Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο νόμος για την απαλλαγή από τα "θρησκευτικά" έγινε (και σωστά) για τους αλλόθρησκους, τους ετερόδοξους, τους άθεους, τους άθρησκους, γενικά για όποιους έχουν πρόβλημα συνείδησης και όχι για τους λουφαδόρους που θέλουν να έχουν ένα μάθημα λιγότερο. Για μένα το να ζητάει απαλλαγή κάποιος που δεν έχει πραγματικά τους παραπάνω λόγους, αλλά για να διαβάζει πιο λίγα μαθήματα, αποτελεί κατάχρηση του νόμου, αδικία σε βάρος των συμμαθητών του που οι γονείς τους δεν τους κάνουν το ίδιο χατίρι, ψευδή δήλωση, λαμογιά και θα μου επιτρέψετε να θεωρώ ότι είναι πολύ χειρότερος από αυτούς που θέλουν να επιβάλουν καταναγκαστικά τα "θρησκευτικά" τους. Ναι, είμαστε Ελλαδιστάν, αλλά δεν φταίει μόνο το κράτος. Φταίμε και εμείς οι πολίτες που κοιτάμε το πώς θα λουφάρουμε με ρεμούλες, εκμεταλλευόμενοι καταστάσεις και βρίσκοντας παραθυράκια νόμων.
Υ.Γ.1. Για να μη θεωρηθεί ότι γράφω από την πλευρά των "θρησκευόμενων", είναι γνωστό στο φόρουμ ότι είμαι άθρησκος, το ίδιο και η οικογένειά μου και δεν με έχουν ούτε βαφτίσει.
Υ.Γ.2. Σχετικά με το ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει το μάθημα των "θρησκευτικών" αλλά "θρησκειολογία" είμαι απόλυτα σύμφωνος, όμως αυτό δεν είναι το θέμα της συζήτησης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Το ερώτημα όμως Δία είναι, πως ορίζουμε τον 'άθρησκο', ή μάλλον πότε είναι κάποιος αρκετά 'άθρησκος' ώστε να δικαιούται την απαλλαγή? Φαντάζομαι συμφωνείς ότι η επίσημη ιδιότητα 'Χριστιανός Ορθόδοξος' και η βάπτιση δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το θρησκευτικό αίσθημα του κάθε ανθρώπου (πόσοι άραγε από τους εγγεγραμμένους 'χριστιανούς' βαπτίστηκαν εθελοντικά?). Ομοίως, αν κάποιος 'χριστιανός' δείχνει τόσο μεγάλη έλλειψη ενδιαφέροντος για την ίδια του την θρησκεία (τα 'θρησκευτικά' είναι στην ουσία 'θέματα χριστιανικής πίστης'), τότε μπορεί να θεωρηθεί πιστός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το ερώτημα όμως Δία είναι, πως ορίζουμε τον 'άθρησκο', ή μάλλον πότε είναι κάποιος αρκετά 'άθρησκος' ώστε να δικαιούται την απαλλαγή? Φαντάζομαι συμφωνείς ότι η επίσημη ιδιότητα 'Χριστιανός Ορθόδοξος' και η βάπτιση δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το θρησκευτικό αίσθημα του κάθε ανθρώπου (πόσοι άραγε από τους εγγεγραμμένους 'χριστιανούς' βαπτίστηκαν εθελοντικά?). Ομοίως, αν κάποιος 'χριστιανός' δείχνει τόσο μεγάλη έλλειψη ενδιαφέροντος για την ίδια του την θρησκεία (τα 'θρησκευτικά' είναι στην ουσία 'θέματα χριστιανικής πίστης'), τότε μπορεί να θεωρηθεί πιστός?
Λογικές οι σκέψεις σου. Σύμφωνα με το νόμο, στην αίτηση για την απαλλαγή ο κηδεμόνας γράφει απλώς "...για λόγους συνείδησης" το οποίο είναι πολύ γενικό και ο κάθε γονέας μπορεί και το γράφει εύκολα. Αν όμως έπρεπε να γράψει "...διότι εμείς οι γονείς και το παιδί μας δεν είμαστε Χ.Ο.", νομίζω ότι θα το σκεφτόταν πολύ περισσότερο. Ο νόμος έγινε θεωρώντας ότι οι πολίτες είναι ειλικρινείς και δεν πρόβλεψε τα λαμόγια που θα τον εκμεταλλευτούν. Πληροφορούμαι ότι ο αριθμός αυτών που ζητούν απαλλαγή έχει αυξηθεί πολύ και αν αυτό πάρει διαστάσεις επιδημίας, είναι προφανές το ότι το δικαίωμα απαλλαγής θα καταργηθεί, βλάπτοντας αυτούς που πραγματικά έχουν λόγους συνείδησης. Ναι, είμαστε Ελλαδιστάν καθώς κοιτάμε μόνο το φτηνό μας συμφέρον, αδιαφορώντας ότι έτσι βλάπτουμε τους άλλους. Εμένα οι γονείς μου, μου είχαν προτείνει αν θέλω να πάρω απαλλαγή από τα "θρησκευτικά", αλλά δεν το δέχτηκα γιατί δεν αισθανόμουν ότι είναι σωστό και δίκαιο για τους συμμαθητές μου. Ναι, να αντικατασταθούν τα "θρησκευτικά" από τη θρησκειολογία ή να γίνουν μάθημα επιλογής, όμως όσο υπάρχουν να πάψει η κατάχρηση του νόμου από τους "εξυπνάκηδες".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν και το θεμα δεν σηκωνει σοβαρη συζητηση σε μια χωρα που οι "πατερες" απειλουν με αφορισμο πολιτικους που θα ψηφισουν το συμφωνο συμβιωσης ομοφυλοφιλων ζευγαριων, θα προσπαθησω να κανω μια σοβαρη παρατηρηση

