Απορίες για κατατακτήριες

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ποιό γηρας ρε κοπελιά; Νεότατη είσαι ακόμα, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Τι να σε κεράσω;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Τι να σε κεράσω;:P

Απλά δεν μπορώ να ακούω κουλά, το αυτονόητο είπα. 37 χρονών δεν είσαι? Εκτός αν είσαι 57 και κάτι παρέλειψες να μας πεις.;) Όσον αφορά στις κατατακτήριες κι εγώ έχω δώσει και σκέφτομαι να ξαναδώσω για φυσικό, αν τακτοποιηθούν κάπως τα πράγματα, επαγγελματικά ( και πιθανότατα το μέλλον προδιαγράφεται λαμπρό, με βάση τα σημερινα δεδομένα:whistle:). Ποτέ δεν είναι αργά να ακολουθήσετε τα όνειρά σας παίδες, μην ακούτε κανέναν ,την καρδούλα σας μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Απλά δεν μπορώ να ακούω κουλά, το αυτονόητο είπα. 37 χρονών δεν είσαι? Εκτός αν είσαι 57 και κάτι παρέλειψες να μας πεις.;) Όσον αφορά στις κατατακτήριες κι εγώ έχω δώσει και σκέφτομαι να ξαναδώσω για φυσικό, αν τακτοποιηθούν κάπως τα πράγματα, επαγγελματικά ( και πιθανότατα το μέλλον προδιαγράφεται λαμπρό, με βάση τα σημερινα δεδομένα:whistle:). Ποτέ δεν είναι αργά να ακολουθήσετε τα όνειρά σας παίδες, μην ακούτε κανέναν ,την καρδούλα σας μόνο.

37 είμαι, ρε φίλε!:eek:
Σου εύχομαι καλή επιτυχία. Και βέβαια να ξαναδώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
37 είμαι, ρε φίλε!:eek:
Σου εύχομαι καλή επιτυχία. Και βέβαια να ξαναδώσεις.

Νεότατη λοιπόν, η καλύτερη ηλικία. Θα δώσω, αλλά δεν με βλέπω καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Νεότατη λοιπόν, η καλύτερη ηλικία.
Εύχαριστώ.:)
[/QUOTE]Θα δώσω, αλλά δεν με βλέπω καλά.[/QUOTE]
Καλή δύναμη. Μην το βάζεις κάτω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisKits

Νεοφερμένος

Ο GiannisKits αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι σοβαρά να κάνω ένα δεύτερο πτυχίο στην οικονομική επιστήμη. (πρώτο πτυχίο, κοινωνιολογία). Τα μαθηματικά μου αποτελούνται από αποσπασματικές γνώσεις στατιστικής και πιθανοτήτων. Πριν λοιπόν προβώ σε οποιαδήποτε ενέργεια για καταταρκτήριες εξετάσεις, θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει τα μαθηματικά που απαιτούνται για την μελέτη 1) της οικονομετρίας, δηλαδή συγκεκριμένα κεφάλαια των μαθηματικών, και 2) των μαθηματικών γενικά για τη ολοκλήρωση ενός τέτοιου πτυχίου. Τέλος, αν γνωρίζετε πιθανά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα ή το εξωτερικό πάνω στην οικονομική επιστήμη που να δέχονται πτυχιούχους με ελάχιστες γνώσεις μαθηματικών και στατιστικής.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην έχω κάνει κάποιο λάθος όσον αφορά το που έβαλα το θέμα, βλέπετε μόλις τώρα είδα πρώτη φορά το σάιτ αυτό και δεν ξέρω ακριβώς ακόμα πως λειτουργεί! :) Σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Σαν πρωτοετής φοιτητής δεν θα καταφέρω να σε φωτίσω (ιδιαίτερα για την οικονομετρία) αλλά θα σου πω τι περιλαμβάνουν τα Μαθηματικά Ι και η Στατιστική Ι (ή τουλάχιστον τι έχω διδαχθεί εγώ).

Στατιστική Ι: Παράμετροι κεντρικής θέσης, διασποράς, ασυμμετρίας και κύρτωσης, θεωρία πιθανοτήτων, μονομεταβλητές και διμεταβλητές κατανομές, ορισμένες κατανομές τυχαίων μεταβλητών, γραμμική παλινδρόμηση, ροπογεννήτριες συναρτήσεις, κατανομές δειγματοληψίας, εκτιμητές και ελέγχους υποθέσεων.

