τουλάχιστον όλο αυτόν τον καιρό που προσπαθούσα να κάνω κάτι, βρήκα μια δουλειά μεταφραστή από το σπίτι, κατάφερα και πήρα το δίπλωμα πληροφορικής Keycert και το Proficiency του TIE στα αγγλικά και τώρα μαθαίνω μόνος μου και μία δεύτερη ξένη γλώσσα (Ιταλικά) ώστε να δώσω το Lower σε αυτή.

Συγνώμη πάντως αν ενόχλησα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πρόκειται να δώσω κατατακτήριες και μία από τις σχολές που ενδιαφέρομαι είναι η Ιταλική Φιλολογία Αθήνας.

Δεδομένου ότι εργάζομαι, βγαίνει η συγκεκριμένη σχολή χωρίς ιδιαίτερη παρακολούθηση??

Την τελείωσε και μια πολύ καλή μου φίλη, η οποία βέβαια εργαζόταν τότε κι απ' ό,τι θυμάμαι δεν πήγαινε στα μαθήματα. Λογικά βγαίνει και χωρίς παρακολούθηση.
Η κοπέλα αυτή βέβαια τελείωσε το τμήμα της Θεσσαλονίκης. Το 1995 που δώσαμε εμείς πανελλαδικές δεν υπήρχε τμήμα ιταλικής φιλολογίας στην Αθήνα. Δεν νομίζω όμως να υπάρχουν μεγάλες διαφορές.
Υ/Γ Δεν είπες κάτι κακό, για να ζητήσεις συγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρόκειται να δώσω κατατακτήριες και μία από τις σχολές που ενδιαφέρομαι είναι η Ιταλική Φιλολογία Αθήνας.

Δεδομένου ότι εργάζομαι, βγαίνει η συγκεκριμένη σχολή χωρίς ιδιαίτερη παρακολούθηση??

Ας σου πω και εγώ τη γνώμη μου. Από ο,τι είδα σε ενδιαφέρει ένα ευρύ πεδίο αντικειμένων αφού έχεις αναφερθεί στις ξενόγλωσσες φιλολογίες, στα παιδαγωγικά, στις οικονομικές επιστήμες, στις πολιτικές επιστήμες κτλ. Το ζήτημα είναι ότι πρέπει να εξετάσουμε τα παραπάνω πεδία σπουδών με βάση τους περιορισμούς που βάζεις. Να λάβουμε δηλαδή υπόψη ότι δουλεύεις, ότι δεν θέλεις να είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση, ότι δεν απαιτείται "λιώσιμο" για να πάρεις πτυχίο, ότι δεν είναι υποχρεωτική η πτυχιακή εργασία και γενικά από ότι κατάλαβα θέλεις μια σχολή που να σου κινεί το ενδιαφέρον και να "χωράει" στη ζωή σου έτσι όπως την έχεις διαμορφώσει. Λοιπόν η προσωπική μου (τονίζω το προσωπική μου) άποψη είναι ότι θα ήταν ιδανικό για σένα το Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (νομίζω το έχεις στις επιλογές σου γιατί κάπου είδα ότι ζήταγες πληροφορίες γι΄αυτό). Υπάρχουν ενότητες μαθημάτων που είναι μέσα στα ενδιαφέροντά σου όπως Παιδαγωγική, Κοινωνιολογία, Ψυχολογία, Μεθοδολογία, Τέχνες, Λογοτεχνία και άλλα, οπότε δεν θα χρειαστεί να ψυχαναγκαστείς για να ανταποκριθείς σ΄αυτά. Επίσης όπως είναι γνωστό στους πρωτοετείς ορίζεται ένας διδάσκων ως σύμβουλος καθηγητής και επίσης υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες που οι διδάσκοντες καθηγητές δέχονται τους φοιτητές για συμβουλές και συνεργασία. Επίσης βοηθούν τους φοιτητές στο σχεδιασμό του "ατομικού" τους προγράμματος σπουδών όσον αφορά τα μαθήματα επιλογής. Νομίζω ότι μπορείς να τους θέσεις τους προβληματισμούς σου και να σε βοηθήσουν να βρείτε λύση. Η πτυχιακή δεν είναι υποχρεωτική. Υπάρχουν κάποιες πρακτικές ασκήσεις αλλά πιστεύω πως θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις. Σαν δεύτερη επιλογή θα σου πρότεινα την Κοινωνιολογία Παντείου. Κατά τη γνώμη μου πάρα πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη, βέβαια με πολύ πιο "φιλοσοφικό" χαρακτήρα από ότι το προηγούμενο τμήμα, χωρίς υποχρεωτική παρακολούθηση, χωρίς υποχρεωτική πτυχιακή, χωρίς πρακτικές ασκήσεις και με κανονικό διάβασμα "βγαίνει" σε τέσσερα χρόνια. Νομίζω ότι αυτά τα δύο τμήματα ταιριάζουν στις ανάγκες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ και τις δυο σας για τις απαντήσεις σας.