Απο οσο καταλαβαινω ο λογος που δεν θελεις να παρακολουθησεις το μαθημα των θρησκευτικων ειναι οτι δεν θεωρεις τον εαυτο σου Χ.Ο. Και πιστευω οτι απο τα παιδια της ηλικιας σου δεν εισαι ο μονος, κι εγω τοτε περιπου αρχισα να ψαχνομαι. Ακου ομως μερικα drawbacks που λενε στο χωριο μου. Πρωτα απο ολα χανεις εναν ευκολο βαθμο. Δευτερον ζεις σε μια μικρη κοινωνια και επειδη οπως προειπα ζουμε σε ενα ημι-θεοκρατικο καθεστως θα στιγματιστεις. Δεν σε νοιαζει; Πολυ πιθανον, θα μου πεις: ειναι η αποψη μου, σιγα μην την κρυψω. Θες να εισαι δακτυλοδεικτουμενος; Φανταζομαι πως οχι. Και στις μικρες κοινωνιες μπαινει πολυ ευκολα η σταμπα.

Παρατα το, μπαινε εκει δυο ωρες τη βδομαδα, προσπαθησε κιολας να βαζεις ερωτηματα στον καθηγητη που δεν θα μπορει να τα απαντησει, παρε ενα 20 και χαιρετα τους. Μη την πολυψαχνεις.

Αλλωστε στα θρησκευτικα του λυκειου αν θυμαμαι καλα εχει θεματα με τον γαμο, την βαφτιση, αλλες θρησκειες κλπ που σηκωνουν κουβεντα και δεν ειναι το κλασικο μαθημα αποστηθισης οπως μεχρι εκεινη τη στιγμη.

Θυμαμαι στο τελικο διαγωνισμα καποιας ταξης του λυκειου ειχα γραψει τις παπατζες για το γαμο, παιζει να μην πιστευα στην πραγματικοτητα τιποτα απο οσα ειχα γραψει, πηρα 20 και κουνησα μαντηλι

Τελος παιζει ρολο πολυ ο καθηγητης. Η θεολογος που ειχαμε εμεις στο λυκειο ηταν αρκετα ξυπνια κι ηταν αρκετα ανοιχτομυαλη σε καποια πραγματα, συζητουσε για θεματα κλπ. Ο θεολογος που ειχαμε στο γυμνασιο ερχοταν καθε μερα κουστουμαρισμενος και ηταν στο μοτο: πατρις-θρησκεια-οικογενεια. Ειναι και τι θα σου κατσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Απαλλαγη απο τα Θρησκευτικα, χαχαχα ωραιο ανεκδοτο. Στην χριστιανορθοδοξη δημοκρατια του ελλαδισταν ζεις νεε, τι νεοτερισμοι ειναι αυτοι με την απαλλαγη.



