Απορίες/Ασκήσεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Γεια,
Λοιπόν έχω μια εργασία σε μάθημα οικονομικών της οποίας το θέμα είναι "Ανάλυση κόστους-οφέλους των υδατοκαλλιεργειών στην Ελλάδα".
Έχω τις εξής ερωτήσεις:
1)Όταν λέμε υδατοκαλλιέργειες συμπεριλαμβάνονται: οι ιχθυοκαλλιέργειες, υδροπονία, καλλιέργειες σε γλυκά νερά;
2)Στην ανάλυση Κόστους-οφέλους που θα κάνω πρέπει να βάλω και αριθμητικά στοιχεία(στατιστικά και τέτοια);Επειδή είναι αρκετά δύσκολο να βρεθούν τέτοια δεδομένα και συγκεκριμένα για την Ελλάδα.

Ο καθηγητής δεν έχει δώσει καμία διευκρίνιση και είναι λίγο σε φάση"κάντε ότι καταλαβαίνετε".
Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει παρακαλώ.Έχω αγχωθεί.:knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GardeniaFlower

Νεοφερμένος

Η GardeniaFlower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στη λύση της δεύτερης άσκησης; Τι είναι αυτά τα συμβολάκια στη f; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στη λύση της δεύτερης άσκησης; Τι είναι αυτά τα συμβολάκια στη f; :hmm:
Παραγωγίζουμε μερικώς ως προς x και y αντιστοίχως:
.
Λύνουμε το σύστημα για να βρούμε τα στάσιμα σημεία.


με αντίστοιχα y:


Βρίσκουμε την μεικτή παράγωγο (όποια θες, από θεώρημα Υoung θα ισχύει ούτως ή άλλως)


και τις δεύτερες μερικές παραγώγους:

Και η Εσσιανή ορίζουσα θα είναι
άρα
.
Στο :
επομένως στο έχουμε σαγματικό σημείο (saddle point).
Στο :
και επομένως στο (-1,-1) έχουμε τοπικό ελάχιστο.
Στο :
και επομένως στο (1,1) έχουμε τοπικό ελάχιστο.
Οι τιμές στα τοπικά ελάχιστα είναι .

Δεν έχω ιδέα για το δεύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GardeniaFlower

Νεοφερμένος

Η GardeniaFlower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:D Σε ευχαριστώ αλλά την άσκηση 1 την έχω λύσει και έχω βρει τα ίδια με σένα! Σε ευχαριστώ πολύ για την επαλήθευση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στη λύση της δεύτερης άσκησης; Τι είναι αυτά τα συμβολάκια στη f;
Δεν είναι f. Ολοκληρωματάκια είναι. Αυτό το de πρέπει να είναι dz. Έχουμε ένα εύκολο τριπλό ολοκλήρωμα.
Για τις μονάδες που λέει: 1km = 1000m, 1mm = 0,001m και στο τέλος 1m³ = 1000L.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GardeniaFlower

Νεοφερμένος

Η GardeniaFlower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ :* :) Να'σαι καλά! Τώρα είναι γελοίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.

Η αγελάδα πρέπει να έχει και μια σταθερά δίπλα της :P Ίσως χορταράκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
SOS Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε άσκηση με ισοζύγια μάζας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ξερει κανεις ποια εντολη να χρησιμοποιησω στο excel για να κανω ελεγχο σημαντικοτητας του συντελεστη pearson?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
καλησπέρα!!! δίνω πληροφορικη και εχω την εξης απορία πως λύνονται οι παρακάτω ασκησεις
Μια ΚΜΕ 36Hz με μηκος λεξης 64 bits ποσο χρονο χρειαζεται για την επεξεργασια εντολων συνολικου μεγεθους 120ΜΒ??
και
Ενα αρχειο 100ΜΒ ποσο χρονο θα κανει να μεταδοθει σε μια γραμμη 2Gbps??
Εάν μπορεί κάποιος ας βοηθησει γιατι δεν εχω καταλαβει τι θελει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω το εξης.
πως μπορω σε excel να δημιουργησω γραφημα εκθετικής, λογαριθμικης και παραβολης αλλα και εφαπτομενη παραβολής.
εαν γνωρίζει κανεις και εχει χρόνο παρακαλώ ας απαντησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω το εξης.
πως μπορω σε excel να δημιουργησω γραφημα εκθετικής, λογαριθμικης και παραβολης αλλα και εφαπτομενη παραβολής.
εαν γνωρίζει κανεις και εχει χρόνο παρακαλώ ας απαντησει