Ελπίζω να τύχει επιτέλους να επιλέξω τη σωστή σχολή, γιατί δεν πάει άλλο με αυτό το μαρτύριο...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ και τις δυο σας για τις απαντήσεις σας.

Ελπίζω να τύχει επιτέλους να επιλέξω τη σωστή σχολή, γιατί δεν πάει άλλο με αυτό το μαρτύριο...:(

Μην βασανίζεσαι. ΄Εχεις ήδη συγκεντρώσει πολλές πληροφορίες για τις σχολές που σε ενδιαφέρουν και πληρούν τα κριτήριά σου. Επίσης σίγουρα βαθιά μέσα σου ξέρεις τι είναι αυτό που προτιμάς. Αποφάσισέ το λοιπόν και μετά "κλείδωσε" το μυαλό σου και προχώρησε. Θα απαγορεύσεις στον εαυτό σου να ξανακάνει σχετικές σκέψεις αλλιώς μας βλέπω μετά 5 χρόνια να το συζητάμε ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
buffon85, από ό,τι βλέπω, είσαι ψυχολόγος και δεν θα έπρεπε να μιλάς έτσι, χωρίς να γνωρίζεις κάποια πράγματα για μένα.

Εσένα όντως σου άρεσε το τμήμα ψυχολογίας ή μήπως μπήκες τυχαία εκεί και τώρα, εξαιτίας σου, θα την πληρώσουν όλοι οι ψυχικά πάσχοντες??
κατ αρχας να σου πω οτι τετοια σχολια δεν με αγγιζουν. στο φορουμ μιλαω συμφωνα με αυτα που διαβαζω.
Όπως και να 'χει πάντως ευχαριστώ για την απάντηση.

Ελπίζω να δείξεις λίγη κατανόηση καθότι έχω ένα πρόβλημα ψυχικής υγείας και εκτός από την έντονη δυσκινησία που μου φέρνει (κινητικά προβλήματα) μου αλλάζει εντελώς τη διάθεση και με κάνει σαν να είμαι ''ανεμοδούρα'' (δηλαδή δεν μπορώ να αποφασίσω ποια σχολή να επιλέξω)...

Μάθε επίσης ότι στην αρχή και το χημικό μου άρεσε σαν σχολή αλλά τελικά αποδείχτηκε μάπα το καρπούζι και φοβάμαι μήπως ξανακάνω το ίδιο λάθος.
Γι'αυτό έχω ρωτήσει για διάφορες σχολές ΑΕΙ, που βρίσκονται όλες μέσα στο κεφάλι μου και δεν μπορώ να κατασταλάξω κάπου...:(

Τουλάχιστον όλο αυτόν τον καιρό που προσπαθούσα να κάνω κάτι, βρήκα μια δουλειά μεταφραστή από το σπίτι, κατάφερα και πήρα το δίπλωμα πληροφορικής Keycert και το Proficiency του TIE στα αγγλικά και τώρα μαθαίνω μόνος μου και μία δεύτερη ξένη γλώσσα (Ιταλικά) ώστε να δώσω το Lower σε αυτή.