Είμαι θεά η άτιμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voultsi

Νεοφερμένος

Ο voultsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Βασικα θελω να απαλλαγω διοτι δεν ειμαι Χ.Ο. Αλλα αυτο που ειπε ο DarthFederer δεν το ειχα σκεφτει.Οντως ακομα και αν δεν πιστευω αυτα που γραφω καποιες φορες ειναι πολυ ευκολο να παρεις καλο βαθμο στα θρησκευτικα, ισως αυτο να με κανει να το ξανασκεφτω.Ομως σε αυτο που ειπε ο Dias δεν συμφωνο,δεν νομιζω οτι κοιταμε το πρωσοπικο μας φτηνο συμφερον με το να παρουμε απαλλαγη απ'τα θρησκευτικα για να μην χρειαζεται να διαβαζουμε το μαθημα.Ως μαθητης που θελει να περασει πολυτεχνιο θεωρω οτι ακομα και το τελευταιο δευτερολεπτο που θα βρεθει αδειως χρονος μπορει να αξιοποιηθει για αυτο που πραγματικα με ενδιαφερει. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι εαν μπορουσα να παρω απαλλαγη απτα Αρχαια θα την επερνα γιατι οντως σε βοηθουν . Αλλα το μαθημα των θρησκευτικων ουτε μελλοντικες προοπτικες εχει , ουτε σε βαζει να αναρωτηθεις για το υπερφυσικο-τουλαχιστον στη δικη μου ταξη οπου ειμαστε 9 παιδια γιατι ειμαστε σε χωριο-και να το ηθελε ο καθηγητης απλα δεν υπαρχουν ατομα για τετοιου ειδους συζητηση.Οποτε κατεμε ειτε καποιος ειναι αλλοθρησκος και ζηταει απαλλαγη για καθαρα θρησκευτικους λογους , ειτε καποιος απλα θελει να εκμεταλευτει ενα δικαιωμα το οποιο του δινεται,( με σκοπο παντα να αξιποιησει το χρονο προς οφελος του) ειτε καποιος σαν και εμενα που εχει κατι και απτα δυο, δεν θα διαφωνισω μαζι του.Και να σας πω και κατι αλλο , εγω πρωσοπικα οπως και πολλοι αλλοι θελουν τα θρησκευτικα να καταργηθουν τελειως ή όπως ειπατε να γινουν θρησκειολογια, έ μεχρι το μαθημα να γινει κατι απ'τα δυο εγω πρωσοπικα αρνουμαι να το παρακολουθησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ό,τι είπε ο Δίας περί προσωπικού συμφέροντος είναι απόλυτα σωστό. Απλά είναι πολύ λίγοι οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι που θέλουν να πάρουν απαλλαγή από τα Θρησκευτικά για τον εξής λόγο: όταν πιστεύεις σε κάτι είναι δύσκολο να πεις οτι δεν πιστεύεις σε αυτό, ιδιαιτέρως για θρησκεία. Π.χ. ρωτάς τους γονείς σου για απαλλαγή και σε ρωτάν αν είσαι ΧΟ, είναι πολύ δύσκολο αν είσαι όντως ΧΟ. Το ίδιο και με το διευθυντή του σχολείου σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εγώ με τη σειρά μου, μάλλον θα διαφωνήσω με τον Δία στο συγκεκριμένο θέμα. Και εξηγούμαι.

Είμαι Χ.Ο, και στην δευτέρα και τρίτη λυκείου πήρα απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών. Και είμαι σίγουρη πως είμαι πολύ περισσότερο πιστή από πολλούς που παρακολουθούσαν το μάθημα εντέλει. Και πραγματικά δε θεωρώ καθόλου λαμόγιο, λουφαδόρο ή ψεύτρα τον εαυτό μου. Είναι πολύ εύκολο να προβεί κανείς σε αυτούς τους χαρακτηρισμούς, αλλά πολύ δύσκολο να ψάξει να βρει τους πραγματικούς ίσως λόγους που οδηγούν κάποιον Χ.Ο στην απαλλαγή. Ποιος σας είπε ότι όποιος Χ.Ο απαλλάσσεται από τα Θρησκευτικά, το κάνει για να γλιτώσει ένα μάθημα;;;

Προσωπικά, θεωρώ πολύ περισσότερο υποκριτή όποιον "παρακολουθεί" το μάθημα των θρησκευτικών, και ταυτόχρονα δεν σέβεται αυτήν του την επιλογή, με το να αντιμετωπίζει το μάθημα ως "Η Ώρα του Παιδιού", να χαβαλεδιάζει, και να δημιουργείται γενικώς ένα μπάχαλο στην τάξη. Να απασχολείται με άλλα μαθήματα, να καλαμπουρίζει με τους συμμαθητές του και να προσβάλλει έτσι την ίδια του την απόφαση (εφόσον δεν είναι πλέον απόλυτα υποχρεωτική η παρακολούθηση) να συμμετέχει στο μάθημα. Ε, λοιπόν αυτό εγώ το θεωρώ πολύ χειρότερο από την απόφαση κάποιου για τον α ή β λόγο (όχι θρησκευτικών πεποιθήσεων) να απαλλαχθεί από το μάθημα. Γιατί ο δεύτερος σέβεται την επιλογή του, και δεν προσβάλλει ούτε τους συμμαθητές του που θέλουν να παρακολουθήσουν και να παραστούν στο μάθημα, ούτε τον καθηγητή, κάνοντας την τάξη και την ώρα του μπουρδέλο! Είναι πολύ πιο έντιμο αυτό, από το να παρίσταται κανείς σωματικά μόνο στην αίθουσα!

Και ας πω τώρα και το λόγο που αποφάσισα μαζί με τους γονείς μου να απαλλαχθώ από τα Θρησκευτικά. Δεν το έκανα ούτε για να γλιτώσω μάθημα, ούτε για να "αδικήσω" κατά κάποιο τρόπο τους συμμαθητές μου, οι οποίοι σύμφωνα με τον Δία, δεν είχαν την τύχη να απολαύσουν από τους γονείς τους το ίδιο "χατίρι"! (Γιατί ,μήπως είναι χατίρι η απαλλαγή;;; :hmm: )
Το αντίθετο μάλιστα.Ήμουν εγώ αυτή (μαζί με τα άλλα κορίτσια του τμήματος) που αδικήθηκα. Και ξέρετε γιατί;; Γιατί είχαμε την <<τύχη>> και <<μέγιστη Τιμή>>, να διδασκόμαστε το μάθημα, από έναν Πατέρα της Εκκλησίας, ο οποίος ήταν ο ορισμός του κακεντρεχή, σεξιστή, μισογύνη, είρωνα, ανθρώπου (?) , δήθεν ποίμνιο του Κυρίου, που αντιμετώπιζε τους μαθητές του με <<απίστευτη ευγένεια>> και φυσικά με ισοτιμία!!!
Γιατί, όταν εγώ (και εννοείται και πολλές άλλες συμμαθήτριες μου) διάβαζα καθημερινά το μάθημα του, του έγραφα 20, ήμουν τύπος και υπογραμμός την ώρα του μαθήματος και σεβόμουν το μάθημα Θρησκευτικά (γιατί το ήθελα και όχι γιατί απλά έπρεπε!), έπαιρνα τον ίδιο βαθμό (δεκαεννιά) με ΟΛΑ τα αγόρια του τμήματος, τα οποία στην συντριπτική τους πλειοψηφία, δεν άνοιγαν βιβλίο, έγραφαν ασσόδυα, και μιμούνταν τους κάφρους(!!!) ,πείτε μου, ποιος ο λόγος να ανεχτώ να έχω έναν Πατέρα να ειρωνεύεται το γυναικείο φύλο, να καλεί τα αγόρια σπίτι του (μπροστά σε όλη την τάξη) για τσάι και βόλτα (ειδικά στα όμορφα αγοράκια είχε μία αδυναμία θα έλεγα), να αγκαλιάζει πολλά από αυτά δήθεν χαριτωμένα, και ... καλύτερα να σταματήσω εδώ γιατί τα άλλα δε λέγονται!
Λοιπόν, ποιος ο λόγος να δέχομαι αυτή την γελοιοποίηση, όχι τόσου εμού, αλλά κυρίως του μαθήματος των Θρησκευτικών, που κανονικά θα έπρεπε να προτάσσει, την ισοτιμία μεταξύ των ανθρώπων, την αξιοκρατία, το σεβασμό και τόσες άλλες αξίες;;;;

Δε χρειάζεται να πω περισσότερα. Απλά να αναφέρω ότι στις δύο τελευταίες τάξεις του Λυκείου (αφού φάγαμε την ...κρυάδα στην πρώτη), απαλλάχθηκαν από το μάθημα 12 στα 14 κορίτσια της τάξης + 3 αγόρια. Το μάθημα έμειναν να παρακολουθούν 7 άτομα!( 5 αγόρια και δύο κορίτσια).

Φυσικά δεν ήμασταν 15 αλλόθρησκοι ή άθεοι, και ούτε χρειάστηκε να δηλώσουμε κάτι τέτοιο! Ήμασταν απλά άτομα που σεβάστηκαν τον εαυτό τους και τα Θρησκευτικά.