Δες αν βοηθάει αυτό το pdf..
Αν δεν έχεις δεδομένα καλύτερα χρησιμοποίησε το MATLAB ή κάποιο άλλο on-line πρόγραμμα.

https://ikaros.teipir.gr/phyche/Labs/InstructionsExcel.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Κοίτα αυτό το online πρόγραμμα αν σε βοηθάει…Απ'όσο ξέρω αν δεν έχεις δεδομένα δεν μπορείς να κάνεις γραφικές παραστάσεις στο excel…

www.fooplot.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
σας ευχαριστω για τις απαντησεις,
Απλώς μπορείτε να να μου πειτε πως μπορεί να γίνει το γραφημα της e^x για χε[-1,2]? ή για lnx για χε(0,20]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
σας ευχαριστω για τις απαντησεις,
Απλώς μπορείτε να να μου πειτε πως μπορεί να γίνει το γραφημα της e^x για χε[-1,2]? ή για lnx για χε(0,20]

Για το fooplot:

Κάτω από το γράφημα λέει window και έχει τις τιμές του χ.Βάζεις αυτές που θες.Μετά στο function πεδίο πάνω δεξιά γράφεις τη συνάρτηση που θες πατάς add και βγαίνει το plot.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζετε ποια είναι ακριβώς η διαφορά μεταξύ σχετικής και απόλυτης διεύθυνσης στο excel??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Number

Νεοφερμένος

Ο Number αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζετε ποια είναι ακριβώς η διαφορά μεταξύ σχετικής και απόλυτης διεύθυνσης στο excel??

Μια απόλυτη διεύθυνση URL περιέχει μια πλήρη διεύθυνση, όπως το πρωτόκολλο, το διακομιστή Web, τη διαδρομή και το όνομα αρχείου.

Σε μια σχετική διεύθυνση URL παραλείπονται ένα ή περισσότερα μέρη. Αυτές οι πληροφορίες που παραλείπονται, λαμβάνονται από τη σελίδα που περιέχει τη διεύθυνση URL. Για παράδειγμα, εάν το πρωτόκολλο και ο διακομιστής Web έχουν παραλειφθεί, το πρόγραμμα περιήγησης στο Web χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο και τον τομέα, όπως .com, .org ή .edu, της τρέχουσας σελίδας.

https://support.office.com/el-gr/ar...εργασίας-EDB15706-517B-4ECF-81C6-84068FF8677E

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλημέρα. Μήπως γνωρίζετε πως μπορώ να μετατρέψω βαθμολογιες για παραδειγμα(19,4) μέσω της vlookup ολογράφως??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Χαίρετε,

γνωρίζει κανείς - από το μαθηματικό μάλλον πιο εύκολο - αν ο σχηματισμός μιας σταθεράς σε σειρά fourier θα μας δώσει την ίδια την σταθερά; Πάνω σε μια άσκηση που έλυσα, μου έτυχε αυτό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο "έτυχε" ή όντως ισχύει. Μου φαίνεται λογικό να συμβαίνει αυτό μιας και είναι σταθερά αλλά θα ήθελα να επιβεβαιωθώ να διαψευσθώ ώστε να μην υιοθετήσω κάτι λάθος στις μετέπειτα ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Χαίρετε,

γνωρίζει κανείς - από το μαθηματικό μάλλον πιο εύκολο - αν ο σχηματισμός μιας σταθεράς σε σειρά fourier θα μας δώσει την ίδια την σταθερά; Πάνω σε μια άσκηση που έλυσα, μου έτυχε αυτό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο "έτυχε" ή όντως ισχύει. Μου φαίνεται λογικό να συμβαίνει αυτό μιας και είναι σταθερά αλλά θα ήθελα να επιβεβαιωθώ να διαψευσθώ ώστε να μην υιοθετήσω κάτι λάθος στις μετέπειτα ασκήσεις.

τι εννοεις ακριβως γιατι δεν καταλαβα ποιο προβλημα προεκυψε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top