Συγνώμη πάντως αν ενόχλησα...:(

δεν με ενοχλησες καθολου, κατι καταλαβες λαθος. αν θελεις αφησε και αλλα 1000 μηνυματα, ειναι δικο σου δικαιωμα να ρωτησεις και για 1500 σχολες. εγω σου λεω οτι δεν μπορεις να ρωτας για 15 σχολες ποια ειναι η πιο ευκολη να βγει γιατι κατα την γνωμη μου θα την πατησεις παλι. το θεμα ειναι να βρεις κατι να σου αρεσει, οχι μονο μια σχολη που σου αρεσει αλλα κι ενα επαγγελμα που σου αρεσει. μπορει στην εποχη μας να ειναι δυσκολο να εκμεταλλευτουμε το πτυχιο μας, αυτο δεν σημαινει πως δεν πρεπει οι σπουδες σου να οδηγουν σε κατι που θα γουσταρεις να κανεις για την υπολοιπη ζωη σου. εκτος και αν για ασχετο λογο θες ενα οποιοδηποτε χαρτι να υπαρχει.
κατσε λοιπον δες προγραμματα σπουδων, πηγαινε να παρακολουθησεις και οταν εχεις ελευθερο χρονο κανα μαθημα για να βρεις τι θες ΕΣΥ να κανεις και οχι ποια σχολη σου ειπε η buffon85 οτι βγαινει ανετα και χωρις παρακολουθηση. και το προσχολικης μπορει να ειναι ευκολο τμημα (τυχαιο παραδειγμα, δεν εχω ιδεα για το τμημα) αλλα εγω δεν θελω ουτε δευτερολεπτο να ειμαι διπλα σε 20 νηπια, λες να μπω στην προσχολικης; δεν λεω βεβαια να μπεις σε σχολες με εργαστηρια, καταλαβαινω οτι αυτο ειναι πολυ δυσκολο, αλλα κατα τα αλλα ολες οι θεωρητικες σχολες χωρις υποχρεωτικα μαθηματα ευκολοτερα ή δυσκολοτερα βγαινουν χωρις παρακολουθηση, επομενως μην επικεντρωνεσαι σε αυτο. η σχολη που ειναι πιο ευκολο να βγει ειναι αυτη που γουσταρεις να βγαλεις.
επισης αν εχεις παρατησει την σχολη σου δεν εχεις δικαιωμα να δωσεις κατατακτηριες, αλλα γενικοτερα θα σου προτεινα να δωσεις πανελληνιες ωστε να εχεις επιλογες. δωσε πανελληνιες και οταν ερθει η ωρα του μηχανογραφικου παρε βαθια ανασα και βαλε αυτο που θες, και μπορει στα 18 μας να μην ξεραμε τι μας γινοταν, αλλα πλεον πιστευω εχεις καποια καλυτερη ιδεα για οσα σου αρεσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μανος71997yo

Νεοφερμένος

Ο μανος71997yo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γεια σας..μιας που ξεκινησατε μια συζητηση για τις κατατακτηριες θα ηθελα και εγω με τη σειρα μ να υποβαλω καποιες αποριες σχετικα με αυτο!!
ξερω οτι ειναι νωρις να μιλαω για αυτο (ειμαι μολις 18) φετος θα μπω σε πανεπηστημιο..αλλα ενδιαφερομαι πολυ και θα ηθελα να γνωριζω καποια πραγματα
αρχικα οι κατατακτηριες ειναι μια ευκολη διαδικασια δλδ διαβαζεις και περνας? η ειναι κατι σαν τις πανελληνιες (πραγματικο ξεκωλομα δλδ)?
επισης παω στο 2ο η στο 3ο ετος μιας σχολης?
τελος θα μ προτεινατε το τμημα πολιτικης επιστημης και ιστοριας στο παντειο η το τμημα πολιτικης επιστημης στο ρεθυμνο
Υ.Γ σορρυ αν ειμαι εκτος θεματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top