Οπότε μη βιάζεστε να κρίνετε τους συμμαθητές σας ως λουφαδόρους ή οτιδήποτε άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το μάθημα των Θρησκευτικών ("Ορθόδοξος Χριστιάνισμος" πρέπει να λέγεται κανονικά) χρησιμοποιείται για να βελτιώσει το βαθμό του απολυτηρίου. Δηλώνω άθεος αλλά επειδή η μητέρα μου είναι Χ.Ο. με ανάγκασε να το παρακολουθήσω στην Α Λυκείου, στη Β Λυκείου πήρα απαλλαγή (τότε μόνο 6 στα 27 παιδιά παρακολουθούσαν το μάθημα) και φτάνουμε στη Γ Λυκείου, εκεί που σκέφτομαι να πάρω απαλλαγή με σταματάνε οι φίλοι και μου λένε ότι θα ήταν χαζή κίνηση δεδομένου ότι ο νέος καθηγητής δίνει υψηλούς βαθμούς, ο παλιός βαθμοθήρας εαυτός μου υπέκυψε (τι λακαμάς ήμουν :/: ) και επί 8-9 μήνες παρακολουθούσα ένα μάθημα όπου όλοι έπαιζαν temple run, διάβαζαν ΑΟΔΕ (εγώ έκανα Μαθηματικά) και στο τέλος παίρναμε βαθμούς εύρους 18-20 χωρίς να δίνουμε την παραμικρή σημασία στον καθηγητή (όντας λίγο πιο ώριμος τώρα καταλαβαίνω ότι ήταν λάθος). Το μάθημα πρέπει να αντικατασταθεί με ένα άλλο (επιλεγόμενο) που λέγεται "Θρησκειολογία" το οποίο θα μελετά τη θρησκεία αυτή καθαυτή και όχι το Χριστιανισμό. Με αυτόν τον τρόπο οι (προβληματικές) απαλλαγές θα είναι αχρείαστες και ο κάθε θρησκευόμενος, από τον Χριστιανό ορθόδοξο και τον Βουδιστή μέχρι τον ...πασταφαριανιστή*, θα έχει ένα μάθημα που καλύπτει τις ανάγκες του.

*πασταφαριανισμός (pastafarianism)= Η πίστη στο ιπτάμενο μακαρονοτέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
καταργηση των θρησκευτικων. ουτε θρησκειολογια ουτε τιποτα. τι νοημα εχει να ονομασουμε τα χριστιανικα, σορρυ θρησκευτικα, θρησκειολογια και να συνεχισει να διδασκεται με τους ιδιους ρυθμους η χριστιανολογια; α κανενα. καταργηση των θρησκευτικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
καταργηση των θρησκευτικων. ουτε θρησκειολογια ουτε τιποτα. τι νοημα εχει να ονομασουμε τα χριστιανικα, σορρυ θρησκευτικα, θρησκειολογια και να συνεχισει να διδασκεται με τους ιδιους ρυθμους η χριστιανολογια; α κανενα. καταργηση των θρησκευτικων.

Νομίζω αυτό που προτείνεται είναι να αλλάξει τόσο το όνομα όσο και η ύλη και ο τρόπος διδασκαλίας του μαθήματος, και όχι απλά να συνεχιστεί να περιορίζεται στην χριστιανολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Νομίζω αυτό που προτείνεται είναι να αλλάξει τόσο το όνομα όσο και η ύλη και ο τρόπος διδασκαλίας του μαθήματος, και όχι απλά να συνεχιστεί να περιορίζεται στην χριστιανολογία.

και ας υποθεσουμε οτι αλλαζουν ολα αυτα. και ας υποθεσουμε οτι υπαρχουν και νορμαλ ανθρωποι που θα ακολουθησουν το νεο προγραμμα. ποσοι θεολογοι θα συνεχισουν να διδασκουν τα δικα τους; ποιος χριστιανος που πιστευει (το ιδιο και με τις αλλες θρησκειες ετσι, μην παρεξηγηθω) θα μιλησει αντικειμενικα για τον χριστιανισμο και τις αλλες θρησκειες; οτι δηλαδη η πιθανοτητα να ειναι ολα παραμυθακια ειναι ισχυροτατη ;:):)

καταργηση των χριστιανικων, καταργηση της προσευχης, του εκκλησιασμου δεν το συζηταω καν, επρεπε να ειχε γινει προχθες.