Μαθηματικά Ι: Βασικές συναρτήσεις μίας μεταβλητής, ιδιότητες συναρτήσεων, παράγωγος, κυρτή περιοχή (convex hull), ελαστικότητα, σχετικός ρυθμός μεταβολής, εύρεση ακροτάτων, ολοκλήρωμα, συναρτήσεις πολλών μεταβλητών, μερική, αλυσωτή και πλεγμένη παράγωγος, ιακωβιανές ορίζουσες, ισοσταθμικές (ή αλλιώς contour lines), ρυθμός υποκατάστασης, ομογενείς συναρτήσεις, ακρότατα με ή χωρίς περιορισμούς, τετραγωνικές μορφές (περιορισμένες και μη), εσσιανός πίνακας (πλαισιωμένος και μη), πολλαπλασιαστές Lagrange, κυρτός προγραμματισμός, διαφορικές εξισώσεις 1ης τάξεως και πολλές μα πάρα πολλές εφαρμογές στα οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
H Oικονομετρία είναι κλάδος της Μαθηματικής Στατιστικής (εξ' ου και το "-μετρία"). Απαιτεί καλή γνώση και χειρισμό Γραμμικής Άλγεβρας, Πιθανοτικών Κατανομών (κυρίως συνεχούς χρόνου) και φυσικά Ελέγχους Υποθέσεων (ή Στατιστική Συμπερασματολογία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Καλημέρα Γιάννη.
Σχετικά με το ερώτημα σου για τα Μαθηματικά και την Στατιστική μιας και ο npb έδωσε λεπτομερέστατη περιγραφή για την οικονομετρία.
Σε οποιοδήποτε προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών οικονομικής επιστήμης είναι βέβαιο οτι θα διδαχθείς.
Μαθηματικά ανάλυση(αρκετά πιο σύνθετα και θεωρητικά από αυτήν του λυκείου),Γραμμική Άλγεβρα και διαφορικές εξισώσεις.
Για την Στατιστική θα δουλέψεις κυρίως πάνω σε ελέγχους υποθέσεων,διακριτές και συνεχείς κατανομές,συναρτήσεις πιθανοφάνεις,ροπές κ-τάξης.
Αυτά θα είναι τα βασικά εργαλεία σου τα οποία θα μάθεις στο 1ο-2ο έτος έτσι ώστε να μπορείς να κατανοήσεις και να μελετήσεις την οικονομική θεωρία μετέπειτα.Σε προπτυχιακή βάση αυτά είναι,και μην σου ακούγονται τόσο τρομερά,με κόπο τα καταφέρνεις.
Σε κάποια τμήματα όπως το δικό μου προχωράνε λίγο την ''μαθηματικοποίηση'' των οικονομικών με μαθήματα επιλογής μαθηματικών,αλλά αυτό εξαρτάται από σένα.

Τέλος, αν γνωρίζετε πιθανά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα ή το εξωτερικό πάνω στην οικονομική επιστήμη που να δέχονται πτυχιούχους με ελάχιστες γνώσεις μαθηματικών και στατιστικής.
Με ελάχιστες είναι δύσκολο,με βασικές γνώσεις όμως ναι!Παράδειγμα:μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην Οικονομική Ιστορία ή στην Οικονομική Κοινωνιολογία,θεωρητικούς τομείς μελέτης,μπορεί τα μαθηματικά και η στατιστική που θα μάθεις να μην σου χρειαστούν ποτέ αλλά θα σε βοηθήσουν στον τρόπο αντίληψης σου για μερικά κοινωνικά ζητήματα.

Οτι άλλο χρειαστείς ρώτα το χωρίς ενδοιασμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisKits

Νεοφερμένος

Ο GiannisKits αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Δεδομένου του ότι απέχω από τα μαθηματικά πολλά χρόνια, θεωρείτε πως είναι εφικτό να μελετήσω μόνος μου τα μαθηματικά που απαιτούνται για την παρακολούθηση ενός προπτυχιακού τμήματος οικονομικής επιστήμης; (τόσο για καταταρκτήριες, όσο και για την φοίτητση στο τμήμα). Ουσιαστικά όλα αυτά τα "κεφάλαια" των μαθηματικών που αναφέρατε, είναι γνώσεις που μπορώ να αποκτήσω με προσωπική προσπάθεια και μελέτη;