και στην θεση αυτου του καταπληκτικου μαθηματος ας μπουν αλλα ποταπα: σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση, οδικη ασφαλεια (ο ελληνας ενα προβλημα το εχει δεν μπορεις να πεις) και ενα σωρο αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....δεν συμφωνο,δεν νομιζω οτι κοιταμε το πρωσοπικο μας φτηνο συμφερον με το να παρουμε απαλλαγη απ'τα θρησκευτικα για να μην χρειαζεται να διαβαζουμε το μαθημα.Ως μαθητης που θελει να περασει πολυτεχνιο θεωρω οτι ακομα και το τελευταιο δευτερολεπτο που θα βρεθει αδειως χρονος μπορει να αξιοποιηθει για αυτο που πραγματικα με ενδιαφερει. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι εαν μπορουσα να παρω απαλλαγη απτα Αρχαια θα την επερνα γιατι οντως σε βοηθουν ....
Προφανώς δεν περνάει από το μυαλό σου ότι αυτά που γράφεις είναι άδικα σε βάρος των συμμαθητών σου που δεν θέλουν ή δεν μπορούν να κάνουν την ίδια κομπίνα. (Συμφωνώ στο να μην πάρεις απαλλαγή από τα Αρχαία ακόμα και αν σου τη δώσουν, καθώς αυτά βοηθούν στην ορθογραφία).
Ποιος σας είπε ότι όποιος Χ.Ο απαλλάσσεται από τα Θρησκευτικά, το κάνει για να γλιτώσει ένα μάθημα;;; .....Και ας πω τώρα και το λόγο που αποφάσισα μαζί με τους γονείς μου να απαλλαχθώ από τα Θρησκευτικά. .....Γιατί είχαμε την <<τύχη>> και <<μέγιστη Τιμή>>, να διδασκόμαστε το μάθημα, από έναν Πατέρα της Εκκλησίας, ο οποίος ήταν ο ορισμός του κακεντρεχή, σεξιστή, μισογύνη, είρωνα, ανθρώπου (?) , δήθεν ποίμνιο του Κυρίου, που αντιμετώπιζε τους μαθητές του με <<απίστευτη ευγένεια>> και φυσικά με ισοτιμία!!! .....πείτε μου, ποιος ο λόγος να ανεχτώ να έχω έναν Πατέρα να ειρωνεύεται το γυναικείο φύλο, να καλεί τα αγόρια σπίτι του (μπροστά σε όλη την τάξη) για τσάι και βόλτα (ειδικά στα όμορφα αγοράκια είχε μία αδυναμία θα έλεγα), να αγκαλιάζει πολλά από αυτά δήθεν χαριτωμένα, και ... καλύτερα να σταματήσω εδώ γιατί τα άλλα δε λέγονται!
Αναφέρθηκα στους 9 στους 10 που επικαλούνται τάχα μου "λόγους συνείδησης" ώστε να πάρουν την απαλλαγή για να έχουν ένα μάθημα λιγότερο από τους άλλους, οπότε οι "χαρακτηρισμοί" τους αξίζουν. Ο δικός σου λόγος ήταν διαφορετικός και μάλλον σπάνιος. Όμως αντιμετωπίσατε το πρόβλημα με κλασικό "ελλαδιστανικό" τρόπο, καθώς επειδή ο "ανώμαλος" ήταν θεολόγος χρησιμοποιήσατε έναν άσχετο για την περίπτωσή σας νόμο. Θα μπορούσατε να κάνετε αυτό που θα κάνατε αν ο "ανώμαλος" δίδασκε (π.χ.) μαθηματικά στα οποία δεν προβλέπετε απαλλαγή. Έγγραφες αναφορές των γονέων στο διευθυντή, στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, στον τοπικό τύπο, στη νομαρχία, στο υπουργείο παιδείας. Μπορεί από την πλευρά του κράτους να υπάρχει αδιαφορία για το αν ένας καθηγητής είναι ικανός στη δουλειά του, όμως στα "σεξουαλικά" θέματα υπάρχει ευαισθησία και συνήθως δίνεται άμεση και οριστική λύση.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ μάλλον θα πάρω απαλλαγή από του χρόνου (συμφωνούν κι οι γονείς μου) και θα κάνω παρέα σε έναν Ινδό από την τάξη μας που είναι Σιχιστής... :clapup:

ΕΡΩΤΗΣΗ: Υπάρχει πιθανότητα να υπάρξουν προβλήματα τύπου: "Δεν κάνεις θρησκευτικά;;;" "Αφού πήρες απαλλαγή επειδή βαριέσαι το μάθημα..." και τίποτα φανατικοχριστιανικές ατάκες τύπου "ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ;;; Βρωμόπαιδο!!! Άκου εκεί δεν κάνει θρησκευτικά! Δεν σέβεται τίποτα!!" :mad:
Αυτές οι "ατάκες" είναι πιθανόν να βγουν από το στόμα αυτών των ατόμων:


  • Καθηγήτρια Θρησκευτικών (:mpinelik:)
  • Συμμαθητές (θα με θεωρούν τεμπέλη, κι ότι απαλλαγή πήρα επειδή βαριόμουνα τα Θρησκευτικά, χωρίς να δέχονται τη γνώμη μου)
  • Παπάδες της Εκκλησίας (4% περίπου πιθανότητα, αφού πάω 2-3 φορές το χρόνο για γάμους κλπ.)
  • Κοινωνικός περίγυρος (γείτονες, συμπολίτες, το ίδιο το σχολείο)
Άμα συμβεί κάτι τέτοιο, πώς έχουν τα πράγματα; Τους αγνοώ, τους αντεπιτίθομαι, ξανακάνω Θρησκευτικά;;;


Πώς θα επηρεαστεί ο κοινωνικός περίγυρος από αυτήν την απόφαση;;; :redface::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.newsbeast.gr/greece/ekpa...guklios-gia-tin-apallagi-apo-ta-thriskeutika/

Διάβασέ το για να ενημερωθείς ακριβώς. ΄Οσο για τα ερωτήματα που θέτεις, όλα μπορεί να συμβούν αλλά και τίποτα. Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό. Τη στιγμή όμως που είσαι συνειδητοποιημένος για αυτό που θα κάνεις, φαντάζομαι δεν θα έχεις πρόβλημα να αντιμετωπίσεις οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.newsbeast.gr/greece/ekpa...guklios-gia-tin-apallagi-apo-ta-thriskeutika/

Διάβασέ το για να ενημερωθείς ακριβώς. ΄Οσο για τα ερωτήματα που θέτεις, όλα μπορεί να συμβούν αλλά και τίποτα. Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό. Τη στιγμή όμως που είσαι συνειδητοποιημένος για αυτό που θα κάνεις, φαντάζομαι δεν θα έχεις πρόβλημα να αντιμετωπίσεις οτιδήποτε.
Σήμερα έμαθα ότι δε θα μπορέσω να πάρω απαλλαγή επειδή βαφτίστηκα Ο.Χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Οι παπάδες δεν μπορούν να σου πουν τίποτα Άντυ. Στο σχολείο μου ένα παιδί έχει απαλλαγή, και έχουμε καθηγητή παπά αλλά στο μάθημα του, του συμπεριφέρεται κόσμια κι δεν τον ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους.
Επίσης, το τι θα πουν οι γείτονες και οι συγγενείς είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί. Και αν πας κάθε μέρα εκκλησία πάλι θα σε σχολιάζουν. Γενικά οι άλλοι μπορούν να σχολιάζουν και να κατακρίνουν τα πάντα.
Η καθηγήτρια των θρησκευτικών από την άλλη, όσο παλαιών αρχών και να είναι είναι αναγκασμένη να σεβαστεί την απόφαση κάθε μαθητή. Δεν μπορεί να σου κάνει κάτι.

*Τι εννοείς δεν μπορείς να πάρεις απαλλαγή επειδή έχεις βαπτιστεί;:confused: με συμφωνία των γονέων σου γίνεται νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εγώ μάλλον θα πάρω απαλλαγή από του χρόνου (συμφωνούν κι οι γονείς μου) και θα κάνω παρέα σε έναν Ινδό από την τάξη μας που είναι Σιχιστής... :clapup:

ΕΡΩΤΗΣΗ: Υπάρχει πιθανότητα να υπάρξουν προβλήματα τύπου: "Δεν κάνεις θρησκευτικά;;;" "Αφού πήρες απαλλαγή επειδή βαριέσαι το μάθημα..." και τίποτα φανατικοχριστιανικές ατάκες τύπου "ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ;;; Βρωμόπαιδο!!! Άκου εκεί δεν κάνει θρησκευτικά! Δεν σέβεται τίποτα!!" :mad:
Αυτές οι "ατάκες" είναι πιθανόν να βγουν από το στόμα αυτών των ατόμων:


  • Καθηγήτρια Θρησκευτικών (:mpinelik:)
  • Συμμαθητές (θα με θεωρούν τεμπέλη, κι ότι απαλλαγή πήρα επειδή βαριόμουνα τα Θρησκευτικά, χωρίς να δέχονται τη γνώμη μου)
  • Παπάδες της Εκκλησίας (4% περίπου πιθανότητα, αφού πάω 2-3 φορές το χρόνο για γάμους κλπ.)
  • Κοινωνικός περίγυρος (γείτονες, συμπολίτες, το ίδιο το σχολείο)
Άμα συμβεί κάτι τέτοιο, πώς έχουν τα πράγματα; Τους αγνοώ, τους αντεπιτίθομαι, ξανακάνω Θρησκευτικά;;;


Πώς θα επηρεαστεί ο κοινωνικός περίγυρος από αυτήν την απόφαση;;; :redface::hmm:

συγνώμη αλλά είμαστε στο 2015 και οι περισσοτεροι μαθητές στα σχολεία θα ευχόντουσαν να πάρουν απαλαγή απο τα θρησκευτικά..η πλειοψηφεία των νέων δεν πιστεύει καν, πώς ειναι δυνατόν να υπάρξει τέτοια αντίδραση..εκτός αν ζεις σε κάποιο κλειστό χωριό που ζούνε γυναίκες ἀνω των 60 που πηγαίνουν καθημερινά εκκλησία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
συγνώμη αλλά είμαστε στο 2015 και οι περισσοτεροι μαθητές στα σχολεία θα ευχόντουσαν να πάρουν απαλαγή απο τα θρησκευτικά..η πλειοψηφεία των νέων δεν πιστεύει καν, πώς ειναι δυνατόν να υπάρξει τέτοια αντίδραση..εκτός αν ζεις σε κάποιο κλειστό χωριό που ζούνε γυναίκες ἀνω των 60 που πηγαίνουν καθημερινά εκκλησία..
Τα Βραχναίικα είναι κωμόπολη, όχι χωριό, αλλά κατά τη διάρκεια της εξέλιξης, όπως και στη βιολογία έχουν απομείνει κάποια παράσιτα. Αυτά περιλαμβάνουν και τους βαθιά θρησκευόμενους που θέλουν όλο τον κόσμο χρισιτιανικό. Και ναι αυτό ισχύει.
Οι παπάδες δεν μπορούν να σου πουν τίποτα Άντυ. Στο σχολείο μου ένα παιδί έχει απαλλαγή, και έχουμε καθηγητή παπά αλλά στο μάθημα του, του συμπεριφέρεται κόσμια κι δεν τον ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους.
Επίσης, το τι θα πουν οι γείτονες και οι συγγενείς είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί. Και αν πας κάθε μέρα εκκλησία πάλι θα σε σχολιάζουν. Γενικά οι άλλοι μπορούν να σχολιάζουν και να κατακρίνουν τα πάντα.
Η καθηγήτρια των θρησκευτικών από την άλλη, όσο παλαιών αρχών και να είναι είναι αναγκασμένη να σεβαστεί την απόφαση κάθε μαθητή. Δεν μπορεί να σου κάνει κάτι.

*Τι εννοείς δεν μπορείς να πάρεις απαλλαγή επειδή έχεις βαπτιστεί;:confused: με συμφωνία των γονέων σου γίνεται νομίζω.
Όχι, δεν γίνεται. Όσοι έχουν βαπτιστεί ως Ορθόδοξοι Χριστιανοί, από νόμο που ψηφίστηκε επί ΝΔ και Λοβέρδου, δεν έχουν δικαίωμα να απαλλαχτούν από αυτό το μάθημα. Σήμερα το έμαθα.
Anyway, θα σκεφτώ το καλοκαίρι πώς να οργανώσω διαμαρτυρία κατά αυτού του νόμου... Σίγουρα επίτηδες θα γράψω στις εξετάσεις του χρόνου μηδέν (0) και θα ενημερώσω ότι γίνεται επί διαμαρτυρίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Τα Βραχναίικα είναι κωμόπολη, όχι χωριό, αλλά κατά τη διάρκεια της εξέλιξης, όπως και στη βιολογία έχουν απομείνει κάποια παράσιτα. Αυτά περιλαμβάνουν και τους βαθιά θρησκευόμενους που θέλουν όλο τον κόσμο χρισιτιανικό. Και ναι αυτό ισχύει.
Όχι, δεν γίνεται. Όσοι έχουν βαπτιστεί ως Ορθόδοξοι Χριστιανοί, από νόμο που ψηφίστηκε επί ΝΔ και Λοβέρδου, δεν έχουν δικαίωμα να απαλλαχτούν από αυτό το μάθημα. Σήμερα το έμαθα.
Anyway, θα σκεφτώ το καλοκαίρι πώς να οργανώσω διαμαρτυρία κατά αυτού του νόμου... Σίγουρα επίτηδες θα γράψω στις εξετάσεις του χρόνου μηδέν (0) και θα ενημερώσω ότι γίνεται επί διαμαρτυρίας...


συγνώμη δεν είχα παρατηρήσει που έμενες..
πάντως μην καταστρέψεις τους βαθμούς σου γι΄αυτό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top