Οικονομική κοινωνιολογία και ιστορία, ενώ πρόκειται για πολύ ενδιαφέροντα θέματα, δεν με ενδιαφέρουν τόσο, όσο ένα καθαρό πτυχίο/μεταπτυχιακό στην οικονομική επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
θεωρείτε πως είναι εφικτό να μελετήσω μόνος μου τα μαθηματικά που απαιτούνται για την παρακολούθηση ενός προπτυχιακού τμήματος οικονομικής επιστήμης; (τόσο για καταταρκτήριες, όσο και για την φοίτητση στο τμήμα). Ουσιαστικά όλα αυτά τα "κεφάλαια" των μαθηματικών που αναφέρατε, είναι γνώσεις που μπορώ να αποκτήσω με προσωπική προσπάθεια και μελέτη;
Πιστεύω οτι είναι εφικτό να μελετήσεις μόνος σου τα μαθηματικά γενικής και κατεύθυνσης της Γ λυκείου,χωρίς μεγάλη έμφαση στις ασκήσεις αλλά στις θεωρητικές έννοιες των μαθηματικών,έτσι ώστε στο προπτυχιακό σου να μπορείς να αντιληφθείς καλύτερα έννοιες της οικονομικής θεωρίας.Τα υπόλοιπα που σου αναφέραμε πιο πάνω θα τα μάθεις με τον καλύτερο τρόπο στο πανεπιστήμιο.

Οικονομική κοινωνιολογία και ιστορία, ενώ πρόκειται για πολύ ενδιαφέροντα θέματα, δεν με ενδιαφέρουν τόσο, όσο ένα καθαρό πτυχίο/μεταπτυχιακό στην οικονομική επιστήμη.
Αν ενδιαφέρεσαι για μεταπτυχιακό καθαρά στην οικονομική επιστήμη,πρέπει να δώσεις μεγάλη βάση στα μαθηματικά,με αντίστοιχα μαθήματα επιλογής και κατεύθυνσης,και προσωπική ασχολία.Καλώς ή κακώς η τωρινή μορφή της οικονομικής επιστήμης σε μεταπτυχιακό και διδακτορικό επίπεδο σπουδών είναι ουσιαστικά εφαρμοσμένα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisKits

Νεοφερμένος

Ο GiannisKits αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και την απάντηση σου! Θα ξεκινήσω ξανά από το σχολείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
παιδια υπαρχει καποιος απο κτηνιατρικη απθ?

στις κατατακτηριες τι βαζουν γενικα? ποιο ειναι το πνευμα των εξετασεων γενικα τι ζητανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
η καταταξη σε ποιο εξαμηνο γινεται και επισης αναγνωριζονται τα κοινα μαθηματα της προηγουμενης σχολης με την νυν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Για που ενδιαφερεσαι? Αναλογως τη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
για ΗΜΜΥ ΑΠΘ ενδιαφερομαι κυριως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Να ρωτήσω ενας γνωστός θέλει να περάσει Σχολή Ικάρων η ΣΝΔ απο όλες τις σχολές μπορεί να δώσει κατακτήριες για να μπεί εκεί σε περίπτωση που δεν καταφέρει να πιάσει τα μόρια στις πανελλήνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Καλημέρα! Έχει δώσει κανείς κατατακτήριες στο ΤΕΦΑΑ Αθήνας να μου πει εντυπώσεις από τις εξετάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELIASHS

Νεοφερμένος

Ο ELIASHS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα στη κοινότητα. Τελειώνω τη σχολή μου τον Ιούνιο (Νοσηλευτική Ιωαννίνων) και σκέφτομαι έντονα τις κατατακτήριες στο τμήμα Εργοθεραπείας. Θεωρώ πως βάση γνώσεων αλλά και με την όρεξη που έχω για τη συγκεκριμένη σχολή θα είναι εν μέρη "υποφερτή" η πίεση. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με τις κατατακτήριες στο συγκεκριμένο τμήμα , βαθμό δυσκολίας , ζήτηση κτλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Τι προυποθεσεις χρειαζεται για να δωσει κανεις για κατατακτηριες και αν ξερουν αν φετος θα γινουν εξετασεις για κατατακτηριες εννοω τον σεπ. Του 15. Χωρις ομως να υπαρχει καποιο αλλο πτυχιο απο